Alman Kurdu Kaç Derece Soğuğa Dayanır - Alman Çoban Köpeği Özellikleri Nelerdir?

Alman Çoban Köpeği ya da bilinen diğer adıyla Alman Kurdu, günümüzde dünyanın en sevilen köpek türlerinden biridir. Özellikleri arasında olan istihbaratçı yanı, dayanıklı olması ve sahip olduğu azim ile çalışkan bir ırk olan Alman Çoban Köpeği, üstünlük kelimesi ile tanınır.

Alman Çoban Köpeği hakkında her şey yazımızda.

  Alman Çoban Köpeği Özellikleri

  Alman Çoban Köpeği özellikleri arasında bulunan sevdiği kişilere adanmışlık bağı ile bağlı olma karakteri dikkat çekmektedir. Bu durumun bir uzantısı olarak da sevdiklerinin korumasını sağlamak için kendisinden istendiğinde cesaretini hemen gösterebilmektedir.

  Alman Çoban Köpeği tüm dünyada popülerlik açısından sürekli olarak ilk on köpek ırkı arasında yer alma başarısını göstermiştir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en popüler ikinci köpek ırkı olarak derecelendirilmiştir.

  Alman Çoban Köpeği Özellikleri Nelerdir?
  Alman Çoban Köpeği Özellikleri Nelerdir?

  Alman Çoban Köpeğinin popülaritesinin artması kısmen, I. Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne getirilen bir köpek yavrusuna atfedilmektedir. ABD ordusunda görevli asker olan ve bir Alman Kurdu yavrusu sahibi olan Onbaşı Lee Duncan bu yavruyu eğiterek ''Rin Tin Tin'' filminin başrolü olmasını sağlamıştır. Bu film sayesinde Alman Çoban Köpeği büyük bir takipçi kitlesine ulaşmış oldu. Sinema hikayesinin detayını aşağıda bulabilirsiniz.

  Alman Çoban Köpeği özellikleri arasında cinsin çok yönlü olması da bulunmaktadır. Alman kurdu köpek cinsi, görme engelliler için bir rehber köpek olarak öne çıkarken ayrıca suçluları yakalama ve uyuşturucu maddeleri keskin burnu ile tespit etme görevleri ile orduda çalışmaya, hastaları rahatlatmaya ve hayvan otlatmaya yardımcı olmaktadır.

  Güvenlik güçlerine dahil olması nedeniyle K9 Alman Kurdu adını da taşıdığını ayrıca belirtmek istiyoruz. 

  Genellikle kahraman rolüyle bilinen bu köpek cinsi, 11 Eylül 2001 yılında Amerika'ya yapılan terör saldırısı sonrasında Dünya Ticaret Merkezi'ndeki insanları enkaz altından kurtarma çabalarında hayati bir rol oynamıştır.

  Alman Çoban köpeği mükemmel bir arkadaş olmasına rağmen, her aile için uygun bir köpek ırkı değildir. Çiftlik hayvanlarını gütmek için geliştirilmiş bu köpek ırkı, her gün verimli ve düzenli şekilde harcanması gereken enerjiye sahip, güçlü bir köpektir. Bu cins için yeterli aktivitenin sağlanamaması, sürekli havlamalara ve karşısındakini tahrip edici huysuz hareketlerin meydana gelmesine yol açabilmektedir.

  Alman Çoban Köpeği sahiplenme fikrini taşıyanlar için bu göz önünde bulundurulması gereken önemli bir detaydır.

  Yabancılara kolay kolay güvenmemeleri Alman Çoban Köpeği özellikleri arasında bulunmaktadır. Bulunduğu evin mükemmel koruyucusu olur ancak bu cinsin yeni arkadaşlara ısınmasının biraz zaman alacağını belirtmek son derece önemlidir. Erken sosyalleşme, Alman Çoban Köpeğinin yeni insanları düşman olarak değil, arkadaş olarak görmesine yardımcı olmanın en güçlü anahtarıdır.

  İdeal Alman Çoban Köpeğinin sahip olması gereken fiziksel ve zihinsel özelliklerin kanıtı olarak birkaç farklı testi geçmeleri gerekmektedir. Safkan Alman Çoban Köpeğinin önemli özellikleri olan yüksek sürüş, coşkulu enerji seviyeleri ve güçlü iş ahlakı ırk standartları arasındadır.

  Bu başlık altındaki özellikleri Alman Çoban Köpeği alırken dikkat edilmesi gerekenler olarak da ayrıca belirtebiliriz.

  Alman Çoban Köpeği Geçmiş Hikayesi

  Kökleri 1899'lu yıllar Almanya'sına kadar giden bir cins olan Alman Çoban Köpeği, Alman ordusunda görev yapan Yüzbaşı Max von Stephanitz tarafından emekliliği döneminde geliştirildi. Bu kişi üstün yetenek ve zekaya sahip bir çoban köpeği yaratmayı kendine görev edindi.

  Yüzbaşının çalışmasına başlamadan önce, bölgedeki çiftçiler, hayvanlarını gütmek ve korumak için köpeklerden yararlanıyordu. Kaptan ordudan emekli olduğunda, kendisini bu dikkatini çeken ideal çoban köpeğinin gelişimine adadı. İngilizlerin üreme eğilimlerini ve kayıtlarını dikkatli bir şekilde inceleyerek, çabalarında kendisine büyük ölçüde yardımcı olacak önemli bulguları toplayabildi.

  Yüzbaşı, çabalarını birçok farklı faaliyet türüne çok uygun olacak bir çalışan köpeğin geliştirilmesine odakladı. Kaptan'ın yetiştirdiği bu ilk köpekler, Alman ordusu tarafından teste tabi tutuldu. Bu sırada Alman Çoban Köpeği bir haberci, koruyucu, kurtarıcı ve Kızıl Haç köpeği olarak çeşitli alanlarda görevlerde bulundu.

  Alman Çoban Köpeği, evlerine dönen Amerikan askerleri vasıtasıyla ithal edilmeye başladı ve sonucunda da Amerika'da popülerlik kazandı. Bu sürecin sonucunda da Hollywood, 26 uzun metrajlı filmde rol alan ünlü bir köpek aktörü olan Rin Tin Tin'i kazandı. Rin Tin Tin, ırkın Amerika Birleşik Devletleri'ndeki profilini büyük ölçüde artırdı ve ülkedeki en popüler ırklardan biri olmalarına yardımcı oldu.

  Alman Çoban Köpeği İdeal Boy ve Kilo Ölçüleri

  Erkek Alman Çoban Köpeği 60 - 65 cm yüksekliğinde ve ideal ağırlık olarak 30 - 40 kg iken Dişi Alman Çoban Köpeği 55 - 60 cm yükseklik ve 22 - 32 kg ideal ağırlık değerlerine sahiptir.

  Bu boy ve kilo değerleri olan Alman Kurdu, etkileyici kas yapısına ve buna bağlı olarak da güce sahip sağlam bir köpektir. Cins doğası gereği her an tetiktedir ve onu mükemmel bir çoban köpeği yapan en belirgin özelliği olan muazzam enerji rezervi daima doludur.

  Alman Çoban Köpeğinin Ayırt Edici Özellikleri 

  Alman Çoban Köpeğinin başlangıçta çalışan bir köpek olarak işlev görmesi amaçlandığından, cins yüksek bir enerji seviyesine sahip olacak şekilde geliştirildi ve ona çiftlik hayvanlarını veya koyunları uzun süre gütmek için gereken dayanıklılığı verdi. 

  Alman Kurdu öğrenmeyi sever ve en çok sevdiklerini memnun etmeye heveslidir. Bu doğuştan gelen arzu, bu zeki köpeğin zihnini ve vücudunu tatmin etmeye yardımcı olan düzenli eğitim egzersizleriyle devreye sokulabilir. Cins, evde arama ve kurtarma çalışmaları gibi görevler için benzersiz kılan doğal bir meraka sahiptir.

  Alman Çoban Köpeği özellikleri hakkında en ilginç olanı da görme engelliler için ilk rehber köpeği olma unvanını taşıyor olmasıdır.

  Alman Çoban Köpeğinin dünyanın en zeki üçüncü köpek ırkı olduğuna inanılıyor.

  Köklerini Alman Çoban Köpeğine kadar izleyen birçok farklı köpek ırkı vardır. Bunlara King Shepherd, Shiloh Shepherd, Berger Blanc Suisse ve Doğu Avrupa Çoban Köpeği dahildir.

  Alman Çoban Köpeği Renkleri Nelerdir?

  Alman Çoban Köpeği için 11 farklı renk tanımlaması yapılmıştır. Siyah, Samur, Siyah-Bronz, Siyah-Kırmızı, Siyah ve Gümüş, Gri renkleri Alman Çoban Köpeğinin sahip olduğu renklerden bir kaçıdır. 

  Ancak safkanlık faktörü nedeniyle Alman Çoban Köpeğinin asla beyaz renkte olmaması görüşü bulunmaktadır.

  Alman Çoban Köpeği Saldırır Mı?

  Muazzam cesaretiyle tanınan bir köpek olan Alman Kurt Köpeği, cesur ama saldırgan değildir. Kendinden emin bir karaktere sahip olan bu ırk mesafeli ve bir o kadar da temkinli tavır takınır. Tehlikeli olarak kabul edilmeyen bu köpek türü yabancılardan hoşlanmaz ama onlardan korkmaz ve insanlara da çekingen yaklaşmaz.

  Alman Çoban Köpeği Evde Apartmanda Beslenir Mi?

  Alman Çoban Köpeği, yedek enerjiye sahip büyük cins bir köpektir. Bu nedenle, Alman Çoban Köpeği bir apartman dairesinde yaşamak için pek uygun değildir. Bu köpek türü için ideal yaşam koşulu, avlusu tamamen çitle çevrili bir evdir. Bununla birlikte, koşmak ve oynamak için güvenli bir avlu olsa bile, Alman Kurdu, enerjisini verimli bir şekilde harcamak için günlük yürüyüşlere ihtiyaç duyacaktır.

  Alman Çoban Köpeği Eğitimi Kolay Mı?

  Alman Çoban Köpeği genetik oluşumu nedeniyle son derece eğitilebilir bir köpektir. Bu cins, ailesiyle çok derin bir bağ kurduğu için istekli bir eğitim partneridir. Kolaylıkla yeni beceriler edinebilen bu köpek türünün öğrenmeye motive olması için tek gereken bazı lezzetli ikramlar ve bolca övgüdür.

  Ayrıca, bir köpeğin mizacının kararlılığını test eden bir aktivite olan popüler köpek sporu Schutzhund Eğitimi, Alman Kurdu için özel olarak geliştirildi.

  Alman Çoban Köpeği Diğer Evcil Hayvanlarla Anlaşır Mı?

  Alman Çoban, çok evcil hayvanlı bir evde gelişebilse de, bu her zaman böyle değildir. En iyi sonuçları elde etmek için, bir Alman Çobanının çok evcil hayvanlı bir eve henüz yavruyken tanıtılması önerilir. Yerleşik ev hayvanlarının bölgesel hale gelmesini önlemek için tanıtımlar tarafsız bölgede yapılmalıdır.

  Alman Çoban Köpeği Çocuklarla Anlaşır Mı?

  Alman Kurdu çocukları sever ve onlara karşı nazik, koruyucu ve sabırlıdır. Ancak, tüm çocuklara köpeğin sınırlarına saygı duymaları ve onlara sevgi ve özenle davranmaları öğretilmelidir. Köpekler ve çocuklar arasındaki tüm etkileşimler, her iki tarafın da güvenliği için dikkatle denetlenmelidir.

  Alman Çoban Köpeği Bakımı

  Alman Çoban Köpeği sahip olduğu kürk ile az bakım gerektirmektedir. Kürkünün iyi durumda olması için üç ila dört kez fırçalanması önerilmektedir. Düzenli fırçalama yapılması büyük tüy dökme dönemlerinde yaşanacak yoğun tüy miktarını en az seviyeye indirmeye yarayacaktır.

  Alman Çoban Köpeğinin bakımı için birkaç ayda bir banyo yapılması yeterlidir. Cilt kuruluğu yaşanmaması için fazla banyodan kaçınılmalıdır.

  Haftada bir kez tırnak bakımı yapılmalıdır.

  Dişlerinin de birkaç kez fırçalanması da önerilir.

  Alman Çoban Köpeği Tüy Döker Mi?

  Alman Çoban Köpeğinin ideal kürkü iki katmandan oluşur. Astar hacimli ve kalın iken kürkünün son katı daha kısa ve dokunuşa biraz daha kalındır. Alman Çoban Köpeği, kış ve yaz gibi daha aşırı hava mevsimlerine hazırlık olarak yılda iki kez tüy dökümü yaşamaktadır. Bu zamanlarda, köpeğin kürk astar miktarı hava koşullarına uyum sağlayarak gerektiğinde incelecek veya kalınlaşacaktır.

  Alman Çoban Köpeği Sağlık Sorunları

  Tüm köpek ırkları belirli genetik koşullara yatkındır. Alman Çoban Köpeğini etkileyebilecek başlıca sağlık sorunları şunlardır:

  Kalça Displazisi: Kalça çıkığı olarak da bilinen bu rahatsızlık, uyluk kemiğinin kalça eklemine tam olarak oturmamasından kaynaklanan kalıtsal bir durumdur. Kalça displazisi olan bir köpekte herhangi bir rahatsızlık belirtisi görülmeyebilir. 

  Alman Çoban Köpeği kalça çıkığı nasıl anlaşılır sorusunun cevabı için X-ışını taramasını verebiliriz.  Kalça diplazisi kalıtsaldır ancak çevresel koşullardan da tetiklenebilir; yüksek kalorili yiyeceklerle hızlı büyüme ve zıplama, atlama veya düşme sonucunda oluşabilecek yaralanmalar bu sağlık sorununa yol açabilir.

  Dirsek Displazisi: Kalça displazisine benzer şekildedir ve dejeneratif bir hastalıktır. Anormal büyümenin veya gelişme sırasında yaşanan bir sakatlıktan dolayı kaynaklandığı kanaati hakimdir. Hastalığın seviyesi, durumun şiddetine göre değişir: köpek iltihap ve buna bağlı şişlik geliştirebilir veya topallayabilir. Ameliyat, kilo yönetimi, tıbbi yönetim ve ilaçlarla tedavi mümkündür.

  Gastrik Torsiyon / Gastrik Dilatasyon-Volvulus: Büyük ve derin göğüslü köpekleri etkileyebilen ve yaşamlarını tehdit eden bir durumdur. Özellikle günde tek ve büyük öğünle beslendikleri, hızlı yedikleri, yemekten sonra bol miktarda su içtikleri ve yemekten sonra kuvvetli şekilde egzersiz yapmaları durumunda ortaya çıkabilir. Yaşlı köpeklerde daha yaygındır. Mide gaz veya hava ile şişirildikten sonra bükülür. Köpek, midedeki aşırı havadan kurtulmak için kusamaz hale gelir ve kanın kalbe normal dönüşü engellenir. Kan basıncı düşer ve köpek şoka girer. Acil tıbbi müdahale olmazsa köpek ölebilir. Karnı ağrılıysa, aşırı tükürüyorsa, kusmadan yalnızca öğürüyorsa ve kalp atışları hızlanmış, huzursuz, depresif, uyuşuk veya zayıf görünüyorsa bu işaretler bir problem olabileceğini gösterir ve mümkün olan en kısa zamanda veterinere başvurulması önerilmektedir.

  Alerjiler: Alerjiler tüm köpek ırklarında yaygın bir rahatsızlıktır. Üç ana alerji türü vardır: bazı yiyecekleri köpek diyetinden yok ederek tedavi edilen gıda alerjileri; yatak, pire tozu, köpek şampuanları ve diğer kimyasallar gibi bir topikal maddeye reaksiyonun neden olduğu temas alerjileri; polen, toz ve küf gibi havada bulunan alerjenlerden kaynaklanan inhalan alerjileri. Tedavi, nedene göre değişir ve diyet kısıtlamaları, ilaçlar ve çevresel değişimleri içerebilir.

  Ekzokrin Pankreas Yetersizliği: EPY, sindirim enzimleri üreten hücrelerin imha olması sebebiyle yaşanan pankreasın genetik bir hastalığıdır. Bunun sonucunda köpek yiyecekleri sindiremez duruma gelir. Durumun ilk belirtileri gaz, iştahsızlık, kilo kaybı ve dışkıdaki değişimdir. Köpek çok zayıf ve çok aç hale gelir. EPY basit bir kan testi ile teşhis edilebilir ve tedavisi de basittir. Tedavi için köpek mamasına pankreas enzimleri eklenir. Doğru ilaç yönetimiyle çoğu köpek iyileşir.

  Alman Çoban Köpeği Kaç Yıl Yaşar?

  Alman Kurdu ortalama yaşam süresi 9 - 13 yıl arasında değişmektedir. Bir köpeğin yaşam süresi onun bakımı ile doğrudan ilgilidir. İyi bakılan bir köpek cinsi, daha uzun süreler yaşamını sürdürebilir.

  Alman Kurdu Kaç Derece Soğuğa Dayanır?

  Çift katlı çoğu Alman Çoban,  -1°C'ye kadar düşük sıcaklıkları tolere edebilir dayanıklılığa sahiptir. Uzun tüylü olan Alman Kurtları daha düşük sıcaklıklara bile dayanabilecek güce sahip olabilirler. Ancak yaş, sağlık koşulları, aktivite düzeyi ve kilo gibi faktörler de soğuk havaya dayanma yeteneklerini olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir.

  Alman Çoban Köpeği Kaç Günde ve Kaç Yavru Doğurur?

  Alman Çoban Köpeklerinin gebelik süresi 63 gündür.

  Alman Çoban Köpekleri, normal bir doğumda 1 ila 15 yavruya sahip olabilir. Doğum başına ortalama 8 yavrunun dünyaya gelmesi beklenir.

  Alman Çoban Köpeği Kulakları Ne Zaman Dikleşir?

  Alman Çoban Köpeği'nin ticari marka sivri kulakları, cinsin en ayırt edici özelliklerinden biridir. Bu, bilinen özenin bir işaretidir ve onlara kraliyet görünümlerini veren şeyin bir parçasıdır. Alman Çoban Köpeğinin sarkık kulakları varsa, cins standartlarına göre bu durum bir 'hata' olarak kabul edilir. 

  Bazı köpek yavrularının kulakları 4 haftalıkken yukarı kalkmaktadır. Genetik, yetiştiricilerin kararları, yanlış ve yetersiz diyet veya kasıtsız yaralanma, sarkmış kulakların olası nedenleridir. İyi bir diyet, kasları güçlendirmek için uygun çiğneme oyuncakları ve kulağı dik bantlamak, Alman Çoban Köpeğinin sarkmış olan kulaklarını onarmaya yardımcı olabilecek yöntemlerdir.

  Alman Çoban Köpeği Çene Basıncı Değeri Nedir?

  238 PSI'ye kadar çene gücüne sahip olan Alman Çoban Köpeklerinden gelen bir ısırık tehlikeli olabilir.

  Alman Çoban Köpeği özellikleri ve ırkla ilgili diğer detaylı bilgilerin yer aldığımız yazımızın keyif vermiş olmasını umuyoruz. 

  Yazımızda eksik veya hatalı gördüğünüz noktaları yorum olarak bizlerle paylaşabiliresiniz.
  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad