Akita İnu Cinsi Köpek Özellikleri Nelerdir?

Akita İnu cinsi köpek, köpek cinsleri arasında popülerliği günden güne artan bir cinstir. Her ne kadar son dönemde Akita Inu isimli coin ile kripto piyasasında kopardığı fırtınayla adı anılsa da sahip olduğu özellikler ile bu köpek ırkı hakkında hazırladığımız yazımız akita köpek sahiplenmeyi düşünen herkesin işine yarayacak türden.

akita köpek özellikleri
Akita Köpek Japon köpek cinslerinden biridir

Japon köpek cinsleri arasında yer alan Akita İnu köpek ilk olarak Japonya'da kraliyet ailelerini ve asilleri korumak için kullanılıyordu. Aynı zamanda bu köpekler yaban domuzu, kara ayı ve geyik gibi hayvanları takip ederek avlama görevini yerine getirdiler. Zaman içerisinde modern toplumun baskın hale gelmesi ile de Akita evcil hayvan sınıfına dâhil olup ailelerin birer üyesi oldu.

  Akita Köpek Özellikleri

  Akita, fiziksel olarak çok güçlü bir görünüme sahip büyük ve cesur bir köpektir. Küçük ve üçgen gözlerinin aksine büyük bir baş ve kendinden emin sağlam bir duruşa sahiptir. Güçlü bir Akita'nın varlığı, sorun çıkaracak pek çok kişi için caydırıcı bir güçtür. 

  Akita köpek özellikleri arasında onun kolay kolay korkmayan ve zorluklardan da hemen vazgeçmeyen bir karaktere sahip olması da vardır. Bununla bağlantılı olarak da bu cins köpekler, onunla anlaşabilen doğru insana bağlı olan ve ona sevgiyle yaklaşan sadık dostlardır. 

  Bir Akita sahiplenmeyi düşünürseniz, sizi hayal kırıklığına uğratmayacak ömür boyu bir arkadaşınız olacağını bilmelisiniz. Bu sadakatin en büyük örneği Hachiko isimli efsanevi Akita köpeğinin hikâyesi. Bu hayranlık uyandıran hikaye onun ''Hachiko köpek cinsi'' olarak da anılmasına yol açmıştır.Sonuç olarak, ailelerinin korkusuz ve sadık koruyucularıdır.

  Sahibine En Sadık Köpek Cinsleri başlıklı yazımıza göz atarak diğer sadık köpek cinslerinin hangileri olduğunu görebilirsiniz.

  Geçerli bir sebep olmadığı sürece genelde havlamamaları, akita köpek özelliklerinden bir diğeridir.  Buna karşın kimi zaman bir homurdanma, inleme ve mırıldanma gibi farklı sesler çıkardıkları bilinmektedir.

  Akita İnu cins köpekler, tanımadıkları ziyaretçilere yani yabancılara karşı genelde ilgisiz ve sessizdir. Yabancılara karşı doğal olarak temkinli davranırlar ancak sahipleri evde olduğu sürece bir misafirin karşılamasına yetecek kadar misafirperverlik gösterirler.

  Akita'nın eşsiz özelliklerinden biri de ağzında bir şeyler taşımaya bayılmasıdır. Bu hobiye el bileği de dâhildir. Akita köpek sahiplenme fikrini taşıyanlar için özellikle belirtmek gerekiyor ki bu bir saldırganlık eylemi değil sadece sevdikleriyle iletişim kurma yoludur. Yürüyüşe çıkmak için sizi bu yöntemle tasmalarına götürebilir ya da akıllı zihinlerinde beliren diğer fikirler için sizi harekete geçirmeye çalışabilir.

  Akita'nın bu taşıma hobisini kendi yararınıza da kullanabilirsiniz. Ona bir şey taşımakla ilgili bir iş verebilirsiniz. Sizin için memnuniyetle gazeteyi, terliklerinizi, postayı alırlar ya da yanlış yere koyduğunuz anahtarları size getirebilirler. Akita köpek özellikleri say say bitmiyor.

  Akita köpek özellikleri arasında bakım alışkanlıklarında farklılık barındıran bir detay da bulunuyor. Vücutlarını kedi gibi yalayarak sıra dışı olduğunu kanıtlar. Ve bu onların tek "kedigiller" özelliği değildir. Kaplan gibi vücutları yere yaklaştırarak avlarını sessizce takip ederler. Bu, harekete geçmeden önce hırlayacak ya da havlayacak bir köpek değil.

  Akita özelliklerinden bir diğeri de ailesiyle bolca vakit geçirmesi gereken son derece sosyal bir evcil hayvan olmasıdır. Yalnız ve sıkılmış bir Akita yıkıcı ve saldırgan olabilir.

  Akita İnu diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir ve özellikle aynı cinsten saldırganlığa yatkındır. Bu eğilimleri yenmek için sosyalleşme eğitimine ihtiyaçları vardır.

  Akita köpek özelliklerinden dikkat çeken bir bilgiyi paylaşmak istiyoruz. Uzun süreli göz teması Akita tarafından bir tehdit olarak değerlendirilir ve agresif şekilde bir tepki ile karşı karşıya kalabilir. 

  Akita Eğitimi Nasıl Verilir?

  Bir Akita köpek sahiplenmeden önce bu cinsin nasıl eğitileceğini araştırmak ve bilgi edinmek çok önemli. Aslında bu tüm köpek cinsleri için geçerli bir kural. Ancak Akita, zorlu antrenman yöntemlerine uyan bir profil çizmiyor. Eğer eğitim saygılı yapılıyorsa, köpek de aynı şekilde karşısındakine saygısını gösterecektir.

  Akita sahip olduğu 45 kg veya daha fazla ağırlığıyla çok fazla kas gücü anlamına gelmektedir. Baskın karakterli bu köpek cinsi, sahibine hükmetme isteği taşır. Bu nedenle Akita eğitiminin doğru yapılması şarttır ve eğitim köpek sahibi tarafından gerçekleştirilmelidir. Akita sadık olduğu için, köpek sahibi ile köpek arasındaki bağ araya bir eğitmenin girmesiyle bozulmamalıdır. Akita ilk kez köpek sahiplenecekler için doğru bir tercih değildir.

  Akita köpek sahiplenme fikrini taşıyanların bilmesi gereken bir diğer konu da diğer cinslerden daha uzun sürecek bir eğitime hazırlıklı olmalarıdır. Akita son derece zeki olsa da inatçılık onların kişiliğinin bir parçasıdır ve bu da eğitime engel olabilir. İyi bir eğitim için Akita köpek sahiplenmeden önce eğitim sürecinin planlaması yapılmalıdır. Ürkek insanlar için uygun bir köpek türü değildir.

  Akita İnu Yaşam Süresi Ne Kadar?

  Bu köpek ırkının ortalama yaşam süresi 10 ile 14 yıl arasında değişmektedir. Bir köpeğin ne kadar yaşayacağı ona gösterilen yakın ilginin yanı sıra bakım rutinine uygun işlemleri aksatmamak ve kaliteli besinlerle bir diyet programı uygulanması ile yakından ilgilidir. Köpeğinizin ortalamadan daha uzun süre yaşamasını istiyorsanız bu kriterlere uygun davranmanız gerekmektedir.

  Akita Boy ve Kilo Değerleri Nedir? 

  Her köpek cinsinde olduğu gibi Akita köpeklerde de boy ve ağırlık değerleri cinsiyete göre değişkenlik göstermektedir. Dişi Akita boyu 54-64 cm, ağırlık 34-50 kg arasında iken erkek Akita boyu 71 cm ve 59 kilograma kadar çıkabilen boyutlara sahiptir.

  Akita Saldırır Mı?

  Doğal olarak koruyucu olan Akita'nın izin verildiğinde ya da uygun şekilde yetiştirilmediğinde saldırgan olma eğilimi vardır. Akita eğitimi, erken yaşlardan itibaren doğru sosyalleşme ile yapılmalıdır. Bu cinsin inatçı olduğunu, bu nedenle onlara uygun köpek tavırlarını öğretmek için daha fazla sabır gerektiği unutulmamalıdır.

  Hem Akita'nın güvenliği hem de kendi sahasına yanlışlıkla gelebilecek yabancıların güvenliği için güvenli bir şekilde çitlenmiş bir bahçe önemlidir. Aileleri evdeyse ziyaretçilere karşı genelde agresif davranmazken, sahipleri evde değilse durum tam tersine dönebilmektedir. Akita köpek özellikleri içinde sadık bir muhafız olması bulunuyor ve tehdit olarak gördükleri her şeye karşı koruyucu bir tavır sergilerler.

  Akita Köpek Sağlık Sorunları Nelerdir?

  Akita köpek cinsleri genellikle sağlıklıdır fakat tüm köpek türleri gibi bazı hastalıklara yatkınlığı bulunmaktadır. 

  Kalça displazisi (kalça çıkığı), kalça kemiğinin kalça eklemi içine rahatça oturmadığı kalıtsal bir durumdur.

  Mide genişlemesi-volvulus, yaygın olarak şişkinlik olarak adlandırılır ve Akita gibi büyük, derin göğüslü köpekleri etkileyen yaşamı tehdit eden bir durumdur. Özellikle de günde bir büyük öğün yemek, hızlı yemek, yemekten sonra bol bol su içmek, yemekten sonra çok güçlü egzersiz yapmaları durumunda büyük sorun yaratmaktadır. Şişkinlik midenin gaz veya hava ile şişmesi ve burulmasıdır. Köpek midedeki fazla havadan kurtulmak için geğirmekte veya kusmakta başarısız olur ve kanın kalbe normal dönüşüne engel olur. Kan basıncı düşer ve köpek şoka girer. Acil tıbbi müdahale olmazsa köpek ölebilir.

  Hipotiroidizm, tiroid bezinin bir bozukluğudur. Epilepsi, alopesi (saç dökülmesi), obezite, letarji, hiperpigmentasyon, pyoderma gibi hastalıklardan sorumlu olduğu düşünülmektedir. Tedavi, ilaç ve diyet ile yapılır.

  Progresif retinal atrofi (PRA), retinanın aşamalı olarak bozulmasını içeren göz hastalıkları ailesidir. Hastalığın erken dönemlerinde, etkilenen köpekler gece körüne dönüşür; hastalık ilerledikçe görme duyuları kaybolur. Etkilenen köpeklerin çoğu, çevreleri aynı kaldığı sürece sınırlı veya kayıp görüşlerine uyum sağlarlar.

  Yağ asidi (SA) Akita köpeklerde ciddi bir sorundur. Bu genetik durumu teşhis etmek zordur ve hipotiroidizm, alerji veya diğer rahatsızlıklarla karıştırılır. Bir köpeğin SA’sı olduğunda, derideki yağ bezleri (bilinmeyen nedenlerle) iltihaplanır ve en sonunda yok olur. Genellikle sebum adı verilen bu yağ salgısı, cildin kurumasını engellemeye yardımcı olur. Semptomlar genellikle köpek bir ila beş yaşlarındayken oluşur: Etkilenen köpeklerde baş, boyun ve sırt kısımlarında genellikle kuru ve pullu bir cilt ve saç kaybı görülür. Ciddi derecede etkilenen köpeklerde cilt kalınlaşması, kötü koku ve ikincil deri enfeksiyonları görülebilir. Sorun çoğunlukla kozmetik olsa da, köpek için rahatsız edici olabilir. 

  Akita Evde / Apartmanda Beslenir Mi?

  Akita Inu cinsi köpekler apartmanda beslenmeye uygun değildir. Şehir dışında geniş bahçeli, müstakil evler özgür ruhlu, korumacı ve avcı özellikleri ile ön plana çıkan Akita köpekler için daha uygun yaşam alanları olacaktır.

  Akita İnu Köpek Bakımı Nasıldır?

  Akita köpek özellikleri arasında aktif ve hareketli bir tür olması da bulunuyor. Onun için aktivite çok önemlidir. Sıkılmamaları ve dolayısıyla yıkıcı olmamaları için bolca egzersize ihtiyaçları vardır. Bir Akita için günde 30 dakika-1 saat yeterlidir. Tempolu yürüyüşler ve koşular (iki yaş üstü bir yetişkin köpek için) ve bahçede koşturmak en sevilen aktivitelerdir. 

  Akita'nın diğer köpeklere olan saldırgan eğilimi göz önüne alındığında, egzersiz için köpeklerin fazla olduğunu bir alana gitmek pek iyi bir fikir değil.

  Bu türün yüksek zekaya sahip olması nedeniyle gerek egzersiz gerek eğitim sürecinde farklı bir rutin uygulamak en iyisidir. Hep aynı aktivitelerin yapılması sıkılmış ve asabi bir köpeğe yol açabilir. Akita aile aktivitelerine dahil edilmeli ve uzun süre yalnız bırakılmamalıdır.

  Akita Yavru Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Akita yavrusu yetiştirilirken özel dikkat gösterilmelidir. Bu köpekler 4-7 ay arasında çok hızlı büyüyorlar ve kemik rahatsızlıklarına karşı duyarlı hale gelebiliyorlar. 

  Çok hızlı büyümelerini engelleyen yüksek kaliteli ve düşük kalorili bir diyet uygulanması tavsiye edilmektedir. Ayrıca Akita yavru köpeğinin kaldırım gibi sert yüzeylerde koşturup oynamasına izin verilmemelidir. Köpek en az iki yaşına ve eklemleri tamamen oturana kadar sert yüzeylerde atlamalarına müsaade edilmemelidir.

  Akita İnu Ne Yer?

  Geleneksel olarak pirinç, balık gibi deniz ürünleri Akita köpeklerinin ana yiyecekleri arasındadır. Ayrıca yosun ve diğer deniz yosunu salatalarını, meyveleri, sebzeleri de tükettiği bilinir. Bu yiyecek çok hafif, besleyici ve hayvana ihtiyacı olan her şeyi sağlar. 

  Köpeğin düzgün büyümesi için bir Akita'nın diyetindeki tüm besinlerin mükemmel bir dengesi olmalıdır. 4 aylık olana kadar onlara premium köpek maması verilmelidir.

  Köpeğinize uygun bir diyet hazırlayabilmek için veterinerine başvurabilirsiniz.

  Akita Tüy Döker Mi?

  Genel olarak, Akita'yı tımar etmek çok zor değildir. Çok tüy dökülmesi, yılda iki veya üç kez gerçekleşir. Haftalık fırçalama işlemi evde bulunan tüy miktarının azalmasına yardımcı olur ve Akita’nın peluş kürkünün sağlıklı kalmasını sağlar.

  Kedilerde olan kendi kendine bakım alışkanlığına rağmen, Akita’nın da her üç ayda bir banyo yapması gerekir. Tabii köpeğiniz çamur birikintisi ya da kokan bir şey içinde yuvarlanırsa daha sık yıkanmalıdır. Tırnaklar ayda bir kez kısaltılmalı ve kulaklarda enfeksiyon belirtileri gösteren kir, kızarıklık veya kötü koku olup olmadığı haftada bir kez kontrol edilmelidir. Ayrıca kulak sorunlarını önlemek için pH dengeli, yumuşak bir kulak temizleyici ile ıslatılmış pamuk kullanarak kulaklar haftada bir kez temizlenmelidir.

  Akita Köpek Çocuklarla Anlaşır Mı?

  Hiçbir çocuğun bir Akita'dan daha sadık bir oyun arkadaşı olamaz. Ancak kötü muamele edilmiş bir Akita sorun haline gelebilir ve çocuğun hayatını tehlikeye atabilir. Genç bireylere köpeklerle olan tüm etkileşimlerinde saygılı ve nazik olmayı öğretmek zorunludur. Köpekler (iyi eğitilmiş köpeklerle bile) ve çocuklar arasındaki oyun her zaman yetişkinler tarafından denetlenmelidir. Bu, özellikle bu cins için geçerlidir. Akita, büyük çocuklu aileler için daha uygundur. 

  Akita Köpek Diğer Evcil Hayvanlarla Anlaşır Mı?

  Diğer köpeklere karşı saldırgan olmaya meyilliler, özellikle aynı cinsten olanlara. Tek kişilik bir ev için çok uygunlar.

  Akita evdeki diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir. Yine farklı akita köpek özelliklerinden bir diğeri de özellikle aynı cinsten olduğu köpeklere saldırma ihtimalinin daha yüksek olmasıdır. Ayrıca doğru şekilde eğitilmedikleri takdirde diğer evcil hayvanların peşinden koşarak size sorun çıkarabilir.

  Akita Çene Basıncı Kaçtır?

  Akita Inu, 400 PSI'ye kadar çıkabilen şaşırtıcı bir ısırma kuvvetine sahiptir. Bu ısırma gücünün ağırlık karşılığı ise 175 - 180 Kg arasında değişmektedir.

  Akita Türkiye'de Yasak Mı?

  Türkiye'de yasaklı olan köpekler listesine bakıldığında Akita herhangi bir yasak kapsamında görülmemektedir. Ülkemizde durum böyle olmakla birlikte farklı ülkelerde bu köpek yasaklanmış ırklardandır.

  Amerika'da Akitu İnu beslemek yasal değildir. Iowa, Michigan, Washington, Tennesse, Louisiana gibi şehirlerde yasaklanmış ya da belli bir kısıtlama getirilmiş olan Akita köpekleri; bazı şehirlerde doğrudan yasaklanmasa da bu köpeklere tehlikeli köpek gözüyle bakılması gerektiğinin uyarısı yapılır.

  Akita köpek sahiplenme fikrini taşıyanlar başta olmak üzere tüm köpekseverlerin merakını giderecek yazımızın keyif vermiş olmasını diliyoruz.

  İlginizi çekebilir: Çekoslovak Kurt Köpeği Özellikleri Nelerdir?

  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad