Köpek Pire Tasması Nedir İşe Yarar Mı?

Köpek pire tasması nedir? Pire tasması köpeğe zarar verir mi? Pire tasması insana zarar verir mi? Pire tasması işe yarıyor mu? Pire tasması suya dayanıklı mı? ve daha fazla sorunun cevabı köpek pire tasmasının sahip olduğu diğer detaylarla yazımızda.

Köpeğinizin sağlığının sizin için her şey olduğunu biliyoruz. Bu yazımız ile can dostlarımızın sağlığını korumaya yönelik olarak geliştirilen ''köpek için pire kovucu tasma'' ürününün özelliklerinden bahsedeceğiz.

köpek pire tasması nedir, nasıl kullanılır, işe yarıyor mu
Köpek Pire Tasması İşe Yarıyor Mu?

Evcil hayvanların en çok karşılaştıkları sorunların başında ''pire'' gerçeği bulunuyor. Biriken enerjilerini atabilmek için dışarıda koşmaya, yürümeye ve egzersiz yapmaya gereksinim duyan köpek dostlarımız bu aksiyonları sırasında pire saldırılarına maruz kalabiliyor. Bu gibi durumlara maruz kalmak istemeyen köpek sahipleri ise Köpeğime pire bulaşmasını nasıl önleyebilirim? Köpeğimden pireleri nasıl uzak tutabilirim? benzeri soruları sorup bu sorulara cevaplar arıyor.

Yazımızla bu sorulara cevap niteliği taşıyan köpek pire tasması ürünü hakkında bilinmesi gereken detayları paylaşacağız.

Köpek Pire Tasması Nedir?

Özellikle yaz mevsimi açık hava maceraları için köpeklere birçok fırsat sunsa da beraberinde pire, kene ve sivrisineklerle karşı karşıya kalma problemini de getiriyor. Bu can sıkıcı soruna çözüm amacıyla geliştirilen ve tasma işlevine sahip pire engelleyici ürünlere köpek pire tasması adı verilmektedir.

Köpeklere Pire Tasması Ne Zaman Takılır?

Köpeklerin yaklaşık 7 haftalıkken pire tasması takabilecek yaşta olduğu kabul edilse de pire tasması için uygun tam yaş üründen ürüne değişiklik gösterir. Bu durumda veterinere danışılması gereklidir.

Köpek Pire Tasması Nasıl Kullanılır?

Ürün adından da anlaşılacağı üzere köpek boynuna bir tasma gibi takılarak kullanılır. Boyna takılan pire tasması yaydığı yoğun koku ile pirelere karşı mücadele gösterir.

Köpek Pire Tasması İşe Yarıyor Mu?

Evcil hayvanınızla dışarıda daha fazla zaman geçirmeyi tercih ediyor ve onu korumanın kolay bir yolunu arıyorsanız, "Pire tasmaları köpeklerde işe yarar mı?" diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu sorunun cevabı evet, köpek pire tasması işe yarıyor şeklindedir. Etiket ve kullanım talimatlarına göre kullanıldığında, köpek pire tasmaları evcil hayvanınızı kaşıntılı, can sıkıcı pire ısırıklarından korumada etkilidir.

Köpek pire tasmaları pire öldürmek için tasarlanmıştır. Bazı tasmalar yalnızca yetişkin pireleri hedef alırken, diğerleri de pirelerin daha genç evrelerinden bazılarını öldürebilme etkisini gösterebiliyor.

Köpek Pire Tasması Nerede Satılır?

Köpek pire tasması günümüzde köpek sahiplerinin ilgi göstermesi ile ulaşılması kolay olan bir ürün çeşidi olarak dikkat çekiyor. Bugün evcil hayvan ürünleri satan petshop mağazaları ile e-ticaret ortamında hizmet veren diğer satıcılar yoluyla da köpek pire tasması alabilmek mümkün.

Köpek Pire Tasmaları Ne Kadar Sürede Çalışır?

Pirelere karşı köpekleri koruyan köpek pire tasmaları genellikle altı aya kadar koruma sağlar. Yaz döneminde köpeklerin dışarıda daha çok zaman geçirmesini düşününce köpek pire tasması için altı aylık kullanım ömrü iyi bir süre olarak göze çarpıyor.

Bir Pire Tasmasının Çalışması Ne Kadar Sürer?

Genel olarak, kimyasal pire tasmaları ilk 24 saat içinde çalışmaya başlar ve sonuçların gözle görülür süresi yaklaşık 3-4 haftadır. Çoğu durumda, pire tasmalarının doğru çalışması için farklı zaman gereksinimleri vardır. Örneğin doğal pire tasmalarının sonuç vermesi kimyasal olanlara göre çok daha uzun sürer.

Köpek Pire Tasması Suya Dayanıklı Mı?

Köpek sahipleri tarafından örneğin köpeğimi yüzmeye götürdüğümde pire tasmasını üzerinde bırakabilir miyim sorusu sorulabilir. Pire tasmaları genellikle suya dayanıklı özelliğine sahip olsalar da belli bir bölümü (en iyi köpek pire tasmaları) nadiren su geçirmezdirler. Bu ndenele yüzme veya banyo için çıkarılmaları gerekir. Ürünün bütünlüğünü azaltabileceğinden sık sık suda kalan köpeklerde uzun süre dayanamayabilirler.

Pire Tasması Köpeğe Zarar Verir Mi?

Köpek pire tasması, içeriğinde oldukça yoğun toksik (zehirli) maddeler barındırır. Bu pireler üzerinde işe yarayan bir detay olsa da söz konusu köpekler olunca durum tehlikeli bir hal alıyor. Köpek pire tasmasının üretim safhasında zehir içeren iki kimyasal ürün kullanılıyor. Köpek tarafından pire tasmasının yanlışlıkla yutulması ciddi bir zehirlenmeye neden olabilir. Dahası bu zehirlenmeler gerekli tedavi tedbirleri alınmadığı takdirde ölümle sonuçlanabilir.

Pire Tasması İnsana Zarar Verir Mi?

Pire tasmasının köpeğe olabilecek zararını açıkladıktan sonra bir de köpek sahiplerine etkisine bakmak gerekiyor. Köpeğiyle yakın ilişki içinde olan sahipler pire tasmasının kendileri üzerinde bir sonucu olup olmayacağını bilmelidir.

Bu ürünlerin birçoğu işlerini iyi yapsa da pire tasmalarında yaygın olarak kullanılan en korkunç iki kimyasal olan tetrachlorvinphos ve propoxur'un beyinlerimize ve sinir sistemlerimize zarar verdiği ve insan kanserojenleri olduğu bilinmektedir.

Birçok evcil hayvan uzmanı da bu ürünün kullanımının riskli olduğu konusunda uyarıda bulunmayı ihmal etmemektedir.

Köpekler Pire Tasmasının Avantajları

Köpeğinizle her zaman hareket halindeyseniz pire tasmaları bu yaşam tarzınıza uygun çeşitli avantajlar sunuyor.

Köpek pire tasması için bir hatırlatıcı kurmak gerekli değildir. Yoğun programınız, damla ve sprey uyguladığınız son tarihi unutmanıza neden oluyorsa, pire tasmaları harika bir alternatiftir. Tasma takılı kaldığı sürece köpeğiniz korunmaya devam eder.

Kullanımı kolaydır. Pire tasmaları saniyeler içinde takılır. Tasma üzerinden salınan etken madde köpeğin cildine ve tüylerine temas ederek zamanla ve köpeğin hareketli olmasıyla vücuda yayılır.

Her saat koruma sağlayabilir. Tasmalar, evcil hayvanınızın herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda haşerelerden arınmış olmasını sağlayarak 7/24 koruma gerçekleştirir.

Suya dayanıklılık özelliğine sahip kaliteli köpek pire tasmaları ile köpeğiniz güvenle suya girebilir.

Köpek pire tasmasının sahip olduğu tek beden her ebattaki köpeğe uyum sağlar. Sadece ölçün, takın ve fazlalıkları kesin.

Köpek Pire Tasması Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm köpek pire tasmaları veya herhangi bir pire kontrol ürününde olduğu gibi, ürünü köpek için kullanırken talimatları dikkatli bir şekilde okumayı ve ona göre işlem sırasını izlemeyi unutmayın.

Köpeğinize tasma takmadan önce zaten pire bulaşmışsa, bir pire tasması kullanma tercihi doğru olmayacaktır. Ek olarak, çoğu tasma tüm vücut üzerinde etkili olduğunu iddia etse de boyun ve baş bölgesi en yüksek korumaya sahiptir ve daha uzaktaki alanlar bu bölge kadar yüksek koruma etkisini taşımaz.

Köpeğin lokal cilt reaksiyonları veya alerjileri olup olmadığına dikkat edilmelidir. Özellikle büyük bir köpeğiniz varsa, tasma köpeğinizin tüm vücudunu korumakta zorluk çekebilir. Köpeğiniz pire tasması takmıyorsa, yerinde tedavi veya pire ve kene köpüren şampuan da dahil olmak üzere deneyebileceğiniz başka ürünler de vardır.

Evcil hayvan sağlığı, insan sağlığı kadar önemli ve üzerine düşülmesi gereken bir konu başlığıdır. Sahibi olduğumuz köpeklerin de dışarıdan gelebilecek her türlü olumsuz sağlık riskine karşı korumaya alınması için üretilen ürünler veya ekipmanlar hakkında bilgi sahibi olmak köpek sahibi olan veya köpek sahiplenme niyetini taşıyan herkes için bir yükümlülüktür.

Köpek pire tasması hakkında merak edildiğini düşündüğümüz soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Bu yazımızın sizlere keyif vermesini ve fayda sağlamasını umuyoruz. Yorum kısmına varsa kullandığınız köpek pire tasması modelleri ile ilgili düşüncelerinizi diğer köpek sahiplerine bir tavsiye olması için bizlerle paylaşabilirsiniz.

En İyi Köpek Bakım Ürünleri başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayın!

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad