Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakım Kuralları Nelerdir?

Sibirya Kurdu, görüntüsü ve sahip olduğu birbirinden farklı renkle köpekseverlerin her zaman ilgi ve sempati beslediği köpek cinslerinden biri olmuştur. Bu popülerlik bu köpek cinsi için ''sibirya kurtları hakkında bilinmeyenler'' başlığı altında pek çok soruyu da beraberinde getirmiştir. Sorulan soruların bir kaçı şöyledir:

Sibirya kurdu Türkiyede yaşar mı? Sibirya kurdu kaç derecede yaşar? Sibirya kurdu sahibine sadık mı? Husky almak istiyorum bakımı zor mu? Sibirya kurdu sahibini korur mu? Sibirya kurdu insana saldırır mı? Sibirya kurdu yasak mı?

Yazımızla Sibirya Kurdu hakkındaki bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

  Sibirya Kurdunun Geçmişi

  Sibirya Kurdu'nun, Sibirya göçebelerinden oluşan Chukchi kabilesinden geldiğine inanılmaktadır. Irkın geçmişi nispeten bilinmemekle birlikte, DNA testleri en yaşlı köpek türleri arasında olduklarını doğrulamaktadır. 

  Chukchi kabilesinin köpekleri hızlı ulaşım için kullandığı ve bu köpek ırkı ile aile köpeği olarak etkileşime girdikleri de ayrıca bilinmektedir.

  Sibirya Kurdu (ingilizce ismiyle The Siberian Husky), 1908 yılında Amerika - Alaska'ya getirildi ve altın ticareti sırasında kızak köpeği olarak kullanıldı. 408 millik bir kızak yarışı olan All-Alaska çekiş yarışlarında kullanılan bu köpekler bugün bile çekiş yarışlarında aktif bir yarışçı olmaya devam ediyorlar.

  Kayıtlar, son Sibirya Kurdunun Sovyet hükümeti tarafından sınırların kapatıldığı 1930 yılında Sibirya'dan dışarı çıkarıldığını göstermektedir. Kuzey Amerika'da üremeye devam eden bu ırk zaman içinde asıl Sibirya Kızak Köpeği'nden biraz değişmiş olsalar da bu türün harika özelliklerini hâlâ korumaktadır.

  Sibirya Kurdu Genel Özellikleri

  İlk olarak bu cinsin genel özellikleri ile ilgili en çok sorulan bir sorudan başlayalım.

  Husky kurt mu köpek mi? Sibirya kurdu, isminde geçmesine rağmen kurt değil evcil bir köpek ırkıdır.

  Sibirya Kurdu, köpek ırkı çok sayıda rengi ve deseni olan güzel, kalın bir paltoya sahiptir. Sibirya kurdu beyaz, gri, kahverengi gibi birbirinden farklı renklerde paltolara sahip bir köpek cinsidir. 

  Mavi veya çok renkli gözleri ve kendine hayran bırakan yüz hatları Sibirya kökenli bu köpek türünün cazibesine büyük katkıda bulunmaktadır. Göz alıcı görünümleri ve hayranlık uyandıran yetenekleriyle sanatçıların, yazarların ve film yapımcılarının yanı sıra kitlelerin de hayal dünyasını ele geçirmiştir.

  Örnek vermek gerekirse, başrolünde Paul Walker'ın rol aldığı ve Sibirya Kurtlarının filmi olarak da bilinen 2006 yılı yapımı ''Kutup Macerası'' filmi bu köpek cinslerinin ilham verdiği bir filmdir. 

  Orta boylu bu köpek hem güçlü hem de atletik bir yapı sahibidir. İlk olarak kızak köpekleri olarak geliştirildiler - ki bazıları hala bu şekilde kullanılıyor - Huskies dikkat edilmesi gereken köpeklerdendir. İlavaten öğrenme yetenekleri de şaşırtıcıdır. Çok hızlı öğrenme gücüne sahiptir.

  Sibirya Kurtları herkes için uygun bir köpek türü değildir. Harika görünümleri nedeniyle zorlu özellikleri dikkate alınmadan sibirya kurdu sahiplenme kararı alanlar süreç içerisinde köpeğin gerçek özellikleriyle baş başa kalınca ondan vazgeçmeye karar verebilmektedir.

  Sibirya kurdu özellikleri ve bakım kuralları
  Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakım Kuralları

  Sibirya kurdu, zeki ve bağımsızdır. Herkese karşı sevecendir. Eğer Sibirya kurdu saldırır mı? Sibirya kurdu tehlikeli bir cins midir? diye soracak olursanız saldırgan oldukları bilinmemektedir ve çok köpekli evlerde genelde sorun çıkarmazlar. Ayrıca çocuklarla araları da iyidir.

  Herkese karşı sevecen bir yapıda olması sibirya kurdu sahibini korur mu gibi sorular için evet cevabının verilmesini güçleştiriyor.

  Ancak, bu olağanüstü zekayı daha az şey öğrenmek için kullanırlar ve insanları memnun etmeye çok hevesli değillerdir. 

  Onları eğitmek son derece zordur, bu yüzden ilk kez köpek sahibi olacaklar veya ürkek insanlar diğer köpek türlerini de düşünmelidirler. Sibirya kurdunun sahibine sadık olup olmayacağını yine sahibi belirler. Sibirya Kurtları, kuralları belirleyen ve tutarlılık gösteren kendinden emin, deneyimli köpek sahipleriyle en iyi uyum sergiler. 

  Sibirya Kurtları, tüm ırklar gibi itaat eğitimine ihtiyaç duyar fakat ev ile dışarı arasındaki farkı ayırt etmede esrarengiz bir yetenekleri vardır. Evdeyken komutlara aldırmazken dışarıda komutlara uyumludur.

  Sibirya Kurtları hakkında en büyük uyarı, onların kaçmaya meyilli olarak tanınmalarıdır. Fırsat bulduklarında evden uzaklaşabilir ve sonuç olarak kaybolabilirler. Eğer bir sibirya kurdu sahiplenme fikrini taşıyorsanız kaçma girişimlerine karşı düzenli kontrol gereklidir.

  Zorlaştırabilecek birçok özellikleri olmasına rağmen Sibirya Kurdu harika bir köpek cinsidir. Sibirya Kurdu cinsleri uygun bir şekilde eğitilip bakıldığında harika aile arkadaşları olur.

  Sibirya Kurdunun Ayırt Edici Özellikleri

  Sibirya Kurdu, bulunduğu bölgenin iklimine bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte fazla tüylü bir köpek değildir.

  Sibirya Kurdunun kaçıp kaybolma gibi bir ihtimali olduğunu belirtmiştik. Bahçe çitlerinden atlayabilir, zincirini kırabilir, tasmasını çıkarabilir veya kaçmanın başka bir yolunu bulabilir. Bu nedenle yüksek çitli bir bahçenin ve toprağa biraz daha fazla derin gömülmüş çitlerin kaçma girişimini engellemede etkili yöntemler olabileceğini belirtmek isteriz.

  Sibirya Kurdu toprak kazımaktan oldukça çok hoşlanır. Bu nedenle bahçede kazacak yer verilmesi onu çok mutlu edecek bir gelişme olacaktır.

  Ulumayı seven bu köpek türleri nadiren havlar. Bu nedenle yabancı birisi sizin mülkünüze geldiğinde havlayarak haber vermez. Bu özellikleri onların bir bekçi köpeği olamayacaklarına işaret etmektedir.

  Sibirya Kurdu sahiplenme fikrini taşıyanlar için önemli bir bilgi veriyoruz. Ürkek sahibe uygun bir köpek ırkı değildir. Evde alfa (lider) pozisyonunu koruyacak güçlü bir sahibe ihtiyacı vardır. Genç yaştan itibaren itaat eğitimi almaları gerekir ve bu eğitim için mizaç olarak zor ve inatçı bir tür olabilir.

  Sibirya Kurtları, yeni bir şeyler araştırırken çok meraklıdır. Bu merak araştırması sırasında yaralanabilir veya kaybolabilir.

  Şefkat ve iyi huy Sibirya Kurtlarını tanımlayan nitelemelerdir. Genellikle çocuklarla araları iyidir ancak küçük çocuklar hiçbir köpek cinsi ile yalnız bırakılmamalıdır. Aynı zamanda insanlarla iyi geçinirler ve evde bulunan diğer köpek cinsleri ile de iyi geçinirler.

  Sibirya Kurtları'nın yürüyüşler esnasında tasma kullanılması tavsiye edilmektedir. Çünkü ilk fırsatta kaçıp çevredeki diğer küçük hayvanları kovalamaya başlamak gibi bir huyları vardır.

  Sibirya Huskies, güzelliklerine kanılarak yanlış tercih edilen cinslerden biridir. Çoğu kişi, mizaçlarını ve tuhaf huylarını dikkate almaz ve çoğu zaman, güzel de olsa, asi olmayan bir köpekle başbaşa kalır. Sibirya kurdu sahiplenmeyi düşünenler, bu cins hakkında bilgi edinmek için yeterli araştırma yapmalıdır.

  Sibirya Kurdu Boy ve Kilo Ölçüleri

  Ortalama bir Sibirya kurdu erkeği 55-65 cm arasında ve 45-60 kg aralığındadır. Husky dişileri ise ortalama 50-60 cm aralığında ve 40-50 kg ağırlığındadır.

  Sibirya Kurdu Irkının Kişilik Özellikleri

  Sibirya Kurtları sürü köpeğidir ve onun sürüsünün açık lideri olan bir sahibe ihtiyaçları vardır.

  Zorbalık yaparak veya vurarak değil ama temel kuralları net ve tutarlı bir şekilde onaylayarak kendinizi lider olarak göstermelisiniz. Köpeğinizi yemek için bekletmek liderlik rolünüzü belirlemenin en iyi yollarından biridir. Bu şekilde Husky sizi yiyecek, ikramlar, oyuncaklar ve diğer köpek maması gibi bütün değerli kaynakların bekçisi olarak görecektir.

  Yüksek enerjili bu tür, özellikle sıkıldığında veya yeterli egzersiz yapılmadığında, hem iç hem de dış mekanda hırçınlaşabilir. Yalnız bırakılırlarsa evi darmadağın edebilirler. Hatta bir hikayeye göre bir Sibirya Kurdunun beton duvarını yıktığı bile olmuş. Gerçekten güçlü ve azimli bir köpek türü.

  Yaramaz ve çok sevimli olabilirler. Aynı zamanda oldukça sosyal bir cins olan sibirya kurtları yeteneklerini sergilemeyi de seviyorlar.

  Sibirya Kurdu ile ilgili ilginç bir bilgi: Havlamazlar. Bunu iyi haber sanabilirsiniz ancak kötü haberi de bekleyin. Kötü haber şu: ulumayı severler, bu da komşularınız için can sıkıcı olabilir. Eğitimli ve iyi donanımlı bir Sibirya kurdu sahibi değilseniz, daire yaşamı için uygun değildirler.

  Bir uyarı daha❗: Sibirya Kurtları, dost canlısı ve nazik olmaya bayılsa da bekçi köpeği rolünde oldukça başarısız bir çizgi çiziyorlar. Bunun nedeni de yabancılara karşı aşırı şüpheci olmamalarıdır. Evet, hırsızlar da dahil. Gerçek şu ki onlar herkesi sevme eğiliminde olan köpek cinsleridir.

  Kalıtım, eğitim ve sosyalleşme gibi bir çok faktörden etkilenir. İyi huylu sibirya kurdu yavruları meraklı ve şakacıdır, insanlara yaklaşmaya ve onları kucaklamaya isteklidir. Bu nedenle bir sibirya kurdu yavrusu sahiplenmeyi istiyorsanız bu özellikleri de dikkate almalısınız.

  Sibirya Huskies, her köpek gibi, gençken birçok farklı insana, görüşe, sese ve deneyime erken aşamada ihtiyaç duyar. Sosyalleşme Sibiryalı yavru köpeğinizin büyüyüp iyi bir köpek olmasını sağlar.

  Sibirya yavru köpeği sahiplendikten sonra onu kalabalık parklara götürmek, köpeklere izin veren mağazalarda gezip tozmak ve komşularla tanışmak da sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

  Huskyler, siyahtan saf beyaza kadar, vücutta kırmızı ve bakır içeren renkli işaretlerle birlikte çeşitli renk ve işaretlerde yer alırlar. Gözleri kahverengi, mavi veya bir başka kombinasyon olabilir. Yüz hatları insanların göz zevklerine hitap eden bir karaktere sahip.

  Sibirya Kurdu Evde Beslenir Mi?

  Sibirya Kurdu apartmanda besleme için tavsiye edilmemektir. Ancak Sibirya kurdu sahiplenme kararı verecekler için bir not bırakalım: Apartmanda yaşam için düzgün eğitim alıp alıştırma yaptıklarında dairelerde uyum konusunda gelişim gösterirler ve evde sibirya kurdu beslemek daha mümkün hale gelir.

  Sibirya Kurdu Sağlık Sorunları

  Huskiler genellikle sağlıklıdır, ama bütün ırklar gibi, bazı sağlık sorunlarına yatkındır. Bütün Huskies bu hastalıklardan birini ya da tümünü kapamaz, ama bu cinsi düşünürseniz, onların farkında olmak önemlidir.

  Katarakt: Katarakt, göz merceğindeki görme zorluğuna neden olan opaklıktır. Köpeğin gözü/gözleri bulanık görünür. Katarakt genellikle ileri yaşlarda görülür ve bazen köpeğin görüşünü iyileştirmek için cerrahi olarak çıkarılabilir.

  Kornea Distrofisi: Bu durum göz küresinin kornea ya da dış saydam kısmını etkiler. Bu, korneadaki lipidlerin bir araya gelmesinden kaynaklanan bir opaklıktır. Genellikle genç erişkinlerde görülür ve genellikle daha fazla dişiyi etkiler. Bu durum için tedavi yok ancak görmeyi etkilediği söylenemez.

  Progresif Retinal Atrofi (PRA) : Bu dejeneratif bir göz bozukluğudur ve göz arkasında fotoreseptörlerin kaybından dolayı körlüğe yol açar. PRA, köpeğin herhangi bir körlük belirtisi göstermesinden yıllar önce tespit edilebilir. Neyse ki, köpekler körlüğü telafi etmek için diğer duyularını kullanabilirler ve kör bir köpek mutlu bir hayat yaşayabilir.

  Sibirya Kurdu Bakımı

  Husky almak istiyorum bakımı zor mu? diyenler için detayları vermeye başlıyoruz.


  Husky yavru iken bakım yapılmasına alıştırılmalıdır.

  Sibirya Kurdunun sıkılmamak için günde 30 ila 60 dakika egzersiz yapması gerekmekte. Sahipleri için çok iyi bir koşu arkadaşı olurlar ama soğuk iklim hayvanı olduğu için sıcak havalarda egzersiz yapılmamalıdır.


  Sonuç olarak Sibirya Kurdu kendini iyi hissetmek ve mutlu kalmak için aktif ve hareket ediyor olmalı. Genellikle yürüyüş ve diğer açık hava sporlarıyla kendi aktif yaşamınızı sürdürmeniz Sibirya Kurdunuzun sağlığına ve mutluluğuna da vesile olacaktır.

  Sibirya Kurtlarının çitlerin olmadığı bir yerde asla bırakılmaması gerektiği için tasma eğitimi de olmazsa olmazlardan. Kaçmayı sevdikleri bir gerçek ve ne kadar uzakta olduğunu düşünmeden kaçacaklar. Eğer bir şeyin peşinden gitmeye karar verirse ya da sadece koşturmadan zevk alırsa Sibirya Husky'ni kolayca kaybedebilirsin.

  Sibirya Kurdu Besleme Kuralları

  Sibirya kurtları için önerilen günlük beslenme miktarı günde 1,5-2 fincan, 2 öğüne ayrılmış yüksek kaliteli kuru gıda.

  Sibirya Kurtları hayatta kalmak için çok az yiyeceğe ihtiyaç duyacak şekilde yetiştirildi. Bu durum günümüzde de geçerlidir ve Sibirya Kurtları'nin günlük kalori ihtiyacının yüksek olmasına gerek yoktur. Bu özellik türlerin kökenine dayanmaktadır. Çünkü Chukchis kabilesi bu köpekleri, mümkün olan en az yiyecek takviyesi ile düşük sıcaklıklarda büyük mesafelerde hızlı bir şekilde yük çekmek üzere geliştirdi.

  Sibirya Kurdu Çok Tüy Döker Mi?

  Elektrikli süpürgenizin çalışır durumda olduğundan emin olun çünkü Sibirya Husky kullanıyorsanız düzenli olarak temizlik yapmanız şart. Bu köpek cinsi tüylerinin yapısı gereği yılda iki kere ciddi oranda tüy döker.

  Sibirya kurdu tüy dökme mevsimi bahar ve sonbahar aylarıdır. Bununla beraber, yılda en az bir defa ve döküntü mevsiminde her gün  köpeğinizin mantosunu fırçalamayı başarabilirseniz, matlaşmayı ve mobilyalarınızda fazla tüy dökülmesini önleyebilirsiniz.

  Sibirya Huskies temiz köpeklerdir ve tıpkı bir kedilerin yaptığı gibi kendilerini temizlemeye zaman ayırırlar.

  Genellikle "köpek kokusu" yaymazlar ve nadiren banyo ihtiyaçları olur. Banyo zamanı geldiğinde, doğal yağların köpeğinizin cildinde ve kabuğunda kalması için tasarlanmış, kaliteli bir köpek şampuanı seçin.

  Husky dişleri haftada en az iki-üç kez fırçalanarak tartar birikmesi ve içinde gizlenen bakterilerin uzaklaştırılması gereklidir. Diş eti hastalığını ve ağız kokularını önlemek için günlük fırçalamak daha da iyidir.

  Kulaklarında kızarıklık veya kötü koku olup olmadığı her hafta kontrol edilmelidir, bu da enfeksiyon belirtisine yol açabilir. Köpeğinizin kulaklarını kontrol ettiğinizde, enfeksiyonları önlemek için yumuşak, pH dengeli kulak temizleyici ile ıslatılmış pamuklu bir top ile kulak temizliği yapın. Kulak kanalına hiçbir şey sokmayın. Sadece kulak dışını temizleyin.

  Damaklarda, burun, ağız ve gözlerde, ayaklarda kızarıklık, hassasiyet, iltihap gibi yara, döküntü veya enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Gözler temiz olmalı; kızarıklık veya akıntı olmamalıdır. Haftalık kontrol olası sağlık problemlerini önceden fark etmenize yardımcı olacaktır.

  Sibirya Kurdunun Çocuklar Ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İlişkisi

  Husky köpekler, çocuklu aileler için harika evcil bir hayvan sınıfındadır. Çocuklara karşı çok hoşgörülü olabilirler ama diğer tüm köpekler gibi küçük çocukların etrafındayken de denetlenmelidirler.

  Çocuklara köpeklere nasıl yaklaşmaları ve dokunmaları gerektiği göz ardı edilmeyecek bir kuraldır. Sadece sibirya kurdu için değil tüm köpek cinsleri ile çocuklar arasında sorun yaşanmasını önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki her türlü etkileşim denetlenmelidir.

  Sibirya Huskies diğer köpeklerle iyi geçinir ama Husky yavru köpeğine sosyalleşme dersleri vermek çok önemlidir. Ağaç yaş iken eğilir malum. Bu onları diğer köpeklere alıştırır ve insanlara alıştırır. Sosyalleşme Husky yavrularına nasıl davranmaları gerektiğini öğretir.

  Bu türün tarihini aklınızda bulundurun. Sibirya'daki zorlu koşullar bu ırkta yiyecek bulmanın zor olması nedeniyle güçlü bir av güdüsü oluşturmuştur. Sonuç olarak bugün pek çok Husky, av olarak sincap, tavşan ve kedi gibi küçük hayvanlara meyil eder. Ancak bazı Husky köpekler, özellikle de yavru oldukları dönemlerde yetiştirildiklerinde diğer havan türlerine karşı çok uysal hayvanlar olurlar.

  Sibirya Kurdu Beslemek Yasak Mı?

  Tarım ve Orman Bakanlığının genelgesine göre Sibirya kurdu beslemek yasak kapsamında değildir.


  Sibirya Kurdu Çene Basıncı Ne Kadardır?

  Köpeklerin çene basıncı her zaman ilgi konusu olmuştur. Sibirya Kurdu etkileyici bir çene basıncı değerine sahiptir. Bu ırkın çene basıncı 145,14 kg olarak ölçümlenmiştir.

  Köpeklerin Çene Basıncı Sıralaması başlıklı yazımız ile 20 köpek cinsinin çene basıncı değerlerini sizler için listeledik.


  Sibirya Kurdu (Husky) Sıcakta Yaşar Mı?

  Sibirya kurtları sıcaktan hiç hoşlanmazlar ve sıcak ortamlarda çok çabuk bunalır. Fakat havanın sıcak olduğu günler bu köpeklerin dışarı çıkartılmaları uygun değildir. Sıcak günlerde serin yerlerde bırakılmalıdır. 

  Sibirya kurtları havanın soğuk olduğu anlarda oynamaktan ve koşmaktan keyif almaktadırlar.

  Sibirya kurdu Türkiye'de yaşar mı? şeklinde özel bir soru akıllara gelebilir. Türkiye iklimi bu soğuk hava kökenli canlılar için çok da uygun değildir. Soğuk hava süresinin uzun ve tatmin edici olduğu ülkemizin doğu bölgeleri Sibirya kurtları için daha uygundur diyebiliriz.


  Sibirya Kurdu Kaç Derecede Yaşar?

  Sıfırın altında 60 derece sıcaklıkta yaşayabilen tür olan Sibirya Kurdu köpeklerin egzersiz ve antrenman ihtiyacı bu soğuk iklime uyum sağlamak için epey yüksektir. 

  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad