Evde Beslenebilecek Köpekler

Köpekler özgür ruhlu canlılardır ve bunun sürmesi onlar için son derece önemlidir. Koşmak, yakalamak, havlamak özgürlüğün sembollerindendir. Ancak özgür ruhlu olmalarının yanı sıra evde veya apartmanda beslenebilecek köpek türleri de bulunmaktadır.  Yani apartman yaşamı süren kişilerin köpek sahiplenmeye karar vermeleri durumunda seçebilecekleri birçok köpek ırkı vardır.

Konu apartman yaşamı olunca köpek sahiplenme kararı verme aşamasında akla ilk gelen gerek küçük alan kaplamaları, ev eşyalarına zarar verme ihtimallerinin düşük olması ve bakımlarının kolay olabilecek olması gibi nedenlerle küçük köpek türleri oluyor. 

Bu yaklaşım bir açıdan doğru olsa da tamamen geçerlidir diyemiyoruz. Birçok büyük cins köpek daha düşük aktivite seviyelerine sahiptir ve koltukta dinlenmekten oldukça mutludur. Aksine yüksek enerjili bazı küçük köpek cinsleri için sürekli aktivite ve açık alanda yürüyüş yapmak memnuniyet vermektedir.

Apartman yaşamı, bireysel kurallardan ziyade topluluk kurallarını ve karşılıklı anlayışın olması gerektiği bir alanı ifade eder. Daireniz için bir köpek sahiplenirken komşularınızı da göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmamalısınız. Sürekli havlamayan ve diğer insanlarla tanışırken, asansörde, merdivenlerde veya diğer ortak alanlarda kibar olan bir evcil hayvan tercihi apartman yaşamı için seçilmesi uygun olan köpek ırklarıdır.

Bu yazımızla apartmanda beslenebilecek köpek cinslerini listeleyerek köpek sahiplenmek isteyen kişilere bir rehber sunmayı hedefliyoruz.

Apartmanda Beslenebilecek Köpek Cinsleri

Amerikan Eskimo Köpeği

apartmanda bakılabilecek köpek
Amerikan Eskimo Köpeği

Çarpıcı güzel görünümü, hızlı ve akıllı bir zihinle birleşen bu köpek cinsi ne utangaç ne de saldırgan bir karaktere sahiptir. Yeni arkadaşlar edinirken biraz tutucu olsa da her zaman dikkatli ve arkadaş canlısıdır. 

Amerikan Eskimo Köpeği, "standart, minyatür ve oyuncak" olmak üzere üç boyutta yetiştirilmektedir. Aile sevgisi yüksek olan bu köpek ırkı, çocuklarla da iyi anlaşır. Diğer köpek ırkları ile ortalama seviyede bir ilişkiye sahip olan Amerikan Eskimo apartman hayatı için uygun olabilecek köpek türleri arasındadır.
 

Basenji

apartmanda bakılabilecek köpek
Basenji

Yakın komşularınız ve ses geçiren ince duvarlarınız varsa Basenji ev veya apartmanda beslemek için harika bir seçenektir. Bu havlamayan köpek genelde 45 cm ve 11 kg ağırlığındadır. Ancak bu köpek cinsleri hakkında dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Uzun süre gözetimsiz bırakıldığında Basenji yaramaz bir arkadaş olabilir.

Bulldog

bulldog apartmanda bakılabilecek köpek
Bulldog

Bulldog köpekler tembellikleri ile bilinir desek yanlış olmayacaktır. Bu özellikleri onları apartmanlar için mükemmel bir köpek yapar. Kısa bir yürüyüş, bu yavruların onları mutlu etmek için ihtiyacı olan tek şeydir.

Aksi takdirde, sadece tembellik etmek ve ertelemekle yetinirler. İnanılmaz derecede nazik bir köpek ırkıdır ve nadiren 45 cm’den uzun olurlar.

Cavalier King Charles Spaniels

apartmanda bakılabilecek köpek Cavalier King Charles Spaniels
Cavalier King Charles Spaniels

Bu köpekler kucaklaşmayı sever. Cavalier King Charles Spaniels kucağınıza yatacak ve her fırsatta göbeğini ovmanız için size yalvaracak. İnsanlarına çok bağlılar, bu yüzden küçük evler onlar için daha da iyi.

Bu köpek cinsleri ile ilgili en büyük endişe, eğitilmesi zor olmalarıdır. Ev eğitimi verilmesi şarttır. Dışarıda bolca zaman tanır ve olumlu pekiştirme sağlarsanız, kısa sürede güvenilir apartman hayvanları haline gelirler.

Chihuahua

apartmanda bakılabilecek köpek chihuahua
Chihuahua

Küçük boyutlarıyla tanınan Chihuahua, evde beslenebilecek harika bir köpektir. Minimum egzersiz ihtiyaçları vardır ve sahiplerine yakın olmayı severler.

Chihuahua köpek cinsleri yabancılara güvenmeyebilir. Bu nedenle onları herhangi sosyal bir durumda dikkatlice denetlemek gerekmektedir.

Daksund

apartmanda bakılabilecek köpek dachshund
Daksund

Dachshund, av köpeklerinin en küçüğüdür. Muhtemelen onları minik bacakları ve sosis şeklindeki vücutlarıyla tanıyorsunuz. Namı diğer Sosis Köpek!

Bu köpek cinsleri, görünümleri sayesinde neşe getiren sevimli, canlı köpeklerdir. Kısa bacakları, gerektiğinde tamamen apartman / ev içerisinde egzersiz yapmalarına izin verir. Bu da onların evde beslenebilecek köpekler listesinde yer almasını sağlar.

Fransız Bulldog

apartmanda bakılabilecek köpek fransız bulldog
Fransız Bulldog

Fransız Bulldogları başlangıçta İngiltere'de minyatür Bulldoglar olarak yetiştirildi. Kompakt boyutları ve düşük aktivite ihtiyaçları, onları apartmanda beslenebilecek köpekler arasına dahil etti.

Fransız Bulldog, insanlarla oynamayı ve bu yöntemle gelişmeyi sever. Ayrıca sebepsiz yere havlamamaları onları harika bekçi köpekleri yapar.

Havanese

apartmanda bakılabilecek köpek havanese
Havanese

"Velcro dog" lakaplı Havanese, her gün dışarıda kalmak yerine aileleriyle birlikte olmayı tercih eder. Ancak, sarılmayı seven kişiliklerini enerji eksikliği olarak algılanmamalıdır. Bu köpek cinsleri sahipleri ona yakın olduğu sürece oynamayı severler.

Ortalama bir ayak boyunda olan bu cins, bol miktarda enerjiye sahip biri için harika bir apartman köpeği seçeneği olur.

Tazı

apartmanda bakılabilecek köpek tazı
Greyhound - Tazı

Bu köpek cinsinin listemizde olması bazıları için sürpriz olabilir. Tazılar, geleneksel olarak yüksek hızları ve ince bacaklarıyla tanınmalarına rağmen, küçük evlerde beslemek için şaşırtıcı derecede harika evcil hayvanlardır.

Günlük tempolu yürüyüşle enerji ihtiyaçları karşılanır ve arkadaş canlısı, sakin yapıları onları daha küçük daireler için bile mükemmel bir seçim yapar.

Lowchen

apartmanda bakılabilecek köpek
Lowchen

Lowchen, oyuncu, nazik ve oyuncak özellikte olup bu sayede kompakt bir türdür. Oynamayı seven ancak yüksek egzersiz ihtiyaçları olmayan bu ırk evde beslenmesi kolay olan köpekler grubundadır.

Diğer hayvanlarla iyi geçinirler ve uygun sosyalleşme ile tüm insanlara karşı da arkadaş canlısıdırlar.

Maltese Terrier (Malta Köpeği)

maltese apartmanda bakılabilecek köpek
Maltese

Maltase, 2000 yıldır çok saygın bir refakatçi köpek olmuştur. Astarları olmadığı için, tüy dökücü değillerdir; bu özellik onlarla apartmanda yaşamak için ideal bir neden olabilir.

Onlar sevecen köpeklerdir ancak sıklıkla ayrılık kaygısından muzdariptirler. Bu nedenle evde beslenecek köpekler listesine dahildirler.

Pekinez

apartmanda bakılabilecek köpek
Pekinez

Çin kökenli olan Pekinez, çok fazla ilgi ve sevgi gerektirir. Yabancılara havladıkları için bu konuda erken eğitim verilmesi gerekmektedir.

Pekinez, diğer evcil hayvanları kabul etmek için sosyalleştirilebilse de, bir evdeki tek köpek olması en iyi seçenektir. Boyutları ve sevecen doğası nedeniyle harika apartman köpeği türüdür. Çocuklara karşı saldırganlık gösterebilir.

Pomeranya (Pomeranian Boo)

apartmanda bakılabilecek köpek
Pomeranya

Bu alıngan cins, tüylü ve enerjiyle dolu bir top gibidir diyebiliriz. Aşırı bağımlı bir cins olmadıkları için evin dışında vakit geçiren biri için iyi bir ev köpeği olabilirler.

Pomeranyalılar, enerjilerini ve haftalık fırçalamalarını çalışmak için günlük yürüyüşlere ihtiyaç duyarlar. Çok havlayan bu türün kısa zamanda eğitilmesi gereklidir.

Kaniş - Poodle

apartmanda bakılabilecek köpek poodle
Kaniş - Poodle

Kanişler ‘’Oyuncak, Minyatür ve Standart’’ olmak üzere üç boyutta yetiştirilir. Oyuncak ve Minyatür boyutunda olan cinsler küçük bir dairede beslenmek için iyi bir boyuttur. Standart boyut ise 32 kg ağırlığa kadar çıkabilir.

Kanişler zekidir ve eğitilmesi son derece kolaydır. Oyuncak ve Minyatür Kanişler için düzenli yürüyüşler tavsiye edilse de apartmanda enerjilerini boşaltma konusunda hiçbir sorun yaşamazlar.

Pug

pug-apartmanda bakılabilecek köpek
Pug

Ezilmiş yüzleriyle tanınan Puglar, oyuncu ve sadık evcil hayvanlardır. Mümkün olduğunca insanlarına yakın olmaları ve yalnız başlarına kalmamaları gerekir.

Puglar zorlu köpek cinsleri arasında değildir. Bu da komşularınızı mutlu etmek için özel bir eğitime gerek olmadığı anlamına gelir. Hareketsizlikleri, sessizlikleri ve küçük boyları nedeniyle Puglar, her büyüklükteki apartman dairesi için iyi bir evcil hayvandır.

Shiba Inu

Shiba Inu apartmanda bakılabilecek köpek
Shiba Inu

Shiba Inu bağımsızlıklarıyla tanınan köpek cinsleri olarak bilinir. Ortalama 10 kg civarında olan bu orta boy köpek cinsi apartmanlarda yaşam konusunda iyi iş çıkaracaktır.

Bununla birlikte, Shiba'nın sıkı, günlük egzersize ihtiyacı vardır, bu nedenle zaten aktif bir yaşam tarzı yaşayan insanlar için en uygun olanıdır. Bu eşsiz, harika cins için hazır olan yetenekli köpek ebeveynleri için tavsiye edilirler.

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier apartmanda bakılabilecek köpek
Yorkshire Terrier

Genellikle Yorkie olarak bilinen bu sevecen köpekler, apartmanda beslenebilecek köpekler arasında harika bir tercih olabilirler. Yorkshire Teriyerleri küçüktür ve iç mekanlarda kolayca çalıştırılabilir.

En büyük zorluk, yabancılara karşı güvensizliklerinden kaynaklanacaktır. Ancak bu, iyi bir eğitim ve erken sosyalleşme ile önlenebilir.

Yorkshire Teriyer Özellikleri isimli yazımıza göz atarak ırk hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi, her köpeğin bir birey olduğunu hatırlamak önemlidir. Köpek sahiplenme kararından önce araştırmanızı dikkatlice yapın ve evinize, yaşam tarzınıza ve kişiliğinize uygun bir evcil hayvan seçtiğinizden emin olun.

Sizce hangi cins, apartmanlarda bakılabilecek köpek cinsleri arasında ilk sırada olabilir? Başka köpek cinsleri listemize girmeli mi? Yorumlarda lütfen bize bildirin.

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad