Dünyanın En Değerli (Pahalı) Köpek Irkları

Dünyanın en pahalı köpekleri, sahip oldukları özellikler, geçmiş hikayeleri ve nesillerinin devam edip etmediği yönleriyle bu yazımızda.

Pahalı köpek cinsleri için listemize göz atabilirsiniz.

1.Tibet Mastifi (Tibet Aslanı)


Dünyanın en pahalı köpeği Çin'li bir köpek ırkıdır. Bir av köpeği olan Tibet Mastifi dünyanın en pahalı köpeği unvanını elinde bulunduruyor.

Köpekler arasında bir çok alanda rekabet olduğu gibi maddi değerleri dikkate alınarak ''en pahalı köpek'' rekabeti de yapıldığı bilinen bir gerçektir. Tibet Mastiffleri ayrıca dünyanın en büyük köpek ırkları arasındadır.

 

-Reklam-

 
Tibet Mastifi (Tibet Aslanı) heybetli yapısı ve kabarık yelesinin varlığı sayesinde aslanı andıran görünümü nedeniyle bulunduğu Asya coğrafyasında süper zenginler için bir statü sembolü haline geldi. Bu statü sembolü olma gerçeği nedeniyle Tibet Mastifi köpek cinsine Çinli biri epey yüksek bir bedel ödemeyi hiç düşünmeden gerçekleştirdi.

Dünyanın en pahalı köpeğinin fiyatı 2 milyon dolar olarak açıklandı.

2.Çekoslovak Kurt Köpeği


Çekya Wolfdog, Çekoslovakya'nın ulusal köpeğidir. Ancak, pahalı köpek cinsleri arasında var olabilme nedenini açıklayan bilgi inanılmaz derecede azdır.

Çekoslovak Wolfdog 1955 yılında Alman Çoban'larının Karpat kurtlarıyla çiftleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Amaç, Alman Çoban Köpeğinin zekasına ve kurtların sürü zihniyetine ve dayanıklılığına sahip bir köpek cinsi yaratmaktı.

Çekoslovak Wolfdog'un fiyatı yaklaşık 50.000 dolardır. Ayrıca başka yerde bulmak kolay olmadığı için bu cinsi edinmek için Çekya'ya gidilmesi gerekebilir.

En değerli köpekler arasında olan bu ırkın hakkında daha ayrıntılı bilgiler için Çekoslovakya Kurt Köpeği Özellikleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3.SamoyedSamoyed, Sibirya'dan eski bir cins olarak karşımıza çıkmaktadır. Adını, kızak çekmede ve ren geyiğini korumada onlara yardımcı olmak için yetiştiren Samoyet halkından almıştır. Bu kabarık tüylü beyaz köpeğin sadece bakımı değil, aynı zamanda edinilmesi de pahalıdır. Safkan bir Samoyed yavrusu yaklaşık 14.000 dolar değerine sahiptir.

Pahalı köpek cinsleri arasında sayılan tür hakkında detaylı bilgi için Samoyed Irkının Özellikleri başlıklı yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

4.Lowchen

Lowchen köpek


"Küçük aslan köpeği" olarak da bilinen Lowchen, 500 yılı aşkın bir süredir Avrupa'nın en popüler oyuncak köpeklerinden biri olmuştur.

Bununla birlikte, Lowchen, 1970'lerin başında, dünyada sadece 65 adet kalarak nesli tükenme riski ile karşı karşıya kalmıştır. Sonuç olarak, o dönemde dünyanın en nadir köpek ırkı oldu.

Neslini koruma çabaları bu köpeğin sayı artışı anlamında geri dönüş yapmasına olanak verse de yine de nadir olma özelliğini korumaktadır. Bu nedenle, bir Lowchen yavrusunun satın alınmasının 12.000 dolara mal olması şaşırtıcı değil. Neyse ki bu köpek cinsi, nadiren hastalandığından ve ortalama 15 yıllık bir ömre sahip olduğundan, ödenen paranın karşılığını en iyi şekilde verebilmektedir diyebiliriz.

5.Chow Chow

Chow Chow


Çin'e özgü olan Chow Chow, dünyanın en eski ve en nadir köpeklerinden biridir. Bir Chow Chow yavrusunun maliyeti yaklaşık 11.000 dolar. Bununla birlikte, satın alma fiyatı buzdağının sadece görünen kısmıdır çünkü bu köpeğin bakımı da bir o kadar pahalı.

Chow Chow, kalça ve dirsek displazisi, uygun olmayan tiroid fonksiyonu ve göz entropisi gibi bir dizi sağlık sorununa karşı hassastır, bu da veteriner faturalarının artabileceği anlamına gelir.

Ayrıca, Chow Chow'un çok inatçı bir cins olması da eğitilmesi zor anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, deneyimli bir eğitimcinin liderliğinde, Chow Chow mükemmel evcil hayvanlar ve bekçi köpekleri olabilirler.

Chow Chow Özellikleri Nelerdir başlıklı yazımıza göz atarak cins hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

6.Azawakh

Azawakh köpek


Azawakh bir gözetleme köpeğidir, yani avlanmak için koku yerine üstün görüş yeteneğini kullanır. Diğer tazılar gibi, bu köpek cinsi de son derece hızlıdır. Devasa bir göğüs ve ince bir bel ile ince bir profile sahiptir. Bu Batı Afrika tazısı nadir nitelikte olduğu için 9.500 dolara kadar mal olabilir.

7.RottweilerMuhtemelen Rottweiler'ın ne kadar yaygın olduklarını göz önünde bulundurarak bu listede nasıl olduğunu merak ediyor olabilirsiniz ancak bir köpek değerinin belirlenmesi için soyağacı önemlidir. Çevrenizde gördüğünüz Rottweiler köpeklerinin çoğu safkan değildir. Gerçek bir Alman yetiştiriciden alınmak istenen safkan bir Rottweiler 9.000 dolara kadar mal olabilir.

Pahalı Köpek Cinsleri listesinde bulunan tür hakkında detaylı bilgi için Rottweiler Irkı ve Özellikleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

8.Kanadalı Eskimo

Canadian Eskimo


Kanada Eskimo, dünyadaki en eski ve en nadir köpek ırkları arasındadır. Thule halkı bu çalışan köpeği yaklaşık 1000 yıl önce Sibirya'dan Kuzey Amerika'ya dahil etti. Ne yazık ki, hastalıklar ve kızak ihtiyacının azalması, Kanada Eskimolarının sayılarının ciddi şekilde azalmasına büyük ölçüde neden olmuştur.

Bugün, tahminler sadece 300 civarında safkan Kanada Eskimo Köpeği kaldığını gösteriyor. Bu nedenle, safkan bir Kanadalı Eskimo yavrusunun 8.750 dolar civarında tutabilmesi şaşırtıcı değil.

9.Dogo ArgentinoArjantinli Mastiff olarak da bilinen Dogo Argentino, yaban domuzu ve dağ aslanları gibi büyük hayvanları avlamak için yetiştirilmiş büyük, beyaz, vahşi yanı ağır olan bir köpektir. Ne yazık ki, bu sıfatları nedeniyle dünyanın en tehlikeli ırklarından biri olarak kabul edilirler ve birçok ülkede yasaklanmıştır. Sonuç olarak, nadirlikleri onları pahalı hale getirmekte ve yavruları 8.000 dolara kadar mal olabilmektedir.

10.Firavun Hound

Pharaoh Hound


Adına rağmen, Firavun Hound artık Mısırlı bir köpek cinsi değildir. İlk olarak Eski Mısır'da yaratıldığı ancak büyüdüğü Malta'ya ithal edildiği için Eski Mısır'daki mezarlarda bulunan köpek resimlerine çarpıcı bir benzerlik göstermektedir.

Günümüzde Firavun Hound, Malta cinsi olarak kabul edilir. Malta'nın ulusal köpeğidir. Bu cins, Malta'da tavşan avlamadaki ustalığından dolayı “tavşan köpeği” anlamına gelen Kelb tal-Fenek olarak adlandırılır. Bu muhteşem tazı 7.500 dolar civarında bir bedele sahiptir.

11. Afgan Tazısı

Afghan Hound


Yüz hariç vücudunun her santimini kaplayan kalın ipeksi pürüzsüz saçları ve halka kıvrımlı kuyruğuyla Afgan Tazısı sıradışı bir güzelliktedir. Bu orta boy tazı, avını tespit etmek ve kovalamak için panoramik görüşü ile patlayıcı hızını birleştirir. Kalın, ipeksi kürk, köpeğin Afganistan dağlarının soğuk ve sert koşullarına dayanabilmesini sağlamaktadır.

Diğer tazılar gibi, Afgan tazıları da biraz mesafeli olsa da kendilerini idarecilerine son derece bağlıyor. Bu hayvan 7.000 dolara kadar mal olabilir.

12.Akita

akita inu


Akita, asil bir karaktere sahiptir ancak gerektiğinde patlayıcı ve şiddetli olabilir. Akitalar ayrıca son derece güçlü iradeli olma eğilimindedir. Sonuç olarak, bu köpeği sahiplenecek kişinin sağlam ve tutarlı bir lider profiline sahip olmaya ihtiyacı vardır.

Safkan bir Akita yavrusu 6.500 dolara mal olabilir.

13.Fransız Bulldog


Fransız Bulldog, münhasırlığı nedeniyle ağır bir fiyat etiketini yöneten başka bir yavrudur. Fransız Bulldoglarının da dar kalçaları nedeniyle üremeleri çok zordur ve her doğum döneminde en fazla üç yavru dünyaya getirebilirler. Bu köpeklerden biri için yaklaşık 6.000 dolar değer söz konusudur.

14.Saluki

saluki


Saluki yine pahalı bir av köpeğidir. Bazı kaynaklara göre, Saluki'nin ataları MÖ 7.000'e kadar uzanıyor. Eski Mısır'da "Allah'ın bir hediyesi" olarak kabul edildikleri tahmin edilmektedir. Bu nedenle, bu tazı dünyanın hem en eski hem de en pahalı ırklarından biridir. Bir yavru yaklaşık 5,500 dolar değerindedir. Salukis'in 14 yıla kadar ortalama bir ömür süresi bulunuyor. Ayrıca oldukça dayanıklıdırlar.

15.Portekiz Su Köpeği

Portekiz Su Köpeği


Portekiz Su Köpeği, hipoalerjenik tüyü nedeniyle günümüzün en popüler köpek ırkları arasındadır. Eski ABD Başkanı Barack Obama gibi seçkinler arasında popüler olduğu gerçeği göz önüne alındığında bunun pahalı bir köpek olması sürpriz değildir. 5.000 $'lık değere sahip olan bu köpek cinsleri uzun bir ömre sahiptir.

16.İngiliz Bulldog

ingiliz bulldog


İngiliz Bulldog, çok fazla egzersiz gerektirmediği için dünya çapında son derece popüler olan orta boy bir köpektir ve onu ideal apartman köpeği yapar. Ne yazık ki, bu cins çeşitli sağlık sorunlarına eğilimlidir. Gerçek bir İngiliz Bulldog yavrusu 4.300 dolar civarında bir değere sahiptir.

Pahalı Köpek Cinsleri arasında kabul edilen tür hakkında daha detaylı bilgiler için İngiliz Bulldog Irkı ve Özellikleri başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

17.Bedlington Teriyeri

Bedlington Teriyeri


Bu kabarık munchkin, adını, sıçanları ve diğer haşereleri avlamak için yetiştirildiği, memleketi Bedlington, Northumberland'den almıştır. Ancak, artık arkadaşlık ve gösteri amaçlı yetiştirilmektedir. Bedlington teriyerleri, tatlı yapıları sayesinde mükemmel aile köpekleridir. 4.000 dolar değerindedir.

18.İrlanda Kurt Köpeği

İrlanda Kurt Köpeği


İrlanda Kurt Köpeği, dünyanın en uzun köpeklerinden biridir. İrlandalı Wolfhounds, yüzyıllar önce, ayılar ve kurtlar gibi büyük hayvanları avlayıp savaşmanın yanı sıra, savaşlar sırasında arabaları sürükleyerek, her yönden savaşçı olmak için yetiştirildi.

Geçmiş mirası göz önünde bulundurulduğunda, İrlandalı bir Wolfhound yavrusu için 3.000 dolarlık değerin söz konusu olduğunu görüyoruz.

19. Lakeland Teriyerleri

Lakeland Teriyerleri


İngiltere'nin Göller Bölgesi'nden gelen Lakeland Terrier, hipoalerjenik kürkü nedeniyle giderek daha popüler hale geliyor. Bu köpek, herhangi bir aileye eğlenceli bir katkı sağlar. Bir yavru yaklaşık 2.000 $ değerine sahiptir.

20.Saint Bernard


Saint Bernard'ın tembellik eğilimlerine rağmen, İtalya ve İsviçre arasındaki karlı ve tehlikeli Büyük St. Bernard Geçidi boyunca kayıp yolcuları kurtarmak için çalışan bir köpek olarak yetiştirildi.

Bugün, bu dev köpek çocukları izlemekten ve harika bir kanepe arkadaşı olmaktan oldukça memnundur. Bir yavrunun yaklaşık değeri 1500 dolar tutarındadır.

Dünyanın en değerli köpeği ile başlayan pahalı köpek cinsleri listemizin merakları gidermiş olacağını umuyoruz.

Peki, siz bu yazımızdaki köpek cinslerinden hangisini tercih ederdiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.