Cane Corso Yasak Mı 2022?

Cane Corso Özellikleri
Cane Corso, güçlü köpek türlerinden biridir

Cane Corso asil, kendine güvenen bir mizacı ve eski Roma'ya kadar uzanan bir soyu olan büyük ve kaslı çalışkan köpek türlerinden biridir. Cane Corso bazılarının gözüne korkutucu gelebilecek güçlü köpeklerdir. Bu korkusuz ve dikkatli köpekler herkes için uygun değildir. Ancak görünümleri nedeniyle genellikle saldırgan olarak kabul edilen bu köpekler gerçekte mükemmel bir arkadaş olabilir. 

Koruyucu ve atletik büyük bir köpek fikrini sevenler için Cane Corso göz ardı edilmeyecek türlerden biridir.

Cane Corso'nun Özellikleri

Görünüşü nedeniyle kimine korkutucu gelebilen Cane Corso özünde sevecen ve nazik bir ırktır. Bu cins ailesi ile derin bir bağ kurar ve ailesinin bir koruyucusu olarak hareket eder. Düzgün bir şekilde alıştırma ve sosyalleşme ile Cane Corso çocuklarla iyi geçinebilir, hatta yakın bir bağ oluşturabilir. Ancak çocuklara köpeklerin yanında nasıl davranmaları gerektiği de öğretilmeli ve asla başıboş bırakılmamalıdır.

Cane Corso Tarihi

Cane Corso İtalya kökenli olup başlangıcı antik çağlara kadar izlenebilmektedir. Nesli tükenmiş bir mastif tipi köpek olan Molossus, Cane Corso’nun ve benzer mastif tipindeki köpeklerin atası kabul edilir. İlk tarihi boyunca, cane corso bir bekçi köpeği, savaş köpeği ve çeşitli oyunların (çok büyük oyunlar dahil) yetenekli avcısı olarak kullanılmıştır. Adı İtalyanca köpek, kamış ve Latince "koruyucu" ya da "koruyucu" anlamına gelen "koruyucular" kelimesinden türetilmiştir.

I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı sonrasında bu köpek türlerinin sayısında ciddi bir düşüş yaşanmıştır. 1970'lerde, bu köpeğin meraklıları cinsi yeniden çoğaltmayı sağlayarak canlandırmıştır.

Cane Corso Bakımı

Egzersiz ve eğitim bir Cane Corso için en önemli evredir. Bununla birlikte kürkü için tımar gereksinimleri de esastır. Bir Cane Corso dışarıda olduğunda bulunduğunu yerin sağlam ve yüksek bir çite sahip olması gereklidir. Çünkü bu köpek cinsi yüksek bir av güdüsüne sahiptir ve kedi ve diğer köpekler gibi küçük hayvanları kovalamaya ve hatta öldürmeye eğilimlidir.

Cane Corso Egzersiz Düzeni

Gerçek bir çalışan cins olan Cane Corso aktif ve azimlidir. Günlük egzersiz, fiziksel ve zihinsel olarak formda kalmasına yardımcı olmaktadır. Çok yürümek ya da koşmak iyi bir başlangıç olup günde en az 30 dakika egzersiz yapılması tavsiye edilmektedir.

Boş bir Cane Corso kendini çukur kazma aktivitesine verebilir. Eğer bir çiftliğiniz varsa hayvanları güdebilir. Bahçesi olmayan tipik bir ev sahibiyseniz, her gün köpek sporuyla vakit geçirin, oyun oynayın veya itaat becerileri çalışın.

Cane Corso Kürk ve Tüy Bakımı

Cane Corso kısa tüylü kaba bir paltoya sahiptir. Tımar ihtiyaçları sadece gerektiğinde fırçalamak ve banyo yapmak kadar çok basittir. Diğer büyük köpekler gibi, Cane Corso’da da doğal yolla aşınan tırnaklar olabilir. Ancak arada sırada tırnak kesilmesi gerekebilir. Rahat ve hareketli kalması için köpeğinizin tırnaklarının uzunluğunu düzenli olarak kontrol etmeyi ihmal edilmemelidir.

Cane Corso Tüy Döker Mi?

Kısa cevap evet, Cane Corso tüy döker. Cane Corso'nun kısa, çift katmanlı bir kürkü vardır ve tüy uzunluğu, yaşadıkları iklime bağlı olarak değişir. Yıl boyunca tüy döken bu ırk düşük ila orta dereceli tüy döken köpekler grubuna dahildir.

Cane Corso Eğitimi

Düzgün eğitim ve sosyalleşme tüm köpek ırkları için şarttır. Yabancılara karşı içten gelen bir şüphe ve mesafe taşıyan bu köpeğin eğitimi sırasında gayretli ve tutarlı olmak gerekir. Bu ayrıca köpeğin dev boyutu nedeniyle çok önemlidir, bu nedenle sıçrama, eğilme ve tasma çekme gibi durumlara karşı dikkatli olunmalıdır. Cane Corso zeki ve çalışkan karakterlidir ve bu sayede cins kolay eğitilebilir.

Cane Corso Genel Sağlık Sorunları

Kalça Displazisi: Bu ezikliğe ve eklem iltihabına yol açabilecek kalıtsal bir durumdur.

Gastrik Dilatasyon-Volvulus: Çok hızlı yedikten ve içtikten sonra şişmek mümkündür. Mide bükülürse, kan akışını kesip tıbbi bir acil durum yaratabilir.

Ektropyon: Alt göz kapaklarının düştüğü veya dışarı çıktığı yaygın bir durum.

Cane Corso Kaç Yıl Yaşar?

Cane Corso ortalama yaşam süresi 10 – 12 yıl arasında değişmektedir.

Cane Corso Beslenme Düzeni

Yetişkin bir Cane Corso’nun günde 4-5 bardak kuru köpek maması alması gerekir. Şişkinlik ve mide dönmesi riskini azaltmak için beslenme periyodunu iki öğüne ayırmak en iyisidir.

Cane Corso Koku Yapar Mı?

Cane Corso bir çok nedenden dolayı koku yapan bir türdür. Cilt sorunları, diş sorunu, kulak enfeksiyonu, aşırı gaz veya anal bez sorunu en yaygın nedenlerdendir. Cane Corso'nun kokmasına neden olan bu olası faktörleri hemen belirlemek ve sonrasında tedavi etmek köpek sağlığı için son derece önemlidir.

Cane Corso Apartman Yaşamına Uygun Mu?

Evet, uygun koşullar sağlanırsa, Cane Corso bir apartman dairesinde yaşayabilir. Cane Corso ile bir apartman dairesinde yaşamaya karar vermeden önce birkaç etkenin düşünülmesi doğru karar vermeye yardımcı olacaktır. Öncelikle bilinmelidir ki Cane Corso cinsi oldukça sosyal ve çok aktif bir köpektir. Egzersiz ve hareket isteğini apartman dairesi içerisinde karşılayabileceğini düşünenler için Cane Corso sahiplenmek doğru bir karar olabilecektir.

Cane Corso yavru
Cane Corso Yavruları

Cane Corso Evde Yalnız Kalır Mı?

Diğer birçok köpek ırkından farklı olarak Cane Corso, sahibiyle inanılmaz bir bağ kurar. Çoğu köpek yalnız bırakıldığında herhangi bir sorun olmazken, Cane Corso her saatini sahibinin yanında geçirmek istediği için evde yalnız bırakılması yıkıcı sonuçlara neden olacağından tavsiye edilmemektedir.

Cane Corso Çocuklarla İlişkisi

Cane Corso, daha büyük çocukları olan evler için harika bir aile köpeğidir. Sakin ve ihtiyatlı bir mizaçla yetiştirildikleri için Cane Corso, uygun şekilde eğitildiklerinde kendisine saygılı çocuklarla başa çıkma sabrına sahiptir.

Cane Corso Isırır Mı? Cane Corso Saldırır Mı?

Cane Corso, şöhret sahibi İtalyan Mastif cinsi köpektir. Dünyadaki en güçlü köpek ısırıklarından birine sahiptir. Isırma kuvvetleri 700 PSI civarında olan bu köpeğin bir ısırığı ortalama aslanın ısırma gücünden daha yüksektir.

Her ne kadar sadık ve yürekten bağlı bir karakteri olsa da sosyalleşmesini tamamlamamış veya kötü muamele gören bir Cane Corso karşısındakiler için her zaman tehlike anlamına gelmektedir.

Cane Corso Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Cane Corso, yavru dönemlerinde yani erkenden sosyalleşme yaşarsa diğer köpeklerle iyi geçinebilir. Bununla birlikte, genellikle aynı cinsten olan köpeklere karşı saldırganlık gösterebilir. Yürüyüşler sırasında saldırgan tavırları önlemek için diğer köpekler ve evcil hayvanlarla erken sosyalleşme sağlanması gerekir.

Cane Corso Çok Havlar Mı?

Genel olarak, Cane Corso (bazen bir İtalyan mastiff olarak anılır) çoğu türden daha az havlar; bununla birlikte, tehdit sezdiğinde sürekli havlama ve uluma ile ilgili durumlar oluşabilir.

Cane Corso Soğuğa Dayanabilir Mi?

Cane Corso, ılıman iklimlerde kış aylarında dışarıda yaşayabilir ancak aşırı soğuk havalarda dışarıda yaşayamaz.

Cane Corso Boyu ve Kilosu

Yetişkin bir erkek için uygun kilo aralığı 45 - 50 kg olarak belirlenirken yetişkin bir dişide bu değer 40 - 45 kg aralığındadır. Erkeklerde yükseklik 62 - 70 cm, dişilerde ise 58 - 60 cm arasında değişmektedir.

Cane Corso Çene Basıncı

Çene basıncı konusunda bir aslanla yarıştığını az evvel belirtmiştik. Bu köpek ırkının çene basıncı 700 PSI yani 317,51 Kg ağırlığa denktir. Köpek çene basıncı sıralamasında ilk 3’te kendine yer bulmuştur.

Cane Corso Beslemek Yasak Mı?

Sahip olduğunu heybetli görünümü nedeniyle endişe ile bakılan bir köpek olan Cane Corso, temelde bu endişeye neden olacak bir saldırganlığa sahip değildir. Koruyucu ve sadık karakterli olan bu köpekler görünümleri nedeniyle tehlikeli köpek ön yargısına maruz kalmaktadır. 

Cane Corso beslemek yasak mı 2022 yılında güncel durum nedir gibi sorular için Türkiye’de yasaklı köpek türleri nelerdir ona bakmak gerekiyor. Yasaklı ırklar arasında Cane Corso bulunmadığı için beslemek yasak değildir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad