Çekoslovakya (Wolfdog) Kurt Köpeği Özellikleri Nelerdir?

Çekoslovakya Wolfdog köpek cinsi yarı kurt yarı köpek görünümüne sahip bir köpek türüdür. Bu köpekler başlangıçta askeri köpekler olarak kullanılmak üzere yetiştirilmiştir. Ebeveynleri Alman Çoban Köpeği ve Karpat Kurdudur. 

Çekoslovak Kurt Köpeği, 1982 yılında Çekoslovakya'nın ulusal köpeği olarak kabul edilmiştir. Esasen çalışan bir köpek olmalarına rağmen aynı şekilde güvenilirlikleri ve bağlılık kapasiteleri nedeniyle dost köpek olarak giderek daha iyi tanınmaktadırlar.


  Çekoslovak Kurt Köpeği Özellikleri
  Çekoslovak Kurt Köpeği Özellikleri

  Çekoslovak Kurt Köpeği Özellikleri

  Çekoslovak kurt köpeği 1982'de Çekoslovakya'da biyolojik bir deney ile bir Alman Çoban Köpeği ve Karpat Kurtundan çoğaltılmıştır.

  Çekoslovak kurt köpeği sert görünümlüdür, omurgaları düzdür ve kısa bir bele sahip olmakla birlikte hareket açısından güçlüdür. Göğüsleri fıçı şeklinden ziyade geniş ve düzdür. Karınları güçlü ve içe çekiktir, sırtları kısa ve hafif eğimlidir, kuyrukları yüksektir ve serbestçe indirildiğinde tarsiye ulaşır.
  Çekoslovak kurt köpeği cinsi ilginç gerçeklerle doludur ve bu makale size Çekoslovak kurt köpeği kurtları hakkında tüm eğlenceli gerçekleri sağlayacaktır. O halde hiç vakit kaybetmeden başlayalım.
   

  Çekoslovak Kurt Köpeği Ne Tür Bir Hayvandır?

  Bu devasa ve göze çarpan köpek, hem kurt şeklinde hem de görünüşte, Canidae ailesinin bir parçasıdır. Dikdörtgen vücut hatlarına, kısa dik kulaklara ve çapraz olarak ayarlanmış altın gözlere sahiptirler. Dişleri ve çeneleri sağlam ve makas şeklindedir. Çekoslovak kurt köpeği, kısa bir orta bölüm ve kalın boyun ile düz ve sağlam bir omurgaya sahiptir. Göğüsleri düz ve muazzam görünümdedir. Kalın, yüksek ayarlanmış bir kuyruk ile birlikte kısa ve biraz eğimli bir sırtları vardır. Ön ayaklar düz ve incedir ve sonları muazzam pençelere sahiptir. Arka baldırlar uzun ve güçlüdür. Kaplamanın rengi, hafif bir örtü ve koyu bir tıkaç ile sarı-loş veya gümüş-koyu olabilir.

  Çekoslovak Kurt Köpeği Hangi Hayvan Sınıfına Aittir?

  Çekoslovak kurt köpeği, diğer köpek ırkları gibi Memeli sınıfına aittir. 1965 yılında, bu yeni türün, köpeğin olumlu nitelikleriyle birlikte kurdun birleşik nitelikleriyle üremesi için bir plan oluşturuldu. Bu amaçla, Karpat kurtları Alman çoban köpekleri ile çiftleştirildi. 1982 yılında, eski Çekoslovak Cumhuriyeti'nde bu cins, ulusal bir cins olarak kabul edildi.

  Dünyada Kaç Tane Çekoslovak Kurt Köpeği Var?

  Çekoslovak kurt köpeği, yaygın olarak bulunan bir köpek ırkıdır. Şu anda dünyada 24.982 kayıtlı Çekoslovak kurt köpeği olduğu bilinmektedir.

  Çekoslovak Kurt Köpeği Nerede Yaşıyor?

  Çekoslovak kurt köpeği kışlık bir yer için en uygun olan köpek türlerinden biridir. Ancak diğer iklimlere ve çevrelere kolayca uyum sağlama yetenekleriyle de tanınırlar.

  Çekoslovak Kurt Köpeğinin Yaşam Alanı Nedir?

  Çekoslovak kurt köpeği için özel bir habitat gereksinimi yoktur. Çekoslovak kurt alt türü, insanlarla ve ilgili çevrelerle kolayca yaşayabilir. Esas olarak insanlarla koruyucu ve askeri köpekler olarak yaşamak için yetiştirildiler. Mizaçları her yerde yaşamalarına izin verir. Yüksek enerji seviyeleri, uygun eğitim ve zihinsel uyarım yoluyla yönetilebilir.

  Çekoslovak Kurt Köpekleri Kiminle İyi Geçinir?

  Çekoslovak kurt köpeği ırkları, türleri ile birlikte iyi bir şekilde yaşayabilirler, ancak aynı zamanda ebeveyn ırkları da eğlenceyi seven ve insanlara sadık oldukları için insanlarla sosyalleşmeyi de severler.

  Çekoslovak Kurt Köpeği Ne Kadar Yaşar?

  Çekoslovak kurt köpeğinin orta derecede uzun bir günlük rutini vardır ve bu köpeklere uygun eğitim ve zihinsel uyarım sağlanırsa, bu cinsin ortalama ömrü 12-16 yıl arasında bir yerdedir.

  Çekoslovak Kurt Köpeği Kaç Yavru Doğurur?

  Dişi Çekoslovak kurt köpeği 6-7 yavru doğurabilir ve ortalama gebelik süresi 57-63 gün arasında değişmektedir. Dişi kurtların yılda sadece bir ısısı olduğundan, çoğu kurt köpeği yavrusu kış aylarında doğurur.

  Çekoslovak Kurt Köpeğinin Koruma Durumları Nedir?

  Bol miktarda bulunmaları nedeniyle, Çekoslovak kurt köpekleri, koruma statüleri olarak En Az Endişe Edilen kategorisi altında kategorize edilir.

  Çekoslovak Kurt Köpekleri Görünümü Nasıldır?

  Çekoslovak Kurt Köpeği, benzer bir kurt gövdesine ve görünümüne sahip oldukları için bir kurda çarpıcı bir benzerlik gösterirler. Vücutları dikdörtgen ve oldukça uzundur. Kulakları uzundur ve dik bir şekilde yerleştirilmiştir. Dişlerinin çok keskin ve sağlam olduğu bilinmektedir, bu da önemli avları ısırmalarına yardımcı olur. Ön ayaklar düz ve dardır, pençeler hafifçe dışa dönüktür. Arka uzuvlar kaslıdır. Kaplama rengi, hafif bir maske ile sarı-gri ila gümüş-gridir. Saç düz, yakın ve çok kalındır. Çekoslovak kurt köpeği tipik bir inatçı dörtnaldır; hareketi hafif ve uyumlu, adımları uzundur.

  Çekoslovak Kurt Köpeği Bakım Nasıldır?

  Çekoslovak Wolfdog'unun sık sık tımar edilmesi gerekmektedir. Bu köpeklerin yoğun bir çift katmanlı kürkü vardır ve yıl boyunca tüy dökerler. Düşük tüy döken bir cins arıyorsanız, bu kesinlikle sizin için doğru köpek değil.

  Wolfdog'un evin her yerine dağılmış yığın halindeki tüy parçalarının önlenebilmesi için günlük fırçalama seanslarının yapılması oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Haftada bir seanslar için tüy dökme aletlerini de elinizde bulundurursanız size epey yardımcı olacaktır. Bu araçlar, dökülme sorunlarını azaltmak için astardaki ölü tüyleri kaldırmaya yardımcı olur.

  Bu köpeklerin cildi hassas olabileceğinden, tüm şampuanları mümkün olduğunca doğal tutmak en iyisidir. Yapay boya veya koku içeren ürünlerden kaçınmaya çalışın.

  Wolfdog'unuz her 4-6 haftada bir banyo yapmalıdır. Banyo zamanını tırnak kesme, kulak temizleme ve diş fırçalama ile takip etmelisiniz.

  Tüyleri temizlemede En İyi Köpek Bakım Araçları başlıklı yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

  Çekoslovak Kurt Köpeği Ne Kadar Sevimliler?

  Çekoslovak kurt köpeği köpekleri de çok sevimli ve çekicidir. Güçlü askeri köpeklere benziyorlar. Güçlü görünümleri ve sağlam yapılı gövdeleri nedeniyle ağırlıklı olarak çalışma ve bekçi köpeği olarak kullanılırlar. En şirin görünen köpek ırklarından biri olarak kabul edilebilir.

  Çekoslovak Kurt Köpekleri Nasıl İletişim Kurarlar?

  Çekoslovak kurt köpeklerinin diğer tüm köpekler ve kurtlar gibi benzer iletişim yöntemlerini paylaştığı bilinmektedir. Oynama ya da etrafta koşma havasında olduklarında uluyorlar ve eğiliyormuş gibi yapıyorlar. Bu köpekler kuyruklarını sallayarak etrafta koşuştururlar ve birbirlerini kovalarlar.

  Çekoslovak Kurt Köpeği Ne Kadar Büyüklüğe Sahiptir?

  Çekoslovak kurt köpeği, iyi yapılı Karpat kurtları gibi görünmelerini sağlayan güzel bir kurda benzer görünüme sahiptir. Çekoslovak kurt köpeği 63 cm boyundadır, bu da bu köpek cinsinin Chihuahua köpeğinden neredeyse üç kat daha büyük olduğu anlamına gelir.

  Çekoslovak Kurt Köpeği Ne Kadar Hızlı Koşabilir?

  Çekoslovak kurt köpekleri hızlı koşabilir. Bu özelliği ile arama ekiplerinin askeri amaçları için mükemmeldir. Bu köpekler saatte yaklaşık 100 km hızla koşabilir. Adlarına uygun yaşayan ve avlarını kolaylıkla avlayabilen çok güçlü ve büyük boy köpeklerdir.

  Çekoslovak Kurt Köpeği Ne Kadardır?

  Erkekler dişilerden daha ağırdır ve kalın kürkleri toplam ağırlıklarına çok katkıda bulunur. Çekoslovak kurt köpeklerinin ortalama ağırlığı 32,6 kg'dir. Dişiler daha az ağırlıktadır ve hamilelik sırasında buna göre değişebilir. Dişi bir Çekoslovak kurt köpeğinin ortalama ağırlığı 30 kg’dir.

  Çekoslovak Kurt Köpekleri Ne Yiyorlar?

  Çekoslovak kurt köpeği diyeti, çok sayıda protein ve diğer temel besinlerden, özellikle de ham et ve kemik gibi ham yiyeceklerden oluşur. Yavrulukları boyunca her gün üç kez yemek servisi yapılır ve büyüdüklerinde günde iki öğün verilir, böylece ileride sağlık sorunlarına neden olabilecek fazla kiloları olmaz.
  Diğer kurt köpekleri gibi 2-3 gün beslenmeden kalabilirler.

  Çekoslovak Kurt Köpekleri Salyalılar Mı?

  Çekoslovak kurt köpekleri çok salyalı değildir. Bu duruma göre değişkenlik gösterebilir bir özelliktir. Örneğin kimi zaman kendilerini kuru bir dilden korumak için sıcak bölgelerde daha fazla salya salgılayabilirler. Bu kadar büyük köpeklere özel dikkat gösterilmelidir.

  Çekoslovak Kurt Köpeği İyi Bir Evcil Hayvan Olabilir Mi?

  Çekoslovak kurt köpekleri için bir aile ile yaşamak, onlara hazırlanmak ve onlarla kaynaşmak için çok zaman harcamak anlamına gelir. Bir kurt karışımı olarak, Çek Kurt Köpekleri yüksek tehlike arz eden bir cinstir ve bu cinsi evcil hayvan olarak tutmak biraz zor olabilir. Bu köpeklerin evde ve halka açık ortamlarda nasıl hareket edeceklerini anlamaları önemlidir.

  Çekoslovak kurt köpeği boyutu ve gücü nedeniyle, küçük çocukların veya farklı hayvanların bulunduğu evlerde pek başarılı olmazlar. Bu nedenle, evinizde küçük çocuklarınız varsa, bu köpek sizin için uygun olmayabilir.

  Çekoslovak Kurt Köpekleri Ne Kadar Sağlıklıdır?

  Çekoslovak kurt köpekleri sağlıklıdır ancak diğer köpekler ve hayvanlar gibi çeşitli hastalıklara karşı savunmasızdırlar.

  Kalça displazisi, kalçadaki top ve bağlantı eklemi doğru şekilde şekillenmediğinde meydana gelir. Bu, uyluğun en yüksek noktasının ataşmanda serbestçe sarkmasına neden olur. Kalça displazisi, Alman Çobanları da dahil olmak üzere çok sayıda büyük köpek türünde normaldir. Bu doğrultuda, Çek Kurt Köpekleri bunu Alman Çoban Köpeği aile üyelerinden aldı.

  Kalça displazisi gibi dirsek displazisi de bir eklemin, yani dirsek ekleminin temel dışı gelişmesidir. Zayıflık ve eklem iltihabına neden olabilir.

  Birkaç element dirsek displazisine neden olabilir. Ancak kalıtsal nitelikler bunun temel nedenidir. Benzer şekilde, kalça displazisinde olduğu gibi, Alman Çoban köpekleri talihsiz niteliklerini Çekoslovak kurt köpeklerine vermiştir.

  Çekoslovak Kurt Köpekleri Sahibini Korur Mu?

  Yüksek azime sahip yetenekli köpeklerdir. Bu köpekler sahiplerine karşı son derece sadıktır. Çekoslovak kurt köpeği, yabancılara karşı son derece uyanık ve dikkatlidir ve ailelerini savunur. Bu köpekler, yabancıları her an kovalayabilecekleri için uygun şekilde eğitilmelidir.

  Çekoslovak Kurt Köpeklerinin Yüzde Kaçı Kurttur?

  Çekoslovak kurt köpeği %6.25 saf kurt ve %93.75 saf Alman kurdudur.

  Çekoslovak Kurt Köpeği Wolfdog Türkiye’de Yasak Mı?

  Çekoslovak Kurt Köpekleri, Türkiye’deki güncel gelişmelere bakıldığında herhangi bir yasağa tabi olduğu görünmemektedir.

  Çekoslovakya Kurt Köpekleri hakkında bir diğer bilgi de onların En Pahalı Köpek Cinsleri listesinde kendilerine yer bulduklarıdır.
  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad