Tibet Mastifi Özellikleri Nelerdir?

Tibet Mastifi, sahip olduğu heybetli görüntüsü ve elinde bulundurduğu dünyanın en pahalı köpeği unvanıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış köpek cinsleri arasında kendine yer bulmuştur.

  Tibet Mastifi Irk Özellikleri Nelerdir?
  Tibet Mastifi Özellikleri Nelerdir?

  Aslanı andıran yelesi ve dış görüntüsü nedeniyle Tibet Aslanı adına da sahip olan bu köpek ırkı, yüzyıllar önce Çin'in Tibet isimli bölgesinde geliştirildi. Aslında, hayvancılığa yardımcı olması ve evi koruyacak bir bekçi köpeği olma görevleri için kullanılan Tibet Mastifleri, hâlâ bu rolleri üstleniyor olsa da aile dostu olarak hayattan epey keyif alan bir yapıya da sahipler.

  Tibet Mastifi Özellikleri

  Büyük ve göz korkutucu boyutlarına rağmen, aileleri söz konusu olduğunda çok yumuşak karakterlidir. Koruyucu davranırlar bu yüzden yabancılar onlara karşı dikkatli olmalıdır. Yabancıların bu köpeklerle tanıştırılmasında güvendikleri insanları aracı kullanması oldukça işe yarayan bir yöntemdir.

  Çok çalışkan, ailesini koruyan korkusuz ve sadık bir köpek cinsidir. Sahip olduğu büyüklüğü ve özü onu harika bir bekçi köpeği yapmaktadır ve bu özel görev için yüzyıllar boyu üremesi onu koruyuculuk için mükemmelleştirmiştir.

  Tibet Mastifi bağımsız karakteri baskın olan bir bekçi köpeğidir. Bu nedenle her zaman sahibine rehberlik etmesi beklenmemelidir. Sahibi ile birlikte olmaktan ve onunla bağ kurmaktan zevk alsa da her zaman ona itaat etmeyecektir. Özellikle de haklı olduğuna inandığı bir durumda kendi bildiğini okuyacaktır.

  Tibet Mastifi özellikleri arasında inatçı bir tür olması bulunmaktadır. Genellikle itaat ya da çeviklik yarışmalarında başarılı değildir. Bunun yanında bu köpek cinsleri sevgi dolu, nazik, sabırlı ve anlayışlıdır.

  Tibet Mastifleri genellikle sabah ve akşam hareketlidir. Bu dönemlerde programınız bunu yapmanıza izin vermiyorsa, bu köpeğin sizin tarzınız olmadığı söylenebilir.

  Kapalı ortamlarda genellikle sakindir.

  Tibet Mastifi dışarıda yaşamak için bırakılmamalı. O bir refakatçi köpek ve ailesinin huzurunda gelişiyor.

  Koruyucu yapısı yüzünden Tibetli Mastifi asla tasmasız bırakılmamalı.

  Tibet Mastifleri son derece zeki, bağımsız, inatçı ancak insan ruh hallerine karşı duyarlıdır. Çocuklarınıza bağırdığınızda veya eşinizle tartıştığınızda çok kızarlar. Arkadaşlığınızdan hoşlanırlar ama asla kendilerinden ödün vermezler.

  Geceleri dışarıda bırakılan Tibetli Mastifleri iş başında olduklarını bildirmek için havlarlar. Bu duruma iyi tarafından bakılacak olursa, gün içinde genellikle sessizdirler.

  Tibetli Mastifi yılda bir kere hariç, çok az tüy dökerler. Sezonluk belirtileri dışında, daha sık fırçalanmaları gereken durumlarda haftalık fırçalamaya ihtiyaç duyarlar.

  Tibet Mastiff'i ilk kez veya ürkek bir ev sahibi için önermiyoruz. Bu ırk tutarlı, kararlı ve aynı zamanda sevgi dolu bir eğiticiye ihtiyaç duyar. Tibet Mastiff güçlü iradeye sahip ve söylediklerinde ciddi olup olmadığını test edecek. Küçük çocuklu aileler için önerilmemektedir.

  Tibet Mastifi özellikleri içinde olumsuzluklar da bulunmaktadır. Bu köpek cinsleri fiziksel ve zihinsel uyarılmadan sıkılabilecek yapıdadır. Bu durum, yıkıcılığa, havlamaya ve diğer olumsuz davranışlara yol açabilir. Eğer bir Tibet Mastifi sahibi olmakla ilgileniyorsanız, lütfen unutmayın ki, üç yaşına gelmeden önce onun keskin dişlerinin varlığı nedeniyle birkaç eşyanızı kaybedeceksiniz.

  Tibet Mastifleri genellikle ihtiyaçları ve yaşam koşulları karşılandığında sessiz köpeklerdir ancak geceleri dışarıda bırakılırlarsa barbar olabilirler.

  Eğer bir bahçe kullanıyorsanız, çitlerin sağlam olduğundan emin olunmalıdır. Çünkü kaçmak için çitlere tırmanarak aşmak Tibet Mastifi özellikleri olarak bilinmektedir. Ayrıca bu köpekler çok uzun süre dışarıda kapalı bir alanda kaldıklarında kaçabilmek için toprağı kazmaya başlayabilir ve bu durum nedeniyle de saldırgan olabilirler.

  Zorlayıcı kelimesi bu bağımsız, inatçı ırk için sıklıkla kullanılır. Zeki ve güçlü bir benlik algısına sahip olan bu ırk bir evcil hayvan gibi değil eşit olarak muamele görmeyi beklemektedir.

  Düzenli olarak misafir ağırlamak, kalabalık parklara götürmek, köpeklere olanak tanıyan mağazalar, gezip tozmak ve komşularla tanışmak da sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

  Tibet Mastifi Saldırgan Mı?

  Eğer bu köpek ırkına sahip olup da sosyal bir insansanız, yani birçok insanın sizi ziyarete gelip gittiği bir yaşantınız var ise, Tibet Mastifi size göre bir köpek cinsi değildir çünkü o eve girebilecek insan sayısını sınırlamaya çalışabilir.

  Tibet Mastif'in hayatı boyunca devam edecek sosyalleşmeye ihtiyacı var. O olmadan, tanımadığı insanlara ve köpeklere karşı uygunsuz bir şekilde saldırgan olabilir. Sosyalleşme ayrımcılığı öğrenmesine yardım eder, bu da koruyucu ırk için gereklidir.

  Bir Tibet Mastifi özelliği olarak insanlar hakkında güçlü bir içgüdüleri vardır ve belli bir kişiye karşı ilk nefretlerini yenemezlerse, genellikle bunun içgüdüsel özel bir nedeni vardır.

  Tibet Mastifi, gerçek sahibi ve evi için harika bir tür olabilir ama herhangi bir yaşam tarzına uyum sağlayamaz. Bu noktada kesin olan bir şey var: Eğer bir Tibet Mastifi alırsanız, hayatınız bu güzel, sadık arkadaşınızla ilginç bir maceraya dönüşebilecektir.

  Tibet Mastifi Apartman İçin Uygun Mudur?

  Bu köpek ırkları daha 2,5 aylıkken 15 kilo olmaktadırlar. Yetişkin olan bir Tibet Mastifi ise ortalama olarak 55 kiloya denk bir ağırlığa kavuşabiliyor. Bu büyüklük değerleri onu apartman hayatı için uygun bir köpek türü yapmamakta.

  Tibet Mastifi Hangi Ülkenin Köpeğidir?

  Tibet Mastif'in kökeni adından da anlaşılacağı üzere Çin Tibet'tedir. Birçok ırk gibi, 19. yüzyılın sonlarından öncesine ait çok az sayıda belgesel geçmişi bulunsa da yüzyıllardır varolduğuna inanılıyor. Dünyanın en eski köpek ırkları arasında kabul edilmektedir.

  DNA kanıtları mastif tipi köpeklerin yaklaşık 5000 yıl önce Tibet'te ortaya çıktığını ve Tibet Mastiff'in bu köpeklerin soyundan geldiğine şüphe olmadığını gösteriyor.

  Tibet Mastifi Boyutları

  Yetişkin bir erkek 60 - 66 cm omuz uzunluğuna sahipken bir dişi 60 - 66 cm omuz uzunluğuna sahiptir. Peki Tibet Mastifi kaç kilodur?: Erkek 55 – 72 Kg; Dişi 47 – 67 Kg ağırlığındadır. Tibet Mastifi fiziksel özellikleri onun dünyanın en büyük köpekleri listesine girmesini kolayca sağlamaktadır.

  Tibet Mastifi Kaç Yıl Yaşar?

  Bu köpek cinsinin ortalama yaşam süresi 13-15 yıl arasındadır.

  Tibet Mastifi Sağlık Sorunları

  Tibet Mastifleri genel olarak sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi belirli sağlık koşullarına tabi olabilirler. 

  Köpek Kalça Displazisi (KKH): Kalıtsal bir durumdur. Kalça kemiği kalça eklemi içine rahatça yerleşmez ve sonunda ağlık veya artrite neden olur. Kalça displazisi kalıtsaldır ancak yüksek kalorili beslenme düzeninde hızlı büyüme veya kaygan zeminlerde atlama veya düşme sonucu meydana gelen yaralanmalar gibi çevresel faktörler nedeniyle daha da kötüleşebilir.

  Dirsek Displazisi: Bu, büyük ırk köpeklerde görülen kalıtsal bir durum. Köpeğin dirseğini oluşturan üç kemiğin farklı büyüme hızları nedeniyle eklem gevşekliğine neden olduğu düşünülüyor. Bu durum acı verici sakatlıklara yol açabilir. Sorunun ciddiyetine bağlı olarak veterineriniz ağrının kontrol altına alınması için cerrahi, kilo kontrolü veya ilaç önerebilir.

  Panosteit: Panosteit en iyi köpek yetiştirme ağrıları olarak tanımlanabilir. Uzun kemiklerin iltihabıdır. Genç, büyük ırk köpekleri etkiler ve ağıllaşmaya neden olur. Ki bu da sıklıkla bacaktan ayağa kayar. Genellikle 1-6 ay arasında süren bu vade sonunda vade ile çözülür. Herhangi bir rahatsızlık ağrı kesiciyle tedavi edilebilir.

  Osteokondroz Dissekansları (OCD): Eklemlerde kıkırdak gelişiminin sorunlu olmasından kaynaklanan bu ortopedik durum genellikle omuzlarda gelişir fakat dirseği de etkileyebilir. Eklemde ağrılı bir sertleşmeye neden olur ve köpeklerde 5-7 aylık kadar erken saptanabilir. Cerrahi onarım gerektirebilir. Kalıtsal bir durum gibi göründüğünden, obsesif kompulsif bozukluğu olan köpekler yetiştirilmemelidir.

  Köpek Kalıtsal Diyalinatif Nöropati (CIDN): Bu, Tibet Mastiff yavrularının altı haftalık yaşına kadar kalıtsal bir durum. Bu durum sinir sistemini etkiliyor ve arka bacaklarda zayıflamaya neden oluyor, sonunda felç tamamlanıyor. Herhangi bir tedavi yoktur, ancak seçici üretim, CIDN vakalarını büyük ölçüde azaltmıştır.

  Otoimmün Hipotiroidi: Genellikle orta yaşlı ve yaşlı köpeklerde görülen bu yaygın endokrin bozukluğunun sebebi tiroid hormonunun eksik olmasıdır. Belirtiler arasında kilo alımı, ciltte pullanma ve enerji eksikliği yer alır. Hipotiroidizm tanısı konduktan sonra günlük tedavilerle kolaylıkla yönetilebilir. Bu tedavinin, köpeğin yaşamı boyunca devam etmesi gerekir.

  Tibet Mastifi Bakımı

  Tibet Mastifi, spor yapabileceği geniş ve güvenli bir bahçeye erişimi olan, kapalı bir yerde yaşaması gereken refakatçi köpektir. İhtiyaçları için küçük bir bahçe ya da köpek koşusu yeterli değildir.

  Kalın paltosu onu sıcak ve nemli bir iklimde yaşama uygun hale getirse de kuru havaya tahammül edebilir. Sıcak havalarda her zaman gölgeye ve dışarıdayken temiz suya erişebilmesi sağlanmalıdır.

  Tibet Mastifi'nin egzersiz gereksinimleri bahçede 20-30 dakikalık oyun ya da yarım saatlik yürüyüş ile karşılanabilir. Oynayacak başka bir köpeği olması hoşuna gider, tercihen kendi boyuna yakın bir köpek.

  Tibet Mastifi yavruları küçük cinslerden daha hızlı büyür ama fiziksel olarak bir yaşından fazla olgunlaşmadıkça büyümezler. Ortopedik hasarı önlemek için, egzersizi bahçede serbest oyun oynama ile sınırlayın ve yavru köpeğiniz bir yaşına gelene kadar uzun yürüyüşlerden kaçının.

  Tibet Mastifi yavru köpeği eve getirildiği gün eğitime başlanmalıdır. Zeki olsalar ve çabuk öğrenseler de, bağımsız ve inatçı yapıları sıkı ve resmi itaat eğitiminin en iyi sonuçları vermediği anlamına gelir. Onunla güçlü bir bağ geliştirmek için sabırlı, kararlı ve tutarlı olunmalıdır.

  Düzenli eğitim uygulaması ve sosyal etkileşim birlikte mutlu bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır. Sıkılmış ya da yalnız bir Tibet Mastifi hayal edebileceğinden daha yıkıcı ve gürültülüdür.

  Özellikle Tibet Mastifine eninde sonunda daha fazla ağırlığa sahip olacağı ve sahibini istediği yere çekebileceği için tasma eğitimi verilmesi de önemlidir. Tibet Mastifleri asla tasmalarından kurtulmamalıdır ve tasmalarındaki iyi davranışlar hem kaslarınızın durumu hem de mutluluğunuz için elzemdir.

  Uygun eğitim, tutarlılık ve sosyalleşme ile Tibet Mastiff'i sizi koruyan, koruyan ve koşulsuz seven harika bir aile üyesi olabilir.

  Tibet Mastifi Ne Yer?

  Önerilen günlük miktar: 4-6 fincan yüksek kaliteli köpek mamasını ikiye bölün. Şişkinlik olarak da bilinen mide genişlemesi volvulusunu önlemek için, yoğun egzersizden sonra yiyecekleri ve suyu en az bir saat boyunca bekletin.

  Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, köpeğinizin büyüklüğüne, yaşına, vücut yapısına, metabolizmasına ve aktivite seviyesine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Son derece aktif bir köpeğin, bir kanepe patates köpeğinden daha fazlasına ihtiyacı olduğunu söylemeye gerek bile yok.

  Tibet Mastifi Tüy Bakımı

  Tibet Mastifi özellikleri kendisini sahip olduğu kürkte de belli etmektedir. Bu köpek cinsleri uzun, kalın ve kaba dokulu bir üst kat ile ağır, yumuşak, yünlü bir alt katı olan çift katlı tüye sahiptir. Sıcak aylarda astar daha incedir. Saçlar sert ve düz, asla kıvırcık, dalgalı ya da ipeksi değildir.

  Boyun ve omuzları çevreleyen ağır bir yele, kuyruk ve bacaklardaki kasların (üst uyluklar) taşıma paltosu ağırdır ve tüyleri yumuşatır. Erkeklerin genellikle dişilerden daha fazla paltosu vardır, buna boyun ve omuzlardaki daha kalın yeleler de dahildir.

  Ceket siyah, kahverengi, altın ve mavi renklidir. Gözlerin üzerinde ve etrafında, namlunun yan tarafında, boğazda ve ön ön ayakların alt kısmında, arka bacakların iç kısmında, pantolon ve kuyruğun alt tarafında bronz işaretler bulunur veya bulunmaz.

  Bazı Tibetli Mastifler'in göğsünde ve ayaklarında küçük beyaz işaretler vardır ama vücutta başka hiçbir yerde yoktur. Alt kat, baskın rengin daha açık tonları veya siyah ya da bronz köpekler üzerinde gri veya tan olabilir. Gösteri ringinde samur veya parlak önlüklü Tibet Mastifleri kusurludur, ancak renkleri onların refakatçi veya vasi olma becerilerini etkilememektedir.

  Tibet Mastifi yaşadığı iklime bağlı olarak çok az tüy döker. Ölü veya bol tüyler telli füme fırça ile haftada bir-üç kez taranmalıdır.

  Aslan gibi bir kürküyle tanınan Tibet Mastifinin tüysüz hali de eğlenceli bir görüntü olarak dikkat çekiyor:

  tibet mastifi tüysüz hali
  Tibet Mastifi Tüysüz Hali (Kaynak: daydaynews.cc)

  Gerektiği kadar banyo yapılması Tibet Mastifinin özelliklerinden bir diğeridir. Bu cinsin çok az kokusu vardır. Bu nedenle genelde ayda bir defadan fazla banyo yaptırılmaması tavsiye edilir.

  Diğer bakım ihtiyaçları arasında diş hijyeni ve tırnak bakımı da yer almaktadır. Tibet Mastifi’nin dişlerini haftada en az iki-üç kez fırçalayarak tartar birikmesini ve beraberindeki bakteriyi uzaklaştırabilirsiniz. Günlük yapılması diş sağlığı için elbette daha iyidir.

  Tırnaklarını ayda bir, iki kez, ya da gerektiği kadar kesin. Tırnakların yere değdiğini duyabiliyorsanız, çok uzadıkları anlaşılabilmektedir. Kısa tırnaklar ayakları iyi tutar ve halıya takılıp yırtılmaz. Eğer ayakların trimleme ile düzenlenmesi gerekiyorsa, bunun için en iyi zaman tırnakları kırpmaktır.

  Her hafta kulaklarda enkaz, kızarıklık veya iltihap olmadığından emin olunmalıdır. Kulakları pamuklu bir top ve köpeğinizin üreticisi veya veteriner tarafından önerilen bir temizleyici ile temizleyin. Kulak kanalının dış kenarını silin ve pamuk topunu parmağınızın ilk parmak ekleminden daha derine batırmayın.

  Bakım sürecine yavru iken başlanması alışkanlık kazanılmasına ve sonrasında herhangi bir uyumsuzluk sorununun yaşanmamasına olanak sağlayacaktır.

  Bir köpeğin bakımı için gerekli olan ve En İyi Köpek Bakım Ürünleri başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

  Tibet Mastifi Çocuklarla Anlaşır Mı?

  Tibet Mastifi, belirli koşullar altında, özellikle de aileleriyle birlikte yetiştirildiklerinde, çocuklara karşı hoşgörülü davranırlar. Fakat genellikle küçük çocuklu evlere uygun değildirler. Tibet Mastifi çocuk bağırmasını veya çığlık atmasını kendisine karşı saldırganlığın bir işareti olarak algılayabilir ve bu durum tehlikeli kabul edilir.

  Tibet Mastifi daha büyük çocuklu aileler için uygundur.

  Tibetli Mastifler diğer köpek ve kedilerle birlikte büyüdüklerinde iyi anlaşırlar. Yetişkinler, başka bir köpeğin gelişini hoş karşılamadan önce daha fazla uyum sürecine ihtiyaç duyabilirler.

  Tibet Mastifi Çene Basıncı Kaç PSİ'dir?

  Hem dünyanın en eski ırklarından hem de en güçlülerinden biri olan Tibet Mastifi, Himalaya bölgesindeki evleri korumak için kullanıldı. Güçlü bir fiziğe sahip olan bu köpek cinsleri 556 PSİ çene basıncı değerine sahiptirler. Tibet Mastifi, bir aslanın çene basıncı değeri olan 650 PSİ'ye oldukça yakındır.

  Tibet Mastifi özellikleri ve merak edilen diğer konu başlıklarını işlediğimiz yazımızın keyif vermesini diliyoruz.

  Bir başka köpek cinsini anlattığımız Doberman Köpek Irkının Özellikleri başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.
  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad