Chow Chow (Cov Cov Köpek) Özellikleri Nelerdir?

chow chow köpek fiyat
Chow Chow Köpek Özellikleri

Chow Chow, aslan ya da ayı benzeri görünümü ve mavi-siyah rengindeki dili ile bilinen Çin menşeili orta büyük boyutlarda olan bir köpek ırkıdır. Bu köpek cinsinin kaba tüylü bir kürkü vardır. Bacaklarında ve kuyruklarında daha uzun tüyleri olan bu köpeğin baş ve boyun çevresinde ise yoğun ve uzun bir "yele" vardır. Chow Chow cinsi agresif olarak nam salsa da genellikle ailesine sadık ve sakin köpektir.

Chow Chow'un Özellikleri

Chow Chow, akıllı, bağımsız ve bazen de baskın ve koruyucu yapıya sahip olan bir köpektir. Kesinlikle herkes için uygun cins olmasa da doğru ev için mükemmel bir tercih olabilir. Bu tür bir bekçi köpeği olarak işe yarayabilir. 

Chow Chow tek kişilik bir köpek olma eğilimindedir bu nedenle sadakatini ana sahibine yoğunlaştırır. Ancak uygun eğitim ve sosyalleşme sayesinde, çocuklar da dâhil olmak üzere tüm aile üyeleri ile iyi geçinebilir. Ancak daha büyük çocuklu bir ev için Chow Chow daha uygun olacaktır.

Chow Chow Tarihi ve Geçmişi

Chow Chow, M.Ö. 206 yılına kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Çin'in bir yerlisi olan bu cins, köpek ırklarının en eskilerinden biri olarak kabul edilir. DNA analizlerine göre, Shar-pei, Shiba Inu ve Akita'yı içeren bu cins diğer tüm köpeklerin soyundan farklı olarak kabul ediliyor. Asya'da tapınak muhafızı görevinde kullanılmıştır.

Bu cins, kökeni olan Çin'de "chow chow" ismini almamıştır. 1700'lerin sonlarında İngiliz tüccarlar, Uzak Doğu'dan "chow chow" adını verdikleri çeşitli kargoları ülkelerine getirmişler ve bu köpekler de bazen bu kargoların bir parçası olduklarından sonunda Chow Chow ismi onlara takılmıştır. Kraliçe Victoria, türün popülerleşmesine yardımcı olmuş ve 1895'te İngiltere'de bu köpek için bir cins kulübü kurulmuştur.

Chow Chow Özen

Bu güzel görünümlü sadık ve akıllı köpek ırkı birçok kişi tarafından sevilir ve sevecen bir arkadaş olabilir. Bununla birlikte, aynı cinsteki köpeklere karşı saldırgan tavırlar sergileyebilir ve avlanma geçmişleri nedeniyle kedilere ve diğer küçük evcil hayvanlara yönelik bir av içgüdüsü ile yaklaşabilir. Bu nedenle, Chow Chow köpeği bir yavru iken evin bir üyesi olarak sosyalleştirilmeli ve bu yöntem sayesinde bu köpeğin diğer evcil hayvanları kabul etmesi sağlanmalıdır.

Chow Chow Egzersiz Düzeni

Aşırı aktif veya yüksek enerjili köpekler olmamasına rağmen, sağlıklı ve mutlu kalmak için rutin egzersize ihtiyaç duyarlar. Günde 15 ila 30 dakikalık yürüyüş iyi bir başlangıç olarak kabul edilir. Ancak kendisini zorlayacak aktivitelerden hoşlanmaz. Chow Chow köpek egzersiz esnasında soğuk havada zorluk çekmeyecektir ancak sıcak havada durum tam tersidir. Sıcakla arası iyi olmayan Chow Chow köpeği egzersizlerini kapalı ve serin bir mekanda gerçekleştirmek isteyecektir.

Chow Chow Bakımı ve Tüy Döker Mi?

Chow Chow ne tür bir kürke sahip olursa olsun, rutin temel bakım gerektirir. Bu köpeği haftada iki ya da üç kez fırçalamak gereklidir. Mevsimler değişirken yılda iki kez çok fazla tüy döktüğü için bu zamanlarda fazladan bakım ihtiyacı doğar ama yılın kalan zamanlarında tüy dökülme oranı düşüktür.

Ayrıca köpeğin tırnakları birkaç haftada bir kesilmelidir. Ayrıca diş temizliğine de dikkat ederek köpeğin dişlerini haftada iki ya da üç kez fırçalamak iyidir.

Chow Chow Eğitimi

Bu köpek türü disiplin, sosyalleşme ve itaat eğitiminin sağlam temellerini sağlayacak iddialı bir sahibe ihtiyaç duymaktadır. Yeterli ölçüde eğitilmeyen bu köpek cinsi düşmanca davranışlar sergileyebilir.

Chow Chow Sağlık Sorunları

Chow Chow, endişelenebilecek bazı sağlık sorunlarına sahiptir. Kalça ve dirsek displazisi, patellar luksasyon, otoimmün tiroidit ve katarakt ve glokom gibi göz problemlerini içerir. Irkta mide kanseri ve aşırı yemek yemeye bağlı olarak mide burulması da görülmektedir.

Chow Chow Kaç Yıl Yaşar?

Sağlıklı bir Chow Chow köpeğinin ortalama yaşam süresi 9 ila 15 yıl arasındadır.

Chow Chow Beslenme Düzeni

Chow Chow, her öğünde 1 ile 1,5 bardak köpek maması ile günde iki kez beslenmelidir. Miktar evcil hayvanınızın büyüklüğüne ve etkinlik düzeyine bağlı olarak yaşam süresi boyunca değişkenlik gösterecektir.

chow chow köpek fiyat
Chow Chow (Çin Aslanı)

Köpeğin tatlı ve temiz suya erişimi olduğundan emin olunmalıdır. Her yemekte miktarı sınırlayarak, köpeğinizin yiyecek yutmasını veya çok fazla yemek yemesini önleyebilirsiniz. Mide sağlığı ve sindirim için bu yöntem son derece etkilidir.

Chow Chow Koku Yapar Mı?

Chow Chow köpeklerinin kendilerine özgü olan az miktarda doğal kokuları vardır. Bununla birlikte, diş sorunlarına, kulak enfeksiyonlarına ve hem pençelerinde hem de vücutlarında yağ/ter birikmesine eğilimli olmaları koku oluşmasına neden olacaktır. Chow Chow köpeğin kendini en iyi şekilde hissetmesi ve olabildiğince taze kokması için uygun bakım ve veteriner randevuları çok önemlidir.

Chow Chow Apartman Yaşamına Uygun Mudur?

Chow Chow tembel yapıda bir köpek olduğu için apartman yaşamına uygundur. Ayrıca sıcağa karşı duyarlı olması da apartman yaşamı için uygun olmasını etkileyen bir başka nedendir.

Chow Chow Evde Yalnız Kalır Mı?

Çok sevimli görünebilen bu köpek ırkı görünümünün aksine insanlara uzak kalıp bağımsız olma eğilimindedir. Bu onları diğer köpek ırkları kadar fiziksel ilgiye ihtiyaç duymadıkları için evde yalnız bırakılabilen bir köpek olarak ideal kılar.

Chow Chow Çocuklarla Anlaşır Mı?

Çocuklarla büyüdüklerinde, Chow Chow köpeğinin çocuklarla ilişkisi çocuğun büyüklüğüne göre değişmektedir. Küçük bir çocuk için risk arz eden bu köpek, daha büyük çocuklarla iyi geçinebilir. Chow Chow, bir köpeğe nasıl davranılacağını anlayan daha büyük çocuklu aileler için daha uygundur.

Chow Chow Isırır Mı?

Sakin ve uysal köpekler olarak bilinmesine rağmen Chow Chow insanları özellikle de küçük çocukları ısırmaya eğilimli agresif bir cins olarak sıklıkla listelenir.

Chow Chow Diğer Hayvanlarla Anlaşır Mı?

Yalnızlığı ve mesafeyi seven bu köpek cinsi, sosyalleşme yönü de zayıf olduğu için diğer hayvanlarla kısa sürede çok iyi bir uyum yakalayamaz.

Chow Chow Boy ve Kilo Ölçüleri Nedir?

Yetişkin bir Chow Chow köpeğinin boyu 43- 51 cm iken kilosu ise 20 - 32 kg aralığında değişkenlik göstermektedir.

Chow Chow Saldırır Mı?

Chow Chow köpek, sosyal yanı zayıf olan bir ırk olduğu için saldırgan yanı olduğu unutulmamalıdır.

Chow Chow Çene Basıncı Kaçtır?

Chow Chow, yüksek enerjili bir köpek olmamasına ve oldukça fazla yatmasına rağmen, tehlike veya oyun nedeniyle uyandırıldığında, bu köpek ırkı 220 PSI ısırma kuvveti ile güçlü çenelerini iyi kullanabilir.

Chow Chow Türkiye’de Yasak Mı?

Bazı köpek türleri önlenemez olan ve kötü sonuçlara yol açan saldırganlıkları nedeniyle yasak kapsamına alınmaktadır. Türkiye’de beslenmesi yasaklı olan köpek türleri arasında Chow Chow bulunmadığı için herhangi bir yasak uygulamasına tabi değildir.

Dünyanın En Pahalı Köpek Türleri arasında yer alan Chow Chow köpeği hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.
Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad