Pomeranian Boo Özellikleri Nelerdir?

Pomeranian diğer bir deyişle Pomerayalı ırkı köpek, büyük kızak köpeklerinin soyundan gelen ancak soyunun aksine küçük boylu bir yapıdadır. Büyümeyen köpek cinsleri sınıfının bir üyesidir.

Pomeranian ırkı köpekler hakkında bilgi ile köpek özelliklerini içeren ve Pomeranian nasıl bir köpektir? sorusuna cevap verdiğimiz kapsamlı yazımızla sizlerleyiz.

  Pomeranian Irkı Geçmişi

  Mirasları büyük Arktik kızak köpeklerine kadar gitmektedir. Kuzeydoğu Avrupa'da, şu anda Polonya ve Batı Almanya'nın bir parçası olan yetiştirildikleri bölge olan Pomeranya bölgesinden isimlerini almıştır.

  Pomeranian atası olarak kabul edilen ırklar Norveçli Elkhound, Schipperke, German Spitz, American Eskimo Dog, Samoyed ve Spitz'in diğer üyeleridir. Pomeranian bu ırkların bir araya gelmesiyle oluştu.

  Pomeranian Boo
  Pomeranian Irkı Özellikleri Nelerdir?

  Bu köpek cinsi, minyatür bir Spitz tipi köpek olarak kabul edilir. Bu köpekler ırk olarak başlangıçta büyük olmasına rağmen, özellikle 1800'lerde Almanya’da yapılan çalışmalar sonucunda bugünkü ebatlarına kavuştuğu kabul edilmektedir.

  İngiltere Kraliçesi Victoria’nın Pomeranian cinsine oldukça ilgi duyması ile İngiltere macerası bu köpek ırkı için başlamış ve süreç içerisinde popülaritesi de giderek artmıştır. Günümüzde pek çok kişi Kraliçenin daha küçük Pomeranlılar yetiştirmenin esin kaynağı olduğuna inanmaktadır.

  Pomeranian Irkı Özellikleri

  Pomeranian boo cinsi köpek, boy olarak küçük ama karakter olarak büyük bir köpek ırkıdır. Boylarının küçük olduğunun farkında olmadan ara sıra büyük köpeklerle mücadeleye girişirler. En azından sözlü olarak yani havlamayla onları tehdit ederler. 

  Dikkatli, zeki ve kendine güvenen Pomeranyalıların güzel bir kürkü ve buna uygun çekici bir kişiliği bulunmaktadır.

  Oyuncak cinsi olarak kabul edilen Pomeranian köpek ırkı bir çantaya sığacak kadar küçük olsa da,  kendi patileri üzerinde yürümeyi tercih eden bir karakter yapısına sahiptir. Ayrıca çok daha büyük köpeklerin cesaretine ve dayanıklılığına sahiptir.

  Tarihsel olarak Alman kraliyet ailesi tarafından tercih edilen, her zaman popüler olan cins, yaklaşık iki düzine renk ve desende gelen kalın, güzel bir kürke sahip olabilir ancak tımarlanması şaşırtıcı derecede kolaydır. Biraz şımarık olabilseler de Pomeranyalılar (bazı yerlerde Zwergspitz, cüce spitz ve loulou olarak da bilinirler) birçokları için ideal ve sadık arkadaşlardır.

  Pomeranian'ın gülen yüzü ona olan sevgiyi artıran ana etkenlerden biridir. Spitz ırklarının en küçüğü olan bu köpek ırkı kare şeklindeki kafa yapısı ve dik kulakların varlığı nedeniyle genellikle tilki benzeri olarak tanımlanır. Tatlı, badem şeklindeki gözleri koyu renklidir ve burunları ya koyu renklidir ya da kürkleriyle aynı rengi taşımaktadır.

  Pomeranian Çok Havlar Mı?

  Pomeranyalılar uyarı ve alarm köpekleridir ve bu özellikleri nedeniyle sıra dışı buldukları her durumda aşırı havlamaya eğilimlidirler. Yabancılara karşı şüphe ile yaklaşmaları havlıyor olmalarının en başlı nedenidir. Havlaması, bekçi köpeği olma özelliğinin bir yansımasıdır.

  Pomeranian Köpek Bakımı

  Bakımı genellikle kolaydır. Ebatları gereği fazla yer kaplamayan bu ırkın aktif yapıları nedeniyle obeziteye yatkınlıkları bulunmamaktadır.

  Küçük olmalarına rağmen şaşırtıcı derecede doyurucu, yürüyüşe çıkmaktan hoşlanan Pomeranyalılar düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar ve çeviklik eğitiminde başarı gösterirler. Yürüyüşlerde yol boyunca özellikle yeni insanlarla ve tüylü arkadaşlarla tanışmayı severler. Dışa dönük yapıdadırlar.

  Kürkünün bakımı kolaydır ve çok fazla zaman almaz. Bol tüyleri, cildine kadar ulaşabilen orta ila sert bir fırça ile haftada birkaç kez fırçalanmalıdır. Bu, tüy dökülmelerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

  Bu köpeklerin en çok kulak ve göz çevresi çabuk kirlenebilmektedir. O yüzden özellikle bu bölgeler sık sık temizlenmelidir. Yıkama konusunda köpekleri istediğiniz zamanlarda yıkayabilirsiniz.

  Diş sağlığı sorunlarına eğilimli olduklarından, diş fırçalamak da Pomeranian sahiplenme fikrini taşıyanlar için normal rutinlerinin bir parçası olmalıdır.

  Pomeranian Çok Tüy Döker Mi?

  Pomeranian Boo cinsi köpekler yıl içerisinde 2 defa yoğun tüy dökerler. Çift katmanlı kürkü tüy dökme mevsimi boyunca günlük seanslarla, haftada bir veya iki kez düzenli bakım gerektirmektedir. 

  Pomeranian Apartmanda Beslenir Mi?

  İdeal bir evcil hayvandır çünkü fazla şımartılmaya veya telaşlanmaya ihtiyaçları yoktur. Poms ayrıca ideal bir kapalı evcil hayvandır, apartman hayatı için veya küçük bir avluya sahip (veya hiç avlusu olmayan) bir evde mükemmel zaman geçirir.

  Evin içinde kendine özel küçük de olsa bir bölüm ve yatağı, oyuncakları ve sık oynadığı ev eşyaları bulunursa ev halkına herhangi bir rahatsızlık vermeyecektir.

  Pomeranian Dışarda Yaşar Mı?

  Irkı gereği kızak köpeği, av köpeği ya da bekçi köpeği gibi alanlarda kullanılmış olsa da günümüzdeki Pomeranianların ebatları küçülmüş ve evde bakılabilir boylara evrilmiştir. Hassas yapıları gereği apartman dairelerinde ya da müstakil evlerin iç kısımlarında bakılması köpeğin sağlığı için en doğrusu olacaktır.

  Pomeranian Soğuğa Dayanıklı Mıdır?

  Çift katmanlı kürke sahip olan Pomeranian Boo köpekler, diğer birçok ırka kıyasla soğuğa dayanıklı olsa da Pomeranian köpek ırklarının soğuk kış gecelerini sıcak bir ortamda geçirdiğinden emin olunmalıdır. Aksi halde birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilecektir.

  Pomeranian Isırır Mı?

  Pomeranian Boo köpek ırkı, sıradışı bulduğu bir durum karşısında gerginleşebilir. Ayrıca yabancı olarak gördüğü kişilere karşı saldırgan tavırlar sergileyebilir. Bu iki ihtimalde de her ne kadar küçük ve şirin görünse de ısırma ihtimali bulunmaktadır.

  Pomeranian Boy ve Kilo Ölçüleri Nelerdir?

  Pomeranian köpeklerinin ağırlıkları 1 ile 3 kg arasında değişmektedir. Boy ölçüleri ise 18 - 30 cm arasındadır. Bu köpek ırkı en fazla belirtilen ölçüler kadar büyür.

  Bu ölçülere göre Pomeranian Boo ırkı oyuncak köpek olarak sınıflandırılmaktadır.

  Pomeranian Kaç Yıl Yaşar?

  Ortalama yaşam süresi 12 - 16 yıl arasında değişmektedir.

  Pomeranian Ne İle Beslenir?

  Pomeranian ırkı yaş veya kuru mama dışında çiğ sebze, meyve ve et ile de beslenebilir. Hatta vitamin alımlarını taze meyveler ile yapabilmektedir. Bu nedenle çok yönlü bir beslenme programı uygulamanız önerilir. Belli oranda protein, yağ ve vitamin harmanları günlük mamalarıyla sağlanmalıdır.

  Pomeranian Renkleri Nelerdir?

  Geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Kırmızı, cinsle ilişkilendirilen en yaygın renk çeşididir. Ancak siyahtan beyaza kadar olan aradaki tonlardaki renklerde de görülebilmektedir.

  Pomeranyalıların en güzel yanlarından biri siyah, mavi, çikolata, krem rengi, turuncu,  kırmızı, samur (gümüş, altın, gri, kahverengi veya kahverengi arka planlarında siyah uçlu kıllar), brindle (altın, kırmızı veya turuncu üzerine kuvvetli siyah şeritli kıllar), beyaz dahil köpeklerde aklınıza gelebilecek her renk ve desende olmasıdır.

  Pomeranian Irkının Çocuklarla İlişkisi Nasıldır?

  Pomeranian Boo köpeğinin çocuklarla arası iyidir. Özellikle küçük bir köpeği nasıl idare edeceğini bilen daha büyük çocukların olduğu evlerde harikadır. Ancak çocukların bunların küçük köpekler olduğu ve büyük köpekler kadar sağlam olmadığı konusunda uyarılması gerekir.

  Pomeranian Diğer Evcil Hayvanlarla Nasıl Anlaşır?

  Pomeranian genellikle kediler dahil diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler.

  Pomeranian Boo Cinsi Köpekler En Fazla Kaç Yavru Doğurur?

  Pomeranian cinsleri diğer köpek ırkları gibi yılda 2 kez eşleşebilmekte ve 2 doğum geçirebilmektedirler. Doğumlarda en az 3 en fazla 7 yavru yapabilmektedirler.

  Pomeranian Genetik Hastalıkları

  Genellikle sağlıklıdırlar, ancak tüm ırklar gibi belirli sağlık koşullarına yatkındırlar. Bütün Pom'lar bu hastalıklardan herhangi birini ya da tümünü alamayacaklar, ama bu cinsi düşünürseniz onların farkında olmak önemlidir.

  Alerjiler: Bazı Pomeranlılar, temas alerjilerinden gıda alerjilerine kadar çeşitli alerjilerden muzdarip olabilir. Eğer Pomeranian'ın patilerini yalıyor ya da yüzünü çok fazla ovuyorsa alerjisi olduğundan şüphelenip veterineriniz tarafından kontrol ettirin.

  Epilepsi: Bazı Pomeranlılarda epilepsi gelişir ve nöbet geçirirler. Eğer Pom'unda nöbet geçirirse, hangi tedavinin uygun olduğunu belirlemek için onu veterinere götür.

  Göz problemleri: Katarakt, kuru göz (keratokonjonktivit sica) (kornea ve konjonktiva kuruluğu), gözyaşı kanalı sorunları gibi çeşitli göz sorunlarına meyillidir. Bu sorunlar genç yetişkin köpeklerde ortaya çıkabilir ve tedavi edilmediği takdirde körlüğe yol açabilir. Herhangi bir kızarıklık, yara veya aşırı yırtılma fark ederseniz veterinerinizle iletişime geçin.

  Kalça Displazisi: Kalça displazisi zaman zaman Pomeranya'da görülür. Genetik, çevre ve beslenme dahil birçok faktörün de kalça eklemindeki bu bozukluğa katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Etkilenen Pomeranyalılar, kolayca dolaşmak için ameliyata ihtiyaç duyan büyük ve dev ırktan bazılarının aksine, genelde normal ve sağlıklı yaşamlar sürdürebiliyorlar.

  Bacak-Pertis Hastalığı: Bu kalça eklemini içeren başka bir hastalıktır. Birçok oyuncak türü bu duruma eğilimlidir. Pomeranian'ınızda büyük arka bacak kemiğindeki kan miktarı azalır ve leğen kemiğine bağlanan femur başı parçalanmaya başlar. Genellikle, Legg-Perthes'ın ilk belirtileri yavruların 4 ila 6 aylık olduğu zamanlarda görülür.

  Patellar Lüksasyon: Bu çok sık görülen bir sorundur. Patellar lüksasyon, diz ekleminin (genellikle arka bacağının) içe ve dışa doğru kayarak ağrıya neden olmasıdır. Bu durum sakatlığa yol olabilir, ancak pek çok köpek bu durumla nispeten normal bir hayat sürmektedir.

  Çökmüş Trakea: Bu, akciğerlere hava taşıyan trakenin kolayca parçalanma eğiliminde olduğu bir durumdur. Çöken trakeanın en sık görülen belirtisi, birçok kişi tarafından "kaz kornası"na benzediğini iddia edilen kronik, kuru ve sert öksürüktür. Bunun nedeni yürürken bir tasmaya çok sert çekmeniz olabileceğinden, tasmayı çekmek yerine Pom'unuzu yanınızda güzel yürümeye eğitmelisiniz.

  Diş Problemi Yaşama Durumları: Pom'lar dişlerde ve dişeti sorunlarında ve erken diş kaybında etkilidir. Diş sorunlarına dikkat edin ve düzenli diş muayeneleri için Pom'unuzu veterinere götürün.

  Pomeranian köpek ırkı hakkında sahip olduğu özellikleri ele aldığımız yazımızın keyif vermesini diliyoruz. Yazımızla ilgili düşüncelerinizi yorum olarak paylaşmayı ihmal etmeyin.

  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad