Saint Bernard Köpek Irkının Özellikleri Nelerdir?

Saint Bernard devasa görünümü, kendine has renk tonları ve sinema sektöründe sahip olduğu geçmiş ile köpekseverlerin ilgi odağında olan köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Saint Bernard hakkında ilk olarak sahip olduğu özellikler ile sonrasında merak edilen diğer konu başlıklarını ele aldığımız yazımızın okuyucularımıza keyif vermesini diliyoruz.

Saint Bernard hakkında tüm bilgileri vermeye başlayalım.

Saint Bernard Genel Özellikleri

Saint Bernard, resimden de görüleceği üzere tipik olarak kahverengi ve beyaz tonlarında ve yüzünün çevresinde siyah olan kısa ila orta uzunlukta bir kürke sahiptir. İsviçreli olan dev bir çalışma köpeğidir.

Saint Bernard Köpek Irkının Özellikleri Nelerdir?
Saint Bernard Köpek Irkının Özellikleri Nelerdir?

Nazik dev köpek olarak bilinir. Günümüzde dünya genelinde birçok evde aile hayatının konforunu yaşamaktadır.Ailesine inanılmaz derecede sadık ve sevgi doludur. İnsanlara olan genel sevgi eğilimleri, memnun etme hevesleri ve çalışma kararlılıkları onları süreç içerisinde usta arama-kurtarma ve hizmet köpekleri yapmıştır.

Saint Bernard genellikle sakin ve sevecen bir mizaca sahiptir. Ve çocuklara olan sevgileri, kişiliklerinin ayırt edici bir özelliğidir. Büyük boylarına rağmen sadece orta derecede enerjiktirler ve aşırı miktarda egzersize ihtiyaç duymazlar.

Ailesinden uzakta dışarıda yaşamamalıdır. Bütün köpekler sevdikleri aileyle evdeyken daha iyi hisseder ve bu köpek ırkı da bu kurala dahildir. Kürkleri ve yapıları onları açık havada yaşam için uygun gösterse de, mizaçları ve sıcakla baş edememeleri bu varsayımın yanlış olduğuna işaret etmektedir.

Saint Bernard, İsviçre Alplerinin efsanevi bir kahramanıdır. Kesin kökeni belirsiz olsa da, 1000 yıldan daha eskiye dayandığı düşünülmektedir. Bazı kaynaklar, bu köpek cinslerinin yerli İsviçre köpekleri ile Roma ordularının İsviçre'ye getirdiği büyük Asya köpekleri (belki de Tibet Mastifi veya benzeri bir köpek) arasındaki karışımlardan ortaya çıktığını ileri sürer.

Cins, İsviçre Alp Dağlarında gezginler için bir sığınak amacıyla bakımevi kuran Bernard de Menthon tarafından bu bakımevinde görevlendirilmek için seçilmiştir. Yüzyıllar boyunca keşişler, köpekleri İsviçre Alpleri'nde kayıp ve yaralı yolcuları kurtaran bekçiler ve işçiler olarak geliştirdiler. Son derece gelişmiş koku alma duyuları, karda insanları takip etmelerini sağlamalarını kolaylaştırmaktadır.

Amerikan Kennel Kulubü, cinsi ilk olarak 1885'te tanıdı ve Kuzey Amerika'da oldukça popüler hale geldi. Saint Bernard, “Beethoven” filmi ve Stephen King romanı “Cujo” da dahil olmak üzere popüler kültürde kendine yer buldu.

Heybetli bedenine rağmen, Saint Bernard harika bir aile dostu olan sessiz ve içine kapalı bir köpek cinsidir.

Saint Bernard Saldırır Mı?

Bu köpek cinsleri, insan dostluğuyla dışarıda yaşamak için uygun değildir. Evde aileleriyle birlikte yaşamaları gerekiyor. Saldırgan değiller ancak bir sebep olduğunda havlamaya başlayacak ve ailesine yönelik herhangi bir tehdit, koruyucu içgüdülerini ortaya çıkaracaktır. Büyüklükleri genelde saldırgan veya kötü niyetli kişiler üzerinde caydırıcı bir etkiye sahiptir.

Saint Bernard Sıcağa Dayanabilir Mi?

Başlangıçta Alpler'in soğuk havasına dayanmak için yetiştirilen Saint Bernard sıcak havalarda kendini çok iyi hissetmez. Sıcak hava onlar üzerinde çok çabuk yorgunluğa neden olur. Bu nedenle sıcak havalarda gölgeye ve bol miktarda taze ve soğuk suya erişmeleri gerekir. Diğer taraftan, karda oynanan güzel bir oyundan fazlasıyla keyif alırlar.

Saint Bernard Ne Kadar Yaşar?

Bu köpeğin dev sayılan boy ve beden büyüklüğü onu ortalama köpek ömründen daha kısa bir yaşam süresine mahkum etmektedir. Ortalama yaşam süresi genellikle 8 ila 10 yıl arasındadır.

Saint Bernard Apartmanda Beslenir Mi?

Bir Saint Bernard dev büyüklükte bir cinstir ve içerisi genellikle sessiz olsa da apartmanlar için en uygun değildir. Hareket etmek ya da esnemek için gerekli alana ihtiyaçları vardır.

Günlük yürüyüşünü iyi yaptığı sürece küçük semtlerde yaşayabilir. Eğer temizlik konusunda hassas bir karakteriniz var ise bu köpek cinsleri sizin için doğru köpek olmayabilir. Çünkü bu ırk köpekler salyalarını akıtıp etrafa dökme konusunda oldukça nam yapmışlardır. Ayrıca çamur içinde vakit geçirmek de bir diğer özellikleridir. Eğer bir Saint Bernard sahiplenme fikrine sahipseniz bu durumu mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Her köpek gibi Saint Bernard da yavru iken birçok farklı insana, bakış açısına, sese ve deneyime maruz kalmak gibi erken sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. Sosyalleşme Saint Bernard yavru köpeğinizin büyüyüp iyi bir köpek olmasını sağlar.

Saint Bernard Boy ve Kilo Ölçüleri

Saint Bernard köpeklerin ağırlıkları erkeklerde 50 kg ile 81 kg iken, dişilerde ise 50 kg ile 81 kg şeklindedir. Bu cinsin boyları erkeklerde 69 cm civarında iken dişilerde ise 63 cm civarındadır.

Bu köpek Dünyanın En Büyük Köpekleri Türleri Listesi başlıklı yazımızda kendine yer bulan köpek cinsleri arasındadır.

Saint Bernard Sağlık Sorunları

Bu köpek cinsleri genellikle sağlıklıdır ama bütün ırklar gibi bazı sağlık sorunlarına yatkındır. Bütün Saint Bernard köpekler bu hastalıkları yaşamaz. Ama bir Saint Bernard yavru sahiplenme aşamasında olan biri için bu hastalıkların bilincinde olmak son derece önemlidir.

Kalça Displazisi (Kalça Çıkığı): Bu kalıtsal bir durumdur. Kalça kemiğinin kalça eklemlerine rahatça sığmamasından kaynaklanır. Bazı köpekler arka bacaklarından birinde ya da her ikisinde de ağrı ve şikayet gösterir ancak kalça displazisi olan bir köpeğin içinde herhangi bir rahatsızlık belirtisi fark edilmeyebilir. Köpek yaşlandıkça eklem iltihabı gelişebilir. Kalça displazisi kalıtsaldır ancak yüksek kalorili beslenme düzeninden kaynaklanan hızlı büyüme veya kaygan zeminlerde atlama veya düşme sonucu meydana gelen yaralanmalar gibi çevresel faktörler de bu durumu tetikleyebilir.

Dirsek Displazisi: Bu, büyük ırk köpeklerde görülen kalıtsal bir durumdur. Köpeğin dirseğini oluşturan üç kemiğin farklı büyüme hızları nedeniyle eklem gevşekliğine neden olduğu düşünülmektedir. Bu durum acı verici sakatlıklara yol açabilir. Veterineriniz sorunu çözmek için cerrahi, ağrıyı kontrol etmek için ilaç veya kilo kontrolü önerebilir.

Entropion: Genellikle 6 aylık bir zaman dilimi ile kendini belli eden bu kusur, göz kapağının içe doğru yuvarlanmasına, tahriş olmasına veya göz küresinin yaralanmasına neden olur. Bir veya iki göz etkilenebilir. Cerrahi olarak düzeltilir.

Epilepsi: Bu bozukluk hafif veya ağır nöbet geçirmelerine neden olur. Epilepsi kalıtsal bir hastalık olabilir. Metabolik bozukluklar, beyini etkileyen bulaşıcı hastalıklar, tümörler, zehirlenmelere maruz kalma, kafa yaralanmaları gibi olaylar bu sorunu tetikleyebilir. Ayrıca sebebi bilinmeyen bir durum da olabilir (idiopatik epilepsi olarak adlandırılır). Nöbetler; çılgınca koşma, şaşırma veya saklanma gibi alışılmadık davranışlarla kendini gösterebilir. Nöbetleri izlemek korkutucu olsa da, idiyopatik epilepsi rahatsızlığı olan köpeklerin uzun vadeli prognozu genellikle çok iyidir. Epilepsi, ilaçlarla kontrol altına alınabilir ancak tedavi edilemez. Bir köpek bu hastalığın doğru yönetimi ile tam ve sağlıklı bir hayat yaşayabilir.

Dilate Kardiyomiyopati: Bu kalp hastalığı, kalp kası çok inceldiğinde ve normal bir şekilde kasılamadığında ortaya çıkar. Çünkü kalp daha çok çalışmak zorunda, büyüyor. Bu hastalığa sahip köpeklerde kalp ritmi anormaldir; bu köpeklerde zayıflık, iştah kaybı, kilo kaybı, depresyon, bunalım, solunum güçlüğü, yumuşak öksürük ve karın büyümesi gibi kalp yetmezliği belirtileri görülür. Tedavisi yoktur ama istirahat, diyet ve ilaçlar bir süre işe yarayabilir.

Katarakt: Katarakt, göz merceğindeki görme zorluğuna neden olan opaklıktır. Köpeğin gözü/gözleri bulanık görünür. Katarakt genellikle ileri yaşlarda görülür ve bazen köpeğin görüşünü iyileştirmek için cerrahi olarak çıkarılabilir.

Alerjiler: Alerjiler köpeklerde yaygın bir rahatsızlıktır. Belirli gıdalara yönelik alerjiler belirlenir ve bu alerjiler, köpeğin beslenme düzenindeki belirli gıdalardan neden olan gıda bulunana kadar çıkarılarak tedavi edilir. Kontakt alerjiler, köpeğe dokunan bir şeye karşı oluşan reaksiyonlardan kaynaklanır; örneğin, yataklar, pire tozları, köpek şampuanları veya diğer kimyasallar. Alerjinin nedenini bulup ortadan kaldırarak tedavi edilir. Solunan alerjiler polen, toz ve küf gibi hava yoluyla bulaşan alerjilerden kaynaklanır. Solunum yolu alerjilerinde kullanılacak uygun ilaç, alerjinin şiddetine bağlıdır. Kulak enfeksiyonları inhalant alerjilerin yaygın bir yan etkisidir.

Gastrik dilatasyon-volvulus (GDV): Şişkinlik veya burulma olarak da bilinen bu durum, özellikle günde bir öğün ile beslenmeleri, hızlı beslenmeleri, büyük miktarlarda su içmeleri, yedikten sonra yoğun egzersiz yapmaları durumunda, Saint Bernard gibi derin göğüslü köpekleri etkileyebilen ve hayatı tehdit eden bir durumdur. 

Daha çok büyük köpekler arasında yaygın olmakla birlikte her yaşta ortaya çıkabilir. GDV; mide gaz veya havayla şiştiğinde ve sonra büküldüğünde meydana gelir (burulma). Köpek midedeki fazla havadan kurtulmak için geğirmekte veya kusmakta başarısız olur ve kanın kalbe normal şekilde geri dönmesi engellenir. Kan basıncı düşer ve köpek şoka girer. Acil tıbbi müdahale olmazsa köpek ölebilir. 

Saint Bernard Eğitimi

Eğitimsiz bir Saint Bernard bulunduğu ev içinde yıkım yaratabilir. Bu yüzden erken eğitim verilmesi şarttır. Mutlu ve rahat bir yaklaşımla eğitilmelidir. Temel kuralları belirlenmeli ve bu kurallara uyması istenirken tutarlı davranılmalıdır.

Zihinsel olarak olgunlaşması genelde daha uzun sürer. Bu sahiplenen kişiler için birkaç yıl boyunca kocaman bir köpek yavrusu ile beraber olacakları anlamına gelmektedir.

Bu köpeğin mümkün olduğunca genç yaşta eğitilmesi ve sosyalleştirilmesine başlanmalıdır. Bu köpeklerin, tam boyutlarına ulaşmadan, özellikle insanların üzerine atlamamak, tasma takmamak veya masalardan ve tezgahlardan eşya çalmamak gibi görgü kurallarını öğrenmeleri önemlidir.

Saint Bernard köpek cinsi genellikle memnun etmeye ve iyi eğitim almaya isteklidir. Sert uyarılara karşı hassas olabileceğinden her zaman pozitif eğitim yöntemleri kullanılmalıdır. Ve komutlarda tutarlı olunmalıdır. Ek olarak, rahatını ve güvenini artırmak için köpeğin erken yaşlardan itibaren farklı insanlarla, diğer köpeklerle ve çeşitli yerlerle etkileşim içinde olması gerekmektedir.

Cins mümkün olduğunca ailesiyle birlikte olmayı sevdiği için bazı Saint Bernard köpekler ayrılık kaygısına eğilimlidir. Evden çıkarken köpeğin rahat olması öğretilmeye çalışılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen yıkıcı davranışlar ortaya çıkabilir. Köpeğiniz sık sık yalnız bırakılacaksa, Saint Bernard sahiplenme kararı doğru bir karar olmayacaktır.

İyi eğitim almış Saint Bernard harika bir aile dostudur. 

Saint Bernard Bakımı

Saint Bernard köpekte orta düzeyde egzersize ihtiyaç vardır. Ancak obeziteyi önlemek için bu tür egzersizlerin yaptırılması son derece önemlidir. Ekleminde çok fazla ağırlık olması eklem kireçlenmelerine veya ortopedik sorunlara neden olabilir. Onu mutlu ve sağlıklı tutmak ve düzenli bakıma ayak uydurmasını sağlamak için her gün egzersiz planlanmalıdır. Aynı şekilde, bir köpek için iyi ayarlanmış tutarlı eğitim ve sosyalleşme çok önemlidir.

Saint Bernard köpeğine verilen egzersiz miktarı köpek olgun bir bedene ulaşana kadar sınırlı oranda yapılmalıdır. Çok hızlı kilo almasına, koşmasına ya da kaygan zemine atlamasına izin verilmemelidir. Bu gibi durumlar kalça problemlerine yol açabilecektir.

Saint Bernard köpeklerin ısı yorgunluğuna ve sıcak çarpmasına yatkın olduğunu belirtmiştik. Günün sıcak zaman diliminde egzersiz yapılmamalıdır. Her zaman gölgeye ve tatlı suya erişebildiklerinden emin olunmalıdır. Yorgunluk ve sıcaklık çarpması belirtilerinin farkında olunmalıdır. Bunlar arasında solma, koyu kırmızı salyalar, zayıflık veya çöküntü bulunmaktadır.

Saint Bernard Ne Yer?

Saint Bernard'ın beslenme gereksinimleri diğer büyük cins köpeklere benzemektedir. Optimal düzeyde yüksek kaliteli protein, orta ila düşük karmaşık karbonhidratlar ve orta düzeyde yağ içeren besin açısından zengin bir beslenme düzenine göre hareket edilmelidir. Ayrıca, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengin bir diyet de önerilmektedir.

Önerilen günlük miktar günde 2 öğüne ayrılmış 5-6 fincan yüksek kaliteli kuru gıdadır.

Bu köpek cinsleri yemeyi sever ve obeziteye yatkındır. Yemeği ölçülü verilmelidir. Böylece formunun korunması sağlanabilir.

Saint Bernard Kürk Rengi ve Bakımı

Saint Bernard, kırmızının çeşitli tonlarına sahip olup kürküne hakim olan renkler beyazın ve kırmızının tonlarıdır. Kırmızı, beyaz işaretli noktalardan kahverengi-sarı renge kadar birçok farklı tonda görülebilmesi mümkündür. Göğüste, boyunda (tasma olarak bilinir), burunda (burun bandı), ayaklarda ve kuyruk ucunda beyaz renkli alanlar oluşur.

Boyun bölgesindeki beyaz nokta ve yüzde oluşan beyaz yanıklık, baş ve kulaklarda maskeye benzeyen koyu renkli işaretler özellikle dikkat çekicidir. Beyaz işaretlerin bir rahibin giydiği dini kıyafetlere ve kardan yansıyan parlamayı azaltmak için siyah maskeye benzediği söyleniyor.

Kısaltılmış kabanlar için lastik köri fırçası, eldiven veya uzun saçlı kabanlar için iğne fırçası ile haftada yaklaşık üç kez fırçalanması tavsiye edilir. Dökülme mevsiminde dökülmüş tüyleri temizlemek için dökülme bıçağı kullanılır.

Tam da burada En İyi Köpek Bakım Ürünleri başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Bu köpeklerin sık sık yıkanmasına gerek yoktur. Banyo yapılacak ve büyük bir duş imkanı yoksa dışarıda yapmak en kolay yöntemdir. Yılın her zamanı sıcak bir iklimde yaşamadığınız sürece, kış banyoları her zaman kapalı alanlarda yapılmalıdır.

Saint Bernard gözlerinde sık sık leke oluşur. Günlük olarak nemli bir bezle silerek ya da evcil hayvan besleme mağazalarında bulabileceğiniz göz lekelerini çıkarmak için özel olarak formüle edilmiş bir ürün kullanarak gözünüzü lekelere karşı koruyabilirsiniz.

Diğer bakım ihtiyaçları arasında diş hijyeni, tırnak bakımı ve kulak bakımı yer alır. En az haftada 2-3 kez dişlerinizin fırçalanması ile içine gizlenen bakteriler ve tartar birikintileri giderilir. Diş eti hastalığını ve ağız kokularını önlemek için günlük fırçalamak daha da iyidir.

Eğer köpeğiniz tırnaklarını doğal yollarla yıpratmıyorsa ayda bir veya iki kez tırnak kesilmelidir. Kısa, düzgün kesilmiş tırnaklar, köpeğinizin coşkuyla sizi karşılayacak şekilde zıplarken ayaklarınızı iyi durumda tutar ve bacaklarınızın çizilmesini önler. Tırnaklarınızı keserken aynı anda saçınızı ayak parmaklarınızın arasında kesin.

Haftalık olarak kulak kontrolü yapın. Eğer kirli görünürlerse, veterinerinizin önerdiği kulak temizleyici kullanarak bir pamuk topuyla silin. Kulak kanalına asla pamuklu çubuk sokmayın.

Damaklarda, kulak, burun, ağız ve gözlerde, ayaklarda kızarıklık, hassasiyet, iltihap gibi herhangi bir yara, kızarıklık veya enfeksiyon olup olmadığını kontrol edin. Gözler temiz olmalı; kızarıklık veya akıntı olmamalıdır. Haftalık kontrollü bir şekilde yapacağınız sınav, olası sağlık problemlerinizi önceden fark etmenize yardımcı olacaktır.

Saint Bernard'ın Çocuklar Ve Diğer Evcil Hayvanlar

Bu köpekler çocuklara karşı sabırlı ve naziktirler.  Küçük çocuklar ve St.Bernard arasındaki etkileşimi denetleyerek, her iki tarafın da kulak veya kuyruk çekmesi, ısırması veya üzerine tırmanması veya devirmesini engellemelisiniz.

Saint Bernard harika birer aile hayvanı olsalar da küçük çocukları olan evlerde istenmeden vurup zarar verdikleri için önerilmemektedir.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını, dokunacaklarını ve köpeklerle uyurken, yemek yerken veya köpeğin yemeklerini almaya çalışırken köpeğe asla yaklaşmamaları öğretilmelidir. Hiçbir köpek, ne kadar güvenilir ya da iyi eğitimli olursa olsun, asla bir çocukla başıboş bırakılmamalı.

Saint Bernard özellikle de onlarla çocukluk çağında tanışmışlarsa diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinebilirler.  Yanlışlıkla üzerine basmamalarını ya da yalan söylememelerini sağlamak için küçük kedi ve köpeklerin etrafını kontrol et.

Saint Bernard köpek ırkı hakkındaki özellikleri anlatmaya çalıştığımız yazımızın keyif vermiş olmasını diliyoruz.

Saint Bernard gibi En Sadık Köpekler listesinde yer alan ve Alman Çoban Köpeği Özellikleri başlıklı yazımızı da göz atabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad