Türkiye Yasaklı Köpek Irkları 2022

Yasaklı köpek ırkları Türkiye sınırlarında yaşanan talihsiz olaylarla gündem olan konu başlıklarından bir tanesidir.

Köpekler için insanların en yakın arkadaşları oldukları geçmişten bugüne söylene gelen bir deyiştir.

Sahibine yakın davranması, onları koruması, onlar için endişelenmesi bu yakınlığın çeşitli göstergeleri olarak her zaman dikkat çekmiştir.

Her ne kadar toplumda ''can dostu'' olarak bilinseler de kimi zaman meydana gelen can yakıcı olaylar nedeniyle toplumda infiale yol açan köpek cinsleri de yok değildir.

En tehlikeli köpekler, yaşattıkları ile tepki almaktadırlar.

Ülkemizde meydana gelen köpek saldırıları sonucu uzuv kaybından tutun da ölüme kadar giden ciddi yaralanmalar meydana gelmekte ve günler haftalar boyunca gündemde yerini korumaktadır. 

Toplumdan gelen tepkilerin de bir yansıması olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanarak yürürlüğe sokulan genelge ile belli başlı köpek ırkları 'tehlike arz eden köpek ırkları' statüsünde konumlandırılmıştır.

Genelge 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu (diğer bir deyişle yasaklı köpek ırkları yasası 2022) hükümlerine dayanılarak oluşturulmuştur.

Tehlike arz eden köpek ırkları listesi şu şekildedir:

  • Amerikan Pitbull Terrier, 
  • Fila Brasilerio, 
  • American Bully 

Yasaklı ırklar hangileri? sorusuna yukarıdaki liste ile cevap verdikten sonra da bir başka soru olan yasaklı köpek ırkları cezası nedir? sorusuna cevap verilmelidir.

Yasaklı ırk köpekler kayıt altında tutulacaktır. Bu ırk köpeklerin kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacağı, halkın yoğun bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklara sokulamayacağı genelge de ayrıca belirtildi. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere ise 11 bin TL idari para cezası verileceği kararlaştırıldı.

Türkiye yasaklı köpek ırkları için son durum gelişmeleri şimdilik bu şekilde.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.