Border Collie Özellikleri Nelerdir?

border collie köpek özellikleri
Border Collie Özellikleri

Border Collie çok atletik, oldukça zeki ve çok fazla enerjiye sahip orta büyüklükte bir köpek cinsidir. Alarm halindeki yüz ifadesi, güçlü ve çevik vücudu, hazır tavrı ve güçlü içgüdüleriyle bilinir. Irk, Britanya Adaları'nın çoban köpeklerinden gelmektedir ve İngiltere ile İskoçya arasındaki sınırdan adını alır. Son derece popüler bir tür olan bu köpekler, çok aktif haneler için mükemmel eşlikler yaratabilir. Genel olarak, çok sevilen ve ünlü olan bu köpek ırkı insanlarla yakından ilgilidir.

Border Collie Özellikleri

Bu cins son derece azimli, sadık ve çalışkandır. Border Collie köpekler en çok çalıştıkları veya oynadıkları zaman mutlu olurlar ve sadece iş günü bittiğinde kucaklanmak için sahibine yakınlık gösterirler. Border Collie gürültüye karşı çok duyarlıdır ve sizi ziyaretçilere, yoldan geçenlere ve diğer hareketlere karşı uyarır. Ayrıca havai fişek ve gök gürültüsü gibi ani gürültülere karşı duyarlı olabilirler.

Border Collie Tarihi

Border Collie, Britanya Adaları'ndaki çoban köpeklerinden doğmuştur ve İngiltere ve İskoçya sınırında geliştirilmiştir (daha sonra da bu bölgenin adını almıştır). Border Collie, kökleri itibariyle çalışkan bir köpek olarak günümüze gelmiştir. 1800'lerin ortalarında İngiltere Kraliçesi Victoria cinse oldukça düşkündü ve ideal çoban köpeği ırkı olma mirasına katkıda bulundu.

Yıllar içinde, Border Collie çok zeki bir işçi olarak ününü korudu. Cins, geçtiğimiz yüzyılda Avustralya ve Yeni Zelanda'nın koyun çiftliklerine de getirildi. Border Collie güdüm, çeviklik, frizbi ve diğer birçok faaliyette son derece başarılı oldular.
 
Border Collie 1995 yılında AKC tarafından resmen tanındı.

Border Collie Bakımı

Bir Border Collie yalnız kalmaya tahammül edemez. Gezmek için yer açmak yeterli değildir; köpeğinizin birlikte dolaşmak için birine ve yapacak özel bir aktiviteye ihtiyacı var. Sıkıldığında, bu köpek araba kovalama, kazı yapma, mobilya çiğneme veya havlama gibi alışkanlıklar geliştirebilir. Eğer başarılı olunmak isteniyorsa Border Collie için çok sayıda aktivite hazırda bekletilmelidir. Ayrıca bu köpeğin, insanları ve diğer evcil hayvanları sıraya sokmak için dürterek ve ısırarak tipik bir çobanlık davranışı sergileyeceğini de unutmayın. Eğer çok evcil bir aileyseniz, bu durum münakaşalara yol açabilir.

Aktif Border Collie doğal olarak tırnaklarını yıpratmış olsalar da, onları düzenli olarak kontrol etmek ve gerektiğinde tırnakları kesmek önemlidir. Bu, ayakları sağlıklı ve rahat tutmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca diş temizliğine de dikkat edilmeli ve köpeğin dişleri haftada en az iki ya da üç kez fırçalanmalıdır.

Border Collie Egzersiz Düzeni

Border Collie köpeklerin son derece yüksek enerjili köpekler olduğunu anlamak önemlidir. Bu cins vücudu ve zihni meşgul ve iyi durumda tutmak için tonlarca egzersize ve aktivitelere ihtiyaç duyar. En azda, günde toplam iki saat boyunca uzun ve canlı bir yürüyüş (tercihen iki) sağlayabilirsiniz. Border Collie arabaları ve bisikletleri kovalamaya yatkın olduğu için tasmasız yürümek doğru bir tercih olacaktır.
 
Güvenli bir alanda, enerjinin bir kısmını harcamak için frizbi ya da fetch oynayıp köpeğe tamamlaması gereken bir görev verebilirsiniz. Mükemmel çobanlık yapan köpekler olmalarına rağmen, özellikle çeviklik ve disk yarışmalarında çok başarılıdır.

Border Collie Tüy Bakımı

Border Collie kaba dış mantosu ve yumuşak bir iç paltosu olan pürüzlü ya da orta uzunlukta çift katmanlı bir kürke sahiptir. Tüyleri rutin bir şekilde tımarlanmalıdır. Haftalık düzenli fırçalama, paltonun karmakarışık olmaması için önemlidir. Sadece üç ayda bir banyo yapması önerilmektedir.

Border Collie Tüy Döker Mi?

Border Collie köpeklerin çift katmanlı uzun tüylerinin varlığı nedeniyle aşırı olmamakla birlikte bir miktar dökülme yaşamaları kaçınılmazdır. Border Collie'nin en çok tüy döktüğü iki mevsim ise İlkbahar ve Sonbahar dönemleri olarak dikkat çekmektedir.

Border Collie Eğitimi

Cins en akıllı köpeklerden biridir ve kolayca yeni şeyler öğrenir. Kapsamlı bir eğitim bu köpek için çok zor bir görev değildir. Ayrıca köpeğin uygun bir şekilde sosyalleştiğinden emin olunması her türlü duruma rahat adapte olmasını sağlayacaktır.

Genel Sağlık Sorunları

Border Collie, bazı kalıtsal sağlık problemleri yaşayabilir. Aşağıda, şundan haberdar olunması gereken bazıları verilmiştir:

Kalça Çıkığı: Genetik olarak yatkınlık gösterdikleri bu sorun erken yaşlarda alınan önlemler ile kolayca bertaraf edilebilir. Kalça çıkığı genellikle artrit’e neden olur ve yanlış beslenme ve hatalı egzersizler sonucu kötüleşebilir. Bu nedenle özellikle yavru döneminde doğru bir kemik ve iskelet sistemi oluşması amaç edinilmeli ve aşırı egzersizden kaçınılmalıdır.

Hipotroidizm: Troid bezinin yetersiz çalışması bu ırkın yine atalarından aldığı genetik sağlık sorunlarından biridir. Buna bağlı olarak kilo alma, hareket etme isteğinde azalma, tüylerde kuruluk ve kırılma gibi belirtiler görülür.

Osteokondroz (OCD): Eklem kıkırdaklarının anormal gelişmesi sonucu şekillenen ortopedik bir sorundur. Eklemlerde ağrılı bir sertleşme söz konusudur ve ilerleyen durumlarda eklemlerin bükülemeyecek duruma gelmesi söz konusudur.

Collie Göz Anomalisi: Irkın genetik olarak yatkınlık gösterdiği bu durum körlükle sonuçlanabilir. Gözde bir dizi anormal bozulma söz konusudur. Göz ile ilgili anomaliler genellikle 2 yaşından sonra ortaya çıkar.

Progresif Retina Atrofisi: Retinanın deformasyonu sonucu görüşün kaybedilmesidir. Hastalık kademeli olarak gelişir ve önce gece görüşü kaybedilir. Hastalık ilerledikçe gündüz görüş kaybı da söz konusudur.

Alerji: Bu ırk genel olarak alerjik bir bünyeye sahiptir. Özellikle dış etkenlere bağlı görülen deri reaksiyonlarına daha sık rastlanmakla birlikte gıdaya bağlı alerji ve havada bulunan alerjenlere karşı gelişen reaksiyonlarda görülebilmektedir.

Epilepsi: Nörolojik bir bozukluk olan epilepsi bu ırkın genetik olarak yatkınlık gösterdiği bir sağlık sorunudur. Genellikle 2 yaşından sonra görülen epilepsinin tedavisi yoktur. Sık yaşanan nöbetlerin köpeğin yaşam kalitesini düşürmesi söz konusudur.

Border Collie Kaç Yıl Yaşar?

Border Collie ortalama yaşam süresi 10 – 17 yıl arasında değişmektedir.

Border Collie Beslenme Düzeni

Bir Border Collie için, köpeğin büyüklüğüne ve aktivite düzeyine bağlı olarak günde iki öğün 0,75 ila 1 fincan kuru köpek maması gerekir. Temiz su da sağlanmasına dikkat edilmelidir.

Bir köpeğin besin ihtiyaçları ömrü boyunca değişkenlik gösterecektir. Border Collie köpeğinizin kilo aldığını fark ederseniz bir eylem planı geliştirmek için veterinerle görüşmek doğru bir karardır. Beslenme programını, türünü veya yiyecek miktarını değiştirmeniz gerekebilir. Ayrıca besin planlaması yaparken yorulmak bilmeyen Border Collie’nin egzersiz sıklığını da göz önünde bulundurmak gerekir.

Border Collie Koku Yapar Mı?

Evet, Border Collie köpekler kokar. Ancak benzer kokuya sahip diğer ırklarla karşılaştırdığınızda daha hijyenik olduklarını anlayabilirsiniz. Bu köpeğin sadece üç ayda bir banyo yapması önerilmektedir.

Border Collie Apartman Yaşamına Uygun Mu?

Bir Border Collie’nin, kendisine egzersiz ve zihinsel uyarma sağlayan bir sahibi varsa, bir apartman dairesinde de yaşayabilir. Yani bu köpek evde kapalı kalmamalı yeterli seviyede ilgi gösterilmelidir. Eğitim, mama oyuncakları, yapboz oyuncaklar ve oyunlar, çalışan bir köpeğe zihinsel uyarı sağlamanın yollarıdır.

Border Collie Evde Yalnız Kalır Mı?

Border Collie yüksek enerjili ve bu enerjiyi atmaya istekli bir köpektir. Bu enerjinin atılması için de kendisine uyum sağlayacak bir sahibe ihtiyaç duyar. Evde yalnız kalması biriken enerjinin yıkıcı şekilde dışarıya yansımasına neden olabilir. Evde tek başına bırakılmaması önerilmektedir.

Border Collie Çocuklarla Anlaşır Mı?

Border Collie ailesine sadıktır ve bu özelliği nedeniyle aileden olan çocuklarla da arası iyi olabilir. Çoban köpeği temeline sahip olduğunu için etrafındaki küçük çocukları sürünün bir üyesi sanıp fiziksel temaslarla yön verme eğilimine girebilir.

Border Collie Diğer Köpeklerle İlişkisi Nasıldır? Saldırır Mı?

Border Collie doğada sakin ve kolektiftir. Önlerinde başka bir köpek olmadığı sürece son derece itaatkar olan sorumlu bir cinstir. Border Collie etrafındaki köpeklere karşı agresif bir tepki verebilir.

Border Collie Isırır Mı?

Sürü çobanlığı için yaratılmış bu köpek sadece koyunları değil her şeyi kontrol etmek ister. Onun için hareket eden her şey kontrol edilmelidir ve bu da sorunlara yol açabilmektedir. Koşan çocukları, bisiklet sürenleri, kedileri hatta yoldan geçen arabaları dahi kovalamak ister. Yabancıları ve çocukları kontrol etme işinde fazlaya kaçarak ısırma vakaları meydana gelebilir. Kimi zaman uyarı amaçlı olarak da ısırma eğilimi gösterebilir.

Border Collie Boy ve Kilo Ölçüleri Nedir?

Border Collie yaklaşık 51 cm yüksekliğe ve 14 - 23 kg ağırlığa sahip bir köpek ırkıdır.

Border Collie Çene Basıncı Kaçtır?

Border Collie çene basıncı 238 PSI değerindedir.

Dünyanın en zeki köpeği olarak kabul edilen Border Collie, çevikliği, azmi ve sadakati ile de ön plana çıkan köpek türlerinden biridir.
Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad