Dogo Argentino Çene Basıncı Kaçtır?

Dogo Argentino kimi zaman Arjantin Mastifi veya Arjantin Dogosu olarak da adlandırılır. Dogo Argentino çene basıncı değeri ile güçlü, atletik ve diğer yandan da sadık bir köpek ırkıdır.

Dış görüntüsü nedeniyle görenlere endişe veren Dogo Argentino hakkında bilgilere bu yazımızla erişebilirsiniz.

  dogo argentino hangi köpeklerin karışımı
  Dogo Argentino Özellikleri Nelerdir?


  Dogo Argentino Hikayesi

  Dogo Argentino ırkının ortaya çıkışı Antonio Nores Martinez adında Arjantinli bir adamın kendisine korkusuz bir av köpeği ve aynı zamanda sadık bir arkadaş istemesi ile meydana gelmiştir.

  Dogo Argentino ırkında arzu edilen özelliklere ulaşabilmek için birçok tür karıştırıldı. Martinez çalışmaları sonucunda güçlü av dürtüsü ve kas yapısıyla, Arjantin'in engebeli arazisinde avlanmak ve sadık bir aile koruyucusu olmak için ideal, güvenilir bir yol arkadaşı köpek yarattı. 

  Ne yazık ki bu tür güçlü ve korkusuz doğası nedeniyle köpek dövüşlerinde kullanıldı ve halen kullanıldığı da bilinmektedir.

  Dogo Argentino Hangi Ülkenin Köpeğidir?

  Adından da anlaşılacağı üzere Arjantin menşeili bir köpek cinsidir.

  Dogo Argentino Hangi Köpeklerin Karışımıdır?

  Dogo Argentino, Cordoba dövüş köpeği ile Mastiff, Bulldog, Bull Teriyer ve Boxer cinsi köpeklerin çaprazlanması sonucu yaratılmıştır. Genlerine katkısı olan diğer köpek cinsleri ise Great Dane, Irish Wolfhound ve English Pointer isimli köpeklerdir.

  Ortaya çıkış hikayesi göz önüne alınırsa Dogo Argentino laboratuvar köpeği mi? sorusu Evet olarak karşılık bulacaktır.

  Dogo Argentino Özellikleri

  Büyük ve kaslı bir köpek türü olan Dogo Argentinonun özellikleri arasında, özellikle avcılık alanında yaban domuzlarıyla başa çıkabilmek amacıyla yetiştirilmesi gelmektedir. Bu nedenle atletik, cesur ve zeki olma özellikleri bu köpek ırkında bir araya toplanmıştır.

  Avcılık görevi nedeniyle saldırgan yanı baskın olmasına rağmen Dogo Argentino ailesine karşı oldukça sevecen olma eğilimi taşır ve ailesine sonuna kadar sadık olması taşıdığı özelliklerinden bir diğeridir. Aileye yüksek sadakat gösterse de bu köpek ırkı genellikle ilk kez köpek sahiplenme niyetinde olanlar için ideal değildir. Çünkü dikkatli ve tutarlı bir eğitim ve sosyalleşme gerektirir. Bu ırkın sahip olduğu fiziksel güç, büyük köpekleri hizada tutabilecek sağlam, aktif bir eğitmeni ve bu eğitmenin katı sınırlara sahip olmasını gerektiriyor.

  Dogo Argentino özelliklerinden bir diğeri de, doğru eğitim ve sevgi dolu iyi bir yuvayla cesur ve kendini işine adamış bir aile dostu olmanın yanı sıra mükemmel bir bekçi köpeği de olabilmesidir.

  Dogo Argentino'nun düzenli olarak egzersizlerle ve yürüyüşlerle aktif kalması gerekir. Uzun süre yalnız bırakılmaması Dogo Argentino köpeklerinin bilinmesi gereken özellikleri arasındadır. Aksi takdirde sıkılıp yıkıcı davranışlar sergileyebilir. Genel olarak çok fazla günlük aktiviteye ihtiyaç duyan akıllı ve atletik bir köpek ırkıdır.

  Bu köpeğin bulunduğu bahçe için uzun ve sağlam bir çit olmazsa olmazdır. Aksi takdirde Dogo Argentino'nun üst düzey av dürtüsü onları küçük hayvanları kovalamaya ya da bağımsız olarak gezinmeye götürebilir. 

  Dogo Argentino yabancılara karşı temkinli ve mesafelidir. Diğer insanlar ve evcil hayvanlarla sosyalleşmek de Dogo Argentino'nun yabancılar ve diğer hayvanlarla ilgili doğal uyarısını kontrol altında tutmak için kilit noktalardan birini oluşturmaktadır.

  Dogo Arjantinoları, genellikle büyük av hayvanlarının avlanmasına yardım etmek için kullanılsa da, polis işleri, arama kurtarma, askeri işler ve servis köpekleri olarak da eğitilirler.

  Dogo Argentino Hangi Ülkelerde Yasaktır?

  Dogo Arjantin, köpek dövüşlerinde kullanıldığı için Avustralya, Cayman Adaları, Danimarka, Fiji, İzlanda, Singapur ve Ukrayna gibi bazı ülkelerde tehlikeli ve yasaklanmış köpek ırkı olarak kabul edilmektedir. Birleşik Krallık'ta, verilmiş yetki dışında bu köpeğe sahip olmak yasa dışıdır.

  Dogo Apartmanda Beslenebilir Mi?

  Dogo Argentino, bulunduğu daire geniş değilse ve bol günlük egzersiz gereksinimini gidermek için dışarı çıkarılmadıkça, tipik olarak iyi bir apartman köpeği değildir. Bunlar, oynamak ve zihinsel ve fiziksel enerjiyi yakmak için çok fazla alana ihtiyaç duyan büyük köpeklerdir.

  Dogo Argentino Boy ve Kilo Değerleri Kaç Olmalıdır?

  Erkek Dogo Argentino köpekleri 70 cm boya ve 45 kg ağırlığa sahipken dişi türleri 65 cm boya ve 35 kg ağırlığa ulaşmaktadır. Bu büyüklükler "üretim standardı" olarak kabul edilse de bazı Dogo Argentino türleri biraz daha büyük veya küçük olabilir.

  Dogo Argentino'nun büyük ve geniş kafa yapıları onların Amerikan Bulldog'una veya Amerikan PittBull Terrier'ine benzetilmesine yol açmaktadır.

  Dogo Argentino Genetik Hastalıkları

  Dogo Argentino'nun bir kaç sağlık problemi vardır. En büyük sağlık sorunlarından biri sağırlıktır. Bu ırktaki köpeklerin yaklaşık yüzde 10'unun bir veya iki kulağında sağırlık mevcuttur. 

  Genel olarak beyaz kürk rengi sağırlık belirtisi olarak adlandırılır. Dalmaçyalılar, Beyaz Boxer köpekleri ve Beyaz Bull Teriyerleri de dahil olmak üzere çoğunlukla beyaz renkli diğer köpeklerde sağırlık sorunu görülmektedir.

  Irk hipotiroidi (tiroid bezinin az çalışması), glokom (göz tansiyonu) ve larengeal felç (gırtlak felci) gibi başka rahatsızlıklar da geliştirebilir. Dogo Argentino, kalça displazisi (kalça çıkığı) de çekebilir. Bu, büyük boyutlu ırklar arasında yaygın bir sağlık sorunudur.

  Dogo Argentino Ne Yer?

  Dogo Argentino, beslenme ihtiyacı fazla olan büyük köpeklerdir. Bu cins, sağlıklı ve güçlü büyümeyi gerçekleştirebilmek amacıyla ideal diyeti sağlamak için vitamin ve besinlerle dolu birinci sınıf evcil köpek mamasına gereksinim duyar.

  Oldukça yüksek enerjili bir ırk olduğu beslenme konusunda dikkate alınmalıdır. Beslenme ihtiyaçları çocukluktan yetişkinliğe değişim göstereceği için Dogo Argentino'ya uygun bir beslenme planı oluşturmanın en iyi yolu, veterineriyle veya profesyonel bir beslenme uzmanıyla ihtiyaçları hakkında konuşmaktır.

  Dogo Argentino Bakım İhtiyacı

  Dogo Argentino, ihtiyaçları karşılanmadığı takdirde sıkılabilecek, kaygılanabilecek ve yıkıcı olabilecek bir köpek türüdür ve onun bu yoğun enerjisi bol miktarda egzersiz ve zihinsel aktivite ile sıfırlanmalıdır.
  Güneş koruması gerektirseler de, tımar bu köpekler için oldukça basittir.

  Dogo Argentino'nun kısa, tamamen beyaz bir paltosu vardır ancak baş bölgesinde bazen siyah bir leke olduğu da görülmektedir. 

  Kürk tüyleri kısa ve bakımı oldukça kolay olsa da Dogo Argentino'nun boyutu bakım sürecini biraz daha zorlaştırabilmektedir. Haftada bir fırçalanması ve üç ayda bir ya da kirlenirse daha erken yıkanması tavsiye edilmektedir. Tüy dökmeleri oldukça fazla olsa da tüy uzunlukları kısa olduğu için daha az göze batmaktadır.

  Bakım esnasında kullanılmasının işleri kolaylaştırdığı ve En İyi Köpek Bakım Ürünleri başlıklı yazımızda anlattığımız ürünlere göz atmanızı öneriyoruz.

  Dogo Argentino'nun Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İlişkisi

  Dogo Argentino'nun ailelerine çok sadık olduklarını belirtmiştik. Bulunduğu ailedeki çocuk üyelere de aynı şekilde sadık olurlar. Burada önemli olan aileler tarafından köpek ile çocuk arasında bağlantıyı sağlıklı şekilde kurmayı sağlayabilmektir.

  Çocuklar aileden olsalar da köpeklerle her zaman gözetim altında tutulmalı ve herhangi bir olay yaşanmaması için hayvanlarla nasıl etkileşim içinde olunacağı konusunda eğitim verilmelidir. Dogo Arjantinonun erken sosyalleşmesi ve yeni insanlar ve hayvanlarla etkileşime girmesine ne kadar erken başlanırsa o kadar faydalı bir sonuç alınabileceği göz ardı edilmemelidir.

  Dogo Argentino'nun avlanma dürtüsü yüksektir. Bu durum kedi ve diğer köpekler de dahil olmak üzere daha küçük evcil hayvanlar söz konusu olduğunda sorun oluşturabilir. Bu cins, başka evcil hayvanı olmayan ya da sadece başka büyük köpekleri olan evlere en uygun cinstir diyebiliriz.

  Dogos Argentino Saldırgan Mı?

  Dogos Argentino'nun güçlü bir koruma içgüdüsü bulunmaktadır. Genellikle kendileriyle rahat olan insanlardan hoşlanırlar ancak yabancıların yanında nasıl davranacaklarını öğrenmek için iyi bir sosyalleşmeye ve eğitime ihtiyaçları vardır. Ek olarak, bazı Dogolar diğer köpeklere karşı saldırganlık gösterme eğilimindedir.

  Dogo Argentino Yaşam Süresi Ne Kadardır?

  Bu köpek ırkının ortalama yaşam süresi 10 - 15 yıl arasındadır.

  Dogo Argentino Türkiye'de Beslemek Yasak Mı?

  Türkiye'de tehlike arz eden ırklar arasında bu köpek türü de bulunmaktadır. Yapılan düzenlemeyle Türkiye'de Dogo Argentino beslemek yasak kapsamına alınmıştır.

  Dogo Argentino Çene Basıncı Kaç PSI Değerindedir?

  Köpeklerin çene basıncı sahip oldukları gücü temsil etmekte kullanılan başlıca verilerden biridir. Bu köpek ırkı da sahip olduğu ısırma kuvveti ile dikkat çekiyor.

  Dogo Argentino çene basıncı 500 PSI değerine tekabül etmektedir. Diğer bir deyişle bu köpek ırkının ısırma gücü 226,80 kg ağırlığa denktir.

  Tıpkı Dogo Argentino gibi tehlikeli köpek ırkları arasında sayılan ve Amerikan Stafffordshire Teriyeri ve Özellikleri başlıklı yazdığımız yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad