Polis Köpeği Nedir?

Köpeklerin her işte yetenekli olduklarını düşünmek yanlış olmaz. Bu her iş tanımının içine insanların güvenliğini sağlamak da dâhil. Evet, yanlış duymadınız köpekler insanların baş edemediği kimi durumlarda bir polis ve asker gücü gibi hareket ederek emniyet güçlerine yardım ediyorlar. Üstün koku alma duyularını, çevik ve atik hareket kabiliyetlerini; çok yönlü ve sezgisel düşünme süreçlerini hayat kurtarmak ve suçu engellemek için kullanırlar. Bu da onları polis veya asker köpeği nitelemesine götürür.

Polis köpeği denince akla gelenler arasında bu köpek cinslerinden bazılarına aşina olabilirsiniz ancak tahmin ettiğinizden çok sayıda polis köpek cinsi olduğunu biliyor muydunuz? Gelin bu olağanüstü köpeklerden bir kaçını tanıyalım.

En İyi  Polis Köpek Cinsleri

1.Alman Kurdu Polis Köpeği

Alman Çoban Köpeği, Von Stephanitz tarafından 19. yüzyılda ortaya çıkarılan köpek türüdür. Ortaya çıktıkları ilk andan itibaren mütevazı bir çevre edinen bu ırk zaman içerisinde en popüler köpeklerden Dünyanın en değerli polis köpeği ırklarından biridir. Onlar için sahada büyüdüler demek yanlış olmayacaktır. Tartışmasız günümüzün en yaygın polis köpeği unvanına sahiptir.

Alman Çoban Köpekleri, optimum zekaya, müthiş dayanıklılığa ve çalışma isteğine sahiptir. Bu görev anlayışı, köpek eğitimi açısından memurlara çok iyi hizmet etmektedir. Polis köpeklerinin komuta her seferinde hatasız bir şekilde uyması gerekir. Alman kurdunun sahip olduğunu bu inanılmaz zeka ve fiziksel yetenek sayesinde hatasız hareket etmesi sürpriz değildir.

Alman Çoban Köpekleri, birbirinden farklı görev alanlarında harika iş çıkartır. Birçok güvenlik (kamusal) gücü bu köpekleri uyuşturucuları bulmak, suçluları kovalamak ve arama-kurtarma görevlerine yardım etmek için kullanır.

2. Belçika Kurdu (Malinois) Polis Köpeği

Fiziksel olarak çarpıcı olan Malinois tamamen iş için yetiştirilmiş bir köpek ırkıdır. Alman Çoban köpeklerine benzerlik gösterse de onlara göre daha hafif ve dolayısıyla daha süratlidir. Bugün Amerika’nın bir numaralı binası olan Beyaz Saray’ın güvenliğinde Belçika Kurdu görev almaktadır.

Malinois olağanüstü yetenekleri nedeniyle, orduda, polis teşkilatında ve diğer özel operasyonlarda çalışacak kadar çok yönlüdür. K9 birimleri için sayıları artan bu köpekler tercih edilen Alman Çoban Köpeğini neredeyse geride bırakacağa benziyor.

Malinois, en üst düzeyde eğitime ihtiyaç duyan, son derece yüksek enerjili ve yetenekli bir köpektir. Tüm bilgi ve eğitimi bir sünger gibi emerler, bu da onları askeri işler için veya polis birimleri için ideal kılar. Çevik, sadık ve eğitmenlere karşı oldukça itaatkardırlar.

Malinois hemen hemen her alanda kullanılabilir. Ancak tipik olarak, patlayıcıları koklamak, kaçak malları ve diğer gereçleri bulmak gibi çok uç görev tanımına sahiptir.

3. Bloodhound Polis Köpeği

Polis Köpeği Nedir? özellikleri nelerdir
Bloodhound

Bloodhound köpekler kendi alanlarında başı çeker. Köpek dünyasının en iyi koku alan burunlarına sahipler. Bu cins en büyük iz sürme köpeğidir, keskin koku duyusunu kullanarak yönlendirildiği hedefi kolayca bulabilir.

Bu profesyonel izciler, hem avcılara hem de subaylara yardım etme konusunda oldukça zengin bir geçmişe sahiptir. Birçok eski hapishane, kaçan mahkumları takip etmek için Bloodhounds'u kullanırdı.

Bloodhound, eşsiz bir beceri olan koku takibi konusunda uzmandır. Rahat yapıları, büyük bir odaklanma ve kararlılık göstererek onlarla çalışmayı kolaylaştırır. Bu da onları belirli görev eğitimine açık hale getirir. Polis köpeği ollmak için biçilmiş kaftandır diyebiliriz.

Rakipsiz koku alma duyuları nedeniyle Bloodhound, güvenlik güçlerinin kayıp insanları veya suçluları takip etmelerine yardımcı olur.

4. Belçikalı Çoban Polis Köpeği

Belçikalı Çoban Köpeği, kuzeni Alman çoban köpeğine oldukça benzer. Ancak, bu köpekler daha uzun tüylü bir kürk taşırlar ve bedeninin genelinde bu tüyler aşağı asılmış durur. Başlangıçta bu köpeğe pek çok iş verilse de daha geniş bir görev yelpazesi için gereken iş ahlakını alması amacıyla bir süreçten geçirilmiştir.

Belçika Çoban Köpekleri, her iki Dünya Savaşı da dahil olmak üzere orduda kullanılmıştır. Aynı zamanda birçok farklı alanda polis köpeği görevleri için ideal adaylardır. Bugün hala tüm güçlerde kullanılmaktadırlar.

Belçika Çoban Köpekleri itaatkar, çevik ve duyarlıdır. Kalın paltoları da onları daha soğuk iklimlerde çalışmak için mükemmel hale getirir. Zekaları ve dayanıklılıkları nedeniyle askerler için ilk tercihler arasında yer alırlar.

Genel olarak, Belçika Çoban Köpeği arama kurtarma köpekleri olarak ve kalabalıkları kontrol amaçlı kullanılmaktadır.

5. Doberman Pinscher Polis Köpeği

Doberman Pinscher, öğrenme yeteneği inanılmaz olan büyük ebatlı ve fiziksel olarak etkileyici bir köpektir. Bu Alman ırkı koruma görevi için kendisini ideal kılan bir takım özellikler taşımaktadır.

İnanılmaz seviyedeki zihinsel yetenekleri ve fiziksel olarak göz korkutucu görünümleri nedeniyle, 1960'larda isyancıları kontrol etmek veya onlara saldırmak üzere seçildiler. Dobermanlar, diğer ülkelerde olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri'ndeki K9 kuvvetleri için doğru bir seçim olmuştur.

Dobermanlar harika koruyuculardır ve komutlara basit bir parmak şıklatmasıyla yanıt verirler. Komut verildiğinde tereddüt etmezler. Onlara yön verirseniz, görevlerini yerine getireceklerine emin olabilirsiniz. Dik kulakları ve kaslı vücutları ile oldukça tehditkar bir görünüme sahiptirler.

Doberman Pinschers, bir polis köpeği olmak için gereken tüm özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, katı bir kürk astarına sahip olmadıkları için daha az tercih edilirler. Bu, belirli hava koşullarında çok çabuk üşüyebilecekleri ve diğer köpekler kadar iyi performans gösteremeyecekleri anlamına gelir.

6. Labrador Retriever Polis Köpeği

Labrador Retriever, dünya çapında köpek listelerinin başında gelen köpek severlerin en çok beğendiği isimlerden biridir. Aslen bir av köpeği olan bu cins, polis işlerine ve sahipleriyle arkadaşlık kurmakta da başarı göstermiştir.

Tipik olarak saldırgan değildir ve insan odaklıdır, bu da arkadaş canlısı ancak odaklanmış bir ortağa ihtiyaç duyan memurlara yardımcı olur. Labrador Retriever, Amerika Birleşik Devletleri'nde giderek artan çeşitli polis işlerine yardımcı olması için tercih ediliyor.

Labrador Retriever’da yeni bilgiler öğrenmek için yoğun bir istek vardır. Karşısındakini memnun etmeye istekli olmaları onları son derece eğitilebilir ve verimli kılar. 

Labrador Retriever, harekete geçme ve yön alma konusunda çok istekli oldukları için mükemmel tespit köpeğidir.

7.Boxer Polis Köpeği

Almanya'da geliştirilen Boxer, dostluk ve hizmetin kesiştiği bir sembol haline gelmiştir. Kişilikleri onlara birçok kategoride yarar sağlamalarına olanak veriyor.

Boxer köpekler, Avrupa ülkelerinde, özellikle de anavatanları Almanya'da, çoğunlukla polis köpekleridir. Ancak, bu rol için ABD'de pek popüler oldukları söylenemez.

Boxer, sosyal ortamlarda memurlara yardım eden, dostane ve itaatkar kişiliklere sahiptir. Köpek zekası açısından ortalama seviyede olan bu ırk, sabırla hareket ederek ortağını memnun etmeyi amaçlar.

Boxer köpekler bekçi köpekleri olarak iyi verim gösterirler ve görev başındaki görevlileri korumayı amaçlar.

8. Rottweiler Köpeği

Rottweiler itaat ve çalışma için yetiştirilmiştir. Bu Alman ırkı tarih boyunca bekçi köpekleri, çiftlik bakıcısı olarak insanlığa yardım etti; hizmet etti.

Rottweiler, I. Dünya Savaşı boyunca Alman askerlerine yardım etmiştir. Daha sonra, Almanya'da dördüncü tür polis köpeği olarak kabul edildiler. Bugünlerde eskisi kadar sık kullanılmıyorlar ama yine de ara sıra onları K9 birimlerinde görmek mümkün.

Rottweiler, yönlendirmeye iyi yanıt verir ve talep üzerine harekete geçer. Görevlerine çok sadık ve özverilidirler. Bu köpekler kaba kuvvete ve güçlü bir yapıya sahiptir.
Sadece biraz daha ağır oldukları için polis köpeği olarak tercih edilmeleri azaldı.

Rottweiler tipik olarak arama kurtarma ve bekçi köpeği çalışmalarında kullanılırdı.

Polis köpek cinslerinin hangi ırklar olduğunu anlatmaya çalıştık. Bu listede olmayıp yine insanların güvenliğini sağlamak konusunda istekli ve sadık köpek türleri de bulunuyor. Can dostlarımız her zaman bizlerin iyiliği için hareket etmeye devam edecektir.

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad