Evcil Hayvan Taşımacılığı (Pet Transfer) Nedir?

Evcil Hayvan Taşımacılığı
Evcil Hayvan Taşımacılığı

Pet hayvan taşımacılığı hakkında bilgi sahibi misiniz? Cevabınız hayır ise bu yazımız işinize yarayacak türden. Gerçek şu ki yaşantımızın akışında iş, tatil, ziyaret gibi nedenlerle bulunduğumuz konumu değiştirebiliyoruz. Bunu yaparken de konforlu olmasını ve herhangi bir aksaklık yaşanmaması umuyoruz. Bu isteklerimiz ve beklentilerimiz son derece doğal ve normal. Peki, aynı isteklerin evcil hayvanların taşınması konusunda gerçekleştirilmesi mümkün mü?

Günümüzde evcil hayvanlar ailelerin kıymetli birer üyesi haline geldi. Özellikle önceki dönemlere kıyasla pandemi döneminde evcil hayvan sahiplenme oranları ciddi bir artış gösterdi. Bu yüksek artış beraberinde sahiplendiğimiz evcil hayvanlara karşı olan sorumluluğun da arttığı anlamına geliyor. Onlara güzel bir yuva ve ortam sağlamak en temel görevlerimizden biri. Aynı zamanda ailenin bir üyesi oldukları için onları göz ardı ederek hesaba katmayarak herhangi bir planlama yapmamız da mümkün değil.

 
 

Aynı zamanda iş, gezi nedenli yolculukların dışında başka bir ihtimal de söz konusu. Ülkenin her yerinden evcil hayvan sahiplenme oldukça kolay. Peki sahiplendiğimiz evcil hayvanımızla kavuşmak için illa bizim şehir değiştirmemiz şart mı? İşte tam da bu noktada pet hayvan taşımacılığı bunu bir şart olmaktan çıkarıyor. Bu yeni nesil hizmet ile sahiplendiğiniz evcil hayvanınız adresine güvenli ve konforlu bir şekilde gelmiş oluyor.Bir ailenin yaptığı planlardan biri de iş, gezi, tatil, taşınma gibi nedenlerle ''yolculuk'' planlaması. Böyle bir planda evcil hayvanımıza ne olacak? Bizimle mi gelecek? Onu en iyi ve güvenli şekilde nasıl plana dâhil edebiliriz? gibi sorular akıllara gelebilir. Bu soruların günümüzdeki en pratik cevabı pet hayvan taşımacılığı olmuş durumda.

Şimdi gelin evcil hayvan taşımacılığı hizmetinin ne gibi detaylara sahip olduğuna bakalım.

Pet Hayvan Taşımacılığı Nedir?

Sahip olduğumuz evcil hayvanlarımızın bir noktadan başka bir noktaya teknik standartlara göre güvenli bir şekilde ulaştırılmasına yani transfer edilmesine pet hayvan taşımacılığı adı verilmektedir.

Avrupa ve Amerika kıtalarında zaten yaygın olan evcil hayvan taşımacılığı artık ülkemizde de belli başlı firmalar vasıtasıyla adından söz ettirmeye başladı. Gerçekten çok değer verdiğimiz evcil hayvanlarımızın güvenli bir şekilde yolculuk ettiklerini bilmek çok güzel bir his değil mi?

Pet Hayvan Taşımacılığı Neden Önemli?

Evcil hayvan taşımacılığı önem arz eden bir hizmet. Bunun nedeni evcil hayvanlarımızın kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak. Örneğin köpekler. Köpekler kapalı, dar bir alanda uzun süre kalmaktan memnun olmazlar. Ufak bir arabada arka koltukta diğer aile üyeleriyle itiş kakış bir yolculuk sorunlar doğurabilir. Köpek huysuzluk yaparak o yolculuğu hem kendisine hem de ailenin diğer üyelerine eziyet haline getirebilir. İşte tam bu nedenlerle pet hayvan taşımacılığı önemli bir hizmet kolu olarak dikkat çekiyor.

 
 

Pet Hayvan Taşımacılığı Çeşitleri Nelerdir?

Taşımacılık hava, kara ve deniz yolları üzerinden gerçekleşen bir faaliyet koludur. Evcil hayvan taşımacılığı için de durum pek farklı değildir. Havayolu, karayolu ve denizyolu ulaşım yöntemleri ile pet hayvan taşıma gerçekleştirilebiliyor. Elbette her yöntemin kendi için artıları ve eksileri bulunabilmekte.

Kara Yolu Evcil Hayvan Taşımacılığı

Kara üzerinde gerçekleşen güvenli, hijyenik evcil hayvan nakliyesi bu başlığın konusunu oluşturmaktadır. Karayolu evcil hayvan taşımacılığı kısa mesafeli planlamalarda daha sık tercih edilen hizmet koludur. Bu sektörde yer alan özel firmalar müşterilerine hizmet sunmaktadır. Pet taksi, pet kargo gibi isimlerle hizmet veren özel firmalar olduğu gibi asıl hizmet alanı yolcu taşımak olan otobüs firmaları da evcil hayvanların taşınmasını sağlayabilmektedir.

Konu hakkında yasal bir düzenleme bulunuyor. Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin güncellenen 38/6 maddesine göre, aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında, hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilir. Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel seferler düzenlenebilir.

Hava Yolu Evcil Hayvan Taşımacılığı

Havayolu, ulaşım yöntemi olarak en sık kullanılan alanların başında gelmektedir. Yolculuk süresinin kısalığı ve verdiği konfor bu yöntemin tercih sebeplerindendir. Havayolu ile evcil hayvan taşımacılığı da belli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

Havayolu sektöründe başı çeken Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Pegasus gibi firmalar evcil hayvan taşımacılığı hizmetini yolcularına sunuyor. Havayolu pet taşımacılığı, firmaların belirlediği ve yolculara ilan ettiği standartlara göre uygulanmaktadır. 

Evcil hayvan uçakta nasıl taşınır? Uçağa kedi, köpek alınır mı? Uçuşlarda evcil hayvan taşıma kuralları ve ücretleri nelerdir? gibi aklınıza takılan evcil hayvan taşıma soruları için gerekli linkleri firmalara göre aşağıda paylaşıyoruz.

 
 

THY evcil hayvan taşıma ve THY evcil hayvan ücretleri konularında merak ettikleriniz için Türk Hava Yolları Evcil Hayvan Taşıma Kuralları başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Anadolu Jet evcil hayvan taşımacılığı yapan havayolu firmaları arasındadır. Anadolu Jet evcil hayvan taşıma detayları ve ücretleri hakkında bilgiler için Anadolu Jet Evcil Hayvan Taşıma Kuralları başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Uçakta evcil hayvan taşıma Pegasus firması hizmetlerindendir. Pegasus evcil hayvan ücreti ve taşıma detayları için Pegasus Evcil Hayvan Taşıma Kuralları başlıklı yazıya göz atabilirsiniz

Denizyolu Evcil Hayvan Taşımacılığı

Deniz yolu seyahatleri uzun sürmesi nedeniyle çok tercih edilmese de yaşattığı keyif yine de seçenekler arasında olmasını sağlıyor. Canlı hayvan taşımacılığı da deniz yolu ulaşımında olan bir hizmet çeşididir.

Deniz yolu ile evcil hayvan taşımacılığı karayolu ve havayolu taşımacılıkları gibi çeşitli kurallara tabidir. Evcil hayvan sahibinin aşı kartını yanında bulundurması, köpeğin kafeste olması ve ilaveten ağızlık takılması gibi.

Evcil hayvan taşımacılığı ailemizin üyelerinden olan can dostlarımız için göz ardı edemeyeceğimiz bir seçenek. Onların bir yerden başka bir yere güvenli ve huzurlu şekilde transfer edilmesi için kullanılan pet hayvan taşımacılığı hakkında bilgilerin yer aldığı yazımızın faydalı olmasını diliyoruz.

Köpek dostlarımızın güvenli şekilde taşınması kadar bakımlarına dikkat edilmesi de gerektiği de bir gerçektir. Bu nedenle En İyi Köpek Bakım Ürünleri başlıklı yazımızın ilgini çekebileceğini düşünüyoruz. 

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad