Belçika Kurdu (Malinois) Özellikleri Nelerdir?

Belçika Malinois, Belçika köpek cinsleri grubuna dâhil olan iyi dengelenmiş bir yapıya sahip, orta büyüklükte bir çoban köpeği ırkıdır. Bu köpekler oldukça zeki, sadık ve çalışkandır. Verilen görevleri yerine getirmede oldukça başarılı bir performans ortaya koyarlar. Belçika Kurdu Malinois bu özelliği sayesinde polis ve askeri operasyonlarda görev almaya son derece uygundur.

belçika malinois özellikleri tehlikeli mi
Belçika Malinois

  Belçika Malinois'in Özellikleri

  Belçika Malinois'in mizacı, yüksek enerji seviyesiyle dikkat çekiyor. Her gün çok fazla zihinsel uyarıma ve fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyan bu köpekler genellikle orta derecede sevecen ve arkadaş canlısı bir kişiliğe sahiptir ancak sahipleriyle güçlü bağlar kurarlar.

  Belçika Malinois Tarihi

  Belçika Kurdu Malinois, adından da görüleceği gibi Belçika'ya ait bir köpek ırkı olup Belçikalı çoban köpeklerinin dört çeşidinden biridir. Diğer üç çeşit, Tervuren, Groenendael ve Laekenois'dir. Bu Belçikalı çoban köpeklerinin geçmişi 1800'lere kadar uzanıyor ve Malinois adını, geliştirildiği Malines şehrinden alıyor. Köpek yetiştiricileri, kararlı bir çalışma etiğine sahip güçlü bir çoban köpeği ve koruyucusu yaratma arzusuyla bu köpek ırkını geliştirmişlerdir.

  Malinois ilk olarak 1900'lerin başında Amerika Birleşik Devletleri'ne gelmiştir. Bazıları I. Dünya Savaşı sırasında askeri köpekler olarak kullanıldı. İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Büyük Buhran ve ithalat kısıtlamaları, türün ABD'de azalmasına neden oldu. Ancak popülaritesi 1960'larda yeniden arttı.

  21. yüzyılın başlarında, Belçika Kurdu Malinois'in genellikle polis köpekleri, askeri köpekler, uyuşturucu tespit köpekleri ve arama kurtarma köpekleri olarak çalıştığı görülmektedir. ABD’nin meşhur Beyaz Saray arazisinde devriye gezmek için bile bu köpek ırkları kullanılıyor. 

  Belçika Malinois Evde Bakılır Mı?

  Belçika Malinois, herkes için doğru bir köpek cinsi değildir. Bu köpekler, koşmak ve oynamak için çok fazla alana ihtiyaç duydukları için genellikle bir apartman dairesinde yaşamak için uygun değildir. Köpeklerin zihinlerini ve bedenlerini kullanmaları için birçok yol sağlayabilen aktif bir yaşam tarzına sahip köpek sahipleri için en iyi köpek ırklarından biridir. Bu köpekler ayrıca iyi huylu olduklarından emin olmak için uygun eğitim ve sosyalleşme gerektirir.

  Belçika Malinois Egzersiz İhtiyacı Nasıldır?

  Bir Belçika Malinois'in yoğun günlük egzersiz ve zihinsel uyarı alması esastır. Aksi takdirde, endişeli olabilir veya davranış sorunları geliştirebilir. Hızlı yürüyüşler, koşma, yürüyüş ve oyun oynama dahil olmak üzere günde en az bir ila iki saat egzersiz yapılması gerekiyor. Bu cins aynı zamanda köpek sporları veya zihinsel ve fiziksel olarak ona meydan okumak için odaklanma ve dayanıklılık gerektiren herhangi bir aktivite için mükemmel bir adaydır.

  Belçika Malinois'in taşıdığı sürü içgüdüsü nedeniyle gördüğü arabaları, bisikletleri ve diğer hareketli nesneleri kovalama eğilimi oluşabileceği bu türü sahiplenmek isteyenlerin unutmaması gereken bir Malinois özelliğidir. Bu nedenle tasmalı veya çitle çevrili güvenli bir alanda tutulmalıdır.

  Belçika Malinois Tüy ve Kürk Bakımı

  Belçika Malinois, yoğun bir astar ile kısa, düz, hava koşullarına dayanıklı bir kürke sahiptir. Genel olarak, temel tımardan biraz daha fazlası gereklidir. Gevşek tüyleri çıkarmak ve birbirlerine dolanmalarını önlemek için haftada en az bir kez fırçalamak iyi bir sonuç verecektir.

  Tüy dökülmesi, ilkbahar ve sonbaharda hava değiştikçe genellikle artar ve daha düzenli fırçalamayı gerektirir.

  Belçika Malinois Bakımı Nasıl Yapılır?

  Köpeğin kabaca ayda bir kez tırnak kesimine ihtiyacı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bazı köpekler, kaldırımda yürümek gibi aktivitelerle tırnaklarını doğal olarak aşındırırlarsa, tırnak kesimleri arasında daha uzun sürebilirler. Ayrıca dişlerini günlük olarak fırçalamak ihmal edilmemelidir.

  Belçika Kurdu Kaç Aylıkken Eğitilir?

  Genel olarak, bu cins son derece eğitilebilir, zeki ve sahibini memnun etmeye isteklidir. Olumlu pekiştirmeye ve tutarlı öğretime iyi yanıt verir.

  belçika malinois nasıl eğitilir
  Belçika Malinois zeki ve çalışkan bir ırktır

  Eğitim ve sosyalleşme, bir Belçika Malinois'in yavruluğunda erken başlamalıdır. Köpeğiniz 2 ayını doldurduğunda bir köpek eğitim merkezine üye olunması faydalı olacaktır. Bu sayede farklı insanlara, diğer hayvanlara karşı sosyallik kazanabilecektir. Belçika Malinois, diğer köpeklerle her zaman iyi geçinmez ancak belirttiğimiz gibi genç yaştan itibaren diğer köpeklere pozitif olarak maruz kalmak yardımcı olabilir.

  Belçika Malinois Çocuklu Aileler İçin Uygun Mu?

  Bu cins çocuklu aileler için her zaman uygun değildir. Çoban köpeği olmanın getirdiği yüksek gütme içgüdüsü, çocukların topuklarına dokunmasına ve sonuç olarak yaralanmalara neden olabilir. Çocuğunuz olmasa bile, köpeğinizi çocuklara karşı iyi huylu olması için eğitmeniz önemlidir. Böylece durumları her zaman güvenle kontrol edebilirsiniz.

  Belçika Malinois Boy ve Kilo Değerleri

  Erkek Malinois köpekleri yaklaşık olarak 61-66 cm yüksekliğinde ve 25-30 kg ağırlığındadır. Dişi Malinois köpekleri ise erkeklere kıyasla boy açısından biraz daha kısa ve kilo olarak biraz daha hafiftirler.

  Belçika Malinois Kaç Yıl Yaşar?

  Belçika Malinois köpeği yaklaşık olarak 10 ila 13 yıl arasında ortalama bir ömre sahiptir.

  Belçika Malinois Yaygın Sağlık Sorunları

  Cinste bazı kalıtsal sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Aşağıdakiler, bilinmesi gereken bazı sağlık sorunlarıdır:

  Kalça ve dirsek displazisi: Kalça veya eklem çıkığı olarak adlandırılan bu hastalık büyük ve hareketli köpeklerde daha sık görülen bir rahatsızlık çeşididir. Ayrıca fazla yemek yemek, aniden hareketlenmeler yapmak da bu sorunun ortaya çıkmasını tetikleyebilen unsurlardır.

  Progresif Retinal Atrofi (İlerleyici Retina Tembelliği): Bu hastalık gözün retina tabakasını etkiler. Retina, göz içerisinde odaklanan ışığı elektriksel uyarım haline çeviren ve bu uyarımı göz sinirine taşıyan özel hücreler içerir. İlerleyici retina tembelliği olarak da isimlendirebileceğimiz bu hastalıkta, retina yavaş yavaş incelir ve hücrelerin fonksiyonu bozulur. Genellikle gece ya da loş ortamda görüş kaybı ile başlar, ancak zamanla ilerleyerek gündüz görüşü de bozulur. Sonuç büyük olasılıkla körlüktür ve bu hastalığın tedavisi yoktur.

  Belçika Malinois Beslenme Düzeni Nasıldır?

  Köpeğinizin her zaman tatlı suya erişimi olduğundan emin olun. Yüksek kaliteli, beslenme açısından dengeli bir köpek diyeti uygulanmalıdır. Yaşa, boyuta, aktivite düzeyine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebileceğinden, yemek çeşitliliği ve miktarı konularında veterinerle görüşmek ihmal edilmemelidir. Aşırı yemeyi önlemek için köpeğin günlük kalori alımı takip edilerek ilerlenmelidir.

  Alman Kurdu İle Belçika Malinois Arasındaki Fark Nedir?

  Belçika Malinois, ilk bakışta Alman çoban köpeğine oldukça benzer görünebilir. Ancak ırkların kafa şekli farklıdır ve Belçika Malinois, Alman Çoban Köpeğinden daha zayıftır. Ayrıca Alman Çoban Köpeğine kıyasla daha kısa az tüylü bir kürke sahiptir.

  Belçika Malinois İyi Aile Köpekleri Midir?

  Belçika Malinois, yüksek av sürüşü ve kovalama ve sürü içgüdüsü ile oldukça yoğun bir köpek olabilir. Bu nedenle, genellikle başıboş çocukların yanında pek başarılı olmaz ve huysuzlaşabilir.

  Belçika Malinois Saldırgan Mı?

  Belçika Malinois'leri, iyi eğitildiklerinde ve genç yaşlardan itibaren sosyalleştiklerinde genellikle saldırgan değillerdir. Bununla birlikte, koruyucu bir çizgileri olabilir ve yabancılara karşı biraz çekingendirler.

  Belçika Kurdunun Kulakları Ne Zaman Dikleşir?

  Belçika Malinois yavruları 5 aylık olunca kulakları dikleşmeye başlar. Bu dönemde yavruların kulaklarıyla pek oynanmaması ve yatarken kulağının üstüne yatmamasına dikkat edilmesi önerilmektedir. Kulaklar ile oynanması ve kulağının üzerine yatması kulağın kırılmasına ve bir daha dikleşmemesine yol açabilir.

  Belçika Malinois Çene Basıncı Ne Kadar?

  Malinois ne kadar güçlü gibi bir soru sorulabilir. Belçika Malinois, çene basıncı değeri olarak etkileyici köpekler arasındadır. Çalışma ve görev köpeği olarak bilinen bu ırk 195 PSI değerinde bir ısırma kuvvetine sahiptir. Bu değer 86 kg ağırlığında bir çene basıncına tekabül etmektedir.

  belçika malinois çene basıncı
  Malinois 195 PSI çene basıncına sahiptir

  Cins bu çene basıncı değeri ve sahip olduğu zekâ ile itaat duygusu sayesinde dünya çapında polis ve askeri kuruluşlar tarafından sıklıkla kullanılan köpek ırklarından biri olmuştur.

  Belçika Malinois Yasaklı Mıdır?

  Tehlikeli köpek türleri ülkemizde yasak kapsamına alınmaktadır. Belçika Malinois, Türkiye’de tehlikeli köpek ırkları arasında belirtilmediği için beslenmesi herhangi bir yasağa tabi değildir.

  Belçika kurdu ile Alman Kurtları benzerlik gösteriyor. İki tür arasındaki farkı daha iyi anlayabilmek için Alman Kurdu Özellikleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.
  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad