Leonberger Köpek Özellikleri Nelerdir?

Leonberger veya takma adıyla Leo, adını aldığı Almanya'daki şehirden gelen çalışkan bir ruha ve nazik bir mizaca sahip kalın kürklü büyük köpek türlerinden biridir. Leonberger köpek cinsinin nesli, I.Dünya Savaşı esnasında neredeyse yok olmasına rağmen cins zeki, asil ve çok sadık olduğu için yapılan çalışmalarla neslinin kurtarılması sağlanmıştır.

leonberger özellikleri
Leonberger Köpek

Leonberger cinsi köpekler, mükemmel çalışma köpekleridir. Aynı zamanda sakin ve sevecen arkadaş olması da Leonberger özelliklerinden bir diğeridir. Yetişkin erkek Leonbergerler, aslanlardakine benzer bir yeleye sahip olup seçkin görünümlerine ekstra katkıda bulunur. Bazı kesimler ise köpeğin aslan yerine bir ayı gibi göründüğünü ifade ediyor.

Leonberger Özellikleri

Leonberger özellikleri arasında ilk sırada gelen başlık çok iyi bir aile refakatçisi olduğudur.

Leonberger, keyifli bir arkadaş olmanın yanında sevecen ve nazik bir köpek ırkıdır. Bu cins, insan duyguları hakkında çok sezgisel olma eğilimindedir ve ailesiyle güçlü bir bağ oluşturur. 

Leonberger özellikleri arasında çok yönlülük de bulunuyor. Bu çok yönlü köpekler, insanları korumak ve onlara yardım etmek için doğal bir içgüdüye sahiptir. Taşıdıkları bu özellikler onları harika hizmet köpekleri ve evcil aile hayvanları olmalarını sağlıyor.

Leonberger Geçmişi

Leonberger köpek ırkının orijini Almanya'nın Leonberg kentinden gelmektedir. 1800'lerin ortalarında, Heinrich Essig adında bir kişinin, Landseer Newfoundland, St. Bernard ve Pirene Dağ Köpeklerinin karışımı olarak bu cinsi geliştirdiği iddia ediliyor. Köpeğin görünüşü, Leonberg kentinin arması üzerindeki bir aslana benzeyecek şekilde geliştirilmiştir. Cins, Fransa, Avusturya-Macaristan, Almanya ve İtalya'nın kraliyet ve imparatorluk hanelerinde popüler köpeklerden biri olmuştur.

Leonberger köpekler o dönem için popüler çiftlik köpekleriydi ve arabaları çekmek için kullanılıyorlardı. Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında ise mühimmat arabalarını çekmek için kullanılan bu köpekler I. Dünya Savaşı sırasında neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıya kalsa da Leonberger cinsine ilgi gösteren bir grup insan tarafından kurtarılmıştır.

Leonberger Bakımı

Leonberger köpeklerin çalışmak ve korumak için güçlü bir dürtüsü var. Bu dürtünün zinde kalmaya devam etmesi ve mutlu olmaları için günlük egzersize ihtiyaçları vardır. Ek olarak, Leonberger köpekler, evi korumak veya itaat yarışması gibi görevlerden keyif alırlar.

Onu bir açık hava köpeği olarak düşünebilirsiniz ancak hiçbir şey gerçeklerden daha uzak olamaz. Leonberger kendini halkına adamıştır ve her zaman onlarla birlikte olmak ister. Onu uzun süre evde yalnız bırakmak iyi bir fikir değildir.

Düzenli bir eve sahip olma konusunda telaşlı olmayan aktif bir kişi için harika bir arkadaştır.

Uzmanlar tarafından Leonberger köpeklerin günde iki defa 30 dakikalık yürüyüş ve 60 dakikalık başka bir serbest oyun ile egzersiz yapması tavsiye ediliyor. Yürümeyi, koşmayı ve yüzmeyi sevmek Leonberger özellikleri arasındadır. Cinsin üstün bir akciğer kapasitesi, perdeli ayakları ve su geçirmez bir ceketi vardır, hepsi yüzmek için tasarlanmıştır. Enerjisini harcamasına yardımcı olacak diğer yollar arasında çeviklik, draft (bir vagon veya araba çekme), itaat, ralli ve su kurtarma egzersizleri sayılabilir.

Açık havayı seviyorsanız, iyi bir yürüyüş arkadaşı olacaktır. Onu tasmalı yürütün, böylece bir kedinin peşinden koşarak sizi arkasında sürüklemesin.
 
Leonberger köpekler soğuk havaya direnme konusunda çok iyi karşılık verse de kürklerinin çift katlı olması nedeniyle sıcak havalarda aşırı ısınmalarına yol açar. Sıcak havalarda bir Leonberger için serin bir yer sağlamak ve egzersizi günün daha serin kısımlarıyla sınırlamak doğru bir tercih olarak öne çıkıyor.

Leonberger Kürk ve Tüy Bakımı

Leonberger cinsi orta derecede tüylü bir köpek cinstir. Tüylerinin rutin bakımı olarak özellikle haftada bir veya iki kez saç fırçalamaya ihtiyacı vardır. Tüylerinin düzeltilmesine veya şekillendirilmesine ihtiyaç duymazlar.

Tüy bakımı ve banyoya ek olarak, bir Leonberger düzenli olarak diş fırçalamaya ve tırnak kesmeye ihtiyaç duyar.

Leonberger Eğitimi

Leonberger'in pek çok iyi özelliği olsa da iri cüssesi, fazla kürkü ve gözetim altında tutulmadığı veya eğitilmediği takdirde evin etrafında yıkım potansiyeli nedeniyle, birlikte yaşaması en kolay köpeklerden biri değildir.

Leonberger, eğitime çok iyi yanıt veren son derece zeki köpeklerdir. Aslında, bu cins için hem eğitim hem de sosyalleşme çok önemlidir. Bir yaşın altındayken temel köpek eğitimi ve itaat kurslarına ihtiyaçları vardır. Bu erken eğitim sayesinde böylece sizin patron olduğunuzu anlar. Bununla birlikte, Leonberger özellikleri arasında son derece hassas olması vardır. Bu nedenle sert muamele veya eğitim sırasında bağırmak sadece geri tepecek ve Leonberger yavrusunu üzecektir.

Leonberger Yaygın Sağlık Sorunları

Leonberger büyük ebatlı köpekler gibi pek çok sağlık sorununa eğilimlidir ve trajik biçimde kısa bir ömre sahiptir. Leonberger ortalama yaşam süresi sadece altı ila sekiz yıl sürmektedir. Her köpek cinsinde olduğu gibi Leonberger köpeklerinde de bazı kalıtsal sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Leonberger sahiplenme fikrini taşıyanlar için bu hastalıklarının bilinmesi gerekiyor.
 
İşte Leonberger sağlık sorunları:

Gastrik Dilatasyon-Volvulus (GVD): Genellikle şişkinlik olarak adlandırılan bu, birçok büyük köpek ırkında görülen yaşamı tehdit eden bir durumdur. Mide gaz veya yiyecekle dolduğunda ve daha sonra içeriği midede tutmak için döndüğünde ve mide ile dalağa giden kan akışını kestiğinde ortaya çıkar. Mide dokusu ölür ve hatta mide yırtılabilir. Bu riski en aza indirmek için besleme stratejileri kullanılması gerekmektedir.

Kalça Displazisi (Kalça Çıkığı): Büyük ırklar, kalça ekleminde aşırı aşınmaya ve kalça kireçlenmesine yol açan bir kalça eklemi dengesizliği olan kalça çıkığına eğilimlidir.

Leonberger Polinöropatisi: Polinöropati, kol ve bacaklarda ilerleyen güçsüzlük ve bozulmuş duyu fonksiyon belirtileriyle görülen omurilikten çıkan çevresel sinirlerin uğradığı yaygın bir nörolojik hastalıktır. Bu hastalık, egzersiz için yetersizliğe, aksayan bir adıma ve arka bacak kaslarının kaybına neden olur.

Leonberger Diyet ve Beslenme Düzeni

Büyük bir cins olarak Leonberger'lerin ihtiyaçlarını karşılayan cinse özel formüller vermek akıllıca olacaktır. Leonberger yavruları günde birkaç kez beslenebilir ve ilk doğum günlerinde 45 kg’den fazla büyüyebilir. Daima taze içme suyuna sürekli erişim sağlanması önemli bir detaydır.

Yerken ve içerken özensiz olan bu köpekler çamurda ve suda oynamayı sever. Toprak kazmak ise sevdiği diğer aktivitedir.

leonberger yavru köpek
Yavru Leonberger

Yetişkin Leonberger köpekleri için mide şişkinliğini önlemeye yardımcı olmak için günde iki kez beslenmesi tavsiye ediliyor. Günde bir kez büyük porsiyon bir yemek asla verilmemelidir. Ayrıca, köpeğinizin ayakta yiyip içebilmesi için yükseltilmiş mama kapları sağlayarak mide burulma riskini en aza indirebilirsiniz. Köpeğiniz yemeğini yutmaya meyilliyse, bir seferde yenebilecek yiyecek miktarını sınırlayan bir mama kabı arayın. Ayrıca yemekten sonra bir saat boyunca ağır egzersizlerden kaçınmalısınız.

Leonbergerlerin kilo alma potansiyeli yüksektir. 10 ila 15 dakika gibi belirli bir süre için bir beslenme programı ayarlayarak ve ardından serbest beslenmeye izin vermek yerine yenmemiş yiyecekleri çıkararak bunu en aza indirebilirsiniz.

Leonberger Apartman Yaşamına Uygun Mu?

Leonberger, egzersiz gereksinimleri karşılandığı sürece daha küçük ev ortamlarına uyum sağlayabilirken, daha büyük bahçeleri ve bolca dolaşacak alanı olan evler için gerçekten daha uygundur. Bir apartman dairesinde veya daha küçük bir evde yaşıyorsanız, daha farklı, daha küçük bir köpek ırkı düşünmek isteyebilirsiniz.

Leonberger Çocuklarla İlişkisi

Leonberger köpeklerin çocuklarla özel bir ilişkisi bulunuyor. Gerçek aile köpekleri olduğu için çocuklar onların özel sorumluluğu haline gelir. Leonberger, çocuklarla birlikte iken koruma, sevgi, oynama arzusu ve tanınma içgüdülerini sergiliyor.

Takma adıyla Leo, birlikte yaşamak için dağınık ve yıkıcı olabilir. Leo sahip olduğu iri cüssesi nedeniyle, yanlışlıkla onları devirmemesi için küçük çocukların yanında gözetim altında tutulmalıdır.

Leonberger Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Leonbergerler birbirleriyle olmaktan hoşlanıyor olsalar da aynı evde yaşayan diğer köpek ve kedilerle de iyi geçinirler.

Leonberger Boy ve Kilo Ölçüleri

Dünyanın en büyük köpekleri arasında bulunan Leonberger köpek ırkı yetişkinlik döneminde 74 ile 80 santimetre arasında büyümekte, ortalama ağırlıkları ise 59 ile 77 kilogram arasında değişmektedir. Ortalama yaşam süreleri 8 ile 9 yıl arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Leonberger Çene Basıncı

Leonberger çene basıncı dikkat çekici bir değerdedir. Leonberger saldırganlığı ile bilinmese de 399 PSI gibi inanılmaz bir çene basıncına sahiptir. Bu ısırma kuvveti değeri 180,98 Kg ağırlığa denk gelmektedir.

Köpeklerin Çene Basıncı Sıralaması yazımızda yer alan 20 köpek ırkına göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Alman köpek cinsleri arasında yer alan Leonberger köpeklerinin özelliklerinin yer aldığı yazımızın sizlere keyif vermesini umuyoruz.

Bir başka Alman köpek cinsi olan Alman Çoban Köpeği Özellikleri başlıklı yazımız ilgizi çekebilir.
Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad