Samoyed Irkının Özellikleri Nelerdir?

Samoyed köpek kendine has gülüşüyle köpek severlerin ilgi odağında olan bir köpek ırkıdır. Samoyed'in ağzının ters çevrilmiş köşeleri "Sammy gülümseyişi" olarak bilinmektedir. Bu gülümsemesiyle Samoyed hayata ve birlikte yaşadığı insanlara karşı mutlu bir tutum sergilemektedir.

  Samoyed Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?
  Samoyed Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

  Samoyed cinsi köpek hakkında bilinmesi gerekenler için yazımızı okumaya devam etmenizi tavsiye ediyoruz.

  Samoyed Köpek Irkı Geçmişi

  Dayanıklı ve tatlı huylu Samoyed ilk olarak Sibirya Samotonaları tarafından avlanmada, ren geyiklerinin yönetiminde ve kızak nakliyesi hizmetinde kullanılıyordu. Bu çalışma köpeklerine Samoyed halkının günün sonunda aile aktivitelerine katılmalarına olanak tanıdığı söylenir. Bu yakınlık, insanlara karşı günümüzde de devam eden güven ve sadakat duygusunu doğurdu.

  Samoyed 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında Sibirya'dan çıkarak Sir Ernest Shackleton'ın Antarktika'ya yaptığı ünlü yolculuk dahil olmak üzere kutup gezilerinde kızakları çekme görevini üstlendi. Bu köpekler, yardım ettikleri kâşiflerle birlikte aşırı zorluklara katlandılar. Sadece en güçlü ve en formda olan köpekler bu keşiflerden sağ çıkabilmeyi başarmıştır.

  Samoyed Köpek Irkı Özellikleri

  Samoyed köpek cinsi her şeyden önce dost canlısı, nazik ve sadık aile köpekleridir. Çevresindeki herkese karşı sevecendirler. 

  Samoyed'in insanlara olan düşkünlüğü muhtemelen Samoede'de (şimdi Nenetsky olarak bilinir) binlerce yıl önce onu Sibirya'nın Taimir Yarımadası'nda yetiştiren insanlarla yakın ilişkisinden kaynaklanmaktadır. Köpekler kızakları çektiler, ren geyiklerini güttüler, avlandılar ve Samoede'yi yırtıcılara karşı korudular. Köpekler de insanlarla birlikte yaşadı, hâlâ sevdiği çocuklarla oynadı ve soğuk iklimde onları sıcak tutmaya yardımcı oldu.

  Samoyed yalnız yaşayan bir kurt değildir. Bir köpek kulübesinde ya da evin bahçesinde yalnız bırakılmak için zihinsel ve fiziksel olarak uygun bir köpek ırkı asla değildir. 

  Sadakati ve dikkatli olmasıyla genelde iyi bir bekçi köpeği olarak kabul edilmektedir.

  Samoyed, aslında hala bir avcı. Muhtemelen av olarak gördüğü küçük hayvanların peşinden koşar. Güvenliğini sağlamak için, evde olmadığı zamanlarda, çitle çevrili bahçesinde her zaman serbest bırakılmalı.

  Mizaç kalıtım, antrenman ve sosyalleşme dahil çeşitli faktörlerden etkilenir. İyi huylu yavrular meraklı ve şakacıdır, insanlara yaklaşmaya ve onları kucaklamaya isteklidir.

  Her köpek gibi, Samoyed'in de erken sosyalleşmeye ihtiyacı vardır.  Pek çok farklı insana, görüşe, sese ve deneyime yavru olduklarında maruz kalmak Samoyed yavru köpeğinizin büyüyüp iyi bir köpek olmasını sağlar.

  Samoyed Aile Köpeği Midir?

  Samoyed'in zeki, saygın bir aile köpeği olarak şöhreti bugün de aynı değerini korumaya devam etmektedir. Genellikle evde bulunan özel bir kişiye ilgi göstermeyi tercih etse de ortamda bulunan herkese karşı sevecendir. Aile hayatının bir parçası olduğu zaman onu en mutlu yapan tek etken insanlarla bir olmasıdır. Samoyed'i yalnız bırakmak mutsuz olması için yeterli bir nedendir.

  Samoyed Çok Tüy Döker Mi?

  Tüy dökme Samoyed'in göbek adı olabilir. Senede bir ya da iki kere bolca tüy döker. Dökülme mevsiminde her gün fırçalanmalıdır.

  Gülümsemesiyle birlikte Samoyed köpek cinsinin karakterini belirleyen bir diğer özelliği aşırı kalın beyaz kürküdür. Kış aylarında, derisi zar zor görülebilen Samoyed ırkı bahar mevsiminde oldukça çok tüy dökülmesi yaşar.

  İster inanın ister inanmayın, Samoyed "yün" dokumacıların favorisidir; bu açıdan yünü değerli bir materyaldir. Tüylerin kesimi dokumacılar tarafından bile yapılabilmektedir.

  Ne kadar güzel olsa da Samoyed için tüy bakımı için özenli fırçalar kullanılmalıdır. Tüylerin varlığının fazlalığı evdeki, bahçedeki, mobilyalardaki ve kıyafetlerinize yapışan beyaz saç miktarı ile kolaylık tespit edilebilir. 

  Bu cins ne kadar dost canlısı ve zeki olursa olsun Samoyed' köpek cinsine sahiplenme kararı alması zor bir karar olmalıdır. Her insana uygun bir köpek ırkı özelliklerine sahip değildir. 

  Samoyed Çok Havlar Mı?

  Havlama sesleri bu köpek türü için olmazsa olmazdır. Havlayarak sevdiği ve sevmediği şeyleri seslendiren konuşkan bir köpek olabiliyor. 

  Fazla havlamanın önlenmesi için en iyi yöntem bu çalışkan köpeği bir aktivite ile oyalamaktır. Aksi halde toprak kazma, çitten atlama ya da ayakkabıları çiğneme gibi sinir bozucu veya yıkıcı davranışlara başvurabilir. 

  Avlanma içgüdüsü güçlü olan bu ırk bu özelliği nedeniyle sincapları, tavşanları, hatta kedileri kovalama güdüsüne karşı koymakta zorlanabilmektedir. 

  Samoyed İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

  Samoyed’i yetiştirmek oldukça zordur. Bu ırk akıllıdır ve hızlı öğrenir, ancak eğitime doğru bir tutumla yaklaşılmalıdır. 

  Samoyed’e çözmesi için bir şeyler verilmelidir. Ancak sık tekrar yapılarak sıkılmamalıdır.

  Çeviklik ve takip konusu, Samoyed için mükemmel bir "düşünme egzersizi"dir.

  Samoyed iyi eğitimli olsa dahi tasmasız dışarıda gezdirilmemelidir.

  Samoyed Boyu ve Kilosu

  Samoyed köpek cinsi orta-büyük ırk olarak tanımlanmaktadır. Dişilerin erkeklerden daha minyon olması yaygın görülür. Yetişkin erkeklerin 20 - 29 kg aralığında olması ırk için ideal ölçü olarak kabul edilirken, yetişkin dişiler için belirlenen kilo aralığı 15 - 22 kg ağırlığıdır. Yetişkin erkekler 53,3 - 59,6 cm yüksekliğinde olurlar.

  Samoyed Hastalıkları Nelerdir?

  Samoyedeler genellikle sağlıklıdır, ama tüm cinsler gibi, bazı sağlık koşullarına yatkındırlar. Bütün Samoyed'ler bu hastalıklara yakalanmaz. Ama bu cinsi düşünürseniz, onların farkında olmak önemlidir.

  Glokom (Göz Tansiyonu): Glokom, gözde artan basınçla tanımlanır. Gözdeki sıvı azalmasının diğer göz hastalıklarına bağlı ortaya çıkmasıdır. Glokom cerrahi veya göz damlası ile tedavi edilir.

  Kalça Displazisi (Kalça Çıkığı): Bu kalça kemiğinin kalça eklemine rahatça oturmadığı kalıtsal bir durumdur. Bazı köpekler bir ya da iki arka bacakta acı ve aksama gösterir, ama diğerleri dışa dönük rahatsızlık belirtileri göstermez. (X-ışını taraması sorunu teşhis etmenin en kesin yoludur.)

  Samoyed Herediter Ghlomerulopati : Bu, böbreğin genetik hastalığıdır. Hayatının ilk üç ayında semptomlar baş gösterene kadar sağlıklı görünen erkeklerde durum daha ciddidir. Böbrek yetmezliğinden ölüm genellikle 15 aylık bir dönemde gerçekleşir. 2-3 aylık bebeklerde hafif semptomlar görülür ancak böbrek yetmezliği yoktur. Samoyed kalıtsal glomerulopatisi için bugüne kadar genetik tarama testi mevcut değildir ancak araştırmalar devam etmektedir.

  Patellar Lüksasyon (Diz Kapağı Çıkığı): Bu sorun küçük köpeklerde yaygın olarak görülür. Dizkapağı çıkığı, anatomik bir parçanın yerinden çıkması anlamına gelir (eklemdeki bir kemik gibi). Patellar lüksasyon, diz ekleminin (genellikle arka bacağının) içe ve dışa doğru kayarak ağrıya neden olmasıdır. Bu durumdaki pek çok köpek nispeten normal bir hayat sürmesine rağmen, kimileri için durum sakatlığa kadar gidebilir.

  Hipotiroidi: Bu tiroid bezinin bir bozukluğudur. Epilepsi, alopesi (saç dökülmesi), obezite, letarji, hiperpigmentasyon, piyoderma gibi hastalıklardan veya diğer cilt hastalıklarına neden olduğu düşünülmektedir. Tedavi, ilaç ve diyet ile yapılır.

  Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı) : Şeker hastalığı, vücudun kan şekeri seviyesini düzenleyemediği bir bozukluktur. Diyabetik bir köpek sağlıklı bir iştah sergileyecektir fakat sindirim sisteminde yiyecek verimli kullanılmadığı için kilo kaybı yaşanacaktır. Diyabetin belirtileri aşırı idrar yapma ve susuzluk, iştah artışı ve kilo kaybıdır. Diyabet diyet ve insülin uygulanarak kontrol altına alınabilir.

  Progresif Retinal Atrofi (PRA) : Bu bir göz hastalığıdır ve retinanın yavaş yavaş bozulmasıyla ilgilidir. Hastalığın erken dönemlerinde, etkilenen köpekler gece körüne dönüşür; hastalık ilerledikçe görme duyuları kaybolur. Etkilenen köpeklerin çoğu, çevreleri aynı kaldığı sürece sınırlı veya kayıp görüşlerine uyum sağlarlar.

  Kanser: Belirtiler arasında, bir yara veya tümseğin anormal bir şekilde şişmesi, iyileşmeyen yaralar, herhangi bir açıklıktan kanama, nefes alma veya çıkarma güçlüğü vardır. Kanser tedavileri kemoterapi, cerrahi ve medikal tedavileri içermektedir.

  Samoyed Evde Apartmanda Beslenir Mi?

  Aktif Samoyed daire veya apartman hayatına uygun değildir. Sağlam ve geniş bir bahçeye sahip bir ev en iyi seçenektir. Samoyed çalışan bir köpek olduğu için gezip oynayacak yere ihtiyacı var. 

  Samoyed Bakımı

  Samoyed dişlerini haftada en az 2-3 kez fırçalayarak tartar oluşumunu ve içinde gizlenen bakteriler uzaklaştırılmalıdır. Diş eti hastalığını ve ağız kokularını önlemek için günlük fırçalamak daha da iyidir.

  Yürürken tırnak sesleri duyulabiliyorsa çok uzadıkları anlaşılmalıdır. Dikkatli bir şekilde tırnak kesimi yapılmalıdır. Köpek ayak tırnaklarında kan damarları vardır ve çok fazla kesilirse kanamaya neden olunabilir.

  Kulaklarında kızarıklık veya kötü koku olup olmadığı her hafta kontrol edilmelidir. Köpeğinizin kulaklarını kontrol ettiğinizde, enfeksiyonları önlemek için yumuşak, pH dengeli kulak temizleyici ile ıslatılmış pamuklu bir top ile kulak temizliği yapın. Kulak kanalına hiçbir şey sokmayın. Sadece dış kulağı temizleyin.

  Samoyed Soğuğa Dayanıklı Mı? Üşür Mü?

  Köpek ırkı, menşei olarak Sibirya bölgesinden gelmektedir. Bu bölgeden gelmiş olmanın bir sonucu olarak da soğuğa dayanıklı bir köpek türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Samoyed Sıcakta Yaşar Mı?

  İskandinav mirası ile Samoyed soğuk iklimlere doğal bir uyum gösterir ve karda oynamayı sever. Diğer taraftan kalın paltosuyla ısıya karşı hassas olabilir. Aşırı sıcak havalarda yüksek tempolu egzersiz yapılmasını önerilmemektedir. Yüksek tempolu aktiviteleri sabah erken veya akşam serin olan zaman dilimlerinde yapılması tavsiye edilir. Günün en sıcak anında Samoyed köpek cinsi vantilatör ya da klima gibi araçlarla serin tutulmamalıdır.

  Samoyed Yavru Bakımı

  Samoyed köpek yavrusu yetiştirmek için özel dikkat gösterilmelidir. Birçok büyük cins köpek gibi Samoyed de dört ila yedi ay arasında hızla büyüyerek kemik rahatsızlıklarına ve sakatlıklara karşı duyarlı hale gelmektedir. Çok hızlı büyümelerini engelleyen yüksek kaliteli ve düşük kalorili bir diyet uygulanması bu süreçte tavsiye edilmektedir.

  Ayrıca Samoyed yavru köpeğinin en az iki yaşına gelip eklemleri tamamen gelişene kadar sert yüzeylerde (kaldırım gibi) koşmasına, fazla atlamasına veya ağır yükler çekmesine izin verilmemelidir. 

  Çimenlerde normal bir oyunun ve alçak mesafeli yerlerden atlayış yapmaları çeviklik dersleri için yeterli kabul edilmektedir.

  Bir Samoyed yavrusunu eğitmenin diğer önemli bir adımı da sosyalleşmedir (köpek yavrularının ya da yetişkinlerin köpek yavrularının nasıl dost olunacağını ve diğer köpek ve insanlarla nasıl geçineceklerini öğrenmeleridir). Herhangi bir köpek gibi, eğer düzgün bir şekilde sosyalleşmezse ve gençken birçok farklı insana, görüntüye, sese ve deneyime maruz kalırsa ürkek olabilir.

  Samoyed Ne Yer?

  Önerilen günlük miktar: Günde iki öğün 1,5-2,5 bardak yüksek kaliteli kuru gıda verilmelidir.

  Samoyed yavrularının yavaş ve istikrarlı büyümeye ihtiyacı vardır. Yüzde 22-24 protein ve yüzde 12-15 yağ içeren kaliteli bir beslenme düzeni benimsenmesi önem arz etmektedir. 

  Samoyed Renkleri Nelerdir?

  Samoyed köpek ırkı değişik renklerde olabilir. Her ne kadar beyaz renk ile özdeşleşmiş olsa da farklı renkli Samoyed görmek de mümkündür.

  Samoyed renkleri olarak siyah, kahverengi, krem rengi diğer renk çeşitleridir.

  Samoyed Köpek Irkının Çocuklar Ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İlişkisi

  Samoyed’in karakteristik gülümsemesi içtenlik ve iyi huylu tavrını ortaya koymaktadır. O, özellikle çocuklara düşkün bir tavır sergiler.

  Samoyed köpek, ailesi ile sıkı sıkıya bağlıdır ve buna kesinlikle çocuklar da dahildir. İyi bir şekilde sosyalleşmiş Sammy, köpeğe özen ve saygıyla davranmaları için eğitilen gençlerin ilgi ve arkadaşlığından gerçekten hoşlanır.

  Çift huylu Samoyed diğer köpeklerle birlikte olmaktan da hoşlanır. Bu durum, özellikle de küçük yaştan itibaren başka köpeklerle birlikte büyütüldüyse geçerlidir. (Her cinste olduğu gibi, aynı cinsiyette olan ve kısırlaştırılmamış köpekler, birbirine karşı toleranslı olmayabilir.)

  Samoyed'in avını kovalamak için donanımlı olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir. Evde kedi ve diğer hayvanlarla ahenkli bir birliktelik için eğitim, sosyalleşme ve doğru bir tanıtım şarttır.

  Samoyed Kaç Yıl Yaşar?

  Samoyed köpek türü ortalama yaşam süresi 10 – 12 yıl arasında değişmektedir. Bir köpeğin yaşam süresi ona gösterilen bakımın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle köpeğinize göstereceğiniz bakım ve ilgi onun ömrünün daha uzun olmasını sağlayacaktır.

  Samoyed İnsana Saldırır Mı?

  Samoyed köpek cinsi, insanlarla işbirliği yaparak gelişimini kazanan bir geçmiş hikâyesine sahiptir. Bu miras üzerine karakteri inşa edilmiştir. Bu nedenle insanlara karşı saldırgan tavırlara girişmez.

  Samoyed Irkı Köpek Çene Basıncı Değeri Nedir?

  Samoyed cins köpekler, 200 ile 400 PSI arasında değişen bir ısırma kuvvetine sahiptir.

  Samoyed Türkiye'de Yasaklı Mı?

  Samoyed köpek cinsi yasaklı ırk listesinde bulunmamaktadır. Türkiye’de beslenmesi yasak kapsamında değildir.

  Samoyed köpek cinsi hakkında yazımızda yer almayan farklı bilgileri yorum olarak bizimle paylaşabilir ve katkıda bulunabilirsiniz.
  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad