Köpek Sahiplenirken Sorulması Gereken Sorular

Köpek Sahiplenirken Sorulması Gereken Sorular
Köpek Sahiplenirken Sorulması Gereken Sorular

Köpek harika bir canlıdır ve onun insanlar için en iyi yol arkadaşı olduğu genel bir kabuldür. Bu olumlu durum insanları köpek sahiplenme fikrine yöneltmektedir. Ancak bu fikrin belirli bir süzgeçten geçtikten sonra karar niteliğini alması gerekmektedir. Köpek sahiplenirken sorulması gereken sorular bu süzgeç sürecinin bel kemiğini oluşturmaktadır.

Bu yazımız sayesinde Köpek sahiplenirken nelere dikkat etmeliyiz? sorusuna kapsamlı bir yanıt bulmuş olacaksınız.

  Bir köpeği evinize kabul etmek büyük bir sorumluluk anlamına gelir ve bu nedenle hafife almamak en doğru olan yaklaşım biçimidir. Bilinçsiz yani düşünmeden verilen köpek sahiplenme kararları maalesef sonrasında 'evsiz kalan köpekler' acı gerçeğini bizlere göstermektedir. 

  Yeni bir köpek sahiplenmeyi ve onu evinize dahil etmeyi düşünüyorsanız lütfen ilk olarak aşağıda köpek sahiplenirken sorulması gereken soruları kendinize yöneltin ve çıkacak sonuca göre adım atın.

   
   

  Köpek Sahiplenmek İçin Doğru Zaman Mı?

  Bir köpek yavrusu ya da yetişkin bir köpeği sahiplenmeyi düşünüyor olsanız da yeni bir köpeğin evinize yerleşmesi zaman alacak bir hadisedir.

  Yeni köpeğinizin evinize yerleşmesine yardımcı olmaya odaklanabilmeniz için hayatınızdaki diğer tüm alanların düzgün şekilde işlediğinden emin olmalısınız. Örneğin, yeni bir eve taşınmak, yeni bir bebeğe merhaba demek ve hatta kalabalık bir aile toplantısına ev sahipliği yapmak üzereyseniz, şu an köpek sahiplenme için doğru zaman olmayabilir. 

  Müsait olunmayan böylesi durumlarda, sahiplenen köpekten de yeni evine uyum sağlaması konusunda olumlu bir performans beklenmesi çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

  Bir Köpek İçin Yeterli Maddi Güce Sahip Miyim?

  Köpekler pahalı canlılardır. 

  Köpek sahiplenme ile süreç sona ermeyip aksine yeni başlamaktadır. Bir köpek için standart olarak beslenme, bakım işlemleri ve aşılama gibi gereklilikler mevcuttur. Bu durum kaza veya hastalık durumlarında ek masraf potansiyeline sahiptir. 

  Bir köpek ortalama yaşam süresi olarak 15 yıl boyunca sizinle kalabilir ve yaşı ilerleyen köpeklerin tıpkı insanlar gibi genellikle ilaç alması gerekebilir. Bu da ek maliyetler anlamına gelmektedir.

  İster kötü sürprizlere hazırlıklı olmak için tasarruf hesabı açmayı, ister evcil hayvan sigortası satın almayı tercih edin, köpeğinizin yaşam boyu toplam maliyetini göz önünde bulundurmanız köpek sahiplenme fikrinin hayata geçebilmesi için çok önemli bir husustur.

   
   

  Köpek için Yeterli Zamanım Var Mı?

  Köpekler aktif ve hareket eğilimi yüksek hayvanlardır. Düzenli yürüyüşlere, sevgi içeren kucaklaşmalara, antrenmanlara, veteriner randevularına ve sosyalleşme ile ilgili yapılacak neler varsa bunları gerçekleştirirken her zaman sahibine yani size ihtiyaç duyarlar. 

  Köpeklerin bütün gün yalnız bırakılmaması sahiplenmek isteyen kişilerin bilmesi gereken temel kuralların başında gelmektedir. Siz işteyken veya tatildeyken bakıma ihtiyaç duymaları kaçınılmaz olduğundan bu gibi ayrı kalınan dönemler için köpeğinize kimin bakacağını ve bunun maddi sonuçlarını göz önünde bulundurmalısınız.

  Köpek İçin Yerim Var Mı?

  Köpekler her şekil ve boyutta olan canlı türleridir. Büyük köpek türleri olduğu gibi küçük köpek türleri de mevcuttur. Ancak sahiplenilen köpek en küçük köpek grubundan bile olsa dinlenmesi için sakin bir alan, oyun zamanları için de enerjisini atmasını sağlayacak hareketlerini yapabilmesi için yeterli alana ihtiyaç duymaktadır. 

  Köpek sahiplenme kararı alırken köpeğinizin tuvalete gitmesi için bir bahçeye, yürüyüş yapabilmesi için ise gerekli açık ve yeşil alana erişiminiz olup olmadığını göz ardında bulundurmayınız.

  Hangi Cins Köpek Benim İçin Uygundur?

  Doğru zamanlama, maddi güce sahip olma, yeterli vakit ayırma ve uygun yeri sağlama konularını başarıyla geçtiyseniz artık köpek sahiplenme fikri gerçekleşmeye daha da yaklaşmış demektir.

  Köpek ırkı çeşitliliği o kadar fazladır ki bu durum neredeyse herkes için uygun bir köpek olduğu anlamına gelmektedir. 

  Köpek sahiplenme aşamasında tercih edilecek cinsin görünüşünden ziyade sahip olduğu yaşam tarzına göre seçim yapılması hayati bir önem taşımaktadır çünkü her cinsin çok farklı ihtiyaçları, eylemleri vardır. Örneğin, Sibirya Kurdu koşmak üzerine (kızak çekmek) bir yetiştirilme prensibine bağlı olduğundan, akşamları dükkana on dakikalık yürüyüş mesafesiyle veya daha kötüsü bütün gün boyunca tek başına boş bir dairede kalmaktan memnun olmayacaktır. Ayrıca, safkan köpeklerin birçoğu tercih edilmeden önce dikkatli bir şekilde araştırılmalıdır. Zira kimi köpek cinsleri bazı sağlık sorunlarına yatkındır.

   
   

  Hangi Köpek Benim İçin Uygun Olacaktır?

  Yetişkin köpek mi yavru köpek mi? Açıkçası bu sorunun cevabı hiç fark etmez. Çünkü her ikisi de yatırım ve eğitim gerektiriyor. Örneğin daha büyük bir köpek tercih edildiğinde ev eğitimi alması gerekecek, kısırlaştırılacak ve temel itaat eğitimine tabi tutulacaktır. Ancak tüm bunlardan sonra elde edecekleri deneyimleri olumsuz olabilir ve bu nedenle davranışsal veya tıbbi sorunları olabilir. 

  Diğer taraftan yavrular, her şeyi sizden öğrenmelidir. Eğitim zor olabilir ancak başarılı bir eğitim sürecinin sonunda o köpek yavrusunun eriştiği seviye sizin için ödül niteliği taşır. Onları pek çok yeni ve olumlu deneyimle dikkatle tanıştırmanız gerekecek. Ayrıca yavru köpeklerin öğrenim esnasında çok sayıda hata yapacak olmalarını da göz ardı etmemelisiniz.

  Köpeği Nereden Sahiplenmeliyim?

  Köpek sahiplenme yalnızca saygın üretici veya kurtarma merkezlerinden yapılmalıdır. Yetiştirildiği yeri, üreticisi ile olan ilişkisini göremediğiniz için internetten köpek almamanızı tavsiye ediyoruz. 

  Köpek yetiştiriciliği önemli bir sorundur, bu yüzden ziyaretinizde tecrübeli birini yanınıza almanızda fayda vardır.  

  Köpeğim İçin Hangi İmkanlar Mevcut?

  Bir köpek sahiplenmeden önce, yaşadığınız yerde köpekler için olan imkanları öğrenmeniz faydanıza olacaktır. Köpeğinizin iyi bir veterinerlik kliniğine; sosyalleşmesini sağlamak adına katılabilmesi için sorumlu ve pozitif tabanlı bir eğitim kursuna; köpek bakıcısı hizmetlerine ve yeme-içme kulübelerine ihtiyacı olacaktır. 

  Bu konuda arkadaşlarınıza önerebilecekleri yerleri sorabilir ve köpeğinizin zaman geçireceği yerleri tam olarak öğrenebilirsiniz.

   
   

  Ailem Köpek Sahiplenmem Hakkında Ne Düşünüyor?

  Tuhaf görünse de, herkes bazı gerekçelerle köpek sever değildir. Eğer aileniz ile yaşıyorsanız köpek sahiplenme fikriniz hakkında onların ne düşündüğünü öğrenmeniz gerekiyor. Diğer aile üyelerinin evde köpek olmasına onay vermesi köpeğinizin sosyal gelişimini sorunsuz şekilde ilerletebilmesi için önem arz etmektedir. Bazı insanların köpeklere alerjisi olabilir ve hatta onlardan korkuyor da olabilirler.

  Sıradan ziyaretçileri ve evcil hayvanları da aklınızdan çıkarmamalısınız. Kediler köpeklerle uyum içinde yaşayabilir, fakat bazı köpekler uygun olmayabileceği için bu durumu bir uzmanla görüşmeniz gerekebilir.

  Bir Köpek İçin Gereken Sabır Bende Var Mı?

  Köpekler inanılmaz bir bağlılık etkisi yaratırlar. 

  Herkes evini sever ve düzenli, temiz olmasını ister. Ancak sahiplenilen yeni bir yavru köpeğinin tuvalet kazaları yaşayacağını ve çiğnememesi gereken nesneleri çiğneyeceğini asla unutmayın.

  Köpeğinizin tüm hava koşullarında her gün yürümeye ihtiyacı olduğunu ve egzersiz yapmaktan mahrum kalırsa mutsuz ve yıkıcı olabileceğini göz ardı etmeyin. 

  Sinirlendiğinizde köpeğinizin sizin bağırmalarınızı anlamayacağını ve tüm yaşamı boyunca nazik, sabırlı ve düşünceli bir eğitime ihtiyaç duyduğunu aklınızdan çıkarmayın. Köpekler makine değildir ve bizler gibi onlar da hata yapar.

  Köpek sahiplenme, yavru veya yetişkin bir köpeğin aile hayatına dahil olarak sağlıklı bir ömür sürmesi için son derece önemli bir konudur. Ancak doğru bir sahiplenme kararı da bir o kadar önem arz etmektedir.

  Köpek sahiplenirken sorulması gereken soruları içeren bu yazımızla yavru veya yetişkin köpek sahiplenme düşüncesini taşıyan köpek severlere bir nebze de olsa yardımcı olacağımızı düşünüyoruz.

  Yorum yaparak görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Unutma, satın alma sahiplen!

  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad