Tüysüz Köpek Cinsleri Nelerdir?

Tüysüz köpek cinsleri, tüylü ırklar kadar yaygın olmasa da insanlar için ilgi çekici olma özelliğine sahip diyebiliriz. Köpeklerle ilgili en dikkat çekici özelliklerden biri de sahip oldukları farklı renk ve dokulardaki kürkleri veya tüyleridir. Kıvırcık, düz, yoğun veya ince görünümlü kürkler öne çıkmalarına yardımcı olur. Ancak kendi tarzlarında öne çıkan birkaç tüysüz köpek ırkı da vardır.

Nadir olan bu tüysüz köpek ırkları, tamamen tüysüz olmalarına veya vücutlarında çok az tüy olmasına neden olan genleri taşır. Görünüşleri ve kişilikleri farklı olmasına rağmen çoğu tüysüz köpek ırkı oldukça sevimli olma eğilimindedir ve ısınmak için insanlarla birlikte kıvrılmaktan son derece memnundur.

İşte tüysüz köpek cinslerinden 10 tanesi! Not: İngilizce bir kelime olan Hairless, Türkçe'de ''Tüysüz'' anlamına geliyor.

1. Amerikan Hairless Teriyeri

Amerikan Hairless Teriyeri köpekler oldukça akıllı, aktif ve eğlenceli olma eğilimindedir. İyi aile köpekleridir ve küçük kemirgenleri kolaylıkla avlayabilirler.

2. Tüysüz Çin Köpeği

Tüysüz Köpek Cinsleri Nelerdir?
Tüysüz Çin Köpeği

Tüysüz Çin Köpeğinin kafasında, kulaklarında, pençelerinde ve kuyruğunda kabarık saç tutamları vardır. Bu köpekler, enerjik ve eğlenceli bir yanları olmasına rağmen, çok sevecen ve sevimli olma eğilimindedir.

3. Perulu İnka Orkide

Perulu Tüysüz olarak da bilinen Perulu İnka Orkidesi, çoğunlukla bir refakatçi köpek olarak tutulduğu eski Peru'da doğmuştur. Bu köpekler ailelerine karşı çok sevecen ve koruyucu olma eğilimindedir ve yalnız bırakıldıklarında ayrılık kaygısı geliştirebilirler. Ayrıca biraz egzersize ihtiyaç duyan atletik küçük köpeklerdir. Perulu İnka Orkidelerinin çoğu tamamen tüysüzdür ancak bazılarının başlarında, pençelerinde ve kuyruğunun ucunda kısa tüyler olabilir.

4. Meksika Tüysüz Köpeği (Xoloitzcuintli)

Meksika Tüysüz Köpeği olarak da bilinen Xoloitzcuintli, hem tüysüz hem de kısa tüylü çeşitlerde bulunuyor. Cilt koruması bir zorunluluk olsa da, her iki çeşit de tımar söz konusu olduğunda son derece az bakım gerektirir. Xolos, binlerce yıl öncesine dayanan eski bir Aztek cinsidir. Köpekler sadık ve uyanık olma eğilimindedir ve mükemmel bekçi köpeği görevi görürler. Gerektiğinde koruyucu olabilseler de Xolos cinsi köpekler sakin doğasıyla da bilinir.

5. Arjantinli Pila Köpeği

Perulu İnka Orkidesine yakın bir akraba olan Arjantin Pila köpeği, yumuşak deriye sahip tüysüz bir cinstir.  Arjantinli Pila köpekleri sevecen, oyuncu ve yeni ortamlara uyum sağlama eğilimindedir. Çoğunlukla tüysüz olmalarına rağmen, bazı Pila köpeklerinin kafalarının üstünde ve kuyruklarında küçük tüy tutamları vardır.

6. Jonangi

Jonangi köpekleri, sürü ve av köpekleri olarak yetiştirildikleri Hindistan'a özgüdür. Bu köpek cinsi günümüzde oldukça nadir görülmektedir. Jonangi yabancılara karşı ihtiyatlı olma eğilimindedir ancak evdeki çocuklar ve diğer evcil hayvanlar da dahil olmak üzere tanıdıklarına karşı son derece arkadaş canlısıdırlar. Üstelik Jonangi, bull teriyerlere benzer bir mizaca ve kaslı yapıya sahiptir. Bu köpeklerin tam olarak tüysüz olmayıp neredeyse görünmez olan çok kısa, pürüzsüz bir kürke sahiptir.

7. Habeş Kum Teriyeri

Sessiz ve sakin bir mizaca sahip bir köpek egzersiz arkadaşı arıyorsanız, Habeş Kum Teriyeri tam size göre. Bu son derece nadir cins aynı zamanda Afrika Tüysüz Köpeği adıyla da anılır. Uzun, şık bir gövdeye sahip küçük ila orta boy bir köpektir. Cins içindeki bazı köpekler tamamen tüysüzken, diğerlerinin başının üstünde ve kuyruğunun ucunda küçük tüy tutamları vardır.

8. Tüysüz Khala Köpeği

Bolivya tüysüz köpekleri olarak da bilinen tüysüz Khala, Bolivya kökenli nadir tüysüz bir köpek ırkıdır. Xoloitzcuintli'ye oldukça benziyorlar ve muhtemelen ataları aynı. Bu köpekler sahiplerini sever ve onları korkusuzca korurlar. Bu nedenle onları evinizin dışındakilerle dost tutmak için eğitim şarttır. Diğer tüysüz ırklar gibi, bu köpeklerin bazılarının özellikle başlarında küçük tüy tutamları vardır.

9. Ekvador Tüysüz Köpeği

Ekvador Tüysüz Köpeği, Ekvador'a ait eski bir köpek ırkıdır ve Perulu İnka Orkidesinin muhtemel bir akrabasıdır. Bugün inanılmaz derecede nadirdir. Bu köpeklerin, genellikle başlarının üstünde çok az tüy bulunur. Oldukça enerjik olma eğiliminde olan bu köpek cinsleri özellikle küçük kemirgenleri avlamak için güçlü bir av sürüşüne sahiptir. Aynı zamanda en sevdikleri insanların yanında kıvrılmayı da severler.

10. Tüysüz Chihuahua

Tüysüz Chihuahua'lar, esasen bilinen tüylü Chihuahua köpeklerle aynı cinstir. Aralarındaki fark tüysüz olmalarına neden olan nadir bir genetik kusura sahip olmalarıdır. Bu nedenle, mizaçları tıpkı diğer Chihuahualar gibidir. Genellikle büyük karaktere sahip olan bu köpek cinsleri sevdikleri insanlarla çok yakın bağlar kurarlar ve bulundukları bölgelerini korurlar. Ancak tüysüz çeşit cilt sorunlarına eğilimlidir, bu nedenle bakım ve izleme önemlidir. Tüysüz Chihuahua köpekler oldukça kolay üşüyebilir.

Köpekleri sevse de köpek bakımından çok hoşlanmayanlar için tüysüz köpek cinslerini tercih etmek yanlış bir karar olmayabilir. Köpek sahiplenme aşamasında bu detayı da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad