Dogo Presa Canario Özellikleri

Dogo Presa Canario yasak mı 2022
Dogo Presa Canario


Dogo Presa Canario, köken olarak İspanya'nın Kanarya Adaları'na dayanan sağlam yapılı bir köpek cinsidir. Irkın adı haliyle İspanyolcadır ve genellikle Presa Canario olarak kısaltılır. Uygun şekilde eğitilip sosyalleştirildiğinde uysal olabilen bu köpek ailesine de son derece itaatkar olsa da doğaları gereği bekçi köpeği olarak davranışlar sergiler. Bu nedenle Presa Canario yabancılara karşı çok kuşkuludur ve bazen tanımadıkları insanlara veya hayvanlara karşı saldırgan olabilir.

Kalın ve kaslı dikdörtgen şeklindeki gövdesi ve siyah renkli kafasıyla, Presa Canario güçlü iradeli bir cins olduğunu karşısındakilere doğrudan belli eder.

Presa Canario'nun Özellikleri

Yanındaki insanlara başlangıçta geç ısınsa da Presa Canario, özellikle güvendikleri insanların etrafında nazik ve tatlı bir mizaca sahiptir. Kendinden emin olan bu köpek cinsi, içlerinde büyük bir yüreğe sahiptir. Presa Canario'nun tedbirli halleri, sakin ve kendine güvenen bir mizaçla birleşmiştir.

Presa Canario Tarihi ve Geçmişi

Geleneksel olarak sığır gütmek için kullanılan Presa Canario’nun sahip oldu göz korkutucu görünümü onu ideal bir bekçi köpeği yapmaktadır.  Cins, "Yırtıcı Kanarya Köpeği" olarak da bilinir.

Presa Canario'nun kökleri, ortalama büyüklükte bir mastiff cinsi ve sezgisel bekçi köpeği olan Iberian Presa (Perro de Ganado Majorero) sığır cinsine kadar uzanır. Presa Canario, özellikle Presa Espanol ve Fuerteventura Adası'nda ortaya çıkan bir çoban köpeği olan Bardino Majorero'nun oluşumuna birçok başka tür de katkıda bulunmuş olabilir.

Presa Canario Bakım Düzeni

İçinde bulunduğu aileye adanmış olan ve bundan dolayı koruyucu yanı ağır basan bu tür genellikle deneyimli, aktif olan ev sahipleri için daha uygun bir köpektir. Bu kişiler Presa Canario'larını uygun şekilde sosyalleştirebilir ve açık hava aktivitesi için ona istediğini verebilirler. 

Bir bekçi köpeği geçmişine sahip olması nedeniyle, ırk güçlü iradeli, sağlam, zeki ve yabancılara karşı çok kuşkuludur ve bu nedenle de özellikle çocuklarla veya diğer evcil hayvanlarla güvenli bir şekilde etkileşim kurmak için erken yaşta sosyalleşme ve eğitim sağlanması kaçınılmazdır.

Presa Canario Egzersiz Düzeni

Presa Canario enerji seviyesi yüksek olan köpek cinsidir. Her gün açık havada birden fazla yürüyüş de dahil olmak üzere günlük egzersiz yapmak en büyük eğlencesidir. Ayrıca, sahiplerini memnun etmeye istekli oldukları için yeni oyunları öğrenme algısı açıktır. Buradan onun eğitilebilir bir köpek olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Presa Canario'nun güçlü, kaslı fiziği ve atletik yapısı yüzmek, yürüyüş yapmak ve top almak ya da uçan diskler gibi yüksek hareketli açık hava aktivitelerine katılabileceği anlamına gelir.

Presa Canario Tüy Döker Mi?

Presa Canario, sert bir dokuya sahip kısa, düz, tek bir kat kürke sahiptir. Tüy döker ama bakımı kolaydır. Ölü tüyleri çıkarmak ve cilt ile tüyleri sağlıklı tutmak için haftada en az bir kez fırçalanmalıdır. Presa Canario, kısa tüylü kürkünün temiz kalması için ara sıra banyo yapması gerekir.

Presa Canario Tırnak Bakımı

Bu cins ayrıca, sık sık tırnak makası veya öğütücüyle kırpılması gereken güçlü, hızlı büyüyen tırnaklara da sahiptir. Köpeğin kısa kulakları rutin olarak kontrol edilmeli ve dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Presa Canario Eğitimi

Bu köpekler sadece deneyimli sahiplerin doğru eğitimi ile sakin, sevecen ve itaatkar olabilir. Tehdit gibi görünen her şeye saldırmak gibi güçlü bir doğal içgüdüleri vardır. Yavru köpek iken yoğun sosyalleşme ve itaat eğitimi Presa Canario türü için çok önemlidir. Adil, tutarlı ve net sınırları olan bir eğitime en iyi şekilde cevap verecektir.

Presa Canario Genel Sağlık Sorunları

Genel olarak Presa Canario sağlıklıdır. Büyük bedenli olmasından dolayı Presa Canario köpekler şunlara karşı duyarlı olabilir:

Kalça veya eklem displazisi

Kalp ve göz sorunları

Epilepsi (nöbetlere neden olan nörolojik bir bozukluk)

Presa Canario Kaç Yıl Yaşar?

Presa Canario köpeğinin ortalama yaşam süresi 9 – 11 yıl arasında değişmektedir.

Presa Canario Ne Yer?

Presa Canario, bir veterinerin rehberliğinde her türlü yüksek kaliteli diyetle iyi bir performans gösterecektir. Daha büyük, aktif bir tür olarak, ortalama bir köpekten daha fazla suya ihtiyaç duyabilir ve ayrıca daha yüksek proteinli gıdaları tercih edebilir.

Yetişkinlerde, eti doğramak gerekli değildir ve hiçbir koşulda pişirilmemelidir. Ortalama bir yetişkin Presa Canario, günde ortalama 1,5 kilo çiğ et ve 200 gram yem tüketir. 53 kilo ağırlığındaki yetişkin bir erkeğe boyutlarına bağlı olarak yaklaşık 5-6 parça karkas et verilebilir. Günde sadece 1 kez yemelidir. Haftada bir kez, köpeği hiçbir şeyle beslememeniz önerilir.

Presa Canario Koku Yapar Mı?

Presa Canario orta seviyede kötü koku yapar. Kokunun başlıca nedenleri ise kötü diş/kulak/deri kıvrımlarının enfeksiyonu ve gaz ataklarıdır.

Presa Canario Apartman Yaşamına Uygun Mu?

Presa Canario, egzersiz ihtiyacı yüksek olan aktif bir köpektir. Bu özelliği görmezden gelerek apartman yaşamına uyum sağlaması büyük bir hata olacaktır. Bulunduğu ortamda yeterince çalıştırılarak egzersiz ihtiyacı giderildiğinde bir apartman dairesine adaptasyonu sağlanabilecektir. İç mekanlarda nispeten hareketsizdir.

Presa Canario Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Bu köpek için uzun süre yalnız kalmak can sıkıntısına neden olabilir. Zihinsel olarak uyarılmayan ve çok uzun süre yalnız bırakılan Presa Canario, yıkıcı davranışlar sergileyecektir.

Presa Canario Isırır Mı?

Dogo Presa Canario ısırır mı sahibini
Dogo Presa Canario

Doğası gereği bekçi köpeği olan bu köpek, karşısındakilere şüphe ile yaklaşmaktadır. Bu şüpheci yaklaşım en ufak bir ters durumda ısırmaya varan saldırılara neden olabilmektedir. Bu nedenle Presa Canario ısırır diyebiliriz.

Presa Canario Boy ve Kilo Değerleri

Yetişkin bir Presa Canario boy yüksekliği ortalama 57-66 cm iken ağırlığı ise 45-62 kg arasında değişkenlik göstermektedir.

Presa / Dogo Canario Çene Basıncı Kaçtır?

Kanarya Mastifi olarak da adlandırılan bu köpek 540 PSI ısırma kuvvetine sahiptir. Bu çene basıncı değerinin kilogram karşılığı ise 244,93 Kg ağırlığa tekabül etmektedir.

Çene basıncı değerini merak ettiğiniz farklı köpek türleri için Köpeklerin Çene Basıncı Sıralaması yazımıza göz atabilirsiniz.

Presa / Dogo Canario Yasak Mı?

Presa / Dogo Canario saldırgan karakteri ve zapt edilmesi zor olması nedeniyle dünyada birçok ülkede (Avustralya, Yeni Zelanda vs.) yasaklı köpekler arasında yer almaktadır.
 
Türkiye’de yasaklı köpekler listesine bakıldığında ise Presa Canario bu listede bulunmadığı için yasak kapsamında değildir.

Dogo Argentino Özellikleri başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad