Büyük Köpek Cinsleri: Dünyanın En Büyük 10 Köpek Cinsi

İnsanların en sadık arkadaşlarından olan köpeklerin birbirinden çeşitli türde olmalarının bir sonucu da boyutlarının farklılık göstermesidir. Her birinin kendine özgü karakter yapıları ve fiziksel detayları olsa da bu detaylardan biri olan ''büyük köpek cinsleri'' detayı da ilgi gören konuların başında geliyor. 

Dünyanın en büyük köpeği, unvanının verilmesi aşamasında bir köpeğin büyüklüğü, sahip olduğu boy ve kilo değeri gibi kriterler dikkate alınarak sıralama belirlenmektedir. Yaşantımızda bir çok köpek türünü görmüş olabiliriz. Ancak hiç görmediğimiz veya adından haberdar olmadığımız dev köpekler olduğu da bir gerçektir. 

Dünyanın en büyük köpeği 2022 listemizde olmayıp büyük köpeklerden kabul edilen ırklar elbette olabilir. Ancak listemizdeki köpek cinsleri Guinness Rekorlar Kitabı kayıtlarına göre oluşturulmuş resmi sonuçlar baz alınarak hazırlanmıştır.

  1. İngiliz Mastifi

  dünyanın en büyük köpekleri
  İngiliz Mastifi

  Listemizin ilk sırasında bir İngiliz köpek cinsi bulunuyor. Dünyanın en büyük köpeği hangi cins sorusunun cevabı İngiliz Mastiff olarak kayıtlara girmiştir. Resmi olarak dünyanın en büyük köpeği Guiness Rekorlar Kitabı'na göre Zorba adlı bir köpekti. 1981'de 142.7 kg ağırlığında ve 68,58 cm boy yüksekliğindeydi.

  Bir köpek için 142 kg ağırlık düşünüldüğünde gerçekten çok ciddi bir ebat olduğu kolayca anlaşılıyor.

  2. Danua

  dünyanın en büyük köpekleri
  Danua

  Büyüleyici Danua, dünyanın en büyük köpeği olmayabilir ancak dünyanın en uzun köpeği olarak kayıt altına alınmıştır. Guinness Rekorlar Kitabı kayıtlarına göre yerden yüksekliği 112 cm olan ve muhteşem bir şekilde duran Zeus adında bir Danua cinsi köpektir. İri olmalarına karşın sevecen ve eğlenceli oldukları bilinir.

  3. Saint Bernard

  dünyanın en büyük köpekleri
  Saint Bernard

  Dünyanın en büyük köpeği listesinde kuşkusuz yer alması gereken bir köpek ırkı. Asıl görevi Alpler'deki insanları koruyup kollamak olan Saint Bernard, yüksek mesafeli karların içinde kilometrelerce yürüyebilecek kadar büyük ve güçlüdür. 91 kg'a kadar çıkan ağırlıkları ile dikkat çeken bu köpek cinsleri ailesine son derece sadıktır ve bu özelliği ile harika bekçi köpekleri olabilirler.

  Çocukluğunda Heidi isimli çizgi diziyi izleyenler, o yapımdaki köpek cinsinin Saint Bernard olduğunu kolayca fark edebilirler. :)

  En Sadık Köpek Türleri başlıklı yazımızın ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

  4. Napoli Mastifi (Neapolitan Mastiff)

  dünyanın en büyük köpekleri
  Napolitan Mastifi

  İsmindeki Napoli detayından da anladığımız üzere bir İtalyan köpek cinsi ile karşı karşıyayız. Dünyanın en büyük köpeği listesinde arasında kendinine yer bulan ve 70 kg'a kadar ağırlığa sahip Neopolitan Mastiff'ler, ailelerini koşulsuz olarak sevmeleriyle tanınan ancak yabancılara karşı temkinli olabilen İtalyan nazik devlerdir.

  5. İrlanda Kurt Köpeği (Irish Wolfhound)

  dünyanın en büyük köpekleri
  İrlanda Kurt Köpeği

  İrlanda Kurt Köpeği, 89 cm yüksekliğe kadar çıkabildiği için dünyanın en büyük köpekleri arasında kolayca yer alabilen köpek cinsidir. Çok düşük saldırganlık seviyelerine sahip olan bu köpek ırkı bu özelliği ile çocuklar için iyi bir arkadaş köpek niteliğini taşır.

  6. Leonberger

  dünyanın en büyük köpekleri
  Leonberger

  Adını Alman kentinden alan Leonberger, 77 kg kadar ağırlığa sahip olabilir. Sadık ve sevecen karakterlere sahip olan bu dev nazik aile hayvanları grubunun bir üyesidir.

  Dünyanın en büyük köpekleri arasında olan bu tür hakkında daha detaylı bilgiye Leonberger Köpek Irkı Özellikleri başlıklı yazımız ile erişebilirsiniz.

  7. Newfoundland

  dünyanın en büyük köpekleri
  Newfoundland

  Kanada'nın Newfoundland cinsi köpeği 74 kg ağırlığa kadar çıkabilir ve muhtemelen bu listedeki en güçlü köpektir. Çocuklarla çok iyi geçinirler ve son derece koruyucudurlar.

  Köpeklerin Çene Basıncı Sıralaması başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  8. Anadolu Çobanı

  dünyanın en büyük köpekleri
  Anadolu Çoban Köpeği

  Anavatanı olan Türkiye'de çiftlik hayvanlarını korumak için yetiştirilen Anadolu Çobanı 65 kg ağırlığa kadar sahip olabilmektedir. Gururlu ve kendinden emin bir mizaca sahiptir.

  9. Fransız Mastifi (Dogue de Bordeaux)

  Dogue de Bordeaux
  Dogue de Bordeaux

  Bordeaux Mastiff veya Fransız Mastiff olarak da bilinen Dogue de Bordeaux, 65 kg ağırlığa kadar çıkabilen çok kaslı bir köpektir. Satın alınması ve bakımı en pahalı köpeklerden biridir. Bu nedenle evcil hayvan sahiplenme aşamasında bu özelliği dikkate alınmalıdır.

  Dünyanın En Pahalı Köpekleri listemize göz atabilirsiniz.

  10. Büyük Pireneler (Great Pyrenees)

  dünyanın en büyük köpekleri
  Great Pyrenees

  Köpekler insanlara bir çok işlerinde yardım etmek için de kullanılmaktadır. Ev güvenliği, toplumsal güvenlik, rehberlik gibi alanların yanında bir de hayvan sürülerini koruyup gütmek için köpekler kullanılmaktadır. Hayvanları korumak için yetiştirilen başka bir köpek olan Great Pyrenees, Pirene Dağ Köpeği olarak da bilinir ve 54 kg ağırlığa kadar çıkabilir.

  Dünyanın en büyük köpeği listemizin sonuna geldik. Yazımızda olması gerektiğini düşündüğünüz köpek cinslerini yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.
  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad