Köpek Tasması Çeşitleri

Köpek tasması, eğitim, egzersiz aktivitesi, kimlik bilgilerini gösterme hatta moda için kullanılan evcil hayvan ekipmanlarından biridir. Köpek sahiplerinin her zaman için elinin altında olması gereken ve köpek cinslerine göre modeli ve yapısı değişkenlik gösteren köpek tasması çeşitleri yardımcı ürünlerdir.

Köpekler doğaları gereği özgür ruhlu hayvanlar olsalar da şehir hayatında bulunmaları ve topluma uyum sağlamaları onlara verilecek eğitimin yanı sıra hem kendi güvenliklerini hem de yine çevredeki insanların güvenliğini sağlamak için kullanılacak araç gereçlerin varlığına bağlıdır. Köpek tasması çeşitleri de, bu araç gereçlerin en başında gelenlerden biridir.

Verilecek doğru bir eğitimle köpek, bir tasmanın kendisi ile sahibi arasında bir bağ da oluşturduğunu öğrenebilir. Böylece tasma köpek için dışarı çıkmak gibi onu mutlu edecek şeylerin sembolü haline gelebilir. Örneklersek, köpek dışarı çıkma isteğini sahibine tasmasını getirerek gösterebilecektir.

Tasma ile kimlik bilgisi gösterme arasındaki ilişkiyi de bir örnekle açmak isteriz. Köpeğinizin tasmasında kaybolacak olursa diye mevcut iletişim bilgilerinizin olduğu bir isim etiketi olması ona kolayca ulaşmanızı sağlamak için son derece önemli bir detaydır. Köpek tasma çeşitlerinden biri olan ve köpek künye tasması olarak isimlendirilen modeller bu ihtiyacı karşılayacaktır.

Bazı köpek sahipleri, farklı amaçlar için kullanmak üzere birkaç çeşit köpek tasması kullanmayı tercih eder. Tasmalardan biri günlük yürüyüşler için, diğeri ise köpeğinizle dağlarda yürüyüş yapmak veya bisiklete binmek için olabilir. Özellikle köpek eğitimi için kullandığınız belirli bir tasma türüne sahip olabilirsiniz.

Köpek tasması çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak ve köpeğiniz için doğru tasmayı bulmak için yazımızı okumaya devam etmenizi öneriyoruz.

  Köpek Tasması Türleri

  Günlük Köpek Tasması

  Günlük Köpek Tasması
  Günlük Köpek Tasması

  Köpek tasma çeşitlerinden olan günlük tasmalar, yapı olarak basit nitelik taşır. Boyun köpek tasmaları grubuna aittir. Metal tokalı veya hızlı açılır tokalı köpek tasmaları çeşitli malzeme, renk ve stillerde mevcuttur. Birçok evcil hayvan sahibi, hızlı açılan tokalar daha az sağlam olma eğiliminde olduğundan, daha güçlü köpekler için metal tokalı tasmaları tercih eder.

  Köpek tasmalarının moda amacı ile de kullanıldığını yazımızın başında belirtmiştik. Günlük kullanım için çeşitli renk ve desende olan kaliteli köpek tasması türleri ile kişisel tarzınızı ifade edebilirsiniz.

  Zincir (Kayan) Köpek Tasması

  çelik köpek tasmaları
  Zincir Çelik Köpek Tasması

  Genellikle "boğma zinciri" adı verilen bu tasmalar, yalnızca köpek eğitim tasması olarak kullanılır. Bir köpeği topuğu üzerinde yürüme konusunda eğitmek için bu tasma üzerinde hızlıca çekilerek düzeltmeler yapılır ve köpeğin boynunda bir miktar daralmaya neden olur. Zamanla, birçok köpek eğitmeni bu köpek tasması çeşitleri ile eğitim yönteminden uzaklaşmıştır.

  Çelik köpek tasmaları olarak da bilinen bu tasmalar köpeğinizin boynuna zarar verebileceğinden tavsiye edilmez. Evcil hayvanınız için bir zincir köpek tasması almayı seçerseniz, onu nasıl doğru kullanacağınızı öğrenmelisiniz. Zincirli tasmalar dikkatli kullanılmalı ve boğulma tehlikesi oluşturdukları için gözetimsizken asla köpeğinizin üzerinde bırakılmamalıdır.

  Metal Tırnaklı Köpek Tasması

  tırnaklı dikenli metal köpek tasmasi
  Dikenli Köpek Tasması

  Sert görünümlerine rağmen, birçok eğitmen bu tasmaları tasmayı çekmeye meyilli güçlü, inatçı köpekler için etkili bulmaktadır. Sıkıştırma tasmaları olarak da bilinirler. Zincir tasmaları gibi eğitim sırasında düzeltme için kullanılırlar. Zincirli kayan köpek tasması gibi, metal uçlu tasmalar da dikkatli kullanılmalı ve başıboş bırakıldığında asla köpeğinizin üzerinde bırakılmamalıdır.

  Doğru kullanıldığında, sivri uçlu tasmalar nefes borusuna zarar vermez ancak yanlış kullanım sonucunda insanlardan çok daha ince olan hassas boyun derisine ciddi şekilde zarar verebilirler.

  Akıllı Köpek Tasması

  akıllı köpek tasması
  Akıllı GPS Köpek Tasması

  Akıllı tasmalar, geleneksel tokalı tasmadan çok daha yüksek teknolojidir. Farklı akıllı tasma türleri, köpeğinizin konumunu izlemek için GPS, davranışlarındaki değişiklikleri izleme yeteneği ve köpeğinizin eğitiminde yardım gibi çeşitli özellikleri içerir. Çoğu akıllı telefon uygulamalarıyla uyumludur ve hatta bazıları su geçirmezdir ve Wi-Fi kapsama alanına sahiptir.

  Vericili köpek tasması, bu türdeki tasmalara verilen diğer bir isimdir. Bir verici sayesinde köpeğin takibi sağlanmaktadır.

  Akıllı tasmalar hakkında detaylı bilgi için Köpek Takip Cihazları Nedir başlıklı yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

  Martingale Köpek Tasması

  Martingale Köpek Tasması
  Martingale Köpek Tasması

  Sınırlı kayar tasmalar veya Greyhound tasmaları olarak da bilinen Martingale tasmaları, köpeklerin yürürken tasmalarından kurtulmasını önlemek için kullanılır. Martingale köpek tasması, normal tasmalardan daha fazla kontrol sağlayan, boyundan kazara çıkması daha zor ve bu anlamda daha güvenli tasmalardır.

  Martingale tasmaların özelliği, köpeklerin boynunda aslında hafif gevşek durması ama gerektiğinde örneğin köpek çekiştirdiğinde daralmasıdır. Çekildiğinde daralır fakat diğer boğma tasmalar gibi boğmaz. Köpek çekmeyi bıraktığında eski gevşek haline geri döner.

  Bu tasma çekilmesiyle sıkılaşsa da boyunda tam kapanmayı engelleyen bir durdurma mekanizması vardır. Genellikle naylon veya benzeri malzemeden yapılan Martingale tasmalar, çeşitli renk ve tasarımlarda mevcuttur. Bu tasmalar özellikle gözetleme köpekleri için uygundur ancak çoğu köpek ırkında da kullanılabilir.

  Baş Köpek Tasması

  Baş Köpek Tasması
  Baş Köpek Tasması

  Baş tasmaları veya yular, ağızlıkları biraz andırsa da çok farklı bir amaçları vardır. Bu yular daha çok baş için koşum takımı görevi görür ve bir köpeğin tasma ve topuk üzerinde yürümesine yardımcı olmayı amaçlar. Bir köpek tasmayı çektiğinde, yular köpeğin başın dönmesine neden olur. Bu köpeğe doğal olmayan bir his verir ve yapmak istediği davranıştan caymasını sağlar.

  Köpek Koşum Takımı

  Köpek Koşum Takımı
  Eller Serbest Köpek Tasması

  Eller serbest köpek tasması diğer adıyla koşum takımları şeklindeki köpek tasmaları, bir köpeğin göğsünden, karnından ve sırtından geçecek şekilde yerleştirilmek üzere tasarlanmıştır. Kemerin üst kısmına bir tasma takılabilir. Bazı köpek sahipleri özellikle çekme eğilimi olan köpekler için boyuna baskı yapmadıkları için tasma yerine koşum takımlarını tercih ederler.

  Köpek sahipleri bu tasmayı bel bölgesine bağlayarak ellerini serbest bırakma imkânına sahiptir. Ayrıca gece koşusunu sevenler için bu takımların ‘’reflektörlü köpek tasması’’ olabilen çeşitleri de vardır.

  Köpek göğüs tasması büyük ırk köpekler için doğru bir tercih olabilir. Ayrıca koşum takımları, boyun ve solunum yolunda tıbbi sorunları olan köpekler için idealdir.

  Bazı köpek eğitmenleri, koşum takımlarının köpekte yalnızca çekmeyi teşvik ettiğini belirterek tasma eğitiminin uygulanması için diğer tasma modellerinin kullanılması gerektiğini düşünmektedir.

  Otomatik Köpek Tasması

  Otomatik Köpek Tasması
  Otomatik Köpek Tasması

  Köpek tasması otomatik olarak geri çekilebilir özelliğe sahip olarak da üretilmektedir. Bir makara tutamağına sarılan tasma kordonu köpeğin kordon uzunluğu kadar mesafeye gitmesine olanak sağlar. Uygun görülen mesafede tasma kilitlenerek sabit bırakılabilir.

  Tasmasını bırakmadan köpeğinizin sizden uzaklaşmasına izin vermek istiyorsanız, geri çekilebilir otomatik köpek tasması size yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu tasmalar sadece köpeğiniz bir tasma ile düzenli yürümek için eğitildikten sonra kullanılmalıdır. Aksi takdirde, köpeğinize çok kötü bir alışkanlık kazandırırsınız: Tasmayı sürekli çekme alışkanlığı

  Elektrikli Köpek Tasması

  Elektrikli Köpek Tasması şok tasması
  Elektrikli Köpek Tasması

  Elektrikli köpek tasması olarak bilinen bu alet, insanın taşıdığı kablosuz bir uzaktan kumanda ve köpeğin boynuna yakın bir yere taktığı kablosuz bir alıcıdan oluşur. Bu tasmalara şok etkili tasma de denilmektedir. Bu tip cihazlar yaygın olarak havlama kontrolü için, çok az olarak da bölge kontrolüne ilişkin eğitimlerde kullanılmaktadır. Elektrikli kontrol tasmalarının elektrikli, titreşimli, bitkisel ve sonik gibi değişik çeşitleri vardır.

  Sürekli havlamaya meyilli bir köpeğiniz varsa veya köpeğinizi bahçede kalması için eğitmek istiyorsanız, bir şok tasması (diğer bir deyişle elektronik tasma veya uzaktan eğitim tasması) düşünmüş olabilirsiniz. Herhangi bir davranış değişikliği yönteminde olduğu gibi, artıları ve eksileri vardır.

  Köpek otur ve kalk gibi temel komutları anlayana kadar bu tasmaların kullanılmaması önerilmektedir. Bu şekilde, onlardan ne yapmalarını istediğinizi anladıklarını bilirsiniz ve herhangi bir olumsuz davranış ile “şok” arasındaki ilişkiyi kurabilirler.

  Elektrikli köpek tasması kullananlar ya da kullanmayı düşünenler bilmelidir ki, yanlış kullanım sonucunda köpeğinizde size veya diğer hayvanlara karşı korku, endişe ve saldırganlık meydana gelebilir. Ayrıca zaman içerisinde psikolojik problemlere neden olma ve dayanılmaz hale gelmesi durumunda köpeğin tasmayı çıkarmaya çalışırken kendisini yaralamasına da kapı açabilmektedir. İstenmeyen davranışları bastırabilseler de, bir köpeğe ne yapmasını istediğinizi öğretmezler ve bu nedenle kullanılmamalıdırlar.

  Köpek tasması, can dostlarımızın güvenliği için önemli donanımlardan biridir. Hem köpeği hem de çevreyi güvenli hale getirmek sağlıklı bir köpek için olmazsa olmaz unsur olan ''sosyalleşmenin'' tam anlamıyla gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Köpek tasması olmayan köpeğinize endişe ve korku ile bakan gözler aynı zamanda köpeğinizin de olumsuz etkilenmesine neden olabilecektir.

  En kaliteli köpek tasmaları arasından tercih yaparak evcil hayvanınızın sosyalleşme sürecine olumlu bir katkıda bulunacağınızı unutmayın.

  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad