Doberman Pinscher Irk Özellikleri ve Bakım Kuralları Nelerdir?

Doberman köpek cinsleri, dünyada popülaritesi olan ve çok sayıda evin üyesi olmuş köpek ırklarındandır. Doberman köpek cinsleri sahip oldukları şık kabanları, atletik duruşu ile çok asil bir görünümdedir. Bu özellikleri onların temel tercih edilme nedenleri arasındadır.

doberman özellikleri ve bakımı
Doberman Özellikleri ve Bakımı 

  Doberman Hakkında Genel Bilgiler

  Doberman, genel olarak polis ve askeri işlerde, köpek sporlarında, ailenin koruyucusu ve refakatçisi olarak iyi performans gösteren enerji dolu ve akıllı bir köpek cinsidir.

  Doberman Pinscher (bazı ülkelerde Dobermann olarak yazılır) 19. yüzyılın sonunda ortaya çıktığı için, köpekler dünyasında yeni çocuk olarak tanımlanır. Bu detaya rağmen Doberman Amerika Birleşik Devletler'in en popüler ve en tanınan köpek cinslerinden biri haline gelmiştir.

  Görünümü şık ve sportif olan Doberman bu asil görünümün yanı sıra zeki, uyanık ve sadık olmak gibi niteliklere de sahiptir. Cesur bir bekçi köpeği olduğu kadar ailesinin sevilen bir dostudur da.

  Mizacı kalıtım, antrenman ve sosyalleşme dahil çeşitli faktörlerden etkilenir. İyi huylu yavrular meraklı ve şakacıdır, insanlara yaklaşmaya ve onları kucaklamaya isteklidir. Sosyalleşme Doberman yavru köpeğinin büyüyüp iyi bir köpek olmasını sağlar.

  Doberman’ın büyümesi biraz zaman almakta ve 3-4 yaşına kadar adeta bir kukla gibi kalmaktadır.

  Doberman Hangi Irk Soyundan Gelmektedir?

  Doberman, 19. yüzyılın sonlarında Almanya’da ortaya çıkmış ve daha çok bekçi köpeği sıfatını almış bir köpektir. Ata ırkı kesin olarak bilinmemekle birlikte Rottweiler, Black and Tan Terrier ve German Pinscher de dahil olmak üzere pek çok köpek ırkının karışımından olduğu düşünülmektedir.

  Doberman İnsana Saldırır Mı?

  Dobermanın saldırganlığı esasen yanlış bir yaklaşım üzerine inşa edilen düşüncedir. Değişik görünümleri onları saldırgan köpek olarak göstermektedir. Ancak gerçek durum farklıdır. Çok güçlü oldukları bir gerçektir ancak bu güçlü yapının altında  genel olarak nazik, dikkatli ve sevgi dolu bir köpek bulunmaktadır. 

  Doberman Sahibini Korur Mu?

  Doberman, yanlış bir ün kazandı. Bu köpek cinsinin tatlı bir kişiliği olsa da yabancılar onlardan korkuyor olabilir. Belaya bulaşmak için özel bir çabaya girmeyen Dobermanlar aileleri için tehlike sezerlerse bu tehlike arz eden insana saldırır.

  Doberman bir ailenin parçası olmaktan son derece mutluluk duyan köpek cinsidir. Sevdiklerine yakın olmayı severler ve bu yakınlık beraberinde doğal bir koruyuculuk da getirmektedir. Ailelerinin çocuklarına, arkadaşlarına ve misafirlerine iyi davranıldığı sürece herhangi bir alarm durumu yok demektir.

  Doberman sahibine sadık bir köpek ırkıdır.

  Doberman Olumsuz Özellikleri Nelerdir?

  Doberman'ın olumlu özelliklerine rağmen olumsuz özellikleri de bulunmaktadır. Bu olumsuzluk temelde bu köpek cinsinin herkese göre olmadığından kaynaklanmaktadır. 

  Doberman herkes için doğru köpek türü değil. Yetişkin Doberman yaklaşık 40-45 kg ağırlığındadır ve hem fiziksel hem de zihinsel olarak son derece hareketli bir karakter taşırlar. Çok fazla egzersize ihtiyaç duyarlar. 

  Sıkılmalarını önlemek için zihinsel zorluklara da ihtiyaçları vardır. Sağlıklı bir sosyalleşmeye ve eğitmeye vakit ayırabilecek ve onları her gün meşgul edecek güçlü bir ekip lideri ister. Bu durum, daha rahat bir yaşam tarzı benimseyen kişiler için yorucu olabilir.

  Tüm bu nedenlerle asil ve kusursuz görünüm Doberman köpek cinsini tercih etmek için tek başına bakılması gereken kriterler olmamalıdır.

  Doberman Alınır mı? Aile Köpeği Olur Mu?

  Düzgün bir şekilde sosyalleştirilmiş bir Doberman mükemmel bir evcil hayvan ve yol arkadaşı olurlar. Üstelik diğer köpeklerle de iyi anlaşırlar. Küçük çocuklara karşı nazik olduğu ve genelde sadık bir aile ferdi olduğu bilinmektedir. Evin bekçisi rolünü de üstlenmekten geri durmayacaktır. Buradaki önemli nokta verimli ve sağlıklı bir eğitim verilmiş olmasıdır.

  Ailelerinin tehdit altında olduğunu düşündüklerinde tereddüt etmeyen doğal bir koruyucudurlar ama sebepsiz yere saldırgan değildirler.

  Doberman Evde Beslenir Mi?

  Doberman köpek türü her köpek gibi sosyalleşmeye ve elbette iyi bir eğitime ihtiyaç duyar. Doberman'a verilecek bir eğitim onu apartman hayatına uyumlu hale getirecek ve herhangi bir sorun yaşamayacaktır.

  Evde Doberman besleyenler dikkat edilmesi gereken hususları yorum olarak bizlerle paylaşabilir ve doğru adımların atılmasına katkıda bulunabilir.

  Doberman daha çok gezinecek yeri olan bir ev için uygundur. Her gün çok fazla egzersize ihtiyaçları vardır.

  Güvenli bir bahçeye sahip bir eve ihtiyaçları vardır. Bu hem kendi güvenlikleri ve hem de kasıtlı olmadan kendi bölgelerine giren insanların ve hayvanların güvenliği için gereklidir.

  Doberman Eğitimi Nasıl Verilir?

  Dobermanlar süper zeki ve süper aktif bir köpek ırkıdır. Hızlı öğrenirler ve onları eğitmek kolaydır. Çok hızlı öğrendikleri için dersleri sürekli yenilikçi ve ilgi çekici tutmak zordur. Aynı zamanda son derece sadık ve güvenilir bir karakteri vardır.

  Doberman köpek cinsi için lider rolü her şey demektir. Doberman sahiplenme fikri taşıyanlar ya da sahiplenmiş olanların bilmesi gereken çok önemli bir detay bulunmaktadır. Eğer ona karşı güçlü bir lider olduğunuzu göstermezseniz Doberman içinde bulunduğu ailedeki alfa rolünü üstlenecektir. Bunun sonucunda da itaat ettirilmesi güç bir konuma gelecektir

  Bu nedenle erken ve istikrarlı bir itaat eğitimi, Doberman'a karşı lider olma rolünüzü üstlenmeniz için kritik öneme sahiptir.

  Doberman Soğuğa Dayanıklı Mı? Üşür Mü?

  Dobermanlar, soğuk havalara karşı hassastır ve kış aylarında kendilerini sıcak tutacak bir yere ya da barınağa ihtiyaç duyarlar. (Şöminenin yanında olmaktan hoşlanırlar).

  Doberman Laboratuvar Köpeği Mi?

  Doberman laboratuvar ürünü mü sorusunun cevabı için onun geçmişine değinmemiz gerekiyor. 

  19. yüzyılın sonlarında Almanya'da, Louis Dobermann adındaki bir vergi tahsil memuru yapmakla görevli olduğu para toplama işi haydutların saldırı riski nedeniyle tehlikeli olduğu için yanında köpek bulundurma kararı aldı.

  Bu görev sürecinde kendisine sadık bir yol arkadaşı ve koruyucu olması düşüncesiyle köpekler yetiştirmeye başladı. Üreme deneylerinin sonucu ilk Doberman Pinscher oldu.

  Doberman Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

  Doberman'ın hangi köpekler cinslerinden üretildiğine dair bir kayıt bulunmamaktadır. Ancak Rottweiler, German Pinscher, Black and Tan Terrier'in bu köpek cinsinin karışımın bir parçası olduğu söylenmektedir.

  Doberman isminin vergi memurundan geldiği de aşikardır.

  Doberman Nasıl Üretildi?

  19. yüzyılın sonunda Dobermann'ın çalışmalarına devam eden Alman üreticiler, görünümden ziyade işlevsellikle ilgileniyordu. Doberman'ı "süper köpek" olarak geliştirmek istediler. İlk başlarda en cesur, en akıllı, en hızlı ve en sert köpekleri yetiştirdiler. Bu çalışmayı neredeyse çok iyi başardılar. Irk inatçı ve saldırgan olmasıyla tanınır hale geldi.

  Doberman Boy ve Kilo Değerleri Kaç Olmalıdır?

  Yetişkin Doberman cinsiyetine göre farklı boy kilo oranlarına sahiptir. Erkeğinin omuz başının yerden yüksekliği 68–72 cm, dişininki 63–68 cm'dir. Yetişkin bir erkek Doberman 35–40 kg, dişi ise 30–35 kg civarında ağırlığa sahiptir.

  Doberman Hastalıkları Nelerdir?

  Dobiler genellikle sağlıklıdır, ama tüm cinsler gibi, bazı sağlık sorunlarına eğilimlidirler. Bütün Dobiler bu hastalıklardan birini ya da tamamını kapamaz. Ama bu cinsi düşünürseniz, onların farkında olmak önemlidir.
  Von Willebrand Hastalığı: Kalıtsal bir kan hastalığı, bu durum kanın pıhtılaşma yeteneğini engeller. Yaralanma veya ameliyattan sonra aşırı kanama ana belirtidir. Diğer belirtiler arasında burun kanaması, diş eti kanaması ya da mide veya bağırsak kanaması bulunmaktadır.

  Kalça Displazisi: Bu kalça kemiğinin kalça eklemine rahatça oturmadığı kalıtsal bir durum. Bazı köpekler bir ya da iki arka bacakta acı ve aksilik gösterir, ama diğerleri dışa dönük rahatsızlık belirtileri göstermez. (X-ışını taraması sorunu teşhis etmenin en kesin yoludur.) Her iki şekilde de, artrit köpek yaşlandıkça gelişebilir. Kalça displazisi olan köpekler yetiştirilmemelidir.

  Progresif Retinal Atrofi (PRA) : Bu göz hastalıkları, retinanın yavaş yavaş bozulmasıyla ilgilidir. Hastalığın erken dönemlerinde, etkilenen köpekler gece körüne dönüşür; hastalık ilerledikçe görme duyuları kaybolur. Etkilenen köpeklerin çoğu, çevreleri aynı kaldığı sürece sınırlı veya kayıp görüşlerine uyum sağlarlar.

  Hipotiroidi: Tiroid bezinin epilepsi, saç dökülmesi, obezite, letarji, ciltte koyu lekeler ve diğer cilt rahatsızlıklarına neden olduğu düşünülen bir rahatsızlıktır. İlaç ve diyet ile tedavi edilir.

  Wobbler sendromu: Doberman'da kalıtsal bir rahatsızlıktan şüphelenilen etkilenen köpeklerde, servikal vertebral instabilite ya da omurga kanalının malformasyonu nedeniyle omurilik basısı meydana gelmektedir. En uç belirtiler ise boyun ağrısı ve bacaklarda felç. Cerrahi tedavi sıcak tartışılır, çünkü bazı durumlarda bu durum tedavi sonrasında bile tekrarlayabilir.

  Kardiyomiyopati : Bu, zayıf veya zayıf hale gelen kalp kası hastalığıdır. Kalp odacığının genişlemesi sonucu anormal derecede büyük bir kalp hasarı ile sonuçlanır. Hasarlı kalp kası vücudun geri kalanına etkin bir şekilde kan pompalayamayacak kadar zayıf olduğundan, bu hastalık sonucunda kalp yetmezliği ortaya çıkar. Tedavi değişkenlik gösterir ancak oksijen, sıvı tedavisi ve kalp fonksiyonunu iyileştiren ilaçları içerir.

  Albinoizm: Doberman albino kalıtsal sorunundan etkilenen bir köpek ırkıdır. Doberman Albino, sadece beyaz bir köpek değil, pembe derili, burunlu, mavi ve açık gözlü bir köpektir. Albinolar güneş ışığına karşı hassastır ve kanser ve göz problemleri de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarından muzdarip olabilir. Doberman Albino köpekleri yetiştirmek hassassiyet gerektirir.

  Renk Değiştirici Alopesi: Bu, mavi veya asma kat renkleriyle ilişkilendirilen bir palto durumudur. Mavi ve ara sıra kırmızı renkli Doberman köpeğini etkiliyor. Bu durumu geliştiren köpeklerin çoğu normal kürklerle doğar. Semptomlar genellikle 4 ay ile 3 yaş arasında ortaya çıkar. Köpek büyüyüp olgunlaştıkça, kırılgan saçlar oluşur, ardından yırtık saç dökülmeleri meydana gelir. Kürkün sadece mavi kısımları etkilenir. Sekonder enfeksiyon ve iltihaplanma yaygındır. Tedavi edilemezdir, ancak ilaçlı şampuanlar pullanma ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

  Narkolepsi: Bu, beynin uyanma-uyku düzenini düzenleyememesinden kaynaklanan nörolojik bir bozukluktur. Narkolepsi hastası bir köpek aniden uykulu olabilir ve aslında uykuya dalabilir.

  Gastrik Dilatasyon-Volvulus: Şişkinlik olarak da bilinen bu durum, Doberman Pinschers gibi büyük ve derin göğüslü köpekleri etkileyebilecek hayati tehlike arz eder. Bu durum, özellikle günde bir büyük öğün ile beslendiklerinde, hızlı beslendiklerinde, yemek yedikten sonra yüksek miktarda su içtiklerinde ve yemek yedikten sonra sıkı bir şekilde egzersiz yaptıklarında geçerlidir. Şişkinlik daha çok yaşlı köpeklerde görülür. GDV; mide gaz veya havayla şiştiğinde ve sonra büküldüğünde meydana gelir (burulma). Köpek midedeki fazla havadan kurtulmak için geğirmekte veya kusmakta başarısız olur ve kanın kalbe normal şekilde geri dönmesi engellenir. Kan basıncı düşüyor ve köpek şoka giriyor. Acil tıbbi müdahale olmazsa köpek ölebilir.
   

  Doberman Bakımı

  Doberman, pürüzsüz ve çok şık bir kürke sahiptir. Kürk renkleri olarak siyah, kırmızı, mavi renklerle görmek mümkündür. Her gözün üzerinde pas izleri bulunmaktadır.

  Doberman'ın paltosu çok az bakım gerektirir. Ayrıca köpek kokusu az olan temiz bir köpek cinsidir. Kötü kokan veya çamurda oynayan bir şeyin içine yuvarlandığında banyo olmak gibi, saç bakım eldiveni veya kauçuk köri ile haftalık fırçalamak yeterlidir. Sık sık yıkanmak gerekli değildir.

  Doberman’ın dişlerini haftada en az 2-3 kez fırçalayarak içine saklanan tartar ve bakterileri temizleyin. Diş eti hastalığını ve ağız kokularını önlemek için günlük fırçalamak daha da iyidir.

  Eğer köpeğiniz ağrılı gözyaşı ve diğer sorunların önüne geçmek için doğal yollarla yıpratmıyorsa, tırnaklarınızı ayda bir kez ovalayın. Yerde tıkladıklarını duyabiliyorsanız, çok uzunlar. Köpek tırnaklarında kan damarları var ve çok fazla keserseniz kanamaya neden olabilirsiniz ve köpeğiniz tırnak makasını bir sonraki görüşlerinde işbirliği yapamayabilir. Bu yüzden, eğer köpek tırnaklarını kesmeye tecrübeli değilseniz, bir veterinere ya da bakıcıya danışın.

  Kulaklarında enfeksiyon belirtisi olan kızarıklık ve kötü koku olup olmadığı haftalık olarak kontrol edilmelidir. Köpeğinizin kulaklarını kontrol ettiğinizde, enfeksiyonları önlemek için yumuşak, pH dengeli kulak temizleyici ile ıslatılmış pamuklu bir top ile kulak temizliği yapın. Kulak kanalına hiçbir şey sokmayın. sadece dış kulağı temizleyin.

  Doberman'ın bir köpek yavrusu iken fırçalanıp muayene edilmeye başlaması. Pençelerini sık sık tutun, köpekler ayakları konusunda hassaslar; ve ağızlarının ve kulaklarının içine bakarlar. Eğitiminizi övgüler ve ödüllerle dolu pozitif bir deneyim haline getirin ve yetişkin olduklarında kolay veterinerlik sınavları ve diğer eğitimler için zemin hazırlayacaksınız.

  Damaklarda, burun, ağız ve gözlerde, ayaklarda kızarıklık, hassasiyet, iltihap gibi yara, döküntü veya enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Gözler temiz olmalı; kızarıklık veya akıntı olmamalıdır. Haftalık kontrollü bir şekilde yapacağınız sınav, olası sağlık problemlerinizi önceden fark etmenize yardımcı olacaktır.

  Bu hayvanlar uzun süreler boyunca yalnız bırakılmamalı veya bahçeye dıştan köpek olarak bırakılmamalıdır. Zincirlenmemeleri de gerekir. Dobie'nin ailelerinin bir parçası olup tüm aile faaliyetlerine katılması gerekiyor.

  Dobie'nin erken sosyalleşmeye ve eğitime ihtiyacı var. Herhangi bir köpek gibi, eğer henüz gençken düzgün bir şekilde sosyalleşmezlerse ürkek veya kavgacı olabilirler. Erken sosyalleşme Dobie yavru köpeğinizin büyüyüp iyi bir köpek olmasını sağlar.

  Dobie'ye karşı halkın tepkisi genellikle bir korku. Bu konuda hassas olup Dobie'ni halka açık yerlerde tutman akıllıca.

  Doberman Ne Yer, Nasıl Beslenir?

  Doberman için beslenmede olması gereken günlük miktar şöyledir: Günde 2,5-3,5 bardak yüksek kaliteli kuru gıda, 2 öğüne ayrılacak şekilde verilmelidir.

  Doberman Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkisi Nasıldır?

  İyi yetişmiş Doberman harika bir aile köpeğidir. Ailelerindeki çocuklara karşı güvenilir ve korumacıdır. Tabii onlarla sosyalleşip uygun bir şekilde eğitildikleri sürece. Çocuklar ise bu türe karşı saygılı ve nazik olmalıdır.

  Evdeki diğer köpek ve hayvanlarla da arkadaştırlar, özellikle de onlarla birlikte büyütülmüşse. Dobermanlar, sevdikleri için tehdit olarak gördükleri köpeklere karşı saldırgan olabilirler.

  Doberman Ömrü Ne Kadar?

  Dobermanlar, ortalama yaşam süresi olarak 10 ila 13 yıl arasında yaşar.

  Doberman Çene Basıncı Değeri Nedir?

  Doberman çene basıncı değeri ile en güçlü köpekler kulübüne üyedir. Doberman köpek ırkı 111,13 kg ağırlık ile etkileyici bir çene basıncı değerine sahiptir.

  Doberman saldırısı, ısırma kuvveti değerine bakınca karşıdaki hedef için endişe verici bir ihtimaldir.

  Doberman Beslemek Yasak Mı?

  Türkiye'de Doberman beslemek yasak değildir. Verilecek iyi bir eğitimle Doberman köpek cinsi, gayet dost canlısı olurlar. Tehlikeli ırklar arasında sayılmamıştır.
  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad