Köpek Tırnağı Nasıl Kesilir?

köpek tırnağı nasıl kesilir
Köpek Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Köpekler de tıpkı insanlar gibi kişisel bakıma ihtiyaç duyar. Köpekler için uygulanan zorunlu bakımlardan belki de en önemlisi tırnak kesimidir. Köpek tırnağının kesimi, köpek bakımının önemli bir parçasıdır ve köpeğinizin sağlığı ve hijyeni açısından gerekli bir işlemdir.

Köpek tırnak kesimi için profesyonel destek almayı seçenek olarak görebilirsiniz ancak doğru adımlar takip edildiği takdirde köpek tırnağının nasıl kesilmesi gerektiği hakkında yeterince bilgi sahibi olarak uygulamaya geçebilirsiniz. Can dostlarımız hareket ederek, koşarak enerjilerini atar ve kendilerini daha iyi hissederler. Bu hareketli oldukları evrelerde ise tırnakları aşınır, kırılır ve sonuç olarak tırnak bakım ve kesimi konusu gündeme gelir.

Bu yazımızla köpek tırnak bakımı nasıl yapılır ve köpek tırnakları nasıl kesilir gibi temel soruların yanında köpek tırnak bakımında merak edildiğini düşündüğümüz başka sorulara da yanıtlar vermeye çalışacağız.

-Reklam-

 

Köpek Tırnak Bakımı Nedir?

Köpekler, insanlardan çok daha hareketli canlılardır. Hatta onların varlığı sayesinde insanlar hareket edebiliyor desek yanlış olmaz. Koşmayı seven köpek cinsleri olduğu gibi toprağı kazmaktan büyük keyif alan köpek türleri de bulunuyor. 

İster koşmayı ister toprak kazmayı sevsin her köpek bu aktiviteleri yaparken patilerini yani ayaklarını kullanır. Bu durum patilerdeki tırnakların aşınmasına ve yıpranmasına yol açarak köpek tırnaklarının bakıma alınmasını gündeme getirir. İşte uzayan, yıpranan köpek tırnaklarının kesilmesi, törpülenmesi veya tedavi edilmesi işlemleri köpek tırnak bakımı konusunu oluşturur.

Köpeklerin Tırnakları Kesilmeli Mi?

Köpeklerin tırnakları kesilmelidir. İyi hissetmeleri, gezinirken evinizin zeminine zarar vermemesi için ve tabii ki sizlere sarılmak istediklerinde herhangi bir yaralanmaya yol açmamak için köpeklerin tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Ayrıca köpeğinizin sağlığı ve hijyeni açısından tırnaklar kesilmelidir.

Köpek Tırnak Bakımı Evde Yapılabilir Mi?

Evcil hayvanlar için veterinerlere danışmak ve onlardan istifade etmek son derece önemli ve doğru bir karar olsa da günümüzde evcil hayvanların evde bakımını kolaylaştıran birçok ürün olduğu gibi bu bakımların nasıl yapılacağını anlatan kaynaklar da bulunmaktadır. Hatta bu yazımızda o kaynaklardan biri olmak için hazırlandı. :)

Diyebiliriz ki günümüz toplumunda bilinçli evcil hayvan sahipleri evde köpek tırnak bakımını kolaylıkla yapabilir durumdadır.

Bir Köpekte Kaç Tırnak Vardır?

Evde köpek tırnaklarını kesmeye başlamadan önce bilmemiz gereken bazı detaylar bulunmaktadır. İlk sırada kesilecek kaç tane tırnaktan bahsettiğimizi belirtmemiz gerekiyor.
 
Çoğu köpeğin her arka ayağında dört, ön ayaklarında ise beş tırnak bulunur. Bir köpeğin ön ayağının üst iç kısmındaki ekstra tırnak bulunur. Bu fazla olan tırnak için çiy pençesi tanımı kullanılıyor. Belki de sizin köpeğinizin bu sayılardan farklı sayıda tırnakları bulunuyordur. Bu sizi korkutmasın. Bazı köpeklerin arka ayaklarında da çiy pençeleri ve hatta çift çiy pençeleri vardır.

Evcil Köpeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Köpeklerin tırnakları kesilirken bu iş için özel üretilmiş araçları kullanmak gerekiyor. Köpek tırnak makası, köpekler için özel olarak tasarlanmış ve çeşitli türleri bulunan bir üründür. Kesim yaparken en rahat ettiğiniz ürün modelini veya köpeğiniz için en iyi olanı tercih edip kullanabilirsiniz.
Daha önce hiç bir köpeğin tırnaklarını kesmediyseniz, veterinerinizin size bunun nasıl yapılacağı konusunda bir ders vermesini istemeniz doğru bir karar olacaktır.

Köpek tırnak kesimi işlemi için özel üretilmiş tırnak makası kullanımına dikkat edilmelidir.

Köpeğinizin tırnaklarını düzgün bir şekilde kesmek için izlemeniz gereken adımlar ise şunlardır:

Köpeğin bir patisi kaldırılarak hem nazik hem de sıkı bir şekilde tutulur.
 
Başparmağınız köpek tırnağının alt ön kısmına, işaret parmağı ise tırnağın alt kısmından derinin bulunduğu yere yerleştirin. Bu işlem yapılırken köpeğin tüylerinin hiçbir şekilde engel teşkil etmediğinden emin olunmalıdır.

İşaret parmağı ileri doğru itilirken baş parmak hafifçe geriye bastırılmalıdır. Bu işlem ile tırnağın uzayan bölümünün açığa çıkmasını sağlanır.

Bu aşamada çok dikkat edilmesi gereken bir detay bulunmaktadır. Uzayarak ortaya çıkarılan tırnağın sadece tırnak ucu kesilmelidir.

Köpek tırnağının kavislenmeye başladığı noktayı kesmekten kaçınılmalıdır. Aksi takdirde köpek tırnağındaki kan damarları kesilebilir. Bu durum köpek için oldukça can yakıcı olur ve sonrasında kesilen kan damarı nedeniyle kanama gerçekleşir. Koyu renkli tırnağa sahip köpekler için kesmeniz gereken kısım, kireçli beyaz bir alan gibidir. Yine kavisli alana yaklaşmamanız gerekir.

Köpeklerin Tırnakları Ne Sıklıkla Kesilir? 

Köpeklerde tırnak kesimi ne zaman yapılır cevabı aranan sorulardan. Köpek tırnak kesiminin ne zaman yapılacağı köpeğinizin günde ne kadar yürüdüğüne, koştuğuna kısacası dışarıda ne kadar zaman geçirdiğiyle doğrudan ilgilidir. Evde yatmayı seven bir köpeğiniz varsa ayda bir defa tırnak bakımı ve kesimi daha uygundur.

Dışarıda vakit geçiren ve bu nedenle tırnaklarını çok daha kısa sürede yıpratan bir köpekten bahsediyorsak, haftada bir kez tırnak kesimi yapılması faydalı olacaktır.
 
Köpeğiniz zeminde yürürken tıkır tıkır benzeri sesler geliyorsa, bilin ki tırnaklar uzadığı için bu ses çıkıyor ve artık kesilmesi gerekiyor.

Köpek Tırnağı Normal Tırnak Makasıyla Kesilir Mi? 

Normal tırnak makasıyla köpek tırnağı kesilir mi Normal tırnak makasıyla kast edilen insanların kullandığı tırnak makaslarıdır. Normal tırnak makasıyla köpek tırnağı kesilmemelidir. Köpeklerin tırnakları insanların tırnaklarına göre çok daha sert bir yapıya sahiptir. Normal tırnak makasları ile yapılarak köpek tırnak kesimi sağlıklı bir işlem olmayacak ve dahası köpeğinizde tırnak kanamasına da yol açabilecektir.

Köpek Tırnağı Derin Kesilirse Ne Olur?

Bir köpeğin tırnağı olması gerekenden fazla kesildiğinden yani derinden kesildiğinde o bölgedeki sinirler ve damarlar zarar görmüş olur. Bunun sonucunda da köpeğinizin canı oldukça çok acır ve yine oldukça kanama meydana gelebilir.

Köpeğin Tırnak Kanaması Nasıl Durdurulur?

Tırnakta kanamayı gördüğünüzde ilk olarak çok fazla endişelenmemelisiniz. Köpeğinizde pıhtılaşma bozukluğu olmadıkça tırnak kanaması kendi kendine duracaktır.

Kanama başlayan noktaya basınç uygulayın. Sert basınç sayesinde kan akışı yavaşlar ve böylece trombositlerin (pıhtılaşmadan sorumlu kan bileşenleri) yara kenarlarına yapışması ve işlerini yapması sağlanır. Köpeğiniz izin verirse, kanayan tırnağa temiz bir bez tutabilir ve yine köpeğinizin izin verdiği kadar kanayan tırnak ucuna sıkıca bastırabilirsiniz.

Soğuk kompres veya buz uygulaması yapılabilir. Soğuk kompres kanayan damarların büzülmesini sağlayarak geçici küçülme ile bölgeye kan akışını yavaşlatır ve trombositlerin yaraya yapışmasını sağlar. 

Not: Bölgeyi soğutmak iyileşme süresini hızlandırabilse de, çoğu köpek yaralanmış bir bölgedeki soğuk hissinden hoşlanmaz, bu nedenle bu uygun bir seçenek olmayabilir.

Köpeklerin sağlıklı şekilde hareket etmeleri ve sizlerin de içinizin rahat etmesi açısından köpek tırnak kesimi evcil hayvan sahiplerinin bilgi sahibi olmaları gereken konu başlıklarından birini oluşturmaktadır. Yazımızla köpek tırnak kesiminin nasıl yapılacağını ve merak edilen diğer detayları açıklamaya çalıştık. Umarız faydalı bir içerik olmuştur. Düşüncelerinizi yorumlara bekliyoruz!

En İyi Köpek Bakım Ürünleri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.
Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad