Sahibine En Sadık Köpek Cinsleri

Sürü hayvanları olarak tüm köpekler doğuştan sadakat duygusuna sahiptir. Çünkü onlar arkadaşlık, sevgi, güven ve dostluğa ihtiyaç duyarlar. İnsanlarla da bu ihtiyacın giderilmesini paylaştıkları için köpekler de insanın en yakın dostu olarak yerini her geçen gün daha da sağlamlaştırmaktadır.

Bazı köpekler ise yukarıdaki açıklamanın tam tersi olarak onları kimin beslediğini, yıkadığını ya da gezdirdiğini önemsemeyip karşılarına çıkan herkese sevgi ve bağlılık gösterebiliyor. Bu yazımızda bu köpeklerden değil en sadık köpek cinsleri olarak kabul edilen türlerden bahsedeceğiz.

  1. Labrador Retriever

  Sahibine En Sadık Köpek Cinsleri
  Labrador Retriever

  Amerikan Kennel Kulübü'ne göre Labrador Retriever iyi bir söz dinleyici, sevgi dolu ve sadık olan bir köpektir. Bu nedenle 1991'den beri en popüler köpek türleri listesinde üst sıralarda kendine yer bulmuştur.

  Labrador Retriever, insanlarla doğal olarak bağ kurabilir ve belirli aile üyeleriyle daha güçlü bir bağlantı geliştirebilir. Sadakatleri sarsılmazdır ve sevdikleri insanları korumaktan da asla çekinmezler.

  Labrador Retriever köpekler, mutlu eğilimleri, sınırsız enerjisi, zekası, sakinliği, sadakati ve çocuklarla kolay iletişim kurmalarıyla ünlüdür. Onlar mükemmel aile arkadaşlarıdır ve sahiplerini zor durumlardan kurtarmak için adım atmaktan çekinmezler.

  Labrador Retriever Özellikleri başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

  2. Pyrenees Çoban Köpeği (The Great Pyrenees)

  Sahibine En Sadık Köpek Cinsleri
  Pyrenees Çoban Köpeği

  Pyrenees Çoban Köpeği başlangıçta çoban köpeğiydi ve bu işlev onların sadakat özelliklerini ve koruyucu içgüdülerini şekillendirmede etkili oldu. Sonuç olarak bu durum büyük, yoğun tüylü ve güçlü olan bu köpeklerin, koyunları, çiftlik hayvanlarını, keçileri, çocukları ve en sevdikleri insanları herhangi bir tehlikeye karşı korumaya kararlı olan doğal bekçi köpekleri olmalarını sağladı.

  Eşsiz bir zekaya, kaslı bir yapıya ve zarafet ile ihtişam yayan bir fiziğe sahip olan The Great Pyrenees köpekleri insanın dostu olup duyarlı, sevecen, çalışkan ve bağımsız karakterlidir.

  3. Akita

  Sahibine En Sadık Köpek Cinsleri
  Akita

  Japonya'nın ulusal hazineleri arasında kabul edilen Akita, yakın aile arkadaşlığından hoşlanan ve yabancılardan uzak duran büyük, onurlu köpeklerdir. Bu köpekler uyanık, cesur ve aile üyelerine şiddetle sadıktır.

  Hachiko olarak bilinen bir Akita köpek ırkı, Japonya'nın sadakat ve sevgi sembolü olmaya devam ediyor ve sahip olduğu hikayesi ile dünyanın en sadık köpek ırkı olarak lanse ediliyor. 

  Efsanevi Hachiko, sahibine her gün tren istasyonuna kadar eşlik ederek bağlılığını sergilemesiyle biliniyor. Sahibi öldüğünde, bu köpek on yıl boyunca her gün tren istasyonunda nöbet tutarak 1935'te ölmeden önce sahibinin geri gelmesini bekledi. Kim böyle sadık bir dost istemez ki?

  Akita Köpek Özellikleri yazımıza göz atarak köpek türü hakkında daha fazlasını görebilirsiniz.

  4. Rough Collie

  Sahibine En Sadık Köpek Cinsleri
  Rough Collie

  Uzun tüylü Collie, İskoç kökenli bir çoban köpeği cinsidir. Bu köpek ırkının sahiplerini koruma geçmişiyle sadık ve özverili köpekler olarak ün kazandığı öne sürülmektedir.

  Bu özellikleri yanı sıra hassas, zeki olmaları ve sahiplerinin ihtiyaçlarını önceden görebilmeleri onları mükemmel çalışma ve terapi köpekleri yapıyor.

  Rough Collie ırkı köpekler iyi huylu, arkadaş canlısı olsalar da yabancılara karşı şüpheci yaklaşım sergiler.

  5. Alman Çoban Köpeği (German Shepherd)

  Sahibine En Sadık Köpek Cinsleri
  Alman Çoban Köpeği

  Alman Çoban köpekleri göz korkutucu tazılar olarak bilinse de bu köpekler sürülerine ve sevdikleri herkese sadıktır.

  Alman Çoban Köpekleri, sadık olmalarının yanı sıra, en çok "takipçisi" olan köpekler arasındadır ve çoğu sahip, bu cinse ömür boyu bağlılık gösterme eğilimindedir.

  Alman Çoban Köpeği Özellikleri başlıklı yazımızla ırk hakkında detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

  6. Britanya Epanyölü (The Brittany Spaniel)

  Sahibine En Sadık Köpek Cinsleri
  Britinya Epanyölü

  Hevesli bir işçi olan Britanya Epanyolü, onlara yapmalarını söyleyeceğiniz her şeyi yapacak sadık ve aile odaklı bir köpek ırkıdır.

  Brittany köpek ırkları aktif kalmayı sever. Zihinsel ve fiziksel sağlık için günlük egzersizlere ihtiyaç duyabilir. Brittany köpekleri, çocuklarla iyi anlaşıp oyunlar oynar. Ayrıca ava gider ve çeviklik gibi köpek sporlarında rekabet edebilir.

  Tatlı huylu, hassas ve eğitilmesi kolay oldukları için dikkate değer bir köpek ırkıdır. Başlangıçta kuş avcılığı için yetiştirilen bu köpekler, giderek daha popüler hale gelen aile köpekleri ve refakatçi köpeklerden biri olmuştur. Muazzam sadakatlerine, sevimli kişiliklerine ve büyüklüklerine karşı koymak çok mümkün değildir.

  7. St. Bernard

  Sahibine En Sadık Köpek Cinsleri
  Siant Bernard

  Sadık ve kendini adamış bir köpek arayan herkes Saint Bernard ile aradığını bulabilecektir. Ve köpek meraklılarının "Beethoven" filminden öğrendiği bir şey varsa o da St. Bernard'ların açık ara en sadık, şefkatli ve sevgi dolu aile köpekleri olduğudur.

  Başlangıçta İsviçre Alpleri'nde kurtarma köpekleri olarak yetiştirilen bu heybetli cins, sahiplerini çığ altında adeta bir kafes içinde kalmış halde güven içinde tutabilir ve devasa boyutları sayesinde onları güvenli bir yere çekebilir.

  Tüm St. Bernard'ın sahip olduğu kurtarma içgüdüleri, onları ailelerini korumaya ve kollamaya ve hatta çocuklara “dadı” oynamaya itme eğilimindedir. Sadakatleri, sahiplerini memnun etme heveslerine atfedilir.

  8. Rottweiler

  Sahibine En Sadık Köpek Cinsleri
  Rottweiler

  Rottweiler, dürüst ve ailesine derinden bağlı bir köpek ırkıdır. Bu köpekler “güçlü, koruyucu ve sadık” olarak tanımlanır.

  Çevrelerine ve beraberinde yaşadığı insanlara büyük ölçüde hakimdirler ve bu doğuştan gelen bir özelliktir. Bu köpekler başlangıçta çoban ve çalışan köpekler olarak kullanıldı. Sadakatleri doğuştan gelen bir kişilik özelliğidir.

  Bir Rottweiler, bağlı olunduğu, sevildiği ve onlara ilgi gösterildiği sürece sahibinin en sadık dostu olacaktır. Korkulan bir cins olmalarına rağmen bu köpekler hassastır ve uzun süre yalnız bırakılırsa ayrılık kaygısına yatkınlığı bulunmaktadır.

  Rottweiler Irkı Özellikleri başlıklı yazımızla bu ırk ile ilgili daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

  9. Dakhund (Dachshunds)

  Sahibine En Sadık Köpek Cinsleri
  Dakhund

  Dachshund kökeni Almanya'ya kadar gider ve yaygın olarak en sadık ve eğlenceli köpek ırklarından biri olarak bilinir. İnsanlar genellikle küçük ama uzun vücutları nedeniyle onlara sosisli köpek, sosisli köpek veya sosisli sandviç takma isimlerini takmıştır.

  Kısa bacakları ve porsuk, tavşan ve diğer kemirgenleri avlamaya uygun büyük kazma pençeleri vardır.
  Dachshund'lar sahiplerini korumak, onları yangınlardan kurtarmak ve hatta saldırılara karşı korumakla ünlüdür. Eğlenceyi ve oynamayı severler ve biraz inatçı olabilseler de meraklı av doğalarını korurlar.
  Bu köpek kıskançtır, bir kişiye bağlılık geliştirebilir ve diğerlerini dışlanmış hissettirebilir.

  10. Chihuahua (Şivava)

  Sahibine En Sadık Köpek Cinsleri
  Chihuahua (Şivava)

  Tıpkı Dachshund gibi, Chihuahua da favorilerini seçer ve bunu yaptıklarında sonuna kadar favori kişilerine sadık kalırlar. Bu yavrular bu listedekilerin çoğundan daha küçük olma eğiliminde olsalar da, son derece sadıklar ve büyük bir kişiliğe sahipler, bu yüzden bu kadar çekici olabilirler.

  Çoğu zaman şanslı bir insana tutunma eğiliminde olsalar da, onları eğittiğiniz ve sosyalleştirdiğiniz sürece diğer insanlara da açılabilirler. Ancak yabancılara karşı kaba olma eğilimleri, insanlarını korumak için doğuştan gelen özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

  Chihuahua (Şivava) Irk Özellikleri adlı blog yazımız bu köpek türü hakkında fazlaca bilgiyi içermektedir.

  11. Kuvasz

  Sahibine En Sadık Köpek Cinsleri
  Kuvasz

  Kuvasz köpek ırkının kökleri Macaristan topraklarına dayanmaktadır. Günümüzde takdire şayan zekaya ve palyaço (oyuncu) mizah anlayışına sahip ünlü ev hayvanlarıdır.

  Bu köpekler, mesafeli ve bağımsız bir ruha sahip olmalarına rağmen sevdikleri insanlara son derece sadıktır. Kuvasz köpek ırkları, insanlarını yabancılardan korumak için büyük bedenlerini, zekalarını, güçlerini ve sadakat özelliklerini bir araya getirir.

  Yine de, onları genç yaştan itibaren sosyalleştirdiğinizden ve eğittiğinizden emin olun. Bu köpekler aşırı agresif olabilir ve sınırları anlayamayabilir. Sıkılmış bir Kuvasz, başıboş ve yıkıcı olabilir.

  12. Doberman

  Sahibine En Sadık Köpek Cinsleri
  Doberman

  Almanya'dan Karl Friedrich Dobermann adlı bir adam, Dobermann Pinscher köpek ırkını geliştirdi. Kesin ataları bir sır olarak kalsa da, Doberman'ın Rottweiler, Black ve Tan Terrier ve Alman Pinscher'ın genlerine sahip olduğu düşünülmektedir. Orduda, köpek sporlarında ve aile koruyucularında tercih edilen son derece enerjik ve zeki köpeklerdir.

  Bu köpeklerin aristokrat özellikleri, şık paltoları, atletik vücut yapıları ve şiddetli itibarları vardır. Aile üyeleri için doğal bir koruyucudurlar.

  Doberman Pinscher Köpek Irkı Özellikleri isimli yazımız bu ırk hakkında detaylı bilgileri sizlere verecektir.

  Bu listede eksik olan köpeklerin sadık ırklar olmadığı anlamı çıkarılmamalıdır. Tüm köpekler doğası gereği güvenilirdir ve büyük sadakat gösterebilir. Yapılması gereken tek şey onlara iyi davranmak ve sadakatlerini kazanmaktır.
  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad