Labrador Retriever Özellikleri

labrador retriever özellikleri
Labrador Retriever

Labrador Retriever, spor köpekleri grubunun bir üyesi olan ve Newfoundland türünden gelen kısa tüylü ve sağlam fiziği olan orta büyüklükteki bir köpek ırkıdır. Birleşik Krallık'taki Labradorlar zekaları, ince karakterleri ve iyi mizaçları ile tanınırlar.

Av köpeği olmak için yetiştirilmesine rağmen Labrador Retriever mükemmel bir arkadaşlık bağı da kurabilir. Labrador cinsi köpekler sportif yeteneklerinin yanı sıra başarılı servis ve terapi köpeği olarak da görev yaparlar. Güvenlik güçlerine destek veren köpeklerden olan Labrador uyuşturucu ve patlayıcı madde tespiti, su kurtarma ve arama-kurtarma alanlarında da kullanılmaktadır.

Labrador Retriever'ın Özellikleri

Labrador Retriever'ın arkadaş canlısı ve dışa dönük bir kişiliği vardır. Mizacını sahip olduğu yüksek enerji seviyesi belirler. Görev verilmesinden keyif alan bu ırk buna paralel olarak da oldukça kolay eğitilebilir olma özelliğini taşır.

Labrador Retriever Tarihi

Günümüzün Labrador Retriever köpeğinin öncüleri aslında Newfoundland'dan gelmektedir. 1800'lerin başlarında Newfoundland olarak da bilinen bir köpek cinsi sudaki hünerleri, iyi iş ahlakı ve dostane doğalarının varlığı nedeniyle balıkçı teknelerinde kullanılmış ve bilinirliği böylece artmıştır.

İngiltere’de cins iyileştirildiği ve günümüze kadar uzanan bir nama kavuştu.

Amerikan Kennel Kulübü ilk olarak 1917'de Labrador Retriever'ı tanıdı. Bu aşamadan sonra Labrador Retriever, son yıllarda ABD'de en popüler köpek ırklarından biri olarak sürekli ön plana çıkmaktadır.

Labrador Retriever Bakımı

Labrador Retriever, bol bol egzersiz ve eğitim alabilecekleri evler için uygun köpek ırkıdır. Yüksek enerjili olmaları çok fazla dikkat gerektiren köpekler grubuna girmelerini gerektiriyor. Basit bir şekilde kürkü tımar edilen bu ırk orta miktarda tüy döker.

Labrador Egzersiz Düzeni

Labrador, günlük fiziksel aktivite ve zihinsel uyarım yeterli olarak yapılmazsa hiperaktif ve yıkıcı olabilir. Yürüyüş ve aktif oyun zamanı gibi her gün en az iki saat egzersiz yapmayı gerektirir. İnsan odaklı köpekler oldukları için evin bahçesinde yalnız bırakılmaktansa sahibiyle egzersiz yapmayı tercih ederler.

labrador retriever yüzüyor yüzme
Labrador iyi bir yüzücüdür

Labrador ''su köpeği'' olmak gibi bir geçmişlerinin varlığı nedeniyle yüzebildikleri her yerde (su birikintilerinde bile) yüzmeyi severler. Aynı şekilde av köpekleri gibi oyun oynamayı severler. Köpeğinizi servis işleri, terapi ve diğer köpek işlerine dahil etmek de onu formda ve zihinsel uyarılarda bulunmaya yardımcı olabilir.

Labrador Tüy ve Kürk Bakımı

Labrador Retriever, basit tımar yöntemlerinden biraz daha fazlasını gerektiren, suya dayanıklı paltolara sahiptir. Ancak kalın palto dökülme eğiliminde olduğu için en azından haftalık bir fırçalama, gevşemiş, kopmuş tüyleri atmak ve deri yağlarını dağıtmak için önemlidir. Ayrıca Labrador hava değiştikçe bahar ve sonbahar aylarında daha çok tüy dökme eğilimindedir. Kürkleri doğal olarak oldukça temiz olduğu için genellikle sadece birkaç ayda bir banyo yapar.

Köpeğin ne kadarını aşındırdığına bağlı olarak, her ay tırnak bakımı ve kesimi yapılması tavsiye edilmektedir. Buna ilave olarak her gün diş temizliği ile en az haftada bir kez kulaklarda enfeksiyon olup olmadığının kontrol edilmesi ihmal edilmemelidir. Suyu seven bir köpek olarak özellikle yüzdükten sonra kulaklarının kurutulduğundan emin olunmalıdır.

Labrador Eğitimi

Enerjisini ve gücünü pozitif yönde yönlendirmeye yardımcı olmak için yavru bir köpek iken Labrador sosyalleşmeye ve eğitilmeye başlanmalıdır. Memnun etmeye hevesli olan bu ırk bir işe veya göreve sahip olmayı da seviyor. Bu yüzden, tutarlı olunması ve olumlu destek kullanılması eğitimin kolay olmasını sağlayacak etkenlerdir.

Bir Labrador yavrusunu, sakin ve kendine güvenen bir köpek olmayı öğrenmesi için farklı insanlara, hayvanlara ve durumlara maruz bırakmak idealdir.

Gerçek aile köpekleri olarak, Labradorlar genellikle çocuklarla iyi geçinir ve inanılmaz derecede sadık ve sevgi dolu olduğu bilinir. Ancak, küçük çocuklar her zaman bir köpek etrafında gözetim altında tutulmalıdır. Labrador Retrieverlar, özellikle küçük yaştaki diğer hayvanlarla sosyalleştiğinde, tipik olarak çok evcil ailelerde de başarılı olurlar.

Labrador Genel Sağlık Sorunları

Labrador Retriever genellikle sağlıklı köpeklerdir. Ancak bazı kalıtsal sağlık sorunları ortaya çıkabilir:

  • Dirsek ve kalça displazisi
  • Kalp sorunları
  • Kalıtsal miyopati (kas gücü ve kontrol kaybı)
  • Göz sorunları

Labrador Beslenmesi

Her zaman taze su verilmelidir. Labrador günde iki öğün şeklinde kaliteli, beslenme açısından dengeli bir köpek maması beslenmelidir. Köpek maması miktarı ve türü köpeğin boyutuna, etkinlik düzeyine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebileceğinden, veterinerine danışılması tavsiye edilmektedir.

Labrador köpeklerde yemeği çok sevdikleri için obezite de yaygın sorunlardan biridir. Bu yüzden, yiyecekleri porsiyonlara ayırmak ve aşırı yemekten kaçınması sağlamak Labrador sahiplerinin görevlerinden biridir.
Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad