Köpek Zeka Sıralaması

Köpek zeka sıralaması, belirli kriterlere göre fazla sayıda olan köpek cinsleri içinden bazılarının ön plana çıkmasını ve köpek sahiplenme niyetinde olan kişilerce tercih edilmelerini sağlamaktadır.

Çoğu insan akıllı köpek ırklarını, eğitilmelerinin daha kolay olduğuna inandıkları için tercih eder. Zeki bir köpeğin genellikle onlara ne öğretmeye çalıştığınızı kolayca anlayacağı doğru olsa da, bazıları fikirlerinize uymak yerine kendi istedikleri şeyleri de yapabilir. Akıllı köpeklerin ayrıca siz fark etmeden kaçış yolları keşfetmeleri ve yiyeceklerine ulaşmanın yollarını bulmaları da daha olasıdır. İstediklerini istedikleri zaman elde etmek için sizi alt etmekten kaçınmayabilirler.

 
 
Köpek zekası, köpeklerin bilgi ve kavramsal beceriler edinme ve onları hafızasında saklama, geri getirme, birleştirme ve kıyaslama ve yeni durumlarda kullanma sürecidir. Bu süreç ile ortaya çıkan veriler de bizleri köpek zeka sıralaması sonucuna götürür. Yapılan araştırmalar köpeklerin zekâ ile ilişkilendirilen pek çok davranış sergilediğini göstermiştir. Hafıza becerileri gelişmiştir; hareketleri, işaretleme gibi insan beden dilini okuyup uygun şekilde tepki verebilirler ve insan ses komutlarını anlayabilirler. 

Akıllı bir köpeğe sahip olma mücadelesine hazırsanız, burada en zeki olan köpek cinslerinden 15 tanesini sizler için listeledik.

İşte Dünyadaki En Zeki Köpekler Sıralaması

1. Border Collie - Köpek Zeka Sıralamasının 1 Numarası

Dünyanın en zeki köpek sıralaması
Border Collie

Border Collie köpek zeka sıralamasında zirvede yer alan ırktır. Sadece aşırı zeki olmakla kalmaz. Köpek severler tarafından düzenli olarak en zeki köpek türü olarak tarif edilir. Aynı zamanda memnun etmeye isteklidirler ve görünüşte sınırsız enerji rezervlerine sahiptirler.

Uzun bir yürüyüşe çıkmadan ve insan sahipleriyle yoğun bir oyun oynamadan önce 10 saat boyunca sahada çalışacak karaktere sahiptir. Onlar da sadık ve sevgi dolu köpeklerdir ve özellikle onlara öğretilmese bile evde mevcut olan rutinleri kendiliğinden öğreneceklerdir. Bu çoban köpeği, çobanlık içgüdülerinin çoğunu korur ve bu sayede evdeki çocukları ve küçük hayvanları nazikçe güdebilir.

 
 

2. Poodle (Dünyanın En Akıllı 2. Köpeği)

Dünyanın En Zeki Köpek Sıralaması
Poodle

Poodle diğer adıyla Kaniş üç çeşittir: Oyuncak, Minyatür ve Standart. Farklı boyutlarda olmalarına rağmen, aynı özelliklerinin bir çoğunu paylaşırlar. Hepsinin kıvırcık saçları vardır ve bunlar genellikle hipoalerjenik olarak tanımlanır. Minimum düzeyde tüy döker ve cins alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olan proteinin çoğunu üretmediği için tercih edilir.

Dünyanın en akıllı 2. köpeği unvanını almış bu köpekler son derece zeki ırklar olarak kabul edilir. Başlangıçta, özellikle akarsudan bir şeyler almak için av köpekleri olarak yetiştirildiler. Tüm Kaniş boyutları akıllı kabul edilse de, standart Kaniş'i spor etkinlikleri için tercih edilen köpek yapan zeka, güç ve dayanıklılığın birleşimidir.

En akıllı küçük köpek cinsleri arasında yer alırlar.

3. Alman Çoban Köpeği (Dünyanın En Zeki 3. Köpeği)

Dünyanın en zeki köpek sıralaması
Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği, her zaman en popüler köpek ırkı listelerinin en üst basamaklarına yakındır. Güç, boyut ve hızın ideal bir kombinasyonunu aşırı bir zeka ile birleştirirler. Köpek zeka sıralamasında ilk üçte yer alması elbette şaşırtıcı değildir. Düzenli olarak polis teşkilatında, silahlı kuvvetlerde ve arama kurtarma gibi faaliyetlerde kullanılan bu köpek cinsi, tüm dünyada popülerdir.  

Dünyanın en zeki 3. köpeği olarak kabul edilen ırk ayrıca mükemmel bir aile evcil hayvanı olmaya uygundur. Bilgileri, komutları hızla öğrenir ve hafızalarında saklarlar.

 
 

4. Golden Retriever

Dünyanın en zeki köpek sıralaması
Golden Retriever

Golden Retriever, komik ve sağduyulu olmasının yanında zeki olarak da kabul edilir. Zeki olmanın yanı sıra bu köpek cinsi, başkalarının ihtiyaçlarına karşı süper arkadaş canlısı ve sempatiktir. Bu nedenle rehber köpek olarak ve arama kurtarma amacıyla kullanılmalarının yanı sıra popüler terapi ve rehabilitasyon köpekleri rolünü de üstlenir.

Golden Retriever, bir aile köpeğinden isteyebileceğiniz hemen hemen her şeye sahiptir. Yürüyüş yapmaktan ve dışarıda olmaktan hoşlanırlar, çocuklarla iyi oynarlar ve geceleri sizinle birlikte uyumaktan mutluluk duyarlar.

Golden Retriever Özellikleri başlıklı yazımıza göz atarak köpek zeka sıralamasında üst sıralarda yer alan köpek cinsi hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

5. Malinois

Dünyanın en zeki köpek sıralaması
Malinois

Köpekler arasında zeka sıralamasından bahsediyorsak Belçika Malinois cinsi köpeği göz ardı edemeyiz. Dış görünüm olarak Alman Çoban Köpeğini andıran benzerlik görev alanında da devam ediyor. Malinois, Alman meslektaşlarının yer aldığı görevlerin pek çoğu için kullanılmaktadır. Koruyucu köpek olarak oldukça yeteneklidir ve dünya çapında silahlı kuvvetler tarafından kullanılmaktadır. Cins, bir polis köpeği olarak oldukça popülerdir. 

Malinois zeki olmasına karşın idare edilmesi zor olan ve başa çıkılması için profesyonel ve deneyimli olmayı gerektiren köpek türlerindendir.

 
 

6. Doberman

Dünyanın en zeki köpek sıralaması
Doberman

Doberman, sahip olduğu özellikler sayesinde uzun yıllardır en popüler koruma köpekleri olarak tercih edilir. Sadece aşırı sadık olmakla kalmazlar, aynı zamanda zeki olan bu köpek ırkı komutları, rutinleri ve yol güzergahlarını hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilir. Hızlı, atletik ve güçlüdürler.

Doberman bir komut öğrendiğinde, onu neredeyse hatasız takip ederek yerine getirir. Bu da erken ve sürekli eğitim sağlandığı sürece, cinsin aynı zamanda harika bir aile evcil hayvanı ve mükemmel bir yakın koruma köpeği olacağı anlamına gelir.

Doberman Köpek Özellikleri yazımıza göz atarak en zeki köpekler sıralamasında olan bu ırk hakkında daha fazla ayrıntıya erişebilirsiniz.

7. Labrador Retriever

Dünyanın en zeki köpek sıralaması
Labrador Retriever

Labrador Retriever, birkaç önemli farklılık dışında, Golden Retriever ile aynı özelliklere sahiptir. Görünümleri dışında ikisinin benzer olduğu alanlardan biri de sahip oldukları üstün zekalarıdır. Labrador ayrıca arama kurtarma köpeği ve rehabilitasyon köpeği olarak ve polis ile silahlı kuvvetler tarafından kullanılır. Rehber köpek olarak sıkça görevlendirilir.

8. Shetland Çoban Köpeği

Dünyanın en zeki köpek sıralaması
Shetland Çoban Köpeği

Shetland Çoban Köpeği için, köpek zeka sıralamasında ilk sırada olan Collie'nin kuzenidir diyebiliriz. Köpek zekasını ön plana çıkaran itaat yarışmalarında başarılıdır ve bazen daha küçük oldukları ve yönetilmesi biraz daha kolay olduğu için ve elbette zeki oldukları için aile evcil hayvanı olarak tercih edilirler. Zeki olmasının yanında çevik köpeklerdir.

Shetland Çoban Köpeği iyi bir aile köpeği olsa da enerji seviyeleri yüksektir. Bu nedenle onları uyarmak, sağlıklı ve uyanık kalmalarını sağlamak için yoğun biçimde fiziksel ve zihinsel egzersiz yapmaya hazır olmalısınız.

 
 

9. Australian Cattle Dog

Dünyanın en zeki köpek sıralaması
Australian Cattle Dog

Avustralya Sığır Köpeği, İngiliz yerleşimciler tarafından sıcak ve zorlu araziyle başa çıkmak için yetiştirilen sağlam çoban köpekleri olarak bilinirler. Zeki köpekler arasında olan bu köpek cinsi insan sahipleri tarafından denetlenemeyen, uzun mesafelerde büyük hayvan sürülerini hizaya sokma görevini üstlenir.

Bu köpek cinsi ev içinde komutlar da dahil olmak üzere her şeyi çabucak anlama kabiliyetine sahiptir. Bu aynı zamanda köpeğin, yiyeceğin nerede tutulduğu, yürüyüşe çıkmadan önce yaptığınız işlemler ve daha fazlası gibi bilgileri hafızasında tutacağı anlamına gelmektedir. Aksi halde köpek zeka sıralaması listesinde yer alması beklenemezdi. Sahip olduğu fazla enerjinin bir kısmını yakmaya yardımcı olması için ise çeviklik eğitimi önerilmektedir.

10. Papillon

Dünyanın en zeki köpek sıralaması
Papillon

Papillon, en akıllı küçük köpek cinsleri arasında kendine yer bulan bir köpek cinsidir. Tıpkı Poodle gibi bir köpeğin zeki olması için büyük olması gerekmediğini kanıtlıyor. Numaralar öğrenebilirler ve bu sebeplerden dolayı onları performans ringinde ve köpek gösterilerinde görmek şaşırtıcı gelmemelidir. Küçük olabilir ancak çeviklik ve diğer köpek sporlarında yabana atılmayacak potansiyele sahiptir.

Papillon iyi bir aile köpeği olabilir ancak çocukların yanında gergin veya ihtiyatlı olabilirler. Ancak ilgiden zevk alıyorlar ve insanları gülümsetmeyi seviyor gibi görünüyorlar.

11. Pembroke Welsh Corgi

Dünyanın en zeki köpek sıralaması
Pembroke

Pembroke Welsh Corgi, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in ve birçok Galli çiftçinin tercih ettiği cinstir. Kısa olabilir ama Corgi ciddi bir beyin gücüne sahiptir. Hangi oyuncakların ve eşyaların kendilerine ait olduğunu, neleri yapıp yapamayacaklarını çabucak öğrenecek kapasiteye sahiptir.

Corgi, kendi eşyalarına sahip olmalarına izin verildiği sürece bir aile evcil hayvanı edinmek için iyi bir seçimdir.

12. Rottweiler

dunyanın-en-zeki-akilli-kopekleri
Rottweiler

Rottweiler, güçlü ve tarihsel olarak ürkütücü bir bekçi köpeği olduğu kanıtlanmıştır. Uyanık, keskin ve zeki oldukları için zorlu görünümlü bir köpektir. Yeni komutlar öğrenerek kimin dost kimin düşman olduğunu çabucak belirleyebilecek kapasitededirler.

İyi aile hayvanları olmaları yanı sıra sevdiklerini korumak için sahip olduğu gücü kullanırken kontrol edilmesi zor olan bir köpek türüdür.

Rottweiler Özellikleri yazımız köpek zeka sıralamasında yer alan bu köpek cinsi hakkında daha fazla bilgi için ilginizi çekebilir.

13. Miniature Schnauzer

Dünyanın en zeki köpek sıralaması
Minyatür Schnauzer

Minyatür Schnauzer harika bir refakatçi köpektir. Gündüzleri tarlalarda çalışabilir, akşamları ise sizinle birlikte koltuğa kıvrılabilirler. Sahip olduğu zeka ile çabucak yeni numaralar ve komutlar öğrenebilir. İnsanlarını memnun etmeye heveslidir. Eğitim çabalarında tutarlı olmak bu köpeği kolay eğitmek için güçlü bir unsurdur.

Schnauzer genellikle çeviklik kursunda görülür çünkü bu köpek cinsi bu sporda üstündür. Çeviklik eğitimleri zihinlerini aktif ve dinç tutar.

14. Springer Spaniel

Dünyanın en zeki köpek sıralaması
Springer

İngiliz Springer Spaniel, adı ve doğası gereği bir sıçrayışçıdır. Sıçrayan köpekler, avcının onları vurabilmesi için kuşları gizlendikleri yerlerden çıkarır. Bunu tarlalarda ve nehirlerde yaparlar. Bu özelliği nedeniyle Springer, sahada olduğu kadar suda da mutludur. Sözlü olmayan komutlarda bile amirlerinin ne istediğini anlamak gibi olağanüstü bir yeteneğe sahiptir.

Springer Spaniel enerjiktir ve çok fazla egzersize ihtiyaç duyar ancak aynı zamanda arkadaş canlısı, sevimli ve eğlenceli köpeklerdir. Mükemmel aile arkadaşları olabilirler.

15. Belgian Tervuren

Dünyanın en zeki köpek sıralaması
Tervuren

Belçikalı Tervuren, Alman Çoban Köpeğine benzerlikten daha fazlasına sahip bir köpek cinsidir. Cins çalışmayı sever ve zorlu bir görev sunulduğunda çok mutlu olur. Mutlu ve çok yönlü kalmak için zihinsel ve fiziksel egzersize ihtiyaçları vardır.

Çalışan köpekler olarak en iyisini yaparlar ve özellikle av ve tarla köpekleri olarak iyidirler. Zekidirler ve kendilerine yeterli egzersiz ve zihinsel uyarı verilmezse ve eğer bakıcıları bu tür köpeklerle uğraşırken yeterli deneyime sahip değilse, insanlarını alt etmenin yollarını ararlar.

Dünyanın en zeki köpek sıralamasında yer alan 15 köpek cinsini gördük.

Sonuç

Köpek zeka sıralaması bizlere bazı köpek ırklarının, neredeyse insani bir algı ve zihin yapısına sahip olduklarını gösteriyor. Bu köpekler insanlar için iyi bir yardımcı, iş arkadaşı vazifesi görebilecek kabiliyete sahiptir. İnsanları dinleyen, anlayan ve hatasız emir alan köpeklere günümüzde bir çok alanda (polis köpeği, güvenlik, refakat vb.) ihtiyaç duyulmaktadır. Akıllı köpekler insanoğlunun bu ihtiyaçlarına en doğru cevaptır.

Zeki köpek cinsleri bulundukları evde uyarılmaya, dinç kalmaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle bu listedeki 15 ırktan birini seçerseniz, onları düzenli olarak eğitmek ve egzersiz yapmak için zamanınız ve yeteneğiniz olduğundan emin olmalısınız.
Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad