Jack Russell Terrier Özellikleri

Jack Russell Terrier sahiplenme
Jack Russell Terrier Özellikleri

Jack Russell Teriyeri küçük ebatlı ama sağlam yapıda olan bir türdür. Bu köpekler bir ayak boyunda olsalar da kompakt ve kaslı vücutlarına büyük bir kişilik sığdırabilmektedir. Hem çevik bir av köpeği hem de eğlenceyi seven bir yol arkadaşıdır. Küçük bedenleri bizleri aldatmamalıdır çünkü bu köpeklerin şaşırtıcı derecede dayanıklı yanları ve güçlü iradeleri vardır. Sahip olduğu bu özellikler nedeniyle ilk defa köpek sahiplenecekler için uygun köpek türleri arasında sayılmazlar.

Jack Russell Terrier'in Özellikleri

Jack Russell Teriyeri kendisine uygun itaat eğitimi verildiği ve çocuklarla olan ilişkide sınırlar öğretildiği takdirde çok iyi bir evcil hayvan olabilir. Oyuncu köpek olarak kabul edilen bu tür eğlenceyi çok sever. Hareketli aktif aileler için harika bir arkadaş olabilirler. 

Jack Russell Terrier Tarihi

Jack Russell Teriyeri, 1800'lerin ortalarında İngiltere'de küçük bir tilki avcısı köpeğine duyulan ihtiyaca karşılık olarak ortaya çıkmıştır. John Russell adında bir din görevlisi tilkiyi girdiği deliğe kadar kovalayabilecek küçük bir teriyere olan ihtiyacı tespit etmiş ve sonuç olarak hassas ama küçük bir avcı geliştirmeyi amaçlayan seçici bir üreme programına başlamıştır. 

Bir tilki avı arkadaşı yaratma isteği yepyeni bir köpek ırkının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Daha büyük av köpekleri bir tilkiyi inine çekilene kadar kovalarken, küçük olan Jack Russell Teriyeri tilkiyi saklandığı yerden çıkarabilir ve bu sayede kovalamaca hız kesmeden devam edebilir.

Onu ortaya çıkaran kişiden esinlenen bir isim alan Jack Russell Teriyeri bulunduğu bölgede hızla popülerlik kazandı. En ayırt edici özelliği olan küçüklük ve çeviklik olan bu köpekler süratle yetiştirildiler. O kadar ki hız konusunda atlara yetişebilme kapasitesine sahiptirler.

Jack Russell Teriyeri Bakımı

Eğer ailenize Jack Russell teriyeri eklemeyi düşünüyorsanız, bu zıplayan yavruyu mutlu ve dengeli tutmak için gereken enerjiyi harcamaya hazır olmalısınız. Jack Russell teriyer yavruları çok sevimlidir ama esasen bu yavrular egzersiz, zihinsel uyarı ve eğitim açısından büyük bir bağlılık gerektiren aktif ve atletik köpeklerdir. 

Jack Russell Terrier Egzersiz Düzeni

Jack Russell Terrier'ın bakımı konusunda ''egzersiz'' göz ardı edilemeyecek bir alt başlık olarak karşımıza çıkıyor. Bu köpekler küçük olsalar da büyük egzersiz ihtiyaçları bulunuyor. Bildiğiniz ortalama bir kucak köpeğiyle Jack Russell Terrier karıştırmamalıdır. 

İnsan arkadaşlığını seven harika aile köpekleri olmalarına rağmen temelde avlanmak için yetiştirildiler. Az evvel bahsettiğimiz üzere atlara sürat konusunda kafa tutmaları bu köpeklerin sahip oldukları enerjinin miktarı konusunda bizlere fikir verecektir.

Jack Russell Terrier yaşına bağlı olarak günde yaklaşık 90 dakikalık etkili bir egzersiz planına dahil edilmelidir. Koşmasına ve bacaklarını esnetmesine izin verecek bahçeli bir eve sahip olunması neredeyse zorunlu diyebiliriz. 

Jack Russell Terrier etkileyici bir dikey yapısı da vardır. Bu türün 5 feet (152,40 cm) yüksekliğe kadar sıçrayabilme özelliği bulunuyor. Bu yüzden bahçenizde bulunan duvarların herhangi bir kaçmayı önlemek için yeterli yükseklikte olduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca bu köpekler kötü şöhretli kazıcılar olarak da tanınır. Bu yüzden kazı kazma olayının korkunç bir kaçışa dönüşmesine izin verilmemelidir.

Jack Russell teriyeri çeviklik işinde oldukça başarılıdır.

Jack Russell Terrier Kürk ve Tüy Bakımı

Kürk tımarlama Jack Russell Teriyer cinsinde oldukça basittir. Kısa tüylü kürkü gevşemiş, kopmuş tüyleri çıkarmak için kolayca taranır ve arada sırada yapılacak banyo ile kirlenme kontrol altında tutulabilir. Bütün köpekler gibi bu köpeği mutlu ve sağlıklı tutmak için tırnak kırpmaya ve kulak temizlemeye düzenli olarak dikkat edilmelidir.

En Gerekli Köpek Bakım Ürünleri konulu yazımız ilginizi çekebilir.

Jack Russell Terrier Tüy Döker Mi?

Jack Russell Teriyerlerin tüyleri kısa olduğu için bu durum tüm yıl boyunca oldukça fazla tüy dökülmesine neden olur ve özellikle ilkbahar ve sonbaharda mevsimler değiştiğinde dökülme daha da artar.

Jack Russell Terrier Eğitimi

Jack Russell Teriyeri son derece akıllıdır ve bu da cinsi eğitmeyi kolaylaştırır. Hızlı bir şekilde numaralar öğrenseler de aynı zamanda da oldukça yaramaz olabilirler. Erken yaştan itibaren köpeğinizin zihnine düzeni aşılamanız ve evin içinde net sınırlar koymanız zorunludur.

Jack Russell Terrier Özellikleri
Jack Russell Terrier iyi bir av köpeğidir

 İtaat işi Jack Russell Terrier zihni ve kalbi için de büyük bir meydan okuma olabilir. Ancak ağır bir el ve küstahça davranış bu dost köpeğin iyi yanlarını ortaya çıkarmayacaktır. Bunun yerine, Jack Russell Terrier köpeğinizi sizinle birlikte çalışacak şekilde eğitmek için kısa ve sık eğitim seanslarını kullanılması tavsiye edilmektedir.

Jack Russell Teriyeri Genel Sağlık Sorunları

Jack Russell Teriyeri sağlıklı bir ırktır. Çok sayıda sağlık sorunuyla karşılaşmazlar Ancak, farkında olunması gereken birkaç sağlık durumu var. Jack Russell Terrier sağlık koşullarının çoğu göz problemleri ya da eklem sorunları etrafında toplanır. Patellar Lüks, Sağırlık, Katarakt ırkta görülen sağlık sorunlarının başında gelmektedir.

Jack Russell Teriyeri Kaç Yıl Yaşar?

Jack Russell Terrier ortalama yaşam süresi 13 – 16 yıl arasında değişmektedir.

Jack Russell Terrier Diyet ve Beslenme Düzeni

Jack Russell Terrier, enerjisini harcadığı maceralı yaşamını devam ettirebilmek için kaliteli bir beslenme düzenine ihtiyacı olan aktif köpeklerdir. Bütün köpekler gibi onlar da dengeli ve uygun orantılı bir yemek rejimine tabi tutulmalıdır. 

Sürekli olarak yemek dilenebilirler ve ayrıca tezgahlardan, masalardan ve daha fazlasından bir şeyler aşırmak için inanılmaz beceriklidirler. Aşırı kilolu bir köpek çeşitli sağlık sorunları için risk altında olduğundan dolayı Jack Russell Terrier kilosu dikkatle takip edilmelidir.

Jack Russell Terrier Koku Yapar Mı?

Bir Jack Russell Terrier sahip olduğu kısa ve yoğun kürkü uygun şekilde bakılmadığı takdirde kötü bir kokuya sahip olabilir. Bu kürk kir, yağ ve bakteri tutma eğilimindedir. Bu nedenle temizlenmezse kötü bir koku oluşması kaçınılmazdır. Özellikle ıslandıktan sonra kürke fön çekilmezse bakteri yayılır ve koku yapar.

Jack Russell Terrier Evde / Apartmanda Beslenir Mi?

Hayır, Jack Russell Terrier iyi bir apartman köpeği değildir. Koşmak, egzersiz yapmak ve enerjiyi yakmak için yeterli alana ihtiyaç duyan çok yüksek enerjili köpeklerdir. Yine de bir apartman dairesinde yaşaması için bir Jack Russell Terrier sahiplenmek mümkün olsa da bu otoriteler tarafından pek tavsiye edilmiyor.

Jack Russel Terrier Evde Tek Kalabilir Mi?

Jack Russell Terrier bir kafes veya sandık gibi koruma alanı içinde değilse, yavruluk döneminde en fazla birkaç saat evde yalnız bırakılabilir. Korunaklı alan dışında birkaç kez yalnız bıraktıktan sonra, Jack Russell'ın yalnız kaldığı süreyi artırmaya başlayabilirsiniz.

Jack Russell Terrier Çok Havlar Mı?

Evet, Jack Russell Terrier çok havlar. Jack Russel'lar doğal olarak koruyucu bir içgüdüye sahip olarak doğdukları için evlerine ve sahiplerine sadık ve koruyucudur, bu da diğer insanlar veya köpekler varken aşırı havlamaya neden olabilir.

Jack Russell Terrier Çocuklarla İlişkisi Nasıldır?

Küçük boyları çocukların rahat hissetmesine yardımcı olurken arkadaş canlısı, mutlu ve saldırgan olmayan karakteri de onları mükemmel aile köpekleri yapmaktadır.

Jack Russel Terrier Isırır Mı?

Hayır, Jack Russell Teriyerleri ısırmaz. Jack Russell Teriyerinin yavruluk döneminde, diş çıkarma evreleri ve bir sosyalleşme eylemi nedeniyle ısırdığını ve çiğnediğini görebiliriz. Kökeni avcılığa dayandığından çok fazla ısırma yeteneğine sahiptir.

Jack Russel Terrier Diğer Hayvanlarla İlişkisi Nasıldır?

Güçlü av dürtüleri, kediler de dahil olmak üzere diğer küçük evcil hayvanlarla ailelerde sorun yaratabilir. Dengeli bir evcil hayvan için erken sosyalleştirme önemlidir.

Jack Russell Teriyeri güçlü doğal av içgüdüleri nedeniyle kediler, kuşlar, tavşanlar, fareler vb. gibi diğer küçük evcil hayvanları taciz ettiği, yaraladığı veya öldürdüğü yaygın olarak bilinmektedir.

Jack Russel Terrier Boyu ve Kilosu Kaçtır?

Terrier köpek ailesinin küçük üyelerinden biri olan Jack Russel Terrierlerin yükseklikleri erkeklerde 25-38 cm iken dişilerde 23-36 santim arasında değişmektedir. Kilo ağırlıkları ise en fazla 8 kiloya kadar çıkmaktadır.

Jack Russel Terrier Saldırır Mı?

Yabancılara karşı pek dost canlısı olmadığı bilinen Jack Russell Terrier, sevmediği insana veya diğer canlılara karşı saldırgan tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle egzersiz amacıyla yapılan yürüyüşler esnasında diğer köpek ve canlılara mesafeli kalmasını sağlamak gerekebilir.

Jack Russell Terrier Çene Basıncı Kaçtır?

Bu köpeklerin, makas şeklinde aşağı inen düz dişleri ve bundan kaynaklı güçlü bir çeneleri vardır. Ortalama bir Jack Russell Teriyeri, 150-200 PSI arasında bir ısırma kuvveti (çene basıncı) değerine sahip olabilir.

Jack Russell Terrier Beslemek Yasak Mı?

Türkiye’de yasak olan köpek türleri incelendiğinde Jack Russell Terrier için herhangi bir yasak durumu söz konusu değildir.

Boyu küçük ama işlevi büyük sözünün adeta bir yansıması olan Jack Russell Terrier köpek cinsi hakkında merak edilenleri paylaştığımız yazımız hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.
Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad