İlk Kez Köpek Alacaklar Hangi Cinsi Almalı?

İlk kez köpek alacaklar hangi cins alınmalı, nasıl bir köpek sahipleneceğimi bilmiyorum gibi cümleler köpek sahiplenmeyi düşünenler tarafından mutlaka kurulmuştur. İlk defa köpek alacaklara tavsiyeler niteliğinde olan yazımız ile ilk kez sahiplenecekler için en iyi 10 köpek ırkını anlatıyoruz.

İlk kez köpek sahiplenmek heyecan verici olsa da ciddi bir sorumluluğu da beraberinde getirmektedir. Köpek cinsleri birbirinden farklı özelliklere sahiptir ve köpek sahiplenme aşamasında tercih edilen tür yeni sahibine zorluklar çıkarabileceği gibi tam tersi mükemmel uyum da gösterebilir.

Pek çok farklı köpek ırkı var ve doğru olanı nasıl seçeceğinizi bilmek gerçekten zor. Bazı köpek ırklarının nispeten öngörülebilir enerji seviyeleri, boyutları, görünümleri ve bakım ihtiyaçları köpek sahiplenme konusunda kişilere ışık tutuyor ve ilk defa sahiplenilecek köpekler hakkında bilgi veriyor.

Görüp beğendiğiniz sevimli köpeği eve getirmeden önce dikkate almanız gereken birkaç şey var. Bu detayları bilirseniz köpek sahiplenmede başarılı biri olabilirsiniz.

İşte İlk Kez Köpek Sahibi Olacaklar İçin 10 Harika Köpek Irkı

Boxer

ilk kez köpek alacaklara tavsiyeler
Boxer köpekler, ilk defa köpek sahiplenecekler için uygun cinslerdendir.

Orta büyüklükte yüksek enerjili bir köpek arıyorsanız, Boxer cinsi köpekler doğru bir tercih olacaktır. Bu sadık köpek, ailesi ile yakın bir bağ kurar. Oldukça aktif bir yaşam tarzı sürüyorsanız, bir Boxer cinsi köpekler sizin için doğru olabilir. Bu cins bol miktarda egzersize ve güçlü bir eğitim temeline ihtiyaç duyar. 

Genç Boxer cinsi köpekler biraz hiperaktif olsalar da, eğitilebilirler ve antrenman sırasında ilgi görmekten hoşlanırlar. Boxerler bir kez eğitildikten ve sosyalleştikten sonra aktif evlerde başarılı olabilirler ve genellikle çocuklarla iyi geçinirler. Doğaları gereği koruyucu olan Boxer köpekler, doğal olarak ailelerini, özellikle de çocukları korurlar. Ortalama yaşam süresi 10 ila 12 yıldır.

Boxer Köpek Özellikleri başlıklı yazımıza göz atarak ırk hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Bichon Frise

İlk Kez Köpek Alacaklar Hangi Cinsi Almalı
Bichon Frise, ilk kez köpek alacaklar için uygun köpeklerdendir

Bichon Frise, çocuklu veya apartmanda yaşayan aileler için harika küçük bir köpektir. Görünümü biraz kabarık bir pamuk topuna benzer. Harika çok yönlü arkadaştır. Eğitilmesi nispeten kolaydır. Her türlü yaşam tarzına iyi uyum sağlar. Mutlu ve sağlıklı olmak için yalnızca ılımlı günlük egzersize ihtiyaç duyar. Kuaföre düzenli ziyaretler için zaman ve para ayırmanız gerekebilir. Bu cinsin kıvırcık tüylerinin düzenli olarak kesilmesi ve dikkatlice fırçalanması gerekir. Daha az bakım gerektiren bir kürk için tüylerinin kısa tutulması tavsiye ediliyor. Ortalama yaşam süresi 14 ila 15 yıldır.

Pomeranian (Pomeranya)

İlk Kez Köpek Alacaklara uygun köpekler
Pomeranian, ilk defa sahiplenilecek köpekler listemizde

Pomeranian, zarif ve tatlı küçük bir kucak köpeğidir. Pom genellikle tek bir sahiple en yakın bağlara sahiptir ancak yine de ailelerde başarılı olabilir. Bu cins, büyük çocuklarla daha iyidir ancak birçok duruma uyum sağlayabilir. Günlük temel egzersiz genellikle Pom'unuzu mutlu etmek için yeterlidir. Yapı ve sınırlar sağlamak için temel eğitime ihtiyaçları vardır. Eğitim olmadan, cinsin alıngan ve inatçı tarafı ortaya çıkabilir. Neyse ki, tutarlı, olumlu eğitime iyi yanıt veriyorlar ve bu sayede gelişim sergiliyorlar.

Parlak ve orta derecede büyük tüylü bir kürkü vardır. Neyse ki, kürkü göründüğü kadar bakım gerektirmez. İyi görünmesini sağlamak için genellikle ihtiyacınız olan tek şey düzenli fırçalamadır. Ortalama yaşam süresi 12 ila 16 yıldır.

Pomeranian Özellikleri başlıklı yazımıza göz atarak ırk hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Cavalier King Charles Spaniel

İlk Kez Köpek Alacaklar Hangi Cinsi Almalı?
Cavalier Kinh Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel, köpek yavrusu benzeri bir görünüme sahip tatlı, sevecen bir köpektir. Cavaliers her türlü evde başarılı olabilir ve her yaştan çocukla iyi geçinme eğilimindedir. Bu cins karşısındakine nazik bir tavır sergiler. Dikkatli ve genellikle sessizdir. 

Cavalier'in ılımlı enerji seviyesi, temel günlük egzersizin genellikle sağlığı korumak için yeterli olduğu anlamına gelir. Temel eğitime ihtiyacı vardır. Orta uzunlukta bir kürkü olmasına rağmen, bu köpeğin tımar ihtiyaçları temel seviyededir. Kürkteki tüylerin dolaşmasını önlemek için düzenli fırçalama önemlidir. Ortalama yaşam süresi 12 ila 14 yıldır.

Golden Retriever

İlk Kez Köpek Alacaklar Hangi Cinsi Almalı?
Golden Retriever, ilk defa köpek alacaklar için son derece uygun

Golden Retriever, tam bir aile köpeğidir ve ailesini memnun etmek için can atar. Goldenlar her yaştan çocuklarla mükemmel anlaşır. Bu orta boy köpek sadık, sevecen ve aktiftir. Akıllı olan bu ırk çoğu eve kolay adapte olabilir. Ayrıca, onları fiziksel olarak iyi durumda tutmak ve can sıkıntısını önlemek için yeterli miktarda egzersize ihtiyaçları vardır.

İlk kez köpek alacaklar hangi cinsi almalı sorusuna verilecek ilk cevabın Golden Retriever olduğunu görürseniz asla şaşırmayın.

Eğitimleri zor değildir. Öğrenmeyi severler ve birçok şeyi yapmak için eğitilebilirler. Golden Retriever sahiplenme kararı doğru bir fikir olabilir. Cins, kürkünü karışıklıklardan uzak tutmak için düzenli fırçalamaya ihtiyaç duyar. Ortalama yaşam süresi 10 ila 12 yıldır.

Golden Retriever Özellikleri başlıklı yazımıza göz atarak ırk hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Papillon

İlk Kez Köpek Alacaklar Hangi Cinsi Almalı?
Papillon

Mutlu, arkadaş canlısı bu köpek ırkı, çeşitli evlerde başarılı olabilir. Papillon çocuklarla iyi geçinir ancak nazik olmaları gerekir. Papillon, biraz aktif bir yaşam tarzına sahip olan dayanıklı küçük bir köpektir. Bu çok yönlü tatlı, bir kucak köpeği ve egzersiz partneri olarak işlev görebilir. Çok fazla egzersize ihtiyaç duymaz ancak oynama ve etrafta koşma şansına sahip olmak ister. Cinsin eğitilmesi kolaydır ve sadece orta derecede tımarlama gerektirir. Ortalama yaşam süresi 14 ila 16 yıldır.

Yorkshire Terrier

İlk Kez Köpek Alacaklar tavsiyeler
Yorkshire Terrier

Yorkshire Teriyeri, küçük bir kucak köpeği isteyenler için harika bir başlangıç köpeğidir. Bu cins sahibine karşı sevecendir ve hatta yabancılara karşı koruyucu davranabilir. Yorkie'nin orta düzeyde bir enerji seviyesi vardır ve yalnızca temel egzersize ihtiyaç duyar. Günlük yürüyüşler bu cins için harikadır. Ayrıca sağlam bir eğitim temeline ihtiyacı var. 

Yorkshire Terrier büyük bir köpek gibi eğitilmesi aranızdaki bağı güçlendirmeye ve sınırları belirlemeye yardımcı olacaktır. İlk defa köpek sahiplenecekler bilmelidir ki bu köpeğin dikkat gerektiren bakım ihtiyaçları vardır. Teriyerlerin düzenli olarak fırçalanması ve kesilmesi gereken sürekli büyüyen tüyleri vardır. Ortalama yaşam süresi 13 ila 16 yıldır.

Labrador

İlk defa köpek besleyecekler için uygun ırklar
Labrador Retriever

Labrador köpeği, en popüler ve tanınabilir orta büyüklükteki köpek ırklarından biridir. Çoğu ortama iyi uyum sağlayan bu köpek cinsi çocuklar için ise mükemmel bir arkadaştır. Aileleriyle yakın bağlar oluşturan, son derece sadık ve sevecen köpeklerdir. Bu cins aktif, oyuncu ve zekidir. Bol miktarda egzersiz ve eğitim sağlayabilen aktif evlerde gelişim gösterirler. 

Öğrenmeyi sever ve hemen hemen her şeyi yapmak için eğitilebilir, getirme, koşma ve sarılmanın tadını çıkarır. Tüy dökülmesini en aza indirmek için düzenli fırçalama gibi yalnızca küçük bakım ihtiyaçları vardır. Ortalama yaşam süresi 10 ila 12 yıldır. Golden köpekler gibi ilk kez köpek alacaklar için uygun bir seçenek olarak göze çarpıyor.

Kaniş (Poodle)

İlk defa köpek besleyecekler için uygun ırklar
Kaniş (Poodle)

Kaniş, harika bir arkadaş olan popüler, çok yönlü bir köpek ırkıdır. Kaniş çevresine uyarlanabilir ve çocuklu olanlar da dahil olmak üzere çeşitli evlerde çok iyi performans gösterebilir. Bu cins üç boyutta gelir: oyuncak, minyatür veya standart. Hepsi zekidir ve eğitime iyi yanıt verir. Kanişler, bol miktarda egzersiz ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyan enerjik köpeklerdir. Kıvırcık, sürekli büyüyen tüylerini korumak için düzenli olarak tımarlanmaya ihtiyaçları vardır. Poodle ortalama yaşam süresi 10 ila 18 yıldır.

İlk kez köpek sahibi olacaklar için en iyi cins, sizin enerjinize ve dikkat seviyenize uygun bir köpektir diyebiliriz. Sizinle koşabilecek bir köpek istiyorsanız, dayanıklı ve atletik bir köpek seçmelisiniz. Tembel bir kucak köpeğini tercih ediyorsanız, yüksek enerjili köpek ırklarından kaçınmak en iyisidir. Özellikle çok fazla tımar için zamanınız yoksa ilk tercih olarak daha az bakım gerektiren bir köpek ırkına yönelebilirsiniz. Eğitim almış koruyucu köpekler iyi sosyalleşmişlerdir ve bu nedenle bu köpek cinsleri yeni başlayanlar için daha iyi köpeklerdir çünkü yavru köpekler yoğun uğraşın yanında sosyalleşme, eğitim ve çok fazla dikkat gerektirir.

İlk kez köpek besleyecekler için tavsiyeler alt başlığı altında bakım konusuna da değinmek isteriz. Kişisel bakımımıza özen gösterdiğimiz gibi can dostlarımız olan köpekler için bakım kurallarına uygun hareket etmeliyiz. Bu sayede evcil hayvanımızın kendisini güvende ve huzurlu hissetmesini sağlamış oluruz. Köpeklerin bakımı artık üretilen yardımcı ürünlerde oldukça kolay.

En İyi Köpek Bakım Ürünleri konulu yazımız pratiklik sağlayan yardımcı araçları görmenizi ve fikir edinmenizi sağlamak için hazırlandı. İlk defa köpek alacaklar başta olmak üzere köpek sahibi olan herkese yazımıza göz atmalarını tavsiye ediyoruz.

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad