Rottweiler Yasak Mı 2022?

Rottweiler Cinsi Köpeklerin Özellikleri Nelerdir?
Rottweiler Cinsi Köpeklerin Özellikleri Nelerdir?

Rottweiler, çalışkan ve kendinden emin bir tavıra sahip olan büyük ve kuvvetli bir köpektir. Kaslı vücudu ile akıllara kazanan bu köpek ''tehlikeli'' olma ününe rağmen özünde iyi bir oyun arkadaşı ve refakatçidir.

Rottweiler köpek hakkında merak edilen çok sayıda sorunun cevabını yazımızda bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

  Rotvaydırlar olarak telaffuz ettiğimiz bu köpek ırkı her şeyden önce geçmiş hikayesi ile dikkat çekiyor.

  Rottweiler Köpek Cinsinin Geçmişi

  Rottweiler, ırk - soy olarak mastiff tipi bir köpek olan Molossus'tan gelmektedir. Ataları Almanya'ya Romalılar aracılığıyla geçmiştir. Romalılar dünyayı fethetme amacı için ilerlerken ordunun yükünü taşıyan sığırların güdülmesi görevini Rottweiler köpekler üstlenmiştir. 

  Roma Ordusu ilerledikçe, büyük köpekler, geçtikleri bölgelere özgü olan köpeklerle çiftleşerek yeni ırkların temellerini atmıştır. Bu bölgelerden biri de Romalıların, tarıma elverişli iklim ve topraklarından faydalanmak için koloniler kurduğu Güney Almanya bölgesiydi. Romalılar bu bölgede kırmızı kiremitler kullanarak çatılı evler inşa etmişlerdir. 600 yıldan uzun bir süre sonra, söz konusu bölgede yeni bir kilise inşa edilirken, kasaba sakinleri antik Roma hamamlarının bulunduğu arsayı kazdılar ve kırmızı kiremit döşeli evlerden birini ortaya çıkardılar. Bu keşif, kasaba için yeni bir isme ilham verdi: Das Rote Wil

  Yüzyıllar boyunca Rottweiler, bulunduğu Alman kasabasının sığırlar için bir pazar alanı olarak gelişmesi nedeniyle kasaplara yardımcı olmaları için sığırları kasabaya götürme görevini yerine getirmiştir.

  Rottweiler özellikleri arasında üstlendikleri bir başka görev de güvenlik göreviydi. Çiftlik hayvanlarını satarak para kazanan çiftçiler kazançlarını hırsızlardan korumak için içinde para olan çantalarını bu köpeklerin boyunlarına asmayı tercih etmişlerdir. Ayrıca bölgedeki kasaplar, güçlü olan bu köpekleri et yüklü arabaları çekmek için de kullanmışlardır.

  İlk Rottweiler köpeğinin 1920'lerin sonunda bir Alman göçmenle ABD'ye geldiği düşünülmektedir. Amerikan Kennel Kulübü tarafından ilk Rottweiler köpek 1931'de kayıt altına alınmıştır.

  İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Rottweiler köpek cinsleri daha popüler olmaya başlamıştı O zamanlar, mükemmel bir itaat köpeği olarak bilinen Rottweiler köpeklerin popülaritesi, 1990'ların ortalarında 100.000'den fazla kişinin Amerikan Kennel Kulübü'ne kayıtlı olmasıyla hayli yükseldi.

  Bir köpek ırkı için popüler olmak aslında iyi bir şey değildir. Sorumsuz üreticilerin, bir cinsin popülaritesini paraya çevirip, sağlık ve mizaç sorunlarını dikkate almadan yavru köpekler üretmeye başlamaları alışılmadık bir şey değildir. Kötü nam ve onlara olan talep azalana kadar Rottweiler köpek ırkının başına gelen şey de tam olarak buydu.

  Rottweiler köpekler, süreç içerisinde ilk polis köpekleri arasında da yer aldılar ve güvenlik güçleri ile birlikte başarılı bir şekilde hizmet verdiler.

  Rottweiler Özellikleri

  Rottweiler özellikleri arasında güçlü ve sevgi dolu bir kalbe sahip oldukları bilinmektedir.

  Rottie ya da Rott olarak adlandırılan bu tür, sığır sürücüsü ve çiftçiler ile kasaplar için araba çekmekte kullanılan Almanya'da ortaya çıktı. Bu miras, Rottweiler'in geniş göğsünü ve güçlü kaslı bedenini doğrudan yansıtan bir detaydır. Hareket halindeyken etrafına güç ve dayanıklılık abidesi olarak görünse de gözlerine bakıldığında akıllı, uyanık ve korkusuz ifadeyi yansıtan sıcak, koyu kahverengi bakışları görmek zor değildir.

  İyi yetiştirilmiş bir Rottweiler köpek sakin ve kendinden emin bir karakter sergiler. Genelde yabancılara karşı mesafeli olsa da asla ürkeklik göstermez. 

  Rottweiler köpek özelliklerinden biri de, yeni insanlar ve durumlar ile karşılaştığında "bekle ve gör" tutumunu sergilemeye başlamasıdır. Bu özellikler olması gerektiği gibi bir araya geldiğinde, Rottweiler sadece polis, ordu ve gümrük alanlarında değil aynı zamanda aile dostu ve koruyucu olarak da başarılı, yumuşak huylu doğuştan bir bekçi köpeğidir.

  Rottweiler, koruyuculuk ve agresiflik arasında ince bir çizgiye sahiptir. Eğer sakin, akıllı bir mizaç için özenle yetiştirilmez ve düzgün bir şekilde sosyalleşip eğitilmezse zarar verecek seviyede aşırı koruyucu olabilir. Bu köpek sahibi için istenilen bir sonuç olabilir ancak ayırt edebilme yeteneğinden yoksun bir Rottweiler köpek sadece kötü adamlar için değil karşılaştığı herkes için tehlike arz edecektir.

  Tam tersi durumda yani iyi yetişmiş ve sosyalleşmiş Rottweiler, muzip, kibar ve ailelerini sevgiyle takip eder. Saygıyla muamele görürse eğitilmesi kolay olan bu köpek sonuçta mükemmel birer yol arkadaşı olur.

  Rottweiler Köpek Irkının Ayırt Edici Özellikleri

  Rottweiler ayırt edici özellikleri cinsiyetler arasında bazı farkların görülmesinde kendini belli etmektedir. Erkekler sessiz ama dikkatlidir ve sürekli tehditlere karşı çevrelerini değerlendirirler. Dişileri kontrol etmek biraz daha kolay ve daha sevecen olabilmektedir. İki cinsiyette de oldukça eğitilebilir bir yana sahip olsalar da eğitim sürecinde kimi zaman inatçı karakterleri ağır basabilir.

  Rottweiler büyük ve güçlü köpek olması nedeniyle erken yavruluk döneminden itibaren kapsamlı bir sosyalleşme ve eğitim alması çevresel ilişkilerinin sağlıklı gelişmesi için büyük önem arz etmektedir.

  Toplumda tehlikeli köpek türleri arasında kabul gören bu cinsin sahibi olan kişi Rottweiler köpeğini eğitse ve sosyalleştirse bile köpeği hakkında bazen adil olmayan ön yargılara maruz kalmayı göze almaya hazır olmalıdır.

  Rottweiler insanları sever ve aileleriyle birlikte olmak isterler. Uzun süreler yalnız kaldığında veya yeterli egzersizi yapmadığında yıkıcı olabilirler.

  Eğer yetişkin bir Rottweiler köpeğiniz varsa, yeni hayvanları, özellikle de köpekleri, dikkatlice tanıtmak çok önemlidir. Rottweiler yabancı köpeklere karşı saldırgan olabilir, özellikle de aynı cinsten olanlara. Ancak sahibinin rehberliği ile muhtemelen yeni arkadaşıyla barış içinde yaşamayı öğrenecektir.

  Rottweiler Sahibini Korur Mu? Rottweiler Sahibini Isırır Mı? 

  Sahibinin iyi vereceği bir eğitim ve etkili rehberliği ile kendisine sadık bir dost ortaya çıkarması kaçınılmazdır. Böyle can sıkıcı sorular merak konusu olmamalıdır.

  Rottweiler cinsi köpekler sert disiplin gerektirmemektedir. Bu köpeğin lideri olduğunuzu açık bir şekilde belirlediyseniz keskin bir kelime ile yönlendirme genellikle yeterli bir uyarı olacaktır. Aksi halde sahibine zorbalık yapmaya çalışabilir. Bu köpek, kendinden emin olmayan ya da kendini eğitime ve denetime ayıracak zamanı olmayan insanlar için çok uygun değildir. 

  Bir Rottweiler'ın saygısını kazanmak için sınırlar belirlemek ve uygunsuz davranışların sonuçlarını öğretmek gerekir. Bu davranışların her ikisi de zaman ve sabır gerektirir. 

  Her köpek gibi Rottweiler de yavruluk döneminde pek çok sese, cinse, çevreye dahil olarak erken sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. Sosyalleşme Rottweiler yavru köpeğinizin büyüyüp iyi bir köpek olmasını sağlar. Düzenli olarak misafir ağırlamak, kalabalık parklara götürmek, köpeklere olanak tanıyan mağazalar, gezip tozmak ve komşularla tanışmak da sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

  Rottweiler Kaç Dakika Egzersiz Yapar?

  Rottweiler köpekler için günlük 10-20 dakikalık yürüyüş ya da oyun zamanı gerekmektedir. Aynı zamanda toplarla oynamaktan ve yürüyüş yapmaktan da hoşlanırlar. Daha enerjik olanlar daha uzun egzersiz sürelerine ve daha planlı aktivitelere ihtiyaç duyabilir. Atletiklikleri, zekaları ve eğitilebilmeleri, onları çeviklik ve itaat rekabetinin yanı sıra takip, terapi çalışmaları ve geleneksel işleri olan bir at arabası veya vagon çekmeye çok uygun kılar.

  Rottweiler eğitilirken, zihinsel uyarılmayla geliştiği unutulmamalıdır. Yeni şeyler öğrenmeye meraklıdır ve sahibini memnun etmeye heveslidir. "Bana bunu neden yapmam gerektiğini göster" yaklaşımını sergileyerek ara sıra inatçı tavırlar takınabilmektedir.

  Bu köpek ırkına karşı adil, tutarlı ve kararlı olunduğunda hızlı öğrenme yeteneğiyle başarılı bir karşılık vereceği kuşkusuzdur.

  Rottweiler Tüy Döker Mi?

  Rottweiler ilkbahar ve sonbahar aylarında oldukça yoğun bir şekilde tüy döker. Ayrıca birçok Rottweiler uyurken horlamaktadır.

  Rottweiler Köpek Cinsinin Büyüklük Ölçüleri

  Erkekler genellikle 61 ila 69 cm uzunluğunda ve 50 ila 60 kg ağırlığındadır. Dişiler genellikle 56 ila 63 inç uzunluğunda ve 35 ila 48 kg ağırlığındadır. 

  Rottweiler Köpek Cinsinin Sağlık Sorunları

  Rottweiler genellikle sağlıklı bir köpektir ama tüm ırklar gibi, bazı sağlık koşullarına eğilimlidirler. Rotties ile ilgili belirtilen bütün hastalıkların farkında olunması sahipleri için çok önemlidir.

  Kalça Displazisi: Kalça kemiğinin bulunduğu yerden çıkması durumudur. Kalça displazisi kalıtsal olup yüksek kalorili beslenme düzeni içerisinde hızlı büyüme veya kaygan zeminlerde atlama / düşme sonucu meydana gelen yaralanmalar gibi çevresel faktörler nedeniyle daha da kötüleşebilir.

  Dirsek Displazisi: Dirsek displazisi kalıtsal olarak dirsek ekleminde meydana gelen zedelenmedir. Displazinin ciddi olup olmadığı sadece X ışınlarıyla belirlenebilir. Veterineriniz sorunu çözmek için cerrahi müdahale veya ağrıyı kontrol etmek için ilaç önerebilir.

  Kalp Bozukluğu: Bu ortak kalp bozukluğu bazen Rottweiler köpeklerde görülebilir. Aort, aort kapağının altında daralarak kalbin, vücuda kan vermek için daha çok çalışmasını sağlar. Bu durum bayılmaya ve hatta ani ölüme neden olabilir. Bu kalıtsal bir durum olarak ifade edilse de şu anda aktarım şekli bilinmemektedir. 

  Kemik Kanseri (Osteosarkom): Genellikle büyük ve dev türleri etkileyen osteosarkom, agresif bir kemik kanseridir. Osteosarkoma'nın ilk belirtisi aksaklıktır ancak köpeğin kanser olup olmadığını anlamak için röntgene ihtiyacı duyulmaktadır. Osteosarkoma, genellikle kemoterapiyle agresif şekilde tedavi ediliyor. Tedaviyle köpekler 9 ay ila 2 yıl yaşayabiliyor.

  Gastrik Dilatasyon Volvulus (GDV), - Burulma: Bu, özellikle günde bir büyük öğün ile beslenmeleri, hızlı yemek yemeleri, yemek yedikten sonra yüksek miktarlarda su içmeleri, yemek yedikten sonra da güçlü bir şekilde egzersiz yapmaları durumunda Rottweiler gibi büyük ve derin göğüslü köpekleri etkileyebilecek yaşamı tehdit eden bir durumdur. Daha çok yaşlı köpeklerde görülür. GDV; mide gaz veya havayla şiştiğinde ve sonra büküldüğünde meydana gelir (burulma). Köpek midedeki fazla havadan kurtulmak için geğirmekte veya kusmakta başarısız olur ve kanın kalbe normal şekilde geri dönmesi engellenir. Kan basıncı düşer ve köpek şoka girer. Acil tıbbi müdahale olmazsa köpek ölebilir.

  Panosteit (Pano): Bu duruma bazen "büyüme sancıları" adı verilir, çünkü bu ağrılar çoğunlukla dört aylık bebeklerde görülür. En önemli belirti zayıflıktır.

  Hipotiroidi: Hipotiroidizm, tiroid hormonunun eksikliğinden kaynaklanır ve kısırlık, obezite, zihinsel donukluk ve enerji eksikliği gibi belirtiler ortaya çıkarabilir. Hipotiroidi günlük tiroid hapı ile çok iyi yönetilebilir. İlaç, köpeğin hayatı boyunca devam etmelidir.

  Alerjiler: Alerjiler köpeklerde yaygın bir rahatsızlıktır. Belirli gıdalara yönelik alerjiler belirlenir ve bu alerjiler, köpeğin beslenme düzenindeki belirli gıdalardan suçlu bulunana kadar tedavi edilir. Kontakt alerjiler, köpeğe dokunan bir şeye karşı oluşan reaksiyonlardan kaynaklanır; örneğin, yataklar, pire tozları, köpek şampuanları veya diğer kimyasallar. Alerjinin nedenini bulup ortadan kaldırarak tedavi edilir. Solunan alerjiler polen, toz ve küf gibi hava yoluyla bulaşan alerjilerden kaynaklanır. Solunum yolu alerjilerinde kullanılacak uygun ilaç, alerjinin şiddetine bağlıdır. Kulak enfeksiyonları inhalant alerjilerin yaygın bir yan etkisidir.

  Rottweiler Köpek Cinsinin Besleme Düzeni

  Rottweiler aşırı yeme eğilimine sahiptir ve eğer gıda alımları düzenli takip edilmezse fazla kilo almak gibi olumsuz bir durumla karşı karşıya gelebilecektir.

  Yetişkin Rottweiler, tavuk, hindi, kuzu veya ringa balığı gibi tam proteinlerden yüzde 22 ila 26 arasında protein içeren bir beslenme düzenine ihtiyaç duymaktadır. 

  Rottweiler yavruları, büyük ırklarda eklem sorunlarına neden olabilecek hızlı büyümeyi önlemek için yetişkin mamalarıyla beslendiğinde genellikle olumlu sonuçlar alınmaktadır.

  Beslenme düzeni için önerilen miktar, günde 4-10 bardak yüksek kaliteli kuru gıda, iki öğün şeklinde verilmelidir.

  Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, köpeğinizin büyüklüğüne, yaşına, vücut yapısına, metabolizmasına ve aktivite seviyesine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Son derece aktif bir köpeğin, bir kanepe köpeğinden daha fazlasına ihtiyacı olduğunu söylemeye gerek bile yok. Satın aldığınız köpek mamasının kalitesi de fark yaratır — köpek maması ne kadar iyi olursa, köpeğinizi o kadar iyi besler ve köpeğinizin kasesine daha az sallamanız gerekir.

  Rottweiler'ınızın yiyeceklerini ölçerek ve sürekli yemek bırakmak yerine günde iki defa yemek vererek formunu koruyabilirsiniz.

  Rottweiler Köpek Cinsinin Bakım Kuralları

  Ölü tüyleri temizlemek ve cilt yağlarını dağıtmak için sert kıllı fırçayla Rottweiler haftada bir kez fırçalanmalıdır.

  Gerektiği kadar yıkanmalıdır. Açık havada yıkanırsa, havanın üşütmeyen bir soğuklukta olması gerekir. Örneğin uzun kollu ya da palto giymeden rahat edecek kadar bir soğuk hava olması gerekmektedir. Aksi halde dışardaki hava bu köpeğe banyo yaptırmak için çok soğuk olacaktır.

  Rottweiler dişleri haftada en az 2-3 kez fırçalanarak içine gizlenen bakteriler ve tartar kalıntıları temizlenmelidir. Diş eti hastalığını ve ağız kokularını önlemek için günlük fırçalamak daha da iyidir.

  Rottweiler yavru olduğu dönemde fırçalanıp incelenmesi alışkanlığı sağlanması çok önemlidir. 

  Pençelerini sık sık tutun - köpekler ayaklarına karşı hassaslar - ve ağzına ve kulaklarına bakın. Eğitimi, övgü ve ödüllerle dolu pozitif bir deneyim haline getirin. Böylece yetişkin olduğunda kolay veterinerlik sınavları ve diğer işlemler için zemin hazırlayacaksınız.

  Rottweiler Köpek Cinsinin Çocuklar Ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İlişkisi

  Rottweiler özellikle de onlarla birlikte büyüdüklerinde genellikle çocukları severler. Çocukların etrafındayken, özellikle de küçükken, çok büyük ve güçlü oldukları için onlara nezaret etmek gereklidir. Sığır sürücüsü geçmişleri nedeniyle eğilip itmeye meyilliler ve yürümeye başlayan bir çocuğu dürtmeyle yanlışlıkla devirebilirler.

  Köpeklerle nasıl etkileşime geçileceğini bilen daha büyük çocuklu evlere daha uygun olabilirler. Ayrıca çocuklarınızın arkadaşları her geldiğinde Rottweiler'ınızı denetlemek gereklidir. Çocuklar arasındaki gürültülü ve sert geçişler tahrik olmasına ve sonrasında sorunlar çıkmasına neden olabilir. 

  Rottweiler diğer kedi ve köpeklerle birlikte yetiştirildiğinde, genellikle onlarla iyi anlaşır. Yabancı köpeklerle ya da yetişkin köpeklerle sorunları olabilir. Bu köpekler aynı cins köpeklere karşı hoşgörüsüzdürler. Diğer köpeklere karşı saldırganlığı ya da kavgayı önlemek için bu köpek ırkını herkesin içinde tasmalı tutulması tavsiye edilmektedir. 

  Rottweiler tasmasız olarak köpek parklarını ziyaret etmek için iyi bir aday değildir.

  Rottweiler Köpek Cinsinin Yaşam Süresi

  Rottweiler cinsi köpeklerin ortalama yaşam süresi 8 ile 10 yıl arasında değişmektedir.

  Rottweiler Yasak Mı?

  Türkiye'de açıklanan yasaklı ırklar listesinde Rottweiler cinsi köpekler bulunmamaktadır. Bu kapsamda Rottweiler yasaklı ırk mı? sorusunun cevabı Hayır olacaktır.

  Rottweiler Çene Basıncı Kaçtır?

  Yapılan ölçümlerde Rottweiler cinsi köpeklerin çene basıncının 148,77 kg olduğu saptanmıştır.

  Rottweiler köpek, Alman köpek cinsleri arasında popülerliği yüksek olan ciddi bir kitleye hitap eden ırklardandır. Güçlü ve sabırlı karakterli insanların sahiplenmesi için uygun bir adaydır.

  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad