Japanese Tosa İnu Cinsi Köpek Özellikleri Nelerdir?

Tosa İnu veya Japanese Tosa olarak adlandırılan Tosa cinsi köpek, Japonya'da köpek dövüşü için geliştirilmiş büyük ebatlı mastif tipi bir köpek cinsidir.
 
Tosa cinsi köpek Japonya'da halen köpek dövüşleri için kullanılmaya devam etmektedir. Köpek dövüşünün yasak olduğu dünyanın diğer birçok yerinde ise Tosa cinsi köpek bekçi köpeği ve refakatçi görevi görmektedir.

Tosa İnu Özellikleri
Japanese Tosa İnu Cinsi Köpek

  Tosa İnu Özellikleri

  Tosa İnu özellikleri arasında iri ve güçlü köpekler olmasının yanında sakin, sessiz ve itaatkar bir mizaca sahip olma özelliği de bulunmaktadır. Doğuştan dikkatli ve tetikte olan bu köpek cinsleri sahiplerini tehdit edici veya olağan dışı görülen herhangi bir şeye karşı anında uyarı moduna geçer.

  Ailelerine karşı sessiz ve sevecen olurken yabancılara karşı mesafeli olması Tosa İnu özelliklerinden bir başkasıdır. Tosa İnu köpekler misafirlere alışmayı başarabilmek için kapsamlı bir sosyalleşme sürecine gereksinim duyar.
   
   

  Köpek dövüşü geçmişine sahip olması nedeniyle Tosa İnu cinsi köpek, diğer köpeklere özellikle de tanımadıklarına karşı saldırganlık sergileyebilir. Bu köpek cinsi, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için gereken zamanı ve eğitimi vermeye hazır olan deneyimli sahipler için uygun bir köpek cinsidir. İlk defa köpek sahiplenme fikrini taşıyanlar için uygun olmadığını söyleyebiliriz.

  İlk Defa Köpek Sahiplenecekler İçin Uygun Irklar konulu yazımıza göz atarak sahiplenmek için uygun olan köpek türlerini görebilirsiniz.

  Tosa cinsi köpek, bulunduğu alana izinsiz giren veya evini ve ailesini tehdit eden bir kişiye karşı agresif tepki gösterebilse de, tehdit edici olmayan insanlara karşı saldırgan değildir. Tosa İnu köpekler, köpekle saygılı bir şekilde etkileşim kurmaları gerektiği öğretilen ve ailenin üyesi olan çocuklara karşı nazik ve hoşgörülü davranırlar.

  Tosa İnu özellikleri arasında diğer köpeklerle olan ilişkisi de dikkat çekmektedir. Eğer Tosa İnu birlikte büyütülür ve düzgün bir şekilde sosyalleşirse, aile üyesi olan diğer köpeklerle barış içinde yaşayabilir. Karşı cinsten bir çift köpeğin (bir erkek ve bir dişi) tutulması, daha iyi geçinme olasılıkları olabileceğinden, genellikle tavsiye edilir.

  Tosa İnu köpekler kedilerle veya diğer küçük evcil hayvanlarla birlikte tutmak genellikle tavsiye edilmez.

  Tosa İnu'nun Tarihi

  Japonya'da bir spor olarak uygulanan köpek dövüşü uzun bir geçmişe sahiptir. Tosa İnu, diğer ırklardan daha büyük, daha güçlü ve daha yetenekli bir dövüş köpeği olması için bilerek yaratılmıştır. 

  19. yüzyılın ortalarında, Avrupalılar değerli dövüş köpeklerinden bazılarını Japonya'ya tanıttıktan sonra Japon köpek meraklıları, köpeklerin hünerlerini gördüklerinde, onları Japonya'daki dövüş köpekleri serisine sokmaya başladılar. Tosa İnu'yu yaratmak için kullanılan ırklar arasında başka bir Japon ırkı olan Shikoku'nun yanı sıra Bulldoglar, Mastiffler, Alman Pointerleri ve muhtemelen diğer ırklar dahil olmak üzere Japonya'ya yeni tanıtılan Batı ırkları bulunur.

   
   

  Tosa İnu Bakımı

  Egzersiz ve kürk bakımı söz konusu olduğunda, Tosa İnu köpeği nispeten az bakım gerektirir. Eğitim, özellikle yavru köpek döneminde tutarlı olmalı ve köpeğin evde ve toplum içinde yaşama alışmasına yardımcı olmak için sosyalleşme ile birlikte kullanılmalıdır.

  Tosa İnu'nun paltosunun bakımı kolaydır. Kısa, düz, yoğun kürkü vücuda sıkıca oturur ve kırpılmaya ihtiyaç duymaz ve yalnızca orta derecede tüy döker. Haftada birkaç kez fırçalamak bunu kontrol altında tutabilir. Köpeğin tırnakları iki haftada bir kesilmeli ve periyodik olarak kulaklarının içi de kontrol edilmelidir. Kirli görünüyorlarsa, evcil hayvan için güvenli bir kulak temizleyicisi ve pamuk topları veya gazlı bezle temizlenmelidir. Kızarıklık veya iltihap görülürse, bir veteriner tarafından muayene edilmesi gerekebilir.

  En İyi Köpek Bakım Ürünleri başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

  Tosa İnu Egzersiz Rutini

  Tosa İnu, büyük ebatlı bir cins için oldukça atletiktir. Bununla birlikte, egzersiz gereksinimleri orta aralıktadır. Tosa, güvenli bir şekilde kapatılmış bahçede uzun yürüyüşler veya bir oyuncağın veya topun peşinden koşma şeklinde günlük egzersiz ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyar. Cinsin köpek saldırganlığına eğilimi nedeniyle, Tosa cinsi köpekler evin dışındayken her zaman bir tasma ile gezdirilmelidir.

  Köpek Tasması Çeşitleri başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

  Tosa İnu Eğitimi

  Tosa İnu zeki olmasına ve sahibini memnun etmek istemesine rağmen, cins kendinden emindir ve inatçı olabilir. Olumlu pekiştirme eğitimi ve kuralların tutarlı bir şekilde uygulanması dahil olmak üzere kesin ama adil eğitim yöntemlerini kullanılmalıdır. 

  Yavruluk döneminde erken ve sık sosyalleşme, aşırı korumacılığı azaltmak için kesinlikle hayati önem taşır. Köpeğiniz erken yaşta saldırganlık belirtileri göstermeye başlarsa, davranış eğitimi konusunda deneyimli bir uzmana başvurulması gerekir. Yavru köpeklerde bu belirtileri görmezden gelmek, köpeğinizin daha sonraki yaşamında sorunlara yol açabilir; büyüklüğü göz önüne alındığında, bu özellikle saldırganlıkla birleştiğinde tehlikeli olabilir.

   
   

  Tosa İnu Başlıca Sağlık Sorunları

  Tüm safkan köpekler gibi, Tosa İnu da genetik olarak bağlantılı bazı sağlık sorunları geliştirmeye eğilimli olabilir. Bu cinsin yaşayabileceği başlıca sağlık sorunları şunlardır:

  Dirsek ve Kalça Displazisi: Bu koşullar, köpeğinizin büyüdükçe eklemlerindeki bozulmalardan kaynaklanır. Büyük ırklarda yaygın olan displazi, ciddi vakalarda köpeğinizin rahat yaşamasına yardımcı olmak için ameliyat gerektirebilir.

  Gastrik Dilatasyon-Volvulus (GDV veya Şişkinlik): Birçok büyük, derin göğüslü ırk gibi, Tosa cinsi köpek de, midenin hava ile dolduğu ve hayatı tehdit eden bir durum olan gastrik dilatasyon-volvulus (genellikle şişkinlik olarak adlandırılır) geliştirme riski altında olabilir. Veteriner hekimler genellikle midenin bükülmesini önlemek için mideye yapışan profilaktik gastropeksi adı verilen ameliyat yoluyla şişkinliği önlemeyi önerir.

  Alerjiler: Çoğu köpek ırkı hayatlarının bir noktasında alerji yaşayabilir. Tosa'nın kaşıntı, kızarıklık veya sürekli hapşırma ve öksürme sorunları varsa, uygun tedaviye başlamak için veterinere danışılmalıdır.

  Tosa İnu Kaç Yıl Yaşar?

  Tosa cinsi köpeklerin sahip olduğu ortalama yaşam süresi 10 ila 12 yıl arasındadır. Bir köpeğin yaşam süresi ona gösterilen ilgiye, bakıma ve beslenme kurallarına uygun davranmakla yakından ilgilidir. Eğer bu esaslara uygun hareket edilirse, can dostlarımızın daha uzun süre ile yanımızda olmalarını sağlayabiliriz.

  Tosa İnu Boy ve Kilo

  Tosa İnu ırkının erkek türlerinin boy uzunluğu omuza kadar 60 - 66 cm iken ağırlık değeri 54 - 77 kg'dır. Dişi Tosa İnu köpeklerin boy uzunlukları ise omuza kadar 55 - 60 cm iken ağırlık değeri 40 - 64 kg'dır.

  Tosa İnu Beslenme Düzeni

  Tosa İnu köpekler sahip oldukları boy ve kilo değerleri ile devasa köpeklerdir. Çok miktarda yiyecek yiyebilen bu köpeklerin porsiyonları ölçülü yapmak ve takip etmek önemlidir. Bu takip süreci özellikle yavruluk döneminde önemlidir. Kalça ve dirsek displazisi gibi eklem rahatsızlıklarını önlemek için Tosa İnu gibi dev ırkların yavaş ve istikrarlı büyümesi gerekir.

  Dev cins köpeklerin diyetlerindeki bir diğer önemli faktör de yemeklerinin zamanlamasıdır. Veteriner hekiminiz, şişkinlik gibi durumları önlemek için gün boyunca birkaç kez daha küçük porsiyonlarda yüksek kaliteli köpek maması beslemeyi ve egzersizden önce veya sonra yemeklerden kaçınmayı önerebilir.

  Köpek obezitesi de dahil olmak üzere aşırı kilo, diyabet gibi diğer sağlık durumlarının gelişmesine de yol açabilir. Veterinerinizden, köpeğiniz için yaşını, ağırlığını ve aktivite seviyesini göz önünde bulunduran uygun bir beslenme programı sağlamasını istemeyi unutmayın.

   
   

  Tosa İnu Çene Basıncı

  Tosa İnu, Japonya’da ulusal bir hazine olarak kabul ediliyor. Etkileyici büyüklükteki bir köpek cinsi olan Tosa İnu'nun çene basıncı 556 PSI yani 252,20 kg değerindedir.

  Köpeklerin çene basıncı sıralamasına bakarak listedeki diğer köpek cinslerini görebilirsiniz.

  Japanese Tosa Neden Yasak?

  Cins köpekler arasında ''yasaklı ırklar'' konusu önem taşıyan bir başlıktır. Saldırganlık eğilimli olan Tosa İnu cinsi köpekler için de Japanese Tosa yasak mı benzeri sorular sorulabiliyor. 

  Yasaklı köpekler konusunu ilk olarak ülkemiz kurallarına göre ele alalım. Bilindiği üzere Türkiye'de köpek saldırıları sonucu meydana gelen olaylar kamuoyunda haftalarca gündeme gelir ve üzerine tartışmalar yapılır. Bu tartışmaların sonucunda ise belli başlı köpek ırkları yasak kapsamına alınarak çeşitli tedbirler devreye sokulur. Türkiye'de yasak olan köpekler 2022 listesi bu tedbirlerin bir bölümünü oluşturuyor. Bahsi geçen yasaklı köpekler listesinde Tosa İnu cinsi köpekler de bulunmaktadır. 

  Türkiye'de yasak olan Tosa İnu için dünyanın diğer ülkelerinde de benzer tedbirlerin alındığını belirtmekte fayda var. Köpek dövüşü geçmişi nedeniyle, Avustralya, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda, Norveç, Danimarka ve daha fazlası dahil olmak üzere bazı ülkelerde Tosa sahibi olmak tamamen yasaklanmış veya yasal olarak kısıtlanmıştır. Bazı eyaletler, şehirler, yerel yönetimler, ev sahipleri ve sigorta şirketleri de Tosa İnu'yu hariç tutmaktadır.

  Dogo Argentino köpek cinsi yazısı ilginizi çekebilir.

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad