Bull Terrier Özellikleri Nelerdir?

Bull Terrier, farklı görünümü, özellikleri ve geçmişteki hikayesiyle ilginç köpek cinsleri arasındaki yerini almıştır.

Bull Terrier hakkında bilgilere tüm detaylarıyla yazımız ile erişebilirsiniz. Okumaya devam!

  Bull Terrier Geçmiş Hikayesi

  Bull Terrier aslında 19. yüzyılda bir dövüş köpeği olarak geliştirildi. Daha sonra beylere çok yakışan bir refakatçi görevini üstlendi. Ancak bu günlerde onlar bir aile dostu ve gösteri köpeği. Yumurta biçimindeki uzun kafalarıyla diğer köpek cinslerinden ayırt edilen köpek ırkıdırlar.

  Bull Terrier Köpek Irkını Türkiye'de Beslemek Yasak Mı
  Bull Terrier Köpek Irkının Özellikleri ve Bakımı

  1980'lerin sonlarında Budlight bira reklamlarında Spuds Mackenzie adında bir Bull Terrier rol aldı. Reklam filmindeki sinsi sırıtışları ve ekranlardaki tavırları bu cinsi pop ikonuna çevirmişti. Türlerin eşsiz kafası, kaslı yapısı ve eğlenmeyi seven doğası birçok insanı cezbetmiştir. Reklam geniş kitlelere yayınlandıktan sonra Bull Terrier'in popülerliği arttı.

  Bull Terrier Özellikleri

  Bull Terrier köpek ırkının gövde yapıları kaslı ve yere yakındır. Bacakları, güçlü gövdeleri ile orantılı bir uzunluğa sahiptir.

  İngiliz köpek ırkları içinde yer alan Bull Teriyerlerin görünümlerinin farklılık arz ettiğini belirtmiştik. Bu köpek ırkının alınları burunlarına doğru düz inmektedir. İlaveten alın çıkıntıları da bulunmamaktadır. Gözleri küçük ve göz mesafeleri de fazladır.

  Bull Terrier köpek cinsi evlerinin tüm fertlerine, özellikle de çocuklarına karşı sevecenliğiyle bilinir. Sıcak bir dost ve insan sevgisi olması da uzun saatler yalnız kalmaktan hoşlanmadıkları anlamına gelmektedir. 

  Bull Terrier insanların günlük aktivitelerinin bir parçası olmak ister. Yüksek enerjiye ve yoğunluğa sahip oldukları için, bu köpeklerin bol bol egzersize ve yoğun oyun saatlerine ihtiyacı vardır. 

  Bull Terrier için eğitime sadık kalabilir ve ona ayak uydurmak için aktif kalabilirseniz ve bolca sevgi ve ilgi gösterirseniz bu köpek sizin yeni en iyi arkadaşınız olabilir.

  "Köpek kılığındaki çocuk" lakaplı Bull Terrier hem aktif ve dostane, hem de köpek dünyasının palyaçolarından biri. Zeki ve yenilikçi, her zaman bir köpekte en çok arzu edilen özellikler değil, uysal ve sadık olmak gibi bir çeşitliliği olan, hayattan daha büyük bir kişiliği var. 

  Aynı özellikleri paylaşan Mini Minyatür Bull Teriyeri de bu köpek cinsinin küçük bir modeli olarak tanınmaktadır.

  Bull Terrier Evde Beslenir Mi?

  Bull Terrierlar üyesi olduğu evdeki insanların yanında gelişirler ve aileleriyle birlikte kapalı bir yerde yaşamalıdırlar.

  Bull Teriyeri evde beslenebilir. Ancak evde beslemenin de çeşitli kuralları bulunmaktadır. Bu köpek ırkı tüm gün evde yalnız zaman geçirmekten memnun olmaz. Uzun yalnızlığın sonucu yıkım olabilir. Ev halkıyla birlikte olmak ister.

  En iyi performansını, kendisine bol bol enerjik oyun sunabilecek aktif bir ailede sergiler. Ayrıca, sürekli olarak (ama nazikçe) ev kurallarını uygulayacak birine ihtiyacı vardır. Yoksa kendi kurallarını kendisi koyar. Bu nedenle, ürkek sahipler ya da yeni köpek sahiplenmeyi düşünenler için Bull Teriyer iyi bir seçenek değildir.

  Bull Teriyer Hangi Ülkenin Köpek Irkıdır?

  Bull Terrier köpek cinslerinin anavatanları İngiltere topraklarıdır.

  Bull Terrier Eğitimi Kolay Mı?

  Erken ve istikrarlı eğitim çok önemlidir. Fiziksel güç ve sert sözlere başvurmadan liderliği sağlayabilmelisiniz. Bir Bull Teriyeri eğitilmesi en kolay tür değildir ve olumlu güçlendirme teknikleriyle oynama sevgisine hitap ederken beklediğiniz şekilde sıkı ve tutarlı kalırsanız çok başarılı olursunuz.

  Bu köpek ırkının eğitilmesi kolay değildir. Başına buyruk ve inatçı yapıları eğitimlerini zorlaştıran nedenlerdendir.

  Bull Terrier Sahibine Saldırır Mı?

  Sahiplerine çok bağlı ve aşırı sadık köpekler olan Bull Teriyer sahibi için bir tehlike sezdiğinde karşı taraf için acımasız bir saldırıya geçer. Çok cesur ve korkusuz canlılardır.

  Bull Teriyer'in saldırgan karakteri ''Bull Terrier Boğaya Saldırıyor'' şeklinde haberlere bile yol açmıştır. Boğa dövüşünden geri durmayan bir köpek cinsi. Dışarıda her zaman tasmalı olarak gezdirilmelidir. Aksi halde diğer hayvanların peşinden koşarak saldırma ihtimali bir hayli yüksek.

  Erken sosyalleşme ve eğitim olmadan Bull Terriers diğer köpeklere, hayvanlara ve tanımadığı yabancı insanlara karşı saldırgan yapıya sahiptir. Bu nedenle yavruyken sosyalleştirilmeleri şarttır.

  Genel olarak dayanıklı köpekler olsalar da kalp ve böbrek hastalıkları ile sağırlığa yatkındırlar. Alerjik reaksiyonlara da rastlanılan bu köpeklerde obsesyon gibi davranış bozuklukları da görülebilir.

  Bull Terrier Kaç Yıl Yaşar?

  İngiliz köpek ırklarından olan Bull Terrierler ortalama yaşam süreleri 13 yıldır.

  Bull Terrier Boyu ve Kilosu

  Erkek ve dişilerde ağırlık ve yükseklikleri aynı oranda seyreder. Sadece erkek Bull Terrierler dişilerinden daha kaslıdırlar. Her iki cins de 20 ila 25 kilogram ağırlığında, 50 ila 55 santimetre yüksekliğindedir.

  Bull Terrier Soğuğa Dayanıklı Mı?

  Bull Terrierları soğuk ve nemli iklimlere uygun değildir. Kışın Bull Terrier’inizi bir palto veya süveterle sıcak tutmayı ihmal etmeyin.

  Bull Terrier Bakımı

  Bull Terrier bakım sıklığı seyrek olan bir köpektir. Haftalık fırçalama ve nemli bir bezle ara sıra bedeninin silinmesi, genelde temiz kalmaları için yeterlidir. Sadece yılda iki kez dökülme dönemlerinde daha sık fırçalanmaları gerektiği unutulmamalıdır.

  Bull Terrier günlük 30-60 dakika egzersiz, oyun ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyar. Yürüyüşe çıkmaktan, top kovalamaktan ya da zekasını interaktif bir oyuncağa karşı test etmekten zevk alır. Aynı zamanda çeviklik ve itaat denemelerinde de yarışabilir. 

  Bull Terrier yavruları çok zıplamaları ile bilinir. İngiliz köpek ırkları arasında olan Bull Terrier yavrusu için yüksek etkili egzersizler büyüyen kemiklere zarar verebilir, bu nedenle köpeğiniz 12 ila 18 aylık yaşına kadar büyüyene kadar mobilyaların üzerine ve üstüne atlama, frizbi oynama, kaygan ahşap veya fayans zeminde koşma gibi kemik kırıcı faaliyetlere dikkat edilmelidir. Aksi halde tüm bunlar, gelişmekte olan eklemleri ve bağları zorlayabilir veya yaralayabilir.

  Bull Terrier Hangi Irktan Üretilmiştir?

  Yaklaşık olarak 1835 yılına kadar geriye uzanan Bull Teriyeri varlığı, nesli tükenmiş olan beyaz İngiliz Teriyeri ile bir Bulldog'un çiftleştirilmesi sonucunda meydana gelmiştir. Bu "boğa ve teriyer" köpekleri daha sonra büyüklüklerini artırmak için İspanyol Pointer'i kesişti. Köpek dövüşü ringindeki maharetleri nedeniyle gladyatör olarak bilinirlerdi.

  İnsanlarda ise çok tatlı bir mizaçları vardır. Madalyonun öbür tarafında ise, tezahürat yapanlar, havlamalar ve kuyruk avlayanlar olabiliyor ve ev yağmuru yapmak genelde çok zor oluyor.

  Bull Terrier Sağlık Sorunları

  Bull Teriyerleri genellikle sağlıklıdır ama her köpek cinsi gibi sağlık sorunları olabilir.

  Irkta aşağıdaki sorunlar meydana gelebilir:

  Kalıtsal Nefrit: Bull Terrierlarda genellikle erken yaşlarda görülen ciddi bir böbrek hastalığı türüdür. Küçük ve gelişmemiş böbreklerin veya böbrek filtrelerinin işlevini yitirmesi sonucu idrarda yüksek miktarda protein oluşmasına neden olur. Bu hastalığa sahip Bull Terrierları genellikle üç yaşından önce ölseler de bazıları böbrek yetmezliğine yenik düşmeden önce 6 ya da 8 yaşında yaşar.

  Sağırlık: Beyaz köpeklerde sağırlık bir veya iki kulakta yaygındır. Bazı renkli Bull Terrierları bir kulakta sağır olabilir. Tüm Bull Terrier köpekleri, işitmelerinin normal olduğundan emin olmak için teste tabi tutulmalıdır. Bir kulağı sağır olan Bull Terrierları nispeten normal bir yaşam sürdürebilir, ancak iki kulağı sağır olan yavrular için özel eğitim teknikleri gerekir.

  Kalp yapısı ve fonksiyonu bozuklukları nedeniyle ortaya çıkan kalp hastalıkları zaman zaman Bull Terrierlarında da görülmektedir. Bazı vakalar diğerlerine göre daha ciddidir ve genellikle kalp üfürümü ile belirlenir. Bazı durumlarda sorunu teşhis etmek için kardiyak ultrason (ekokardiyogram) gerekebilir.

  Cilt Problemleri, pişik, yara ve tahrişe maruz kalabilecek hassas cilde sahip olan Bull Terrierleri ve özellikle beyaz tenlileri etkileyebilir. Ayrıca deterjan gibi maddelere veya diğer kimyasallara reaksiyonlardan ya da polen, toz ve küf gibi hava yoluyla bulaşan alerjenlere karşı da temas edebilir veya alerjiyi soluyabilir.

  Lens lüksü, gözün bulunduğu bağın yerinde tutulduğu halkalar bozulduğunda gözdeki lensin yer değiştirmesidir. Bazen ilaç ya da ameliyatla tedavi edilebilir ama ciddi vakalarda gözün çıkarılması gerekebilir.

  Bull Terrier Beslenme

  Önerilen günlük miktar: Günde 1,5-4,5 fincan yüksek kaliteli köpek mamasıyla iki öğüne bölünür.

  Bull Terrier'inizin besinlerini ölçerek ve onu günde iki kez besleyerek formunu korumuş olursunuz. 

  Bull Terrier Kürk Bakımı

  Bu İngiliz köpek ırkının kürkleri katmansız ve kısadır.

  Tüyleri genellikle tek renk değildir. Beyaz üzerine siyah benek ve lekeleri bulunan türlerinin yanında kahverengi beyaz varyasyonları da vardır.

  Bull Terrier’in ceketi kısa, düz ve parlak, sert dokuya sahiptir. Bull Terrier’in iki renk çeşidi vardır: beyaz ve renkli. 

  Beyaz Bull Terrierları, kafasında renkli işaretler olsun olmasın vücutta başka hiçbir yerde bulunmayan düz beyazdır. Renkli Bull Terrierleri, beyaz dışında veya beyaz işaretli herhangi bir renktir.

  Bull Terrierlarının lastik eldiven veya köri fırçasıyla haftada bir fırçalanması yeterlidir. Bunun istisnası, her yıl saçları kontrol altında tutmak için günlük fırçalamanın gerektiği iki dökülme mevsimi sırasında görülür. Kokulu bir şey giymedikleri sürece, Bull Terrierları sık sık banyo yapmak zorunda kalmaz ve kuru bir şampuanla yıkanabilir veya nemli bir bezle silinebilirler.

  Diğer bakım ihtiyaçları arasında diş hijyeni ve tırnak bakımı bulunmaktadır. Bull Teriyerinin dişlerini haftada en az iki veya üç kez fırçalayarak tartar oluşumunu ve bakteriyi uzaklaştırın. Günlük yapılması çok daha iyi. 

  Tırnaklarını ayda bir, iki kez, ya da gerektiği kadar kesin. 

  Her hafta kulaklarda kızarıklık veya iltihap olmadığından emin olun. Gerektiğinde bir pamuk yumağı ve köpeğinizin yetiştiricisi veya veteriner tarafından önerilen bir temizleyici ile temizleyin. Kulak kanalının dış kenarını silin ve pamuk topunu parmağınızın ilk parmak ekleminden daha derine batırmayın.

  Bull Terrier'in bir köpek yavrusu olduğu zaman fırçalanıp incelenmeye başlanması bakım sürecine uyum sağlaması için son derece faydalıdır. 

  Bull Terrier Köpek Irkının Çocuklar Ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İlişkisi

  Bull Terrierları ve Minyatür Bull Terrierleri sert oynayabilen aktif köpeklerdir, bu yüzden küçük çocuklu evlere önerilmezler. Köpeklerle nasıl iletişim kuracağını bilen aktif daha büyük çocuklar için sınırsız enerjiye sahip harika oyun arkadaşlarıdır.

  Bull Terriers tanımadıkları çocuklara karşı saldırgan olabilir, özellikle de çok fazla bağırma ya da hareketlilik varsa. 

  Bull Terrier çocuklu ortamda her zaman denetlenmelidir.

  Kendi ailelerindeki çocuklar oldukça hoşgörülüler, ama alay edilmeyi sevmezler. Çocuklarınızın köpekle halat çekme oyunu oynamasına izin vermeyin.

  Bull Terriers, özellikle aynı cinsiyetteki köpeklere karşı saldırgan olabilirler ama karşı cinslerle genelde iyi anlaşırlar. Bull Terriers kedilere ya da diğer küçük tüylü hayvanlara karşı da tehlike arz etmektedir.

  Bull Terrier Çene Basıncı Ne Kadardır?

  Köpekler arasında çene basıncı değeri onların güç sıralamasında önemli bir faktördür.

  Bir Bull Terrier'in ısırma kuvveti 269 PSI'ye (yaklaşık 190 Kg ağırlık) eşittir. Bir Bull Terrier, en güçlü ısırma gücüne sahip en iyi 20 köpekten biridir. Birçok kuruluş, onların tehdit oluşturabilecek güçlü bir çeneye sahip olduğunu düşünür.

  Köpeklerin Çene Basıncı Sıralaması başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

  Bull Terrier Beslemek Yasak Mı?

  Bull Terrier cinsi köpekleri beslemek ve bakmak Almanya, İsviçre ve Ukrayna gibi bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Bazı ülkelerde ise bu köpek cinsini sokakta tasmasız ve köpek ağızlığı olmadan dolaştırmak yasaktır.

  Türkiye'de tehlikeli ırklar listesinde Bull Terrier bulunmamaktadır. Buna göre Bull Terrier Türkiye'de beslemek yasak kapsamına tabi değildir.

  Bull Terrier özelliklerinden sonra bir başka İngiliz köpek cinsi olan İngiliz Bulldog Özellikleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad