Yorkshire Teriyeri (Terrier) Özellikleri Nelerdir?

Yorkshire Teriyeri
Yorkshire Terrier Süs Köpeği

Yorkshire Teriyeri, İngiltere'de genellikle siyah ve bronzlaşmış uzun ipeksi bir kürkle yetiştirilen küçük bir oyuncak köpektir. Yorkie olarak da bilinen bu köpeklerin azimli ama sevecen kişilikleri vardır. Çok havlayan, koruyucu ve sadık olma eğilimine sahiptir. Şaşırtıcı gelebilir belki ama küçük boyutlarına rağmen mükemmel bekçi köpeği olabiliyorlar. Bu beklenmedik özelliklerine rağmen temelde Yorkshire Teriyer köpekler, sevdiklerine sarılıp şımarmaktan zevk alan harika arkadaşlardır.

Yorkshire Teriyeri'nin Özellikleri

Küçük boyutlarına rağmen çoğu Yorkie'nin büyük bir kişiliği vardır. Genellikle sevecen olsa da bir yanıyla da alıngan bir mizaca sahiptir.  Sahibine sarılıp yatmayı seven bu köpek ırkı aynı zamanda çok aktif, oyuncu ve her an uyanık olma özelliklerini taşır.

Yorkshire Teriyeri Tarihi

Yorkshire Teriyerleri, 19. yüzyılın ortalarında İskoçya'dan İngiltere'ye yapılan dokumacıların göçüne kadar takip edilebilir. Göç eden bu dokumacı insanlar, tekstil fabrikalarında fare gibi kemirgenleri engellemek için kullandıkları çeşitli teriyer köpekler getirdiler. Kemirgenlerden sonra dar yerlere sızabilecek küçük bir teriyeri tercih ettiler. Ve aralarında Skye Terier ve Dandie Dinmont'un da bulunduğu birçok cins, küçük Yorkshire Teriyeri'yi yaratmaya başladı.

Yılların ilerlemesi ile birlikte Yorkshire Teriyeri köpekler kemirgenleri takip etmekten uzaklaşıp moda ile ilişkili canlılar haline geldi. Köpek üreticileri köpek yavrusu olarak amacına daha iyi hizmet edebilmesi için bu köpeklerin büyüklüklerini de azaltma yolunu seçtiler. Bu hamlelerle kısa süre içerisinde Yorkshire Teriyeri Avrupa ve Amerika’da kıtalarında oldukça popüler köpeklerden biri oldu.

Yorkshire Teriyer Bakımı Zor Mu?

Yorkshire Teriyeri görünümü dikkate alınıp bir kucak köpeği kabul edilebilir ancak bu doğru bir yaklaşım değildir. Bu cins kimi zaman havlayarak çok ses çıkarır ve aşırı inatçı tavırlar sergileyebilir. Erken eğitim ve insanlarla ve diğer köpeklerle sosyalleşme Yorkie için önemlidir. Bu sayede bu büyük kişiliğin kontrolden çıkması engellenmiş olur. Aslında bu her köpek türü için geçerli bir kuraldır. 
Tüyleri, dişleri kapsayan düzenli bir bakım aynı zamanda bir Yorkie'yi en iyi şekilde görmek ve hissettirmek için de gereklidir.

Yorkshire Teriyeri Egzersiz Düzeni

Yorkshire Teriyeri televizyon bağımlısı, hantal köpeklerden değildir. Mutlu ve sağlıklı kalmak için düzenli egzersiz ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyan aktif küçük köpeklerdir. Günde 15 ila 30 dakikalık iki yürüyüş bu ihtiyaçlarını karşılayacak ölçüdür.
 
Orta hızda bir yürüyüş bir Yorkshire Teriyeri'nin enerji yakması için yeterlidir. Getirme oyunları ve çeviklik gibi diğer köpek sporları Yorkie'ye zihinsel uyarı sisteminin gelişmesine ve bunu korumasına yardımcı olacaktır.

Yorkshire Teriyeri özelliklerinden bir başkası da aşırı sıcak veya soğuk havalara uygun olmamasıdır. Bu yüzden açık hava egzersizlerinin hava durumuna göre planlanması ihmal edilmemelidir. Örneğin günün en soğuk anında dışarı çıkmayı tercih edersiniz en sıcak zaman olan öğlen vakitlerinde bir kazak ya da ceket ile dışarı çıkmaya çalışılmalıdır.

Yorkshire Teriyer Tüy Bakımı

Yorkshire Teriyeri ipeksi, sürekli büyüyen tüylere sahiptir. Bu da oldukça fazla bakım gerektirir. Kürk tüyleri uzun tutulursa, iç içe karışmayı önlemek için her gün fırçalanmalıdır. Ayrıca yerlere sürüklenmesini önlemek için düzenli kesimler gerekir ve köpeğin kafasındaki saçlar ya kısa kesilir ya da köpeğin gözlerinden uzak tutmak için bir saç bandı yerleştirilir. Bu karmaşadan kaçınmak için, birçok Yorkshire Teriyeri sahibi köpeğinin paltosunu kısa tutmayı seçer (genellikle birkaç haftada bir kesilir).

Her hafta veya iki haftada bir banyo ihtiyacı duyan Yorkshire Teriyeri köpeğinin kulaklarının da her hafta kir olup olmadığını görmek için kontrol edilmelidir. Köpeğinizin tırnaklarını ne kadar aşındırdığına bağlı olarak, tırnakların kesimi hemen hemen her ay gereklidir. Ve ideal olarak dişler her gün fırçalanmalıdır.

Yorkshire Teriyeri Eğitimi

Yorkshire Teriyeri, bazen patronluk taslayabilmesine rağmen oldukça iyi eğitim alabilen parlak küçük köpeklerdir. Yine de olumlu bir desteğe karşılık verme eğilimindeler. Yorkshire Teriyeri için kötü alışkanlıkların oluşmasını önlemek ve onu çeşitli insanlar, diğer hayvanlar ve durumlarla sosyalleştirmek için yavru iken eğitime başlanması güzel sonuç almak için önemlidir.

Yorkshire Teriyeri Evde Yalnız Kalır Mı?

Yorkshire Teriyeri günün çoğunda yalnız bırakıldığında iyi şeyler yapmaz. Çokça arkadaşlığı tercih ediyorlar ve eğer sosyal ihtiyaçları karşılanmazsa ayrılık kaygısı ve kötü alışkanlıklar geliştirebilir.
 

Yorkshire Teriyeri Çocuklarla Anlaşır Mı?

Ancak bu çocuklar, küçük köpeğe karşı fazla sert davranan ve onu ısırmak için kışkırtan küçük çocuklar için her zaman iyi arkadaşlar olmuyor.

Yorkshire Teriyeri Isırır Mı?

Yorkshire Terrier süs köpeği formunda olsa da harika bir bekçi köpeğidir. Şaşırdığında, korkutulduğunda ya da kızdırıldığında karşısındakini ısırma ihtimali bulunmaktadır.

Yorkshire Teriyer Koku Yapar Mı?

Yorkshire Terrier cinsinin genel olarak kötü bir kokuya sahip olması için herhangi bir nedeni yoktur. Ancak sağlıksız cilt, kötü beslenme, kulak enfeksiyonları veya diğer sorunlar nedeniyle kokabilme ihtimali her köpek için her zaman vardır.

Yorkshire Teriyeri Hastalıkları

Yorkshire Teriyerleri genellikle sağlıklı köpeklerdir. Ancak bazı kalıtsal sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Diz kapağının çıkması, göz sorunları, kalp hastalığı, omurgalar arası disk hastalığı Yorkshire Teriyerlerde görülebilen sağlık sorunlarıdır.

Yorkshire Teriyer Diyet ve Beslenme

Yorkshire Teriyeri için kaliteli, besin açısından dengeli bir köpek maması seçilmelidir. Yaşa, faaliyet seviyesine ve diğer faktörlere göre değişebileceğinden beslenme miktarı için veterinere danışılması ihmal edilmemelidir. Aşırı yemeği önlemek için her zaman köpeğin günlük kalori tüketimine ufak ikramlar yapılmalıdır. Ayrıca her zaman kolay erişilebilecek taze su sağlanmalıdır.

Yorkshire Terrier Saldırır Mı?

Çevresinde bulunan küçük hayvanlara ve diğer köpeklere karşı saldırganlık gösterebilir.

Yorkshire Terrier Tüy Döker Mi?

Hipoalerjenik köpek türleri arasında yer alan Yorkshire Terrier, bu nedenle çok az tüy döker. Özellikle köpek alerjisi olan ama yine de ilk defa köpek beslemek isteyen kişiler için çok uygun bir evcil hayvan cinsidir.

Yorkshire Terrier Apartman Hayatına Uyum Sağlar Mı?

Sahip oldukları inatçı karakterleri nedeniyle türün ev ortamı için zorlu bir köpek türü olduğu bilinir. Genellikle kapalı havada dışarı çıkmayı sevmeyen bu türün evde kaldığı süreç boyunca, ev ortamına uyum sağlaması ve ortalığı birbirine katmaması için sabırlı ve tutarlı bir tutum sergilenmelidir.

Eğitim meraklısı olan bu köpekler, büyük bir yaşam alanına ihtiyaç duymazlar. Verilecek iyi bir eğitiminin sonucunda apartman yaşamına harika bir uyum sağlayabilirler.

Yorkshire Teriyeri Kaç Yıl Yaşar?

Yorkshire Teriyeri, ortalama yaşam süresinin 11 ila 15 yıl arasında olduğu bilinmektedir.

Süs köpeği grubunda olan Yorkshire Teriyeri köpek özellikleri ile merak edilen diğer konuları işlediğimiz yazımızın faydalı olmasını diliyoruz.

Süs köpekleri arasında olan Pomeranian Boo başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.
Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad