Köpeklerin Çene Basıncı Sıralaması: Dünyanın En Güçlü 20 Köpeği

Dünyanın en güçlü köpeği hangi cins? sorusunun cevabını merak ediyor olmalısınız. Dünyanın en güçlü köpekleri, köpek severlerin merakını ve ilgisini her zaman için çeken konu başlığı olmuştur. Köpekler ısırma güçlerine göre en güçlüler listesine girer.

Dünyanın en güçlü 5 köpeği, dünyanın en güçlü 10 köpeği gibi merak uyandıran içerik paylaşımları her zaman internet dünyasında yerini korumuştur. Biz bu yazımızla sayıyı biraz daha artırıp ''Dünyanın en güçlü 20 köpeği'' sıralamasını paylaşacağız.

Dünyanın en güçlü 5 köpeği, dünyanın en güçlü 10 köpeği gibi merak uyandıran içerik paylaşımları her zaman internet dünyasında yerini korumuştur. Biz bu yazımızla sayıyı biraz daha artırıp ''Dünyanın en güçlü 20 köpeği'' sıralamasını paylaşacağız.
Çene Basıncı Sıralamasına Göre Dünyanın En Güçlü 20 Köpeği

Günümüz dünyasında köpek ısırıklarının şiddetinin kaydedildiği ve sınıflandırıldığı bir gerçektir. Bu bizi şu soruları sormaya götürüyor: En güçlü ısırık hangi köpek ırklarındadır? Hangi köpekler tek bir ısırıkla en çok hasarı verebilir?

 
 

Dünyada Isırma Gücü En Yüksek 20 Köpek

1. Kangal Çene Basıncı - En Güçlü Çene Basıncı Olan Köpek Irkı

köpeklerin çene basıncı sıralaması
Kangal en güçlü köpek listesinde ilk sırada

Kangal, 743 PSI ısırma kuvvetiyle (337 kg çene basıncı) en güçlü ısırığı olan köpek olarak en üstte yer almaktadır. Bekçi köpeği olarak geliştirilen Kangal, dünyadaki en güçlü köpek olarak kabul edilir. 

Kangal dünyanın kaçıncı güçlü köpeği sorusunun cevabını böylece vermiş oluyoruz.

Koruma becerileriyle tanınan Kangallar hem ailelerine hem de bakmaları için emanet edilen hayvanlara son derece sadıktırlar. Irkın kurtlar, çakallar ve hatta ayılar dahil büyük yırtıcılarla yüzleştiği ve galip geldiği biliniyor.

2. The American Bandogge Mastiff Çene Basıncı

en güçlü çene basıncı köpekler
Amerikan Bandogge çene basıncı ile ürkütüyor

Amerikan Bandogge güçlü çeneleriyle dikkat çeken köpek cinslerinden biridir. 

Amerikan Bandogge Mastiff çene basıncı 730 PSI olarak ölçülmüştür. Yani 331,12 kg ağırlığında bir ısırma kuvvetine sahip olan bu ırk Amerikan PittBull Teriyeri ile Napoliten Mastiff arasındaki melezleşmenin sonucunda meydana gelmiştir.

En sevdiklerine karşı muazzam kalbi ve sadakatiyle tanınan bir köpek türüdür. Tehdit edildiklerini hissederlerse, ailesini korumak için hayatını feda edecek derecede koruyucudur.

 
 

3. Cane Corso Çene Basıncı

köpeklerin çene basıncı sıralaması
Cane Corso güç sıralamasında 3 üncü sırada

Cane Corso, bekçi köpeği olarak kullanılmak üzere geliştirilmiş bir köpek türüdür. Cane Corso, güçlü kafası ve kaslı gövdesiyle etkileyici görünümlü bir canlıdır. 

Kulağı kesilmiş olarak görülen Cane Corso birçok insanda korku uyandırabilir. Bu köpek ırkının çene basıncı 700 PSI yani 317,51 Kg ağırlığa eşittir. Bu ısırma kuvveti ile listenin ilk üçünde kendine yer buluyor.

4. Dogue de Bordeaux Çene Basıncı

en güçlü çene basınçlı köpekler
Köpek çene basıncı sıralamasında 4 numara

Dogue de Bordeaux, Molosser ailesinin soyundan gelen ve Fransa'nın Bordeaux kentinden gelen bir diğer güçlü köpek türüdür. Fransız Mastifi olarak da bilinen Dogue de Bordeaux, 556 PSI ölçümlü kuvvetle etkileyici bir ısırık verir. Bu çene basıncı değerinin ağırlık karşılığı 254,01 kg ısırma kuvvetidir.

Dogue de Bordeaux köpek türü, genellikle ağır arabaları çekmek veya ağır nesneleri hareket ettirmek gibi gücün gerekli olduğu alanlarda kullanılıyordu. Dogue de Bordeaux, zengin ve ünlülerin evlerine ve eşyalarına göz kulak olmak için koruma olarak da kullanıldı.

5. Tosa Inu Çene Basıncı

kopeklerin-cene-basinci-siralamasi
Köpeklerin çene kuvveti sıralamsında 5 inci. (Foto: Pinterest)

Japon kökenli bir köpek türü olan Tosa Inu, 1300'lü yıllara kadar giden geçmişinde savaşçı bir köpek olarak yetiştirilmiştir. Tosa Inu’nun kökeninin Kochi, Shikoku, German Pointer, Mastiff, Great Dane, Saint Bernard, Bull Terrier gibi köpek ırkları olduğu düşünülmektedir. Bu ırklar, anavatanı Japonya'da büyük popülerlik kazanmış ve kendilerine "Köpek dünyasının Sumo güreşçisi" lakabı takılmıştır.

Japonya’da büyük saygı gören Tosa Inu, ulusal bir hazine olarak kabul ediliyor. Etkileyici büyüklükteki bir köpek cinsi olan Tosa Inu'nun çene basıncının tam 556 PSI - 252,20 Kg olması tabii şaşırtıcı değildir. Bu cins, sevgi dolu ve sadık bir aile dostu olmasına rağmen, bir çukur dövüşçüsü olarak kökenlerine sadık kalarak diğer hayvanlara karşı saldırgan olabilir.

 
 

Tosa İnu Özellikleri başlıklı yazımıza göz atarak bu köpek ırkı hakkında daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

6. İngiliz Mastifi (English Mastiff) Çene Basıncı

köpeklerin çene basıncı sıralaması
İngiliz Mastifi sıralamada 6 ncı sırada. (Foto: Petpress.net-Pinterest)

Bu köpek cinsi Eski İngiliz Mastifi olarak da adlandırılır. İngiliz Mastiff, ailesine karşı nazik ve sevecen doğasıyla bilinmektedir. Bu tür özellikle çocuklu aileler için uygundur. Her ne kadar insanlara karşı yumuşak ve tatlı doğasıyla tanınsa da, 556 PSI kuvvetinde çene basıncı değeri ile özel bir ısırma gücüne sahiptir.

İngiliz Mastiff köpek ırkının çene basıncının ağırlık karşılığı 252,19 Kg'ye denk gelmektedir.

İngiliz Mastiff köpek saldırgan davranışlar segileyebilir. Irkın ilk rolü bekçi olmaktı, yani güçlü ve kuvvetli dişleri bu nesli mükemmelleştirmekteydi.

7. Dogo Presa Canario Çene Basıncı

köpeklerin çene basıncı sıralaması, en güçlü çene basınçlı köpekler
Köpek çene basıncı sıralamasında 7.sırada Dogo Canario var (Foto: Pinterest)

Presa / Dogo Canario güçlü ve kaslı görünümü ile birlikte kulaklarının kesilmiş olması nedeniyle oldukça korkutucu bir görünüme sahip bir köpek ırkıdır. 

Presa / Dogo Canario, genellikle Kanarya mastifi olarak da adlandırılan bir köpek için 540 PSI ısırma kuvveti uygular. Çene basıncının kilogram karşılığı 244,93 Kg'dir.

Başlangıçta çiftlik hayvanlarının yöneticisi olarak yetiştirilen bu köpeğin güçlü ısırığı, evinin ve ailesinin koruyucusu olarak üstlendiği rolün en güçlü yönlerinden biriydi.

8. Dogo Argentino Çene Basıncı

köpeklerin çene basıncı sıralaması, en güçlü çene basınçlı köpekler
Dogo Argentino çene basıncı sıralamasında 8 inci sırada (Foto: Pinterest)

Dogo Argentino, korkusuz doğasıyla bilinen bir köpek cinsidir. Dogo, ölümcül bir tehditle karşı karşıya kalsa dahi geri adım atmayacak kadar cesur ve kararlıdır. 

Dogo Argentino 500 PSI ısırma gücüne (226,79 Kg. çene basıncı) erişerek en güçlü çene basıncına sahip bir köpek olmasa da tek bir hamlede hedefine oldukça büyük bir hasar verebilir.

 
 

Dogo Argentino Özellikleri yazımıza göz atarak cins hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

9. Leonberger Çene Basıncı

köpeklerin çene basıncı sıralaması, en güçlü çene basınçlı köpekler
Leonberger, köpek çene kuvveti sıralamasında 9 uncu sırada

Leonberger, Almanya menşeili bir köpek türüdür. Ebatı büyük olan bu köpek cinsi Newfoundland köpekleri, Saint Bernards ve Büyük Pirene'ler arasındaki özenli melezlemeyle yaratılmıştır. 

Oldukça sosyal bir köpek olan Leonberger, en çok ailesi ve arkadaşlarıyla zaman geçirmekten memnun olur. Irkın yumuşak ve hassas bir yanı vardır ve aile bireyleri arasında anlaşmazlıklar olduğunda bunu hissederek olumsuz etkilenir.

Leonberger saldırganlığı ile bilinmese de, 399 PSI gibi inanılmaz bir çene basıncına sahiptir. Bu değer 180,98 Kg ağırlığa denk gelmektedir.

Leonberger Özellikleri başlıklı yazımıza göz atarak tür hakkında daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

10. Akita Inu Çene Basıncı

köpeklerin çene basıncı sıralaması, en güçlü çene basınçlı köpekler
Akita Inu sıralamada 10 uncu sırada

Akita Inu bir başka güçlü köpek türüdür. Japonya kökenli olan Akita Inu çene basıncı 350 ile 400 PSI yani 175 - 180 Kg arasında değişmektedir. 

Akita Inu köpek ırkı sevdiklerini tehlikeden koruyarak mükemmel bir bekçi köpeği görevi yapar. Irk ailesine sadıktır ama yabancılardan şüphelidir ve tehdit edildiğinde saldırgan bir tavır sergiler.

Akita Inu güçlü, ciddi ve özellikle aptallığa müsamaha göstermiyor. Irk diğer hayvanlara ve özellikle köpeklere karşı saldırgan olabilir. Akita Inu çocukların büyük olmasından dolayı küçük evlerde önerilmemektedir.

 
 

Akita İnu Özellikleri Nelerdir başlıklı yazıya göz atarak bu köpek cinsleri hakkında daha fazlasına erişebilirsiniz.

11. Staffordshire Bull Terrier Çene Basıncı

köpeklerin çene basıncı sıralaması, en güçlü çene basınçlı köpekler
En güçlü köpekler listesinde 11 numara 

Staffordshire Bull Terrier savaşçı bir kökenden gelse de, bugün çocuklarla arası mükemmel olduğu bilinen, sevecen bir aile dostudur. 

Staffordshire Bull Terrier çene basıncı olarak 328 PSI (149 Kg) ısırma gücüne sahip olmalarına rağmen; ısırma vakalarına karışmaları son derece alışılmadık bir durumdur.

12. Rottweiler Çene Basıncı

köpeklerin çene basıncı sıralaması, en güçlü çene basınçlı köpekler
Çene basıncı yüksek olan köpekler arasında Rottweiler 12 numara

Rottweiler çene basıncı 328 PSI yani 149 Kg ağırlığındadır. Polis birimleri gibi kamu güvenliği alanlarında tercih edilen köpek türü olan Rottweiler, fiziksel gücü ve ürkütücü varlığıyla çok değerli, korkusuz bir köpek olarak kabul ediliyor.

Rottweiler çok zeki bir cinstir. Bunlar doğaları gereği saldırgan değiller ve harika aile dostları olurlar.

Bu köpek ırkı hakkında daha fazla bilgiye Rottweiler ırk özellikleri başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

13. The American Bully Çene Basıncı

köpeklerin çene basıncı sıralaması, en güçlü çene basınçlı köpekler
Amerikan Bully listede 13 üncü sırada

Amerikan Bully, aşırı kasılmış yapısı ile yere çok yakın bir beden şekline sahiptir. Amerikan Bully 315 PSI'lik bir çene basıncına sahiptir.

 
 

14. Bullmastiff Çene Basıncı

köpeklerin çene basıncı sıralaması, en güçlü çene basınçlı köpekler
Bullmastiff

Bullmastiff, bekçi köpeği olarak kullanılmak üzere geliştirilmiş bir köpek cinsidir. Bullmastiff 305 PSI çene basıncına sahiptir. 

Bullmastif nazik yönüyle ve sadakatleriyle tanınan mükemmel aile dostlarıdır. Saldırganlık, cinsle ilişkilendirilen bir özellik değildir.

15. Bull Terrier Çene Basıncı

köpeklerin çene basıncı sıralaması, en güçlü çene basınçlı köpekler
Bull Teriyeri, çene basıncı listesinde 15 numara

Bull Terrier, köpekbalığı şeklindeki kafası ve badem gözleriyle kolayca ayırt edilebilir. Bull Teriyeri inatçılığı ile tanınan bir cinstir ve çok kaslı bir bedeni vardır. Bull Terrier'in ısırma kuvveti etkileyici bir şekilde 269 PSI çene basıncıdır.

Bu köpek cinsi hakkında daha çok bilgiye Bull Terrier ırk özellikleri başlıklı yazımızdan erişebilirsiniz.

16. Alman Çoban Köpeği Çene Basıncı

köpeklerin çene basıncı sıralaması, en güçlü çene basınçlı köpekler
Alman Çoban Köpeği listede 16.sırada

Amerika'nın en sevilen köpek türlerinden biri olan Alman Çoban Köpekleri, 238 PSI ısırma kuvvetine sahiptir. Bu köpek ırkı çok zekidir ve genellikle koruma işinde kullanılır. Cesaretleri, güçleri ve doğuştan gelen zekaları yüzünden Alman Çoban köpekleri polis veya askeri işler için popüler bir cins. olmuştur.

Alman çobanları sadık aile dostlarıdır ve gerekirse hayatlarıyla koruyacakları ailelerine çabucak ve derinden bağlanırlar.

 
 
Çene basıncı sıralamasında yer alan bu köpek hakkında Alman Çoban Köpeği Özellikleri başlıklı yazımız ile detaylı bilgi edinebilirsiniz.

17. Amerikan Staffordshire Terrier Çene Basıncı

köpeklerin çene basıncı sıralaması, en güçlü çene basınçlı köpekler
Amerikan Staffordshire Teriyeri çene basıncı sıralamasında 17.sırada

Amerikan Staffordshire Teriyer, halk arasında Amstaff olarak da bilinir. Genellikle agresif bir köpek olarak kalıplaşmış bir köpek türüdür. 

Amerikan Staffordshire Terrier Amstaff'ın çene basıncı 235 PSI değerindedir. Saldırganlık ile özdeşleşmiş bu köpek ilginç bir şekilde, bu listedeki köpeklerden en düşük ölçülerden birine sahiptir.

Söz konusu köpek cinsi hakkında detaylı açıklamalara Amerikan Staffordshire Terrier ırk özellikleri başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

18. Amerikan PitBull Terrier Çene Basıncı

köpeklerin çene basıncı sıralaması, en güçlü çene basınçlı köpekler
Pitbull Teriyeri 18.sırada

American Pit Bull Terrier mükemmel bir aile dostudur. Bu köpek tüm insanlar için özellikle de ailesi için sevecendir. Gerçek Amerikan PittBull Teriyeri çoğunlukla saldırgandır.

American Pit Bull Terrier çene basıncı 235 PSI değerindedir.

19. Boxer Çene Basıncı

köpeklerin çene basıncı sıralaması, en güçlü çene basınçlı köpekler
Köpeklerin çene kuvveti sıralamasında 19 numara

Boxer tatlı ve sevilebilir bir ırktır ama güçlü ve kaslı vücudu yüzünden bu köpek genelde bir pitbull ile karıştırılır. Köklerinin izini "bullenbaiers" olarak bilinen bir grup cinse bırakan boxer köpek, aralarında Mastifler, Büyük Danimarkalılar, Bulldog'lar ve Terrierler'in de bulunduğu pek çok farklı köpek türünün karışımından oluşuyor. 

 
 
Boxer köpek cinsinin çene basıncı 230 PSI değerindedir.

Boxer köpek ırk özellikleri başlıklı yazımızla bu köpek türü hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

20. Labrador Retriever Çene Basıncı

köpeklerin çene basıncı sıralaması, en güçlü çene basınçlı köpekler
Çene basıncı değerinde 20.sırada

Isırıcıdan çok sevgili olarak bilinse de, tatlı, doğuştan mutlu Labrador Retriever'ın toplamda 230 PSI ölçülen güçlü bir ısırma gücü vardır. Labrador Retriever, zekası ve eğlenceli doğasıyla bilinen aktif spor köpeği, ısırık vakalarıyla pek bağlantısı olmayan harika bir aile dostu.

Köpeklerin çene basıncı değerleri, bizlere en güçlü çene basıncı hangi köpekte? sorusunun cevabını vermektedir.

Bir köpeğin ısırığıyla bir varlığı incitebilme yetisinin büyüklüğü, köpeğin ısırma kuvvetini ölçmekten geçmektedir. Bir köpeğin ısırma kuvvetini ölçmek, insan veya hayvan etine uygulanan bir ısırığın, ısırığı alan kişiyi nasıl etkileyeceğini anlamak için bilimsel olarak doğru bir yoldur. 

 
 
Köpek ısırma kuvveti ölçümü, inç kare başına pound veya PSI olarak bilinir.

PSI, etkilenen yüzey alanına ve arkasındaki güce göre bir nesneye uygulanan basınç miktarını algılamak üzere kalibre edilmiş bir ayar ölçümüdür. Bir köpeğin PSI ölçümünü etkileyebilecek birçok faktör vardır. Bunlar:

-Isırılan şey
-Köpeğin ısırma anındaki akli ve/veya duygusal hali
-Söz konusu köpek

Bir köpek sadece kışkırtıldığında veya kendi hayatı için korkarken tüm gücünden faydalanır. Buna ek olarak, köpeğin fiziksel yapısı da doğal olarak, gerektiğinde güçlü bir yumrukla ısırma yeteneğini belirleyen önemli bir faktördür.
Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

Below Post Ad