Şivava Irk Özellikleri ve Bakım Kuralları Nelerdir?

Chihuahua, Çivava ya da bir diğer deyişle Şivava cinsi köpek sahip olduğu fiziksel ebat nedeniyle dünyanın en küçük köpek cinsi olarak bilinmektedir.
 
Chihuahua (Şivava) Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri ile birlikte Şivavalar neden sinirli? Chiwawa neden titrer? Şivava bakımı nasıl yapılır? şeklindeki sorular da bu cins ile ilgili cevap aranan sorular.

Şivava köpek özelliklerini tüm yönleriyle anlatıyoruz.

  Şivava (Chihuahua) Köpek Cinsinin Geçmişi

  Bir çok cins gibi, Şivava'nın kökeni belli değildir ancak onun soyuna dair iki teori bulunmaktadır. Birinci teoriye, Techichi olarak bilinen Orta ya da Güney Amerika'lı bir köpeğin soyundan geldiği düşünülmektedir.

  Şivava (Chihuahua) Köpek Cinsinin Özellikleri ve Bakım Kuralları Nelerdir?
  Şivava (Chihuahua) Köpek Cinsinin Özellikleri ve Bakım Kuralları

  Orta ve Güney Amerika'dan geldiği varsayılan Chihuahua'nın o coğrafyadaki varlığına işaret eden kanıtlarına bakıldığında  Toltec medeniyeti dikkat çekmektedir. Chihuahua'ya benzeyen bir köpeği resmeden, aynı büyük kulakları ve yuvarlak başlı olan, 9. yüzyıla ait bir Toltec oyması bulunmaktadır.

  İkinci teori ise Çin'den gelen tüysüz küçük köpeklerin İspanyol tüccarlar tarafından Meksika'ya getirilip küçük yerli köpeklerle çiftleştirilerek yetiştirilmesidir.

  Hangi teorinin doğru olduğuna bakılmaksızın, bugün bildiğimiz kısa Chihuahua türü 1850'lerde adını aldığı Meksika Chihuahua eyaletinde keşfedildi. Genel görüşe göre Chihuahua ya da Çivava, adını Aztek eyaleti Chihuahua'dan alır. 19. yüzyıldan sonra Avrupa’ya getirilen chihuahua cinsi köpek, eski Güney Amerika yerlilerinde kutsal kabul edilmiştir.

  Meksika'ya gelen Amerikalı ziyaretçiler küçük köpekleri de eve getirdiler. 1890'da gösterilmeye başlandı ve Midget adında bir Chihuahua 1904'te Amerikan Köpek Kulübüne kayıtlı ilk cinsi oldu.

  Şivava Köpek Genel Özellikleri

  Şivava köpek yavrularının çekiciliği; küçük boyları, büyük kişilikleri, farklı deri tipleri ve renkleri ile zengindir. 

  Chihuahua dünyanın en küçük köpeği olmasıyla ünlüdür ama dünyanın en büyük kişiliğini o küçük bedenin içine saklanmış olabilir. Sahip olduğu karakter onu hem erkeklere hem de kadınlara çekici kılan özelliğidir.

  Eğlenceli, sevecen Chihuahualar sahiplerine yakın olmaktan çok büyük zevk alırlar. Onları evin her yerinde takip eder ve dahası çantaların içinde bile dolaşırlar. İnsanlar ayak işlerini yaparken ya da alışverişe giderken hemen diplerinde biterler.

  Sevecen ev arkadaşları olmasının yanında Chihuahualar zeki ve hızlı öğrenirler. Çeviklik ve itaat denemelerinde en az büyük köpekler kadar büyük bir şevk ve başarıyla rekabet edebilirler. Bu arada onlar küçük inatçı köpeklerdir.

  Şivava'yı düşünürken küçük bedenini hesaba katmak çok önemlidir. Chihuahualar meraklı ve cesur kaşiflerdir. Bahçelerde bulunan çitlerin arasında küçük boşluklardan rahatlıkla geçebilir ve diğer köpeklerin sığamayacağı yerlere rahatlıkla sığabilirler.

  Chihuahua'nın kişiliği ve eşsiz boyutu onu her yere gidebilen harika bir arkadaş yapıyor. Chihuahua'larla yaşayan insanlar onlara bağlanır. Çoğu kişi, hayatını biriyle paylaştığında senin için başka köpek cinsi olmayacağını söyler.

  Şivava Köpek Ayırt Edici Özellikleri

  Dünyanın bilinen en küçük köpek ırkı Chihuahua'dır. Uzun tüylü chihuahua ve kısa tüylü chihuahua, olmak üzere iki türü vardır. 

  Şivava uzun ömürlü bir köpek cinsidir. 12- 20 yıl arasında ortalama yaşam sürelerine sahip bir köpek cinsidir.

  Chihuahualar soğuduklarında, heyecanlandıklarında veya korktuklarında titremeye meyilli köpeklerdir. Soğuk ya da yağışlı havalarda dışarı çıktığında Chihuahua'nıza bir kazak ya da mont giydirilmesi sağlığını korumak için dikkat edilmesi gereken bir detaydır.

  Chihuahualar yavru iken sosyallik kazanmazsa diğer köpeklere karşı soğuk ve mesafeli olabilir.

  Chihuahualar cesur bir karakterde olduğu için diğer köpeklerden geri adım atmaz ve eğer büyük bir saldırgan köpekle karşılaşırlarsa bu sorun yaratabilir.

  Eğer bahçeli bir eviniz varsa Chihuahua bahçede yalnız bırakılmamalıdır. Bir şahin, diğer av kuşları ya da daha büyük köpekler tarafından saldırıya uğrayabilir.

  Chihuahua'nın kulakları kulak kiri birikimine ve kuru cilde yatkın olabilir.

  Chihuahualar, büyük kişiliklere sahiptir ve onlara izin verirseniz hayatınızı devam ettirecektir. Sıkıldıklarında zararlı olabilirler.

  Bu köpek cinsinin bir başka ayırt edici özelliği ise ''chihuahua coin (şivava coin)'' adında bir bitcoine ismini vermiş olmasıdır.😃

  Şivava Köpek Ne Kadar Büyür?

  Tipik Şivava 1.5 kg ile 2.5 kg ağırlığındadır. Daha küçük Chihuahualar da bulunmakta ancak çok sağlıklı oldukları söylenemez. Boy ölçüsü olarak ise omuzdan yere yüksekliği en fazla 13 cm'dir.

  Küçük köpekler kategorisinde bulunan cinslerdendir.

  Şivava Köpek Kişiliği

  Cesur ve kendine güvenen Chihuahua genellikle teriyer gibi tanımlanır. Onun uyanık doğası ve yabancılardan şüphelenmesi ona mükemmel bir bekçi köpeği kimliği kazandırıyor. Hassas bir karakterde olan şivava, sevgi ve arkadaşlık konusunda da oldukça başarılı.

  Chihuahualar genelde tek bir kişiyle bağ kurarlar, gerçi eğer düzgün bir şekilde tanıştırılırlarsa yeni insanlarla arkadaş edinmeye de istekli olurlar.

  Chihuahualar köpek yavrusu gibi düzgün bir şekilde sosyalleşmezlerse ürkek olabilirler.

  Her köpek gibi Chihuahua'nın da erken sosyalleşmeye ihtiyacı var. Pek çok farklı insana, bakış açısına, sese ve deneyime genç olduğu zaman. Sosyalleşme Chihuahua yavru köpeğinizin büyüyüp iyi bir köpek olmasını sağlar.

  Şivava Köpek Hastalıkları

  Chihuahua'nın önemli bir sağlık sorunu yoktur ama bütün ırklar gibi o da bazı sorunlar yaşayabilir. Bütün Chihuahualar bu hastalıklardan birini ya da tümünü kapamaz ama bu hastalıkların farkında olmak sahipler için önemlidir.

  Aşağıdaki sağlık sorunları Çivavayı etkileyebilir:

  Patellar Lüksasyon: "Kayma" olarak da bilinen bu sorun küçük köpeklerde yaygın olarak görülür. Uyluk (uyluk kemiği), patella (diz kapağı) ve tibia (buzağı) olmak üzere üç kısmı düzgün hizalanmayan patella oluşumuna neden olur. Bu durum bacakta sakatlığa ya da anormal bir yürümeye sebep olmaktadır. Bu köpeğe çarpık bir görünüm verir. Patellar eklemlenmenin ciddi derecelerde olması cerrahi müdahale gerektirebilir.

  Hipoglisemi: Hipoglisemi, ya da düşük kan şekeri, tüm şivava yavruları için olası bir sorun. Hipoglisemi erken aşamalarda kolayca tedavi edilebilir ancak tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Hipoglisemiye yakalanan bir köpek yavrusu yavaşlar ve hareketsiz kalır, ardından titreme gelir. Durumun devam etmesine izin verilirse, köpek sonunda komaya girecek ve ölecektir. Ne zaman Chihuahua'n gri-mavi diş etleriyle ve diliyle gevşek olsa, bu acil bir durum anlamına gelir. Hipoglisemi, yavrularda stres altında ya da düzenli yemek yemediğinde yeterli glikoz sağlayacak yağ düzeyine sahip olmadıklarında oluşur.

  Kalp Üfürleri: Kalp mırıltıları, kalbin odalarından geçen kan akışındaki bozulmadan kaynaklanır. Bunlar, kalbin izlenmesi ve tedavi edilmesi gereken bir hastalığı ya da durumu olabileceğinin göstergesidir. Kalp mırıltıları, bir çok yumuşak, beş çok gürültülü olmak üzere ses yüksekliğine göre derecelendirilir. Röntgen ve ekokardiyografi ile teşhis edilen hastalık açıkça ortadaysa köpek, ilaç, özel bir diyet ve aldığı egzersiz miktarında azalma gerektirebilir.

  Pulmonik Stenoz: Bu konjenital kalp hastalığı, pulmonik kapak bozuk olduğu için kalbe doğru şekilde akmayan ve tıkanıklığa yol açan bir kandır. Bu, kalbin daha fazla çalışması gerektiği ve büyüyerek kalp yetmezliğine neden olabileceği anlamına gelir. Tedavi hastalığın şiddetine bağlıdır. Hafif vakalarda, çok az engel vardır ya da hiç yoktur ve tedaviye gerek yoktur. Eğer köpek bu hastalıktan çok etkileniyorsa cerrahi önerilir ama işlem tıkanmanın yerine göre değişir.

  Çökmüş Trakea: Bunun nasıl olduğu tam olarak anlaşılmamaktadır ancak havanın hızlı solunması trakeanın dümdüz olmasına ve havanın akciğerlere girmesini zorlaştırır. Bu koşul miras kalabilir; bazı cinslerde meydana gelir ve onunla birlikte köpekler, trakeal halkalarının kimyasal yapısında anormallik gösterirler. halkalar sertliklerini kaybeder ve dairesel şekillerini koruyamaz hale gelirler.

  Hidrosefali: Serebrospinal sıvı (BOS) doğuştan gelen bir bozukluk, obstrüksiyon ya da doğum sırasında travma sonucu beyinde birikerek, beyne basınç uygulayabilir. Baş şişmiş ve büyümüş gibi görünse de gerekli görüldüğü takdirde ultrason ile teşhis konulabilir. Hidrosefalinin tedavisi yoktur. Ancak steroidler, sıvı basıncının düşmesine yardımcı olabilir.

  Titreme: Titreme Chihuahuas'ta sık görülen bir olaydır. Titreme veya titremenin sebebi belirsizdir ama bu genellikle köpeğin heyecanlanması, gerilmesi veya soğuk olması durumunda ortaya çıkar. Chiwawa neden titrer? sorusuna cevabı bu şekildedir.

  Şivava Köpek Bakımı

  Chihuahualar arkadaş olarak kabul edilmekten mutlu olurlar ve bu arkadaşlığın bir uzantısı olarak günlük 20-30 dakika egzersiz yapmaya gereksinim duyarlar. Bu süre kimi zamanlarda biraz daha uzayabilir.

  Chihuahua'nın küçük boy ve ebatlı olmasına rağmen bütün köpekler gibi egzersiz ve eğitime ihtiyacı vardır. Bir yetişkin Chihuahua'nın sahip olduğu enerji miktarı şaşırtıcı seviyelerde olabilir. Oyun oynamaya çok istekli bir köpek cinsidir.

  Her ne kadar dışarıda oynamayı sevseler de Chihuahualar asla dışarıda yaşamamalıdır. Bahçeye girebilecek diğer büyük köpeklerden kendilerini koruyamazlar. Dost olarak yetiştirilirler ve arkadaş olmak için en iyi yer sizin yanınızdır.

  Chihuahualar kolay tuvalet yaparlar. Yeter ki sık sık ve düzenli bir şekilde dışarı çıkarılsınlar. 

  Chihuahua, kolay yıkanabilen bir köpek cinsi. Onu yıkamak sadece birkaç dakika sürüyor. Kısa ve doğal kıllı bir Chihuahua ve uzun saçlı bir Chihuahua için pin fırçasıyla haftada bir kez lastik bakım eldiveni veya fırçayla fırçalayın. İnce dişli pire tarak, saçın bol veya ölü bölgelerini gidermeye yardımcı olur.

  Uzun saçlı Chihuahua'nın paltosu küçük kümeler halinde çıkabilir. Düzenli fırçalama, dökülmenin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Düzenli fırçalamayla, bir Chihuahua'nın her ay ya da iki aydan fazla banyo yapması gerekmez.

  Kulaklar, Chihuahua için kontrol edilmesi gereken önemli bir alandır. Koku alır veya kulak kiri görürseniz, veterinerinizin önerdiği temizleyici ile iç kulağınızı pamuk topuyla temizleyin. Kulağın derinliğine inmekten kaçının, görebileceğiniz yerleri temizleyin. Kulaklar kenar boyunca kuruysa, üzerine bir miktar bebek veya hindistancevizi yağı sürülerek işlem yapılmalıdır.

  Bazı Chihuahualar gözlerinin altında gözyaşı lekeleri oluşturur. Boşaltım için gözlerinizi dikkatlice silebilirsiniz.

  Bir Chihuahua'nın tırnakları çabuk büyür. Kısa kesilmelidir. Yerde tıkladıklarını duyabiliyorsanız, çok uzunlar anlamına gelmektedir. Chihuahua'ya bu işlemlere ne kadar erken tanıtırsanız o kadar az stresli olur.

  Birçok küçük ırk gibi Chihuahualar da diş sağlığının bozulmasına yatkındır. Dişlerini fırçalamak ağızlarının sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Tartar ve bakterileri gidermek için dişleri haftada en az iki veya üç defa fırçalanmalıdır. (her gün daha iyidir). Yavru köpeği ise gençken başlanmalı ve alışması sağlanmalıdır.

  Damaklarda, kulak, burun, ağız ve gözlerde, ayaklarda kızarıklık, hassasiyet, iltihap gibi herhangi bir yara, kızarıklık veya enfeksiyon olup olmadığını kontrol edin. Kulaklar iyi kokmalıdır; gözler berrak olmalı; kızarıklık veya akıntı olmamalıdır. Haftalık olarak yapılacak kontrol, olası sağlık problemlerinin önceden fark edilmesine yardımcı olacaktır.

  Şivava Köpek Beslenmesi

  Çivavalar için önerilen günlük beslenme miktarı günde 1/4-1/2 bardak yüksek kaliteli kuru gıdadır.

  NOT: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, köpeğinizin büyüklüğüne, yaşına, vücut yapısına, metabolizmasına ve aktivite seviyesine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Son derece aktif bir köpeğin, bir kanepe köpeğinden daha fazlasına ihtiyacı olduğunu söylemeye gerek bile yok. Satın aldığınız köpek mamasının kalitesi de fark yaratır — köpek maması ne kadar iyi olursa, köpeğinizi o kadar iyi besler ve köpeğinizin kasesine daha az takviye gerekir.

  Şivava Köpek Deri Rengi

  Chihuahuaların iki farklı deri tipi bulunur: yumuşak ve uzun. Pürüzsüz kaplamalı Chihuahua'nın boyunda kalın, uzun bir saç kabuğuyla vücuda yakın duran pürüzsüz, parlak bir paltosu vardır. Kulak ve başın kılları daha ince, kuyruğu da tüylüdür.

  Uzun kaplı Chihuahua’nın düz veya hafif kıvırcık bir derisi vardır. Vücutta pürüzsüz kaplamalı bir Chihuahua kadar pürüzsüzdür ancak kulaklarda saçtan bir kenar vardır ve tüylü kuyruk arkadan bir fan gibi yayılır. Ayrıca boyunda bir kabuk ve ayaklarında tüylenme dediğimiz uzun saçlar var. Arka bacaklar da pantolona benzeyen uzun saçlarla kaplı. Buna böyle deniyor. Midede, fırfır olarak bilinen uzun saçlar vardır.

  Chihuahualar iki farklı deri çeşidinin yanı sıra farklı renk ve çizgilerde karşımıza çıkar. Siyah, beyaz, kahverengi, çikolata, gri ve gümüş gibi düz renklerin yanı sıra üç renkli (örneğin, çikolata, siyah veya mavi ile ten ve beyaz), brindle, benekli, merle ve çeşitli başka işaretler de olabilir.

  Şivava Köpeğin Çocuklar Ve Diğer Evcil Hayvanlar ile İlişkisi

  Chihuahualar küçük çocukların olduğunda sahip olunacak en iyi köpek değildir. Çivava'lar kırılgandır ve küçük bir çocuk oyun oynarken köpeğe zarar verebilir. Çoğu üretici sekiz yaşından küçük çocukları olan evlere yavru köpek satmaz.

  Chihuahualar, sadece küçük bir çocuğun yaralanma ihtimali nedeniyle sekiz yaşın altındaki çocuklu evlere önerilmez. Ailenizdeki durumdan bağımsız olarak Chihuahua'yı çocuklarınıza, yetişkinlerinize ve diğer hayvanlara tanıtmayı unutmayın. Chihuahualar yabancılara karşı güvensizdir, bu da onları iyi birer bekçi yapar, ama insanlarla dostça bir şekilde tanışmayı öğrenmeleri gerekir. Ayrıca Chihuahuaların küçük olduklarını unutmaya meyilli olduklarını ve daha büyük bir saldırgan köpeğe karşı duracaklarını da unutmamak önemlidir. sonuç olarak Chihuahua yeni durumlarda, yürüyüşlerde ve avludayken dikkatli bir gözetime ihtiyaç duyar.

  Çoğu Chihuahua çocukları sever, ama küçük bir köpek ve küçük bir çocuğun birleşimi felakete davetiye çıkarabilir. Bir Chihuahua çocuğun elinden sıçrayabilir ve eğer doğru bir şekilde tutulmazsa kendini yaralayabilir ve kötü muamele görürse kendini savunmaktan çekinmez.  

  Chihuahualar onlarla nasıl iletişim kuracağını bilen sessiz ve daha büyük çocuklu ailelerde en iyi performansı gösterir.

  Küçük çocukların Chihuahua'yı ancak yerde otururken tutabilecekleri ve sevebileceklerine kesin bir kural olarak bakılmalıdır. Çocuklara köpeklere nasıl yaklaşmaları ve dokunmaları gerektiğini öğretilmeli ve her iki tarafın da ısırılmasını veya kulağının veya kuyruğunun kopmasını önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki her türlü etkileşimin denetlenmesi gerekmektedir. 

  Her zaman belirttiğimiz gibi hiçbir köpek bir çocukla başıboş bırakılmamalıdır!

  Chihuahualar küçük yaşta evcil hayvanlarla, kediler de dahil olmak üzere ailede iyi geçinirler. 

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad