İngiliz Bulldog Irkının Özellikleri Nelerdir?

İngiliz Bulldog köpek ırkı, dünyada en popüler köpekler arasında kabul edilmektedir. Görünümü, sağlık sorunları, tembelliği gibi kendine has yönleriyle Bulldog ilgi çeken bir köpek cinsidir.

Bulldog cinsi köpek hakkında bilgileri maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz.

  Bulldog Geçmiş Hikâyesi

  Bulldog, eskiden büyükbaş hayvanları pazarda yönlendirmek ve boğa güreşi denen kanlı bir sporda yarışmak için kullanılıyordu.

  Bulldog atası olan türlerden çok daha farklı bir köpek ırkıdır. 

  Eski mastiff tipi köpeklerden gelen Bulldog English türü adından da anlaşılacağı üzere İngiltere'de geliştirildi. Irktan ilk bahsediliş 1500’lü yıllara tekabül etmektedir. O dönemin ateşli köpekleri, boğa yemleme adı verilen bir uygulamada kullanılmıştır. Bu uygulamada köpek, boğanın burnuna tutunur ve onu kabaca sallar.

  english bulldog ırk özellikleri bakımı renkleri hastalıkları havlar mı
  English Bulldog Irkı Özellikleri

  Bu ilk Bulldog'lar bugünkü Bulldog'dan daha uzun ve ağırdı ve özellikle bu kanlı sporda usta olmak için yetiştirildiler. 

  Uzun yıllar süren tartışmaların ardından 1835'te İngiltere'de buldozerlik yasaklandı ve çoğu kişi Bulldog'un ortadan kaybolacağını düşündü çünkü artık bir amacı yoktu. 

  O zamanlar Bulldog sevecen bir arkadaş değildi. En saldırgan ve cesur köpekler nesillerdir boğa güreşçisi olmak için seçici olarak yetiştirilmişti. Boğalarla, ayılarla ve önlerine konan her şeyle savaşmak için yaşadılar. Tek bildikleri buydu.

  Buna rağmen çoğu insan Bulldog'un dayanıklılığına, gücüne ve ısrarına hayrandı. Bu azınlık, görünüşüne aldırmayıp onları saldırganlık yerine, tatlı ve nazik bir mizaca sahip olmaları için yetiştirmeye karar verdi. Ve böylece Bulldog yeniden inşa edildi. Bulldog'u bugün gördüğümüz nazik, sevecen köpeğe dönüştürdüler.

  Bulldog Irkı Genel Özellikleri

  Bulldog ırkının kökeni İngiltere'dir ve kanlı bir geçmişi vardır. Roma adaları tarafından İngiliz adalarına getirilen mastiflerin savaşından doğdu ve boğa güreşi adı verilen kanlı bir sporda kullanıldı. Ancak bugün, Bulldog görünüşte atalarına sadece biraz benziyor.

  Bazen İngiliz Bulldog veya English Bulldog olarak da adlandırılır. 

  Bulldoglar görünümleri ile diğer köpek cinslerinden ayrışmaktadır. Orta boy bir köpek olan Bulldog kalın bir gövdeye ve düşük bir kalça şekline sahiptir. Küçük ağızlı kocaman başları ile kare şeklindeki kafa yapısı görünüm farklılığı bulunmaktadır.

  Bulldoglar beden olarak yere yakın olmasına rağmen geniş ve kaslı yapıdadır. Geniş kafalarının yanakları gözlerinin kenarlarına kadar uzanmaktadır ve alınlarındaki derinin kırışıklıkları yoğun bir şekildedir. 

  Bir Bulldog'un dudak ve çene yapısı gereği üst alt dişleri üst dişlerinden daha fazla dışarı çıkmış haldedir. Bulldog'un çeneleri geniş ve güçlü olduğu için karşısındakine tutunmasını sağlıyor.

  Bulldog'ların yuvarlak ve koyu gözleri vardır. Kulakları küçük ve ince, bir gül gibi geriye doğru katlanmış şekildedir. Kısa kuyrukları kaburgalarının üzerinde aşağı doğru taşınır.

  Bulldog'un kaslı vücudu onu farklı bir yürüyüş yapmaya neden oluyor. Vücudunun her köşesine tıkalı bacaklarıyla yürümekten çok paytak yürüyor. Bir nevi gevşek mafsallı, oynak, yan yana yuvarlanmaya benziyor. Omuzları arka uçlarından çok daha geniş olduğu için ve böyle büyük kafaları olduğu için, dişilerin yavruları yardım almadan becermesi zordur. 

  Çizgi filmlerde vahşi köpekler olarak gösterilmelerine rağmen bugünkü Bulldoglar sevecen ve nazik olmak için yetiştirilmişlerdir. Onlar gerçekten azimli ve cesurlar, ama bir kavga çıkarmaya hazır değiller. Gençler, olgun olduklarında çoğunlukla sakin bir onur duygusuna sahiptirler, arkadaş canlısı ve oyuncu olmalarına karşın aileleri konusunda biraz inatçı ve korumacı olabiliyorlar. Bulldoglar insanları sever. İlgi çekmek için insanları arar ve efendilerinin yanında çürümekten ve belki de kafaları kucağında uyurken horlamaktan başka bir şey yapmazlar.

  Avrupa ve Amerika’da birçok okul gücü ve azimi temsil etmek için logolarında Bulldog köpek kullanılmaktadır.

  Bulldoglar inatçı ve tembel olabilmektedir. Olgun bir Bulldog yürüyüşe çıkmak konusunda pek hevesli olmayabilir ama onun zinde kalması için her gün egzersiz yapması önemlidir.

  Bulldoglar ısıya ve neme tahammül edemeyen köpek cinsleridir. Bulldog dışarıdayken, aşırı ısınma nedeniyle rahatsızlık belirtileri gösterirse hemen serin veya gölge bir alana çekilmelidir. Bulldoglar sürekli açık havada yaşamamalıdırlar.

  Bulldog'lar soğuk havaya karşı da hassastır.

  Bulldogların kısa burunları onları bir dizi solunum rahatsızlığına yatkın hale getiriyor. Bulldog'ların burun delikleri sıkışabilir bu durumda nefes almaları zorlaşır ve ameliyat edilmesi gerekebilir. Buldoglar hırıldar, horlar ve horlar. Uyku apnesine de yatkındır.

  Bulldoglar gaz çıkarmalarıyla tanınırlar. 

  Bulldoglar açgözlü köpeklerdir ve fırsat verilirse çok fazla yemek yerler. Kolayca kilo aldıkları için, besin alımları takip edilmediği takdirde çok çabuk şişmanlayabilirler.

  Kafalarının ve ön kısımlarının büyüklüğünden dolayı, Bulldoglar doğum yapmakta zorlanıyorlar. Çoğu köpek yavrularını dünyaya getirmek için sezaryen doğum yöntemini kullanır.

  İngiliz Bulldog Kaç Kilo Olmalı? 

  Dişilerin ağırlığı 22 – 23 kg, erkeklerin ağırlığı ise 24 – 25 kg arasında olmalıdır. Boyları 31 – 40 cm arasında değişebilir. Yemek yemeğe çok düşkün oldukları için kilo kontrollerinin sağlanması oldukça önemli bir detaydır.

  Bulldog Tehlikeli Mi?

  Bulldog köpek ırkı arkadaş canlısı ve uysal bir karaktere sahiptir. Karakterinin bu özelliği sayesinde herkesle iyi anlaşabilmektedir.

  Bulldog Havlar Mı?

  Bulldoglar havlayan köpek cinslerinden değildir. Genelde sadece dış görünüşleri ile davetsiz misafirler üzerinde korku etkisi yaratabilirler.

  Bulldog Hastalıkları

  Her cins gibi Bulldoglar da belli hastalık ve durumlara eğilimlidir. Tüm Bulldog'lar bu hastalıklardan herhangi birini ya da tümünü kapamaz, ancak onları bilmek önemlidir

  Aşağıdaki sorunlar Bulldog'ları etkileyebilecek sağlık sorunlarıdır:

  Kiraz Gözü: Bu, üçüncü göz kapağı altındaki bezin çıkıntı yaptığı ve göz köşesinde daha çok kiraz gibi göründüğü bir durumdur. Veterinerinizin salmastrayı çıkarması gerekebilir.

  Kuru göz: Doğal gözyaşı üretiminin yetersiz olması bu duruma neden olur. Belirtiler arasında kuru bir görünüm veya göz için mavi bir bulanıklık vardır. Veterineriniz Bulldog'unuzun kuru gözü olup olmadığını belirlemek için bir test yapabilir ve bu durumun acısını dindirmek için ilaç yazabilirsiniz.

  Entropion: Kirpiklerin içe doğru dönerek göze sürtünmesi tahrişe neden olur. Düzelmesi için ameliyat gerekebilir.

  Ters Hapşırma: Bu aslında bir sağlık sorunu değil ama genellikle Bulldog'un yumuşak damağına burun sıvıları damladığında, kapanmasına neden oluyor. Bulldog'un burnuna bir şey girdiğinde de olabilir. Olduğundan çok daha kötü görünüyor. Bulldog'un boğazını okşayarak onu sakinleştirmeye çalış ve bu hemen geçsin.

  Brakissefalik Sendrom: Kısa başlı, burun açıklığı daralmış veya damakları uzamış olan köpeklerde bu bozukluğa rastlanır. Hava yolları değişken derecelerde engellenir ve gürültülü veya zor nefes almaktan solunum yolunun tamamen çökmesine kadar herhangi bir şeye neden olabilir. Tedavisi, hastalığın şiddetine göre değişmekle birlikte, oksijen terapisi, burun deliklerinin genişlemesi veya damakların kısalması için yapılacak olan cerrahi müdahaleleri de kapsar.

  Kafa Titremesi: Kafanın yana veya yukarıya ve aşağıya istemsiz bir şekilde sallanması olarak görülür. Bu bazen şiddetli olabilmektedir. Stres ve düşük kan şekeri ile ilişkilendirilebilir. Bu dönemde, kan şekeri seviyesinin yükselmesi için köpeğinize biraz bal vermenizi veya titremeyi durdurmak için dikkatlerinin dağılmasını tavsiye ederler. 

  Kalça Displazisi (Kalça Çıkığı): Bu kalça kemiğinin kalça eklemine rahatça oturmadığı kalıtsal bir durumdur. Bazı köpekler bir ya da iki arka bacakta acı ve aksama gösterir, ama diğerleri dışa dönük rahatsızlık belirtileri göstermez. (X-ışını taraması sorunu teşhis etmenin en kesin yoludur.)

  Patellar Lüksasyon (Diz Kapağı Çıkığı): Bu sorun küçük köpeklerde yaygın olarak görülür. Dizkapağı çıkığı, anatomik bir parçanın yerinden çıkması anlamına gelir (eklemdeki bir kemik gibi). Patellar lüksasyon, diz ekleminin (genellikle arka bacağının) içe ve dışa doğru kayarak ağrıya neden olmasıdır. Bu durumdaki pek çok köpek nispeten normal bir hayat sürmesine rağmen, kimileri için durum sakatlığa kadar gidebilir.

  Bulldog Evde Beslenir Mi?

  İngiliz köpek ırklarından biri olan Bulldog köpek, kısa bir yürüyüş yapıp kanepede şekerleme yapmaya bayılır. Bulldog'lar ev hayatına uyum sağlayabilir ve hatta yeni evcil hayvanlar için harika arkadaş bile olabilir. Tüm aile üyelerine yakındırlar ve bakım gereksinimi oldukça azdır. Sadece aşırı hava koşullarından uzak durmalarını sağlayın ve onlara yeterli egzersiz yapın, çünkü günün çoğunu kanepede geçirmekten memnun olan bu köpeklerle kilo almak sağlığı için büyük bir risk.

  Bulldog'lar kapalı ortamlarda hareketsizdir ve çok fazla egzersize gerek duymaz (kilo almamak için her gün yürüyüş yapılmalıdır). Kapalı mekanlarda yaşayan köpeklerdir ve rahat bir yaşam tarzını tercih ederler. 15 dakikalık bir oyundan sonra uykuya hazırlar. 

  Bulldoglar katmanlı yüz yapıları gereği aşırı sıcak (veya soğuk) havalarda iyi hissetmezler. Sıcakken ağır nefes alırlar ve ısıyı iyi dağıtmazlar. Özellikle sıcak çarpmasına karşı duyarlıdırlar. 85 derecelik sıcaklıklarda yarım saat kadar açık havada kalmaları onları öldürebilir. Klimalı bir ortam ve bol tatlı su sağlanmalıdır. 

  Bulldoglar da yüzücü değildir. Kocaman kafaları onları aşağı doğru sürüklüyor. Eğer havuz, spa ya da göletiniz varsa Bulldog’unuzu suya düşmekten korumalısınız.

  Bulldog Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

  Bulldog, itaat eğitimi ile yıldızı pek barışık olmasa da yeni bir şey öğrendiğinde asla unutmayan bir ırktır. En iyi öğrenimini, yemek ödülleri ve takdir yoluyla, tekrarlama ve olumlu pekiştirme içeren eğlenceli eğitimlerle sağlamaktadır.

  Bulldog Besleme Nasıl Olmalıdır?

  Yetişkin Bulldog için ideal olarak, ilki sabahın erken saatlerinde ve ikincisi günün ilerleyen saatlerinde olmak üzere günde iki kez yemek yemelidir. Genellikle köpeklerin yaşlandıkça günde iki kez beslenmeleri önerilir. Önerilen günlük miktar, günde 1/2-2 bardak yüksek kaliteli köpek mamasıdır.

  Bulldog Kürk Bakımı

  İngiliz köpek türü olan Bulldog kürkü düz, kısa, ince dokulu ve parlak olmalıdır. Özellikle baş, boyun ve omuzlarda yumuşak ve gevşek bir cildi vardır. Kafası ağır kırışıklıklarla kaplıdır ve çiğneme adı verilen şeyi gerçekleştirmek için boğazında (çenesinden göğsüne kadar) iki gevşek kat vardır.

  Bulldog çeşitleri; kırmızı salamura, katı beyaz, katı kırmızı, kahverengi ya da açık kahverengi renklerde olabilir. (iki veya daha fazla renkten oluşan büyük yamalar dahildir). Katı siyah renk yaygın değildir ve pek beğenilmez.

  Bulldog'un pürüzsüz, ince, kısa tüylü paltosu haftada bir kez sert kıllı fırçayla fırçalanmalıdır. Yüzü her gün nemli bir bezle silinmeli ve kırışıklıkların tamamının temizlenmesine özen gösterilmelidir. Kırışıklıklar temizlendikten sonra iç kısımlarının tamamen kurutulması unutulmamalıdır.

  Diğer bakım ihtiyaçları arasında tırnak bakımı ve diş hijyeni yer almaktadır. Ayda bir ya da iki kez Bulldog'un tırnakları kesilmelidir. Bulldog tırnak kesimi ile ne kadar erken tanışırsa sonraki süreçler daha az stresli geçer.

  Tartar ve bakterileri gidermek için dişleri haftada en az iki veya üç defa fırçalanmalıdır (her gün daha iyidir). Bulldog yavru köpek bakımına erken başlamak alışmasını sağlayacaktır.

  Damaklarda, kulak, burun, ağız ve gözlerde, ayaklarda kızarıklık, hassasiyet, iltihap gibi herhangi bir yara, kızarıklık veya enfeksiyon olup olmadığı kontrol edilmelidir. 

  Kulaklar iyi kokmalıdır; içeride çok fazla mum veya güneş ışığı olmamalıdır; gözler berrak olmalı; kızarıklık veya akıntı olmamalıdır. Haftalık kontrol olası sağlık problemlerinin önceden fark edilmesine yardımcı olacaktır.

  Bulldog Çok Tüy Döker Mi?

  Bulldog sahip olduğu pürüzsüz, ince ve kısa tüylü kürkü ile etrafa çok tüy dökmez. Bu köpek cinsi orta derecede tüy dökmektedir. Haftada iki üç kez 10 dakika boyunca yumuşak fırçalarla fırçalanmaları tavsiye edilmektedir.

  Bulldog Köpek Irkının Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İlişkisi

  Onun sevimli mizacı ve yekpare tavrı Bulldog'u çocuklar için mükemmel bir arkadaş yapıyor, hatta gençler için bile.

  Bulldoglar pasif doğaları ile diğer evcil hayvan, köpek ve kedilerle de iyi geçinmektedir. Ancak yabancı köpeklere karşı daha az sosyal olabilirler.

  Bulldog Ömrü Ne Kadardır?

  İngiliz Bulldog köpek ırkının ortalama bir köpekten çok daha kısa bir ömrü vardır. Ortalama yaşam süresi 8 ila 10 yıl arasındadır.

  Bulldog Saldırır Mı?

  Karakter olarak sakinliği ile bilinen Bulldog köpek cinsinin saldırganlık gibi bir özelliği bulunmamaktadır. Ancak bunu istisnaları elbette olabilir.

  Bulldog Çene Basıncı Ne Kadar?

  Bulldog köpek ırkı ısırma kuvveti 210 PSI değerindedir.

  Bulldog Beslemek Yasak Mı?

  İngiliz ırk olan Bulldog köpek ırkı, tehlikeli ırklar arasında sayılmamıştır. Bu nedenle beslemek yasak değildir.

  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad