Fransız Bulldog (French Bulldog) Özellikleri Nelerdir?

Fransız Bulldog, ilk defa köpek sahiplenmeyi düşünenler için ilk sıralarda tercih edilecek köpek cinslerinden biridir. Bu köpek sevgi dolu olması sayesinde herkesin ilgisini üzerine çekme kabiliyetine sahiptir.

Fransız Bulldog (French Bulldog) Özellikleri Nelerdir?
Fransız Bulldog (French Bulldog) Özellikleri

Fransız Bulldog, isminde Fransa olmasına karşın aslında köken olarak İngiltere'den gelmektedir. İngiliz işçilerinin daha iyi fırsatlar için Fransa'ya göç ederken yanlarına bu köpekleri de alması sonuç olarak Fransız Bulldog köpek türünü ortaya çıkarmıştır. Avrupa'da kısa sürede popüler olan bu küçük ırk köpek Amerikalılar tarafından da keşfedilince küresel çapta bir üne kavuştu.

  Fransız Bulldog Özellikleri

  Fransız Bulldog küçük olmasına karşın güçlü ve kaslı bir gövde yapısına sahiptir. Zeki olarak kabul edilen bu köpekleri eğitmek de oldukça kolaydır. Sadece eğitim faaliyeti, eğlenceli bir oyun formatında verilirse daha iyi sonuçlar alınabilecektir. Çünkü bir Fransız Bulldog özelliği olarak oynamayı seven bir karakteri vardır.

  Fransız Bulldog köpekleri insanlarla temas etmekten mutlu olan ve bundan beslenen sevgi dolu arkadaşlardır. Köpek sahiplenme kararı veren kişiler uzun süre yalnız kalabilen bir açık hava köpeği istiyorlarsa bu köpek türü onlar için uygun cins değildir. 

  Fransız Bulldog özellikleri arasında insan arkadaşlarına sevgi göstermekten keyif alması da bulunuyor. Genellikle çocuklarla da olmak üzere herkesle iyi anlaşırlar. Her köpek türünde olduğu gibi sosyalleşme, bu ırk için de olmazsa olmazdır. Bu sayede çevresiyle sağlıklı bir ilişki kurabilecektir.

  Fransız Bulldog özelliklerinden biri de cinsin mükemmel bir bekçi köpeği olmasıdır. Bu özelliği sayesinde aile üyelerini yabancılara yaklaşmaları konusunda uyarır. Ancak bunu yaparken amaçsız havlamalar yapmaz. Evlerini ve ailelerini koruyabilirler hatta bazıları hayatları pahasına her ikisini de savunmaya çalışır. Aşırı havlama eğilimi göstermedikleri için harika ev köpeği adaylarından biridir.

  Fransız Bulldog'larının boy ölçüleri nedeniyle çok fazla yere ihtiyacı yoktur ve dairelerde veya küçük konutlarda çok iyi iş çıkarırlar. Günde 15 dakikalık birkaç yürüyüş onları fazla kilolu olmaktan kurtaracaktır. Fransız Bulldog özelliklerinden bir diğeri de serin ve rahat bir ortamda tutulmaları gerektiğidir. Sıcağa karşı dayanıksız oldukları için klimalı ve serin bir yaşam alanı sağlanması sağlığı için önemlidir.

  Fransız Bulldog nazik yapıya sahip harika refakatçi bir köpektir. Evde çalışırken sahibinin ayaklarının altında yatmaktan veya odadan odaya onu takip etmekten oldukça hoşnut olur.

  Fransız Bulldog Bakımı

  Fransız Bulldog, kendisini hem sinir bozucu hem de keyifli yapan bütün o antika ve kendine has özelliklere sahip biriyle yaşamak zorundadır.

  Bir Fransız Bulldog'unu eğitmek zeki türler olmaları ve eğlenceye istekli olmaları nedeniyle kolaydır. Ancak eğitim esnasında Fransız Bulldog özelliklerinden biri olan inatçılığı sergileyebilirler. Bu ırkı eğitirken kararlı ve sabırlı olunmalıdır.  Bu ırkta birçok farklı eğitim tekniği başarılı olduğu için bir yöntem işe yaramazsa vazgeçmeyin; farklı bir teknik deneyin. Fransız Bulldog'unun ilgisini çekmek için, eğitimi bolca eğlence ve ödül desteğiyle bir oyun gibi gösterilmesi güzel bir yöntemdir. 

  Çok fazla egzersize ihtiyaç duymaz ancak sağlıklı kilolarını korumak için günlük yürüyüşlere ihtiyaç duyar.

  Temizliğe değer veriyorsanız, Fransız Bulldog sizin için uygun köpek olmayabilir. Çünkü salyalara, gaz yapmaya ve biraz tüy dökmeye meyillidir. Evdeki eşyaları dağıtıp zarar vermesi de başa çıkması zor olabilir.

  Fransız Bulldog köpekleri oynamaktan keyif alır ve zamanlarının çoğunu çeşitli etkinliklerde geçirmek ister. Ancak bunlar o kadar yüksek enerjili olmadıkları için geniş bir alana ve uzun süreli egzersizlere gereksinimleri yoktur. Sıcak havalara karşı dayanıksız oldukları akıldan çıkarılmamalıdır.

  Fransız Bulldog köpeğini eğitilmesi son derece önemli bir aşamadır. Eğitimsiz bir Bulldog, bağımsız olarak ev içerisinde keşfe çıkabilir ve girmemeleri gereken yerlere girerek eşyalara zarar verebilir ya da yemesi sakıncalı olan ürünleri yiyebilir. Hem zarar gören eşyaları onarmak hem de ortaya çıkabilecek veteriner faturalarını ödemek pahalı olabilir. Bu nedenle verilecek doğru eğitim hem cüzdanınıza hem de köpeğinizin sağlığına katkıda bulunur.

  Fransız Bulldog Boy ve Kilo Değerleri

  Fransız Bulldog fiziksel özellik olarak küçük bir köpek ırkıdır. Boy ölçüleri erkeklerde ve dişilerde 30 santim iken ağırlık değerleri ise yine dişi ve erkeklerle 9-13 kilo arasında değişmektedir.

  Fransız Bulldog Sağlık Sorunları

  Her köpek cinsinde olduğunu Fransız Bulldog da yaşamı boyunca çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşabilir. Eğer bir Fransız Bulldog sahiplenmeyi düşünüyorsanız, bu sağlık sorunlarının farkında olmanız son derece önemlidir.

  Kalça Displazisi: Kalça displazisi kalça ekleminin pelvik yuvasına uymayan kalıtsal bir durumdur. Kalça displazisi klinik belirtiler olsa da olmasa da mevcut olabilir. Bazı köpekler, arka bacaklarının birinde ya da her ikisinde de acı ve aksilik sergiler. Köpek yaşlandıkça eklem iltihabı gelişebilir.

  Brakissefalik Sendrom : Kısa başlı, burun açıklığı daralmış, uzun damak ve damak zevki fazla olan köpeklerde bu bozukluk görülür. Hava yolları değişken derecelerde engellenir ve gürültülü veya zor nefes almaktan solunum yolunun tamamen çökmesine kadar herhangi bir şeye neden olabilir. Brachycephalic sendromlu köpekler genelde burundan çekerler. Tedavisi, hastalığın şiddetine göre değişmekle birlikte, oksijen terapisi, burun deliklerinin genişlemesi veya damakların kısalması için yapılacak olan cerrahi müdahaleleri de kapsar.

  Alerjiler : Alerjiler köpeklerde yaygın bir sorundur. Alerji üç ana gruba ayrılır: köpeğin beslenme düzenindeki belirli gıdaların eliminasyon süreci ile tedavi edilen gıda bazlı alerjiler, yataklar, pire tozları, köpek şampuanları ve diğer kimyasallar gibi topikal bir maddeye reaksiyondan kaynaklanan ve alerjinin nedeninin ortadan kaldırılarak tedavi edilen temas alerjileri, ve polen, toz, küf gibi havadan bulaşan alerjilerin neden olduğu solunan alerjiler. Solunum yolu alerjilerinin tedavisi, alerjinin şiddetine bağlıdır. Kulak enfeksiyonlarının sıklıkla inhalant alerjilere yol açtığını belirtmek önemlidir.

  Hemivertebralar : Bu, bir veya daha fazla omurganın bir üçgen veya kama şeklinde şekillenmesine neden olan bir şekil bozukluğudur. Bu malformasyon tek başına ya da diğer vertebra malformasyonları ile ortaya çıkabilmektedir. Hemivertebra sorun çıkarmaz ya da omuriliğe baskı yapabilir. Bu durum ağrı, zayıflık ve felce neden olabilir. Omurilik basıncı olmadığı sürece hastalığın tedavisi yoktur.

  Patellar Lüksasyon: "Kayma" olarak da bilinen bu sorun küçük köpeklerde yaygın olarak görülür. Uyluk (uyluk kemiği), patella (diz kapağı) ve tibia (buzağı) olmak üzere üç parçaya sahip olan patella'nın doğru şekilde dizilmemesi ve yerden girip çıkması (lüksler) buna neden olur. Bu durum, sakatlığa veya anormal bir yürümeye (köpeğin hareket etme şekli) neden olur. Doğuştan gelen bir hastalık, yani doğumda var, her ne kadar gerçek sapma ya da lüksasyon çok daha sonraya kadar gerçekleşmese de. Patellar lüksasyonun yol açtığı sürtme eklem iltihabına, dejeneratif hastalıklara yol açabilir.

  İntervertebral Disk Hastalığı (IVDD) : Omurgadaki bir disk yırtık veya fıtık olduğunda ve yukarı doğru omuriliğe doğru ittiğinde IVDD oluşur. Disk omuriliğe doğru itildiğinde, sinir iletimlerinin omurilik boyunca ilerlemesi engellenir. İntervertebral Disk Hastalığı; travma, yaşlanma veya bir köpeğin kanepeden atlaması sonucu oluşan fiziksel sarsıntıdan kaynaklanabilir. Disk yırtığı zaman köpek genelde ağrı hisseder ve disk yırtığı zayıflığa ve geçici veya kalıcı felce neden olabilir. Bazı durumlarda ameliyat yardımcı olabilir ancak yaralanmadan bir gün veya daha sonra yapılması gerekir. Veterinerinize fizik rehabilitasyon hakkında da soru sorabilirsiniz. Köpekler için masaj, koşu bandı ve elektrikli stimülasyon gibi tedaviler mevcuttur ve bunlar mükemmel başarı sağlayabilir.

  Von Willebrand Hastalığı: Bu hem insanlarda hem köpeklerde görülen bir kan hastalığı. Kandaki von Willebrand faktörünün azalmasına bağlı olarak pıhtılaşma sürecini etkiler. von Willebrand hastalığından etkilenen bir köpeğin burun kanamaları, diş eti kanamaları, ameliyattan kaynaklanan uzun kanamalar ve ısı döngüleri sırasında veya emme sonrasında uzun kanamalar gibi belirtileri olacaktır. Bazen taburede kan bulunur. Bu bozukluk genellikle köpeğinizde 3-5 yaş arasında teşhis edilir ve tedavi edilemez. Ancak, koterizasyon veya dikiş yaralanmaları, ameliyattan önce von Willebrand faktörünün transfüzyonu ve bazı ilaçlardan kaçınmayı içeren tedavilerle tedavi edilebilir.

  Damak Yarığı : Damak, ağzın üst kısmıdır ve burun ile ağız boşluklarını ayırır. Sert ve yumuşak olmak üzere iki parçadan oluşur. Yarık damakta, iki taraflı ya da tek taraflı çalışabilen ve büyüklüğü küçük bir delikten büyük bir yarığa kadar değişen bir yarık vardır. Yarık damak sert ve yumuşak damak zevkini ayrı ayrı ve birlikte etkileyebilir ve dudağın yarılmasına neden olabilir. Yavru köpekler yarık damaklarla doğabilir ya da yaradan damak yarığı oluşabilir. Damak yarığı köpeklerde oldukça yaygındır ancak yarık damak ile doğan birçok köpek yavrusu hayatta kalamamakta veya üretici tarafından ötenazi yapılmaktadır. Damak yarığı için tek tedavi, deliği kapatmak için yapılan ameliyattır ancak yarık damağı olan köpeklerin hepsi ameliyat gerektirmez. Veterinerinizden teşhis ve tedavi tavsiyesi almak önemlidir.

  Uzamış Yumuşak Damak: Yumuşak damak, ağzın üst kısmının uzantısıdır. Yumuşak damak uzatıldığında solunum yolunu tıkayarak solunum güçlüğüne neden olabilir. Uzamış yumuşak damak tedavisinde, fazla damak cerrahi olarak çıkarılır.

  Eğer bir yavru bir Fransız Bulldog sahiplenme niyetindeyseniz, köpeğin sağlık kontrollerini eksiksiz yapmış bir üreticiyi tercih etmenizi öneriyoruz.

  Fransız Bulldog Beslenmesi

  Fransız Bulldog beslenme düzeninde kullanılacak gıdalar kümes hayvanları, et ve balıktan elde edilen yüksek kaliteli hayvansal protein içermelidir. Yağ, kalori şeklinde konsantre bir enerji kaynağının yanı sıra deri ve tüy desteği için omega yağ asitleri sağlar. Ayrıca sindirimi kolaylaştırmak için hayvansal kaynaklardan gelmesi de gerekmektedir.

  Fransız Bulldog Temizlik Kuralları

  Kulakları düzenli olarak nemli ılık bir bezle temizleyin ve kanalın kenarına bir pamuklu çubuk sürün. Asla kulak kepçesini gerçek kulak kanalına yapıştırmayın. Kulakların kenarları kuruysa, mineral veya bebek yağını tutumlu bir şekilde uygulayın. Kuru bir burunda da yağ kullanılabilmektedir.

  Fransız Bulldog'ları doğal olarak tırnaklarını yıpratmaz ve tırnaklarının düzenli olarak tıraşlanması gerekir. Bu, köpek için acı verici olabilecek bölünme ve yırtılmayı önler.

  Bakteriyel enfeksiyonları önlemek için yüz kırışıklıklarını temiz ve kuru tutun. Köpeğinizi her yıkadığınızda, katlar arasındaki deriyi tamamen kurutmaya zaman ayırın. Fransız Bulldog’unuzu aylık olarak veya ihtiyaç duyduğunuz kadar yıkayın, istediğiniz kadar doğal yağları cilt ve kabuğunda tutmak için kaliteli köpek şampuanı kullanın.

  Fransız Bulldog'larının kolaylıkla yetiştirilmesi gerekir. Çocukluk yıllarında doğru antrenman ve olumlu deneyimlerle saç bakımı sizin ve köpeğiniz ile harika bir bağ kurma zamanı olabilir.

  Fransız Bulldog Köpeğinin Çocuklar Ve Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi

  Küçük çocukların ve köpeklerin bir arada olduğu zamanlarda mutlaka denetlenmesi önemli olsa da Fransız Bulldog, çocuklarla iyi anlaşırlar. 

  Fransız Bulldog yavruluk dönemlerinde evdeki diğer evcil hayvanlarla sosyalleştiklerinde onlarla iyi geçinirler.

  Fransız Bulldog, küçük boylu köpek ırkları arasında kabul ediliyor. Diğer küçük boylu köpekleri görmek için En Küçük Köpekler etiketine göz atabilirsiniz.
  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad