Dünyada Kaç Tane Köpek Türü Vardır?

Dünyada Kaç Tane Köpek Türü Vardır?
Dünyada Kaç Adet Köpek Cinsi Bulunuyor?

Dünyada kaç köpek türü olduğunu söyleyebilir misiniz? Köpekler, evrendeki en sevilen ve çeşitli türlere sahip canlılardan biridir. Dünya üzerindeki çoğu ülkede ve bölgede bulunurlar. Hatta bu bölgelerin çoğu, bölgeye özgü belirli özelliklere sahip özel köpek cinslerine sahiptir. Onlarca köpek ırkını biliyor olsanız bile muhtemelen bilmediğiniz daha yüzlercesi vardır.

Asıl sorulması gereken soru şu ki, dünyada kaç tane köpek ırkı var? Köpek cinslerini tek tek sayabilmek mümkün mü? Bunlar esasen makul sorular ve cevapları almak için köpek cinslerini kendi işleri haline getiren grupların araştırmalarına ve kayıtlarına göz atmamız gerekecek. 

 

Dünyada kaç farklı köpek ırkı olduğuna dair daha iyi bir sonuca varıp varamayacağımızı görmek için bu grupların kayıtlarına ve her biri tarafından tanınan köpek ırkı sayısına yönelmeliyiz.

Köpek Kayıtlarının Yönetim Organları

Bazı gruplar köpek cinslerinin kaydını yönetir. Genellikle, bu gruplar kuruldukları ülkelerle sınırlıdır. Örneğin, AKC, Amerikan Kennel Kulübüdür ve ABD merkezli bir köpek kayıtları yönetim organıdır. Diğer bazı benzer gruplar arasında Britanya'nın Kennel Kulübü (KC), Belçika merkezli Uluslararası Sinoloji Federasyonu (FCI) ve Avrupa Continental Kennel Kulübü (CKC) bulunmaktadır.

Bu gruplarla ilgili ilginç olan şey ise her birinin cins tayini için tamamen farklı protokoller kullanmasıdır. Bu nedenle, her biri farklı sayıda köpek ırkını tanır. Köpek ırklarını takip eden bu düzenleyici kurumların sayı konusunda hemfikir olmamaları nedeniyle dünyada gerçekten kaç köpek ırkı olduğunu belirlemek biraz zorlaşıyor. 

Örneğin, AKC sadece 195 köpek ırkını tanırken, FCI resmi olarak 360 ırkı tanır. Bu nedenle, dünya çapında, uluslararası olarak kabul edilmiş kesin bir sayı yoktur ancak dünyada 195 ila 500 arasında köpek ırkı olduğunu söylemek güvenli olacaktır.

Yeni Bir Köpek Irkı Oluşturmak İçin Neler Gerekir?

Bugün yüzlerce yerleşik köpek ırkı olsa da 200 yıl önce durum böyle değildi. Eski zamanlarda, çok sınırlı sayıda farklı köpek ırkı vardı. Günümüze yakın dönemlerde kendi cinsinizi yaratmak popüler hale geldi ve o zaman köpek cinslerinin sayısı artmaya başladı.

 

Kendi ırkınızı yaratmak için çeşitli köpek ırklarını kolayca çaprazlamaya başlayabilirsiniz. Ancak bu yöntemle ortaya çıkan köpek cinsinin, dünyanın köpek yönetim organlarından herhangi biri tarafından tanınacağı anlamına gelmez. Bu gruplar tarafından tanınan bir köpek cinsi elde etmek uzun ve zor bir süreçtir.

Bir köpek cinsi çoğu federasyon tarafından dikkate alınmadan önce, köpeğin belirli popülerlik ve nüfus gereksinimlerini karşılaması gerekir. Cins yeterince popüler değilse veya nüfus anlamında yeterince sayıda mevcut değilse hiçbir köpek kulübü onu tanımayacaktır.

Ancak tek başına nüfus ve popülerlik de resmi olarak tanınmak için yeterli kriterler değildir. Ayrıca tanınacak köpek cinsinin bir geçmişe sahip olması gerekir. 

AKC için türün en az üç nesil boyunca var olması gerekmektedir. Ayrıca, o cinse özgü ulusal düzeyde köpek kulüpleri mevcut olmalı ve en az 20 eyalette en az 100 üye içermelidir. Evet, bu niteliklerden bazıları çok spesifiktir.

Tüm bu niteliklerin karşılanması, cinsin tanınmasını sağlamak için yeterli değildir. Ayrıca, tanınmak istediğiniz federasyon tarafından da onay alınmalıdır. AKC tarafından onaylandıktan sonra köpek cinsi, resmi olarak tanınmayan ancak tanınmaya yakın olan ırklar için tasarlanan "çeşitli ırklar" sınıfına dahil olacaktır.

Tam olarak tanınmak için cins, yönetim kurulunun cinsi kayıtta uygunluk açısından gözden geçirmesinden önce en az üç yıl boyunca “çeşitli” sınıf altındaki köpek gösterilerinde rekabet etmelidir. Bu zahmetli ve zaman alıcı bir süreçtir. 2010'dan beri AKC tarafından sadece 25 yeni ırk resmen tanınmıştır.

 

Dünyada Kaç Köpek Irkı Vardır?

Bu sorunun cevabı, kime sorduğunuza bağlı olarak değişecektir çünkü her köpek tescili yönetim organı farklı ırkları tanır. Örneğin, AKC yalnızca 195 ırkı tanır. Öte yandan, FCI, gerçek tanıma elde etme yolunda olan birçok deneysel ırk dahil olmak üzere 360 ırkı resmi olarak tanır.

Karışık ırkların varlığı nedeniyle işler daha da karmaşıklaşıyor. Labradoodles, Cockapoos veya Puggles gibi bazı karışık köpek ırkları iyi bilinmektedir. Bu ırklar, resmi olarak tanınmasalar da iyi bilinen ve resmi olarak tanınan ırkların melezleridir. Bu tür karışık ırkların tanınmasını yöneten hiçbir kurum olmadığı için bunlardan kaçının var olduğunu ve kaçının gerçekten ırk olduğunu bilmenin bir yolu yoktur.

Bu nedenle ne yazık ki, dünyada kaç tane köpek ırkı olduğunu gerçekten bilmenin bir yolu yok gibi görünüyor. Ancak 360 sayısının köpek cinsleri için minimum sayı olduğundan emin olabiliriz çünkü bu, herhangi bir yönetim organı tarafından resmi olarak tanınan en büyük miktardır. Ayrıca bu sayıya karışık ırklar dahil değildir. Bunlar dâhil edilmiş olsaydı, toplam ırk sayısını 500 veya daha fazlasına kadar çıkarabilirdi ancak kesin olarak bilmemizin bir yolu yok.

Dünyada var olan köpek ırklarının sayısı hakkında tahminlerde bulunabiliriz ancak kesin olarak bir sayı vermek mümkün değil. Köpek ırklarının tanınmasını yöneten farklı kuruluşlar, resmi ırkların sayısı konusunda ortak bir sonuca varamıyor. Dünya genelinde kaç ırkın gerçekten var olduğunu yalnızca tahmin edebiliriz.

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad