GPS Köpek Tasma Takip Cihazı Nedir Nasıl Kullanılır?

gps köpek tasması ve gps kedi tasması
GPS Evcil Hayvan Takip Cihazı

GPS tasma cihazları veya köpek takip cihazı olarak da bilinen aletler, evcil hayvan sahiplerinin hayvanlarının güvenliği için merak ettiği ve yakından ilgilendiği bir ürün türüdür. Bu ilgi ve merakın nedeni sahiplendiğimiz evcil hayvanlarımızı mutlu, sağlıklı ve güvende tutmanın görevlerimiz arasında olmasıdır.

Evcil hayvanlarımıza yönelik olan bu görevleri gerçekleştirmenin zor yanları bulunabiliyor. Paylaşılan verilere göre Amerika’da, her yıl 10 milyondan fazla evcil hayvan -kedi ve köpek- kayboluyor ya da çalınıyor. Ülkemiz özelinde belirtmek gerekirse özellikle sosyal medya platformlarında paylaşılan ya da çevrede belli başlı yerlere asılan çok sayıda kayıp evcil hayvan ilanı görmek çok da az değil.

 
 

Tüylü arkadaşlarımızın hayatımıza ne kadar mutluluk getirdiğini göz önünde bulundurduğumuzda bu rakam ve olayların bizleri rahatsız edici olduğu bir gerçek.

Gelişen teknoloji ile bu zorlukların üstesinden gelmek daha da kolaylaşmış durumda. Teknolojinin sağladığı bu kolaylıklardan en kullanışlısı GPS kedi tasması veya GPS köpek tasması cihazlarıdır. İki farklı isimlendirme olsa da temelde aynı işleve sahip bir cihazdır. Akıllı tasma GPS teknoloji ile ortaya çıktı diyebiliriz.

  GPS Tasma Cihazı (Köpek Takip Cihazı) Nedir?

  GPS, sinyal alışverişlerinde yörünge içerisinde bulunan kişilerin konumunun belirlenmesini sağlayan teknolojiye verilen isimdir. Hayatın neredeyse her alanına giren GPS ve radyo teknolojileri, evcil hayvanların güvenliğini sağlayan çok sayıda alternatif de sunmaktadır.

  GPS Tasma Cihazı, evcil hayvanınızın etkinliğini, konumunu ve daha fazlasını takip edebilmek için tasarlanmış anlık veri sunan takip cihazıdır. Köpek takip tasmaları, köpeğinizin yerini hızlı bir şekilde belirlemenizi sağlar. Bazı köpek izleme sistemleri, tasmanın bir parçası olan belirli davranış sistemlerini kullanarak köpeğinizin ne yaptığını size bildirir. Bir köpeğin hareket edip etmediğini veya durduğunu hatta havladığını dahi anlayabilirsiniz.

  Arazi yapısı veya mesafe nedeniyle köpeklerinizi göremediğinizde, köpek takip tasmaları köpeğin (birden fazla köpek de için de) "izini sürmenin" ve yerini hızlı bir şekilde belirlemenin etkili bir yolunu sağlar. Köpek Takip Cihazları kaybolan köpeklerin bulunmasında etkilidir.

   
   

  Köpek Takip Cihazı Nasıl Bağlanır?

  Bu cihazlar, kayıt altına aldıkları verileri anlık hızlı bir şekilde okumanızı sağlamak için Android veya İOS cihazlar uygun hazırlanmış uygulamalar ile kullanılır. Gelişmiş takip cihazları bilgisayar ile de bağlantı kurabilmektedir.

  Baz istasyonları takip tasmaları ile telefonunuz arasında bir iletişim hattı oluşturmak için kullanılır. Bu takip cihazları genellikle akıllı telefonunuzla bağlantı için Bluetooth kullanır.

  GPS Takip Cihazı ile Evcil Hayvanınızın Etkinliğini İzleme

  Tüm GPS izleyicileri eşit özelliklere sahip şekilde üretilmemektedir. Bazı takip cihazları profesyonel özellikleri içinde barındırır. O kadar ki köpeğinizin fitness süreci hakkında raporlar oluşturmak, uyku düzeni takibi, dinlenme, yüksek aktivite ayrıca nabız ve solunuma kadar çeşitli hareket seviyelerini göstermek gibi özelliklere sahiptir. 

  Evcil Hayvanınızı GPS Köpek Takip Cihazı ile Bulma

  GPS izleme tasmaları, El GPS ünitenize köpeğinizin tam konumunu içeren bir radyo sinyali gönderir. El GPS birimi, kendi konumunuzu, köpeğinizin konumunu, yönünü ve köpeğinizin hareket edip etmediğini görebilmeniz için cihaz harita (map) ekranına bu bilgileri aktarır.

  Takip cihazlarının evcil hayvana yerleştirilmiş pirinç büyüklüğündeki bir mikroçiple birlikte kullanılması en sağlıklı sonucu alabilmek için tavsiye edilmektedir. Kayıp bir evcil hayvanla yeniden bir araya gelmenin kusursuz bir yolu olarak tarif edilmektedir.

  Kapsama alanına sahip bir alandaysanız, takip cihazı evcil hayvanınızın nerede olduğunu yardımcı uygulamasına bilgi olarak gönderir. Bu bilgi gönderimi her zaman anlık değildir. Cihaz evcil hayvanınızın güvenli bölgenin dışında olduğunu fark ederken birkaç dakika gecikme olabilir. Hızlı bir evcil hayvanın kaçması için yeterli bir süre.  

  Bazı köpekler, tasmasını çıkarabilen ve göz açıp kapayıncaya kadar köpek parkından çıkabilen usta kaçış uzmanlarıdır. Diğerleri bahçe çitlerinin ve diğer engellerin altına kazabilir, atlayabilir veya çiğneyebilir.

   
   

  Köpeğinizin elinizden kaçma yöntemi ne olursa olsun, GPS evcil hayvan takip cihazları herhangi bir zamanda konumlarını belirlemenizi sağlar. Bazı modeller günlük hareket takibi yaparak evcil hayvanınızın kat ettiği toplam mesafeyi ölçer. Yavru köpeğinizle ne kadar yürüdüğünüzü merak ediyorsanız veya tüylü arkadaşınız için sıkı bir günlük yürüyüş rejimini teşvik ediyorsanız, bu GPS takip cihazları sayesinde, köpeğinizin kapsadığınız mesafe yerine kapsadığı mesafeyi izlemenizi sağlar.

  GPS evcil hayvan takip sistemi kullanırken en büyük fark, sinyalin düştüğü noktayı tam olarak görebileceksiniz. Ayrıca sinyal alabildiğiniz son noktayı bilme avantajına da sahip olacaksınız.

  GPS özelliği olmayan bir takip tasmasıyla, sinyali kaybettiğinizde artık size hiçbir bilgi akışı olmaz. Sinyalinizi kaybettiğinizde tekrar sinyal alabilecek kadar köpeğinizin olduğu alana yaklaşmaya çalışarak köpeğinizi bulmanız gerekmektedir. Aramaya nereden başlayacağınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa bu önemli bir sorun olabilir.

  GPS Köpek Takip Cihazının Avantajları

  GPS izleme sistemleri size tam bir konum, sizden uzaklık, yön takibi (köpek hareket ediyorsa) ve durum veya köpeğin ne yaptığı hakkında bilgiler. Bu daha önce bir köpek konum sisteminin verdiği kapasiteden daha fazla bilgi demek.

  GPS sessiz çalışma sunmaktadır. Bip sesi çıkaran tasmalarının aksine GPS takip cihazları ses yapmaz. Bu, siz ve köpeğiniz için daha iyi bir özelliktir. GPS köpek izleme, bir bip tasması çalıştırmanın dezavantajlarını tamamen ortadan kaldırır.

  GPS takip sisteminin sessiz olmadaki bir başka güzelliği, kuşları da rahatsız etmeyecek olmasıdır. Birçok kuş türü bir bip sesli tasma sesinin avcılar ve köpekler anlamına geldiğini hızlı bir şekilde fark eder ve ülke dışına çıkma durumu yaşanabilir.

  Alarm Noktası (Point Alarm) özelliği size harekete geçmenizi söyler. Bu özellik köpeğinizin gitmesini istemediğiniz bir yere (örneğin komşunuzun bahçesi) gittiği alarmını verir. Bu özellik sayesinde sürekli köpeğinizi kontrol etmek zorunda değilsiniz. Sistem köpeğinizi ne zaman bulmanız gerektiğini söyler.

  Köpek takip cihazı tavsiye edilen bir üründür.

   
   

  Köpek Takip Cihaz Türleri

  Köpek takip cihazları hakkında genel bilgilerden sonra bu cihazların türleri ve sahip oldukları özellikleri belirtmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

  Radyo İzleyici Evcil Hayvan Takip Cihazları

  Uzun yıllardan beri kullanılan radyo izleyici takip cihazları, evcil hayvan takibinde kullanılabilecek pratik ürünler arasında yer alır. SIM karta gereksinim duymayan radyo izleyicili evcil hayvan takip cihazları, radyo frekanslarından yardım alarak çalışır.

  Özel bir kurulum ve aylık abonelik gerektirmemesi nedeniyle tercih edilir. Av köpeklerinin belirlenen alanın dışına çıkmamaları için geliştirilen cihazlar, çoğunlukla ev ve evin çevresinde zaman geçiren kediler için de iyi bir seçim.

  Radyo izleyici özellikli evcil hayvan takip cihazı, ana ünite ve sinyal ünitesinden oluşur. Sinyal ünitesi, evcil hayvan tasmasına kolaylıkla takılabilir. Evcil hayvanınız belirli bir mesafenin dışına çıktığında ana ünite, sizi uyarır. Alarmın aktif olduğu mesafenin belirli bir miktar uzaklığına kadar sinyal ünitesini arama şansınız bulunur. Alarm ve arama mesafeleri, seçtiğiniz marka ve modele göre değişkenlik gösterir. Modelin menzili arttıkça çoğunlukla fiyatı da artar. Bazı markaların kimi ürünlerinde ekstra sinyal ünitesi alınarak birden fazla evcil hayvanı kontrol edebileceğiniz modeller de bulunur.

  Çok Yönlü Akıllı Anahtar

  Piyasada kayıp eşya bulucu adıyla da bilinen akıllı anahtar takip cihazı, evcil hayvanınızın güvenliğini sağlamanıza yardımcı pratik ürünlerin başında gelir. Görünüm olarak sinyal ünitesini andıran ürünler, Bluetooh teknolojilerini kullanır. Akıllı cep telefonu ya da tablete indireceğiniz uygulama üstünde hayvanınızın takibini yapmanıza imkân verir.

   
   

  Çok yönlü akıllı anahtar, en ekonomik evcil hayvan cihazı olarak öne çıkar. Radyo izleyici modelleriyle kıyaslandığında çok daha kısa menzile sahip olmasına rağmen uygulama üstünden haritada hayvanınızın konumunu yaklaşık olarak belirlemenize yardım eder. Menzil dışına çıktığında titreşim ve alarmla sizi uyarır.

  GPS Teknolojili Evcil Hayvan Takip Cihazları

  GPS izleyici evcil hayvan takip cihazı modelleri, hayvanınızı gerçek zamanlı olarak takip etmenize olanak verir. GSM desteğine ihtiyaç duyan modeller, data özellikli SIM kart takılarak kullanılabilir.

  Abonelik sistemi doğrultusunda çalışan modeller olduğu gibi ihtiyaç duyduğunuzda aldığınız aboneliklerle özelliklerini yükseltebileceğiniz ürün çeşitleri de bulunur. Radyo izleyicisine yer veren modeller, ihtiyaç duyduğunuz özellikler arasında geçiş yapma imkânı sunar. Evcil hayvanınızın konumunu yüksek doğrulukla bilmenizi sağlayan GPS izleyici cihaz fiyatları, diğer evcil hayvan takip cihazı fiyatları ile kıyaslandığında pahalı olsa da pek çok artı sunar.

  Bir Evcil Hayvan Takip Cihazı Almadan Önce Birkaç İpucu

  Radyo izleyici özelliğine sahip ürünlerin, belli bir menzil içinde çalıştığını unutmayın. Evcil hayvanınızı tek başına dolaşması için salıyorsanız GPS izleyici takip cihazları, daha iyi bir seçim olabilir.

  Radyo izleyici takip cihazları, hayvanınızı takip edebilmeniz için ana ünitenin yakınında olmanızı zorunlu kılar. Uygulama üzerinden takip yapan çok yönlü akıllı anahtar ve GPS teknolojilerini kullanan cihazlar için sadece cep telefonunuzu yanınızda bulundurmanız yeterli.

  Hayvan takip cihazı çeşitlerinin farklı profesyonellik seviyelerine sahip olduğunu unutmayın. Av köpeklerinin takibi için geliştirilen yüksek doğruluk payına ve geniş menzile sahip radyo izleyici özellikli bir model, evcil kedinizin takibi için fazlaca gelişmiş kalabilir.

   
   

  Çok yönlü akıllı anahtar modelleri, hayvan takip cihazları arasından kullanımı en pratik model olarak öne çıkar. Ekonomik olmaları, ilk defa hayvan takip cihazı kullanacaklar için makul bir seçim olmasını sağlar.

  Hangi cihazı seçeceğinize karar vermeden evvel hayvanınızın günlük rutini üzerine düşünün. Eğer hayvanınızın daha evvelden birkaç günlük ortadan kaybolma hikâyesi varsa, GPS teknolojili ürünlerle güvenliğini artırabilirsiniz. Zamanının çoğunu evde geçiren, sadece bahçeye kadar çıkan bir evcil hayvanınız varsa, menzili çok geniş olmayan radyo izleyici bir cihaz yeterli olabilir. Kaybolma geçmişi olmayan, ev ve çevresinden çok uzaklaşmayan dostunuz için her ihtimale karşı onun yerini yaklaşık olarak gösteren ekonomik bir çözüm arıyorsanız, tasmasına ekleyebileceğiniz çok yönlü akıllı bir anahtar da tercih edebilirsiniz.

  Köpek Takip Cihazı Satın Alma İle İlgili Uyarılar

  Çok yönlü akıllı bir anahtar ya da uygulama üstünden takip imkânı sunan bir cihaz satın alacaksanız, ilgili uygulamanın eşleştireceğiniz cihazla uyumlu çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Cihazınızın yazılımıyla uyumsuz çalışan bir model satın alırsanız cihazınızı yeterince verimli kullanamayabilirsiniz.

  Uygulama üstünden kontrol edeceğiniz bir model satın almayı planlıyorsanız, sadece cihazın özelliklerine göz atmakla yetinmeyin. Satın almadan evvel ilgili uygulamanın kullanıcı yorumları ve puanlamalarına göz atarak güncelleme nedeniyle oluşabilecek problemleri en aza indirebilirsiniz.

  GPS özellikli modelleri satın almadan evvel cihazı kullanmak için herhangi bir aboneliğe ihtiyaç duyup duymadığını araştırın. Bazı modellerin, aylık belirli bir abonelik karşılığında kullanıldığını unutulmamalıdır.

  Seçtiğiniz ürünün genişletilebilir hizmet paketleri varsa, bunlara muhakkak göz atmalısınız. Cebinizi yormayan paket seçenekleriyle hayvanınızın güvenliğini artırabilirsiniz.

  Hayvanınızın çalınma ihtimaline karşı, standart tasma görüntüsüne sahip akıllı tasma modellerini tercih edebilirsiniz. Fazlasıyla takip cihazı görünümüne sahip modeller, kötü niyetli insanların dikkatini çekebilir; takip edememeniz için cihazı çıkarma ihtimallerini artırabilir.

  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad