Golden Retriever Irk Özellikleri ve Bakım Kuralları Nelerdir?

Golden Retriever, hemen herkesin adını duyduğu ve özellikleri olmasa bile görünümü hakkında bilgi sahibi olduğu köpek cinsleri arasında sayılabilir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en popüler köpek cinslerinden biri olan bu ırkın sergilediği dostça ve hoşgörülü tavrı onları aileler için çok değerli bir evcil hayvan yapmaktadır. Golden Retriever sahiplenme fikrini taşıyanların doğru bir karar vereceklerini şimdiden belirtelim.

Golden retriever zekası oldukça gelişmiş olduğu için yüksek kapasiteli çalışma köpekleri olarak da bilinirler.

  Golden Retriever Geçmişi

  Golden Retriever hangi ülkenin köpeği diye merak edenler buraya dikkat: Yıllar boyunca süregelen bir efsaneye göre Golden Retriever bir sirkte görevli olan Rus çoban köpeklerinin soyundan geldiği söylenir. Ancak yapılan tespitler, ırkın İskoçya'da geliştirildiğini göstermiştir.

  Golden Retriever Köpek Cinsinin Özellikleri ve Bakım Kuralları Nelerdir?
  Golden Retriever Köpek Cinsinin Özellikleri ve Bakım Kuralları Nelerdir?

  Golden Retriever yetiştirilmesinin en büyük nedeni mükemmel bir av köpeği meydana getirme isteğidir. Yapılan çalışmalar sonucunda da Golden Retriever bu unvana sahip bir köpek cinsi olmuştur. 

  İngiltere'deki Kennel Kulübü, Golden Retriever'i 1911'de seçkin bir tür olarak resmen tanıdı. O zamanlar "Retriever - Sarı veya Altın" olarak sınıflandırılıyorlardı. 1920'de, soyadı resmen Golden Retriever olarak değiştirildi.

  Amerikan Köpek Kulübünün 1932'de bu cinsi tanıdığı söylenir. Bugün, Golden Retriever ABD'de en popüler ikinci köpek cinsi olarak dikkat çekmektedir.

  Golden Retriever Irk Özellikleri

  Golden Retriever'ın ABD'nin en popüler ilk 10 köpeğinden biri olması şaşırtıcı değil. Çok zeki, sosyal, güzel ve sadık bir köpek ırkı.

  Çok canlı bir karaktere sahiptir. Golden yavaş olgunlaşır.

  İlk olarak ördek ve diğer kuşları avlamak gibi fiziksel güç gerektiren işler için yetiştirilen Golden Retriever, günlük egzersize ihtiyaç duyar.  

  Peki Golden Retriever günde kaç kez gezdirilmeli? Bu köpek cinsi için hareket çok şey ifade eder. Yürüyüş veya koşu, özellikle plajda veya gölde koşu (ki Goldens suyu çok sever) veya oyun oynama. Bu hareket isteğinin karşılanması için günde toplam 60 dakikalık bir hareket programı yeterli gelecektir.

  Yukarıda bahsettiğimiz gibi Golden Retriever aynı zamanda bir görev ve çalışma köpeğidir. Çalışmak için yetiştirilen diğer akıllı ırklar gibi, yapmaları gereken bir takım işleri olmalıdır. Örneğin kapıdan gazete almak, aile fertlerini uyandırmak ya da köpek sporlarında rekabet etmek. Yorgun bir Golden iyi huylu bir Golden demektir.

  Golden Retriever fiziksel ve zihinsel egzersizini yapmanın yanı sıra, onu aile aktivitelerinize dahil etmeye de hazır olmalısınız. Golden Retriever bir aile köpeği ve "sürüsüyle" olması gerekiyor. Her gün evde, ayakaltında, yanında olmasını istemediğin sürece Golden almayı düşünme.

  Golden Retriever havlar mı sorusu potansiyel bir soruna götürüyor bizleri. Yabancılar geldiğinde havlayabilir ama buna güvenilmemelidir. Zira Golden Retriever kesinlikle bir bekçi köpeği değil. Böyle bir durumda karşısındaki yabancıya büyük ihtimalle kuyruğunu sallayacak ve karakteristik Golden gülümsemesini gösterecek.

  Golden Retriever Ayırt Edici Irk Özellikleri

  Golden Retriever aile köpeğidir. Bu nedenle izole edilmiş şekilde arka bahçede saatlerce yalnız kalmamaları gerekmektedir.

  Golden Retriever köpek türünün en ayırt edici özelliği tatlı ve sakin doğalı olmalarıdır. Golden, insanlarla çalışmak için yetiştirildi ve sahibini memnun etmek için can atan köpek ırkıdır. 

  Her ne kadar tüm köpekler gibi sağlam bir yapıya sahip olsalar da Golden, mirasını en iyi şekilde değerlendirmek için iyi yetiştirilmeli ve iyi eğitilmelidir.

  Her köpek gibi, Golden da erken sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. Pek çok farklı insana, sese ve deneyime yavru iken maruz kalmaları Golden yavru köpeğinizin sosyal ve iyi bir köpek olmasını sağlar.

  Nazik ve çocuklara karşı güvenilir olsalar da Golden Retriever'lar, küçük bir çocuğu yanlışlıkla devirebilecek, gürültücü, büyük köpeklerdir.

  Goldenlar yemek yemeyi sever ve fazla beslenirlerse çok çabuk kilo alır. Köpeğinizin günlük öğününü ölçün ve sürekli yiyecek bırakmak yerine düzenli öğünlerle besleyin.

  Golden Retrievers köpek cinsinin farklı özellikleri de bulunmaktadır. Örneğin, avcılar için av bulma, takip etme, kamu güçleri yani polisler için kaçak mal bulma konularında uzmandır. Aynı zamanda çeviklik ve rekabet duygusu çok geliştiği için doğal bir sporcu kimliğine sahiptirler.

  Golden retriever nasıl eğitilir sorusunun cevabı şöyledir: Golden retriever eğitimi oldukça kolay bir köpek cinsidir.  Onlar evde veya dışarda iyi geçinmekle bilinir. Çocuklarla araları iyidir ve aile üyelerini çok korurlar. 

  Sadık, sevgi dolu ve akıllı bir yol arkadaşı arayışında Golden retriever tercihi doğru bir tercih olacaktır. Bu aşamada Golden retriever yavru iken sahiplenilmesi gelişimi ve uyumu için en uygun zaman olacaktır.

  Golden Retriever Boyu ve Kilo Değerleri

  Golden Retriever ırkının ortalama boyutları ve kilo ağırlıkları cinsiyete göre farklılık göstermektedir. 

  Erkeklerde 55 – 61 cm boy ve 27 – 36 Kg ağırlık mevcut iken dişilerde 51 – 56 cm boy ve 25 – 32 Kg ağırlık mevcuttur.

  Golden Retriever Sağlık Sorunları

  Goldenler genellikle sağlıklıdırlar, fakat tüm ırklar gibi, bazı sağlık koşullarına yatkındırlar. Bütün Goldenlar bu hastalıkların bir kısmını ya da tamamını kapamaz, ama bu cinsi düşünürseniz onların farkında olmak önemlidir.

  Kalça Displazisi: Kalça displazisi kalıtsal bir durumdur. Kalça kemiği kalça eklemi içine rahatça oturmaz. Bazı köpekler arka bacaklarından birinde ya da her ikisinde de ağrı ve şikayet gösterir ancak kalça displazisi olan bir köpeğin içinde herhangi bir rahatsızlık belirtisi fark etmeyebilirsiniz. Köpek yaşlandıkça eklem iltihabı gelişebilir.

  Dirsek Displazisi: Bu, büyük ırk köpeklerde görülen kalıtsal bir durum. Köpeğin dirseğini oluşturan üç kemiğin farklı büyüme hızları nedeniyle eklem gevşekliğine neden olduğu düşünülüyor. Bu durum acı verici sakatlıklara yol açabilir. Veterineriniz, sorunu çözmek için cerrahi müdahale veya ağrıyı kontrol etmek için ilaç önerebilir.

  Katarakt: İnsanlarda olduğu gibi, köpek kataraktı da zaman içinde büyüyebilen göz lensindeki bulanık noktalarla karakterize edilir. Her yaşta gelişebilir ve çoğu zaman görmeyi zayıflatmaz, ancak bazı vakalarda ciddi görme kaybına yol açarlar. Kataraktlar genellikle iyi sonuçlar vererek cerrahi müdahaleyle alınabilir.

  Progresif Retinal Atrofi (PRA) : PRA, retinanın yavaş yavaş bozulmasıyla sonuçlanan bir göz hastalıkları ailesidir. Hastalığın erken dönemlerinde köpekler gece körlüğü yaşar. Hastalık ilerledikçe gündüz görüşleri de kaybedilir.

  Subvalvüler Aort Stenozu : Bu kalp probleminin nedeni sol ventrikül (out-flow) ve aorta arasındaki dar bağlantıdır. Bayılmaya ve hatta ani ölüme neden olabilir. Veteriner bunu tespit edebilir ve uygun tedaviyi önerebilir.

  Osteokondroz Dissekansları (OCD): Eklemlerde kıkırdak dokusunun gelişmemesi sonucu ortaya çıkan bu ortopedik durum genellikle dirseklerde meydana gelmekle birlikte omuzlarda da kendini göstermektedir. Bu, eklemde, köpeğin dirseğini bükemeyeceği kadar ağrılı bir sertleşmeye neden olur. Köpeklerde 4-9 aylık kadar erken saptanabilmektedir. "Büyüme formülü" olan yavru köpek mamalarından veya yüksek proteinli yiyeceklerden aşırı beslenmesi yavrunun gelişimine katkıda bulunabilir.

  Alerjiler : Golden Retriever'ların gıdalardan polene kadar pek çok maddeye alerjisi olabilir. Eğer Golden Retriever patilerini yalıyor ya da yüzünü çok fazla ovuyorsa, veteriner tarafından kontrol ettirilmelidir.

  Von Willebrand Hastalığı: Bu kalıtsal bir kan hastalığı kanın pıhtılaşma yeteneğini engelliyor. Yaralanma veya ameliyattan sonra aşırı kanama ana belirtidir. Diğer belirtiler arasında burun kanaması, diş eti kanaması ya da mide veya bağırsak kanaması bulunmaktadır. Tedavisi yok ve şu anda tek tedavi normal köpeklerin kanından yapılan kan transfüzyonu. İlaçlar dahil yeni tedaviler için araştırmalar devam etmektedir. Von Willebrand hastalığı olan çoğu köpek normal bir hayat sürdürebilir. Bir veteriner köpeğinizin durumunu test edebilir.

  Gastrik Dilatasyon-Volvulus: Yaygın olarak şişkinlik olarak adlandırılan bu durum, Golden Retrievers gibi büyük ve derin göğüslere sahip köpekleri etkiler. Özellikle de günde bir büyük öğün ile beslendiklerinde, hızlı beslendiklerinde, büyük miktarlarda su içerlerse veya yedikten sonra gayretle egzersiz yaparlarsa meydana gelebilir. Şişkinlik midenin gaz veya hava ile şişmesi ve burulmasıdır. Köpek midedeki fazla havadan kurtulmak için geğirmekte veya kusmakta başarısız olur ve kalbe kan akışı engellenir. Kan basıncı düşer ve köpek şoka girer. Acil tıbbi müdahale olmazsa köpek ölebilir.

  Epilepsi: Epilepsi, yer yer dönemsel nöbet ve konvülsiyonlara neden olan beyin rahatsızlığıdır. Veterinerinizin, nöbetlerin ne kadar şiddetli olduğunu ve eğer varsa hangi ilacı reçete edeceğine karar vermek için bunların ne sıklıkta olduğunu bilmesi gerekecektir.

  Hipotiroidi: Tiroid bezinin epilepsi, saç dökülmesi, obezite, letarji, ciltte koyu lekeler ve diğer cilt rahatsızlıklarına neden olduğu düşünülen bir rahatsızlıktır. Golden Retriever cilt hastalıkları dikkat edilmesi gereken sorunlardır. İlaç ve diyet ile tedavi edilir.

  Hemanjiosarkom : Bu, kan damarları ve dalağın astarından kaynaklanan çok tehlikeli bir kanser türüdür. Genellikle orta yaş ve yaşlı köpeklerde görülür.

  Osteosarkom : Osteosarkoma, büyük ve dev ırktan olan habis bir kemik kanseridir.

  Egzama: Egzama, cildin en üst tabakası olan epidermisin farklı nedenlerle iltihaplanmasına verilen isimdir. Köpek egzama olduğu zaman ilk belirti olarak vücudunda yangı oluşan bölgeyi veya bölgeleri ısrarla yalar. Yoğun bir şekilde hissettiği kaşıntı hissini yalayarak, tırnakları ile kaşıyarak ya da ısırarak hafifletmeye çalışır.

  Golden Retriever cilt hastalıkları, tam da bu kaşıntı ve yalama safhasında meydana gelmektedir. Bunu yaparken aşırıya kaçtığında cildin enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Köpeklerde egzama kesin olarak tedavi edilemez ancak yol açtığı şikayetlerin kontrol altına alınabildiği bilinmektedir. Bu nedenle köpeklerde egzama belirtileri görüldüğü takdirde zaman kaybetmeden veteriner hekimlere danışılması gerekir. Böylece fiziksel ve psikolojik anlamda daha sağlıklı olmaları için ilk adım atılmış olur.

  Golden Retriever Bakımı

  Golden Retriever'lar aksiyon için yetiştirildi ve açık havada dolaşmak tam da onlara göre bir aktivite. Yürüyüş ya da koşu yapmak isterseniz Golden'ınız size katılmaktan mutluluk duyacaktır. Örneğin arka bahçede basit bir top oyunundan son derece mutluluk duyarlar. Özünde bir av hayvanı olarak kodlandığı için ağızlarıyla taşıyacakları bir şey olduğunda (gazete, oyuncak, top vs.) tatmin seviyeleri artar.

  Günde iki kez 20-30 dakika yoğun egzersiz yaparak onları yormak köpeğinizin içeri girdiğinde yumuşamasını sağlayacaktır. Ancak hareketli yaşam tarzının süreklilik arz etmesi düzen için önemlidir.

  Golden Retriever cinsi bir köpek yetiştiriyorsan özel bir dikkat göstermelisin. Bu köpekler 4-7 ay arasında çok hızlı büyüyorlar ve kemik rahatsızlıklarına karşı duyarlı hale geliyorlar. Golden yavru köpeğinizin en az iki yaşına gelip eklemleri tamamen oluşana kadar kaldırım gibi çok sert yüzeylerde koşmasına ve oynamasına izin vermeyin. Çimlerde normal oyun temposu iyi ve yeterlidir.

  Golden Retriever Apartmanda Beslenir Mi?

  Golden Retriever köpeği apartman şartlarında yaşayabilir. Ancak sürekli evde kalması onun ruh ve beden sağlığını olumsuz etkileyeceği için doğru olmayacaktır. Karakterinde olan av ve görev köpeği özellikleri nedeniyle her gün belli bir zaman aralığında dışarı çıkarılması gereklidir.

  Golden Retriever Beslenme Kuralları

  Golden retriever beslenme düzeni her köpek cinsinde olduğu gibi önemli bir aşamadır.

  Golden Retriever ne ile beslenir? sorusu için önerilen günlük miktar şöyledir: Günde 2-3 fincan, 2 öğüne ayrılmış yüksek kaliteli kuru gıda.

  Golden Retriever mama önerisi için şuraya göz atabilirsiniz.

  Kasesine sürekli yemek bırakmak yerine, yemeğini ölçüp günde iki defa yemek vererek Golden'ınızı formda tutabilirsiniz. Golden Retriever günde kaç öğün yediğini böylece öğrenmiş oluyoruz.

  Golden bir köpek yetiştirirken özel bir dikkat gösterilmelidir. Bu köpekler 4-7 ay arasında çok hızlı büyüyorlar ve kemik rahatsızlıklarına karşı duyarlı hale gelebiliyorlar. Çok hızlı büyümelerini engelleyen yüksek kaliteli ve düşük kalorili bir diyet uygulanması tavsiye edilmektedir.

  Golden Retriever Kürk Renkleri

  Golden Retriever'ın kalın ve su itici bir paltosu vardır. Bazı cinslerde dalgalı, bazılarında düz bir görünüme sahiptir. Ön bacakların ve vücudun arkasındaki tüyler göğüs, kalça arkası ve kuyruk bölgelerindeki tüylere nazaran daha ağır olur.

  Golden Retriever renkleri, açık altından koyu altına uzanan, altının her tonuyla karşımıza çıkmaktadır. 

  Golden Retriever açık dore, beyaz, altın sarısı, koyu sarı, krem rengi gibi renklere sahiptir.

  Golden Retriever çok tüy döker mi? Cevap, Evet. 

  Kış ve yaz aylarında az ancak ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde ise yoğun bir tüy döker. Eğer bir Golden ile yaşıyorsanız, evinizde ve kıyafetlerinizde belirli miktarda tüy görmeye alışkın olmanız gerekir.

  Golden Retriever Bakımı

  Golden'ın sahip olduğu kalın paltosu ciddi bir bakım anlamına gelir. Karıncalanmayı önlemek için günlük fırçalama tavsiye edilir ve haftada en az bir kez yapılmalıdır. Golden'ınızı temiz tutmak ve temiz kokmasını sağlamak için en az ayda bir kez, çoğunlukla daha sık olarak banyo yapmanız gerekir.

  Golden'ın dişlerini haftada en az iki veya üç kez fırçalayarak tartar birikmesini ve içinde gizlenen bakterileri giderin. Diş eti hastalığını ve ağız kokularını önlemek için günlük fırçalamak daha da iyidir.

  Eğer köpeğiniz onları doğal yollarla törpülemiyorsa, ayda bir veya iki kez tırnak bakımı gereklidir. Yürürken zeminden tıkırtı sesleri geliyorsa artık tırnak bakımı zamanı gelmiş demektir. Kısa, düzgün kesilmiş tırnaklar ayakları iyi durumda tutar. Köpek ayak tırnaklarında kan damarları vardır ve çok fazla keserseniz kanamaya neden olabilirsiniz. Bu nedenle bu işlemi yaparken çok dikkatli olmalı ya da profesyonel destek almalısınız.

  Köpek cinsinin katlanan kulaklara sahip olması, bakterilerin veya mantarların içinde büyümeleri için sıcak ve karanlık bir ortam yaratır. Golden gibi, bu kulak yapılarına sahip olan ırklar kulak enfeksiyonlarına yatkındır. 

  Kulaklarında kızarıklık veya kötü koku olup olmadığı her hafta kontrol edilmelidir, bu da enfeksiyon belirtisine yol açabilir. Kulakta ıslaklık meydana geldiğinde kontrol edilmelidir. Köpeğinizin kulaklarını kontrol ettiğinizde, enfeksiyonları önlemek için yumuşak, pH dengeli kulak temizleyici ile ıslatılmış pamuklu bir top ile kulak temizliği yapabilirsiniz. Kulak kanalına hiçbir şey sokulmamalı sadece dış kulağı çevresi temizlenmelidir.

  Golden Retriever yavru iken fırçalanmaya ve aynı esnada incelenmeye alıştırılmalıdır.

  Golden Retriever gözleri neden kızarır? gibi bir sorunun cevabı hassasiyet, alerji gibi sorunlar olabilir. 

  Damaklarda, burun, ağız ve gözlerde, ayaklarda kızarıklık, hassasiyet, iltihap gibi yara, döküntü veya enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Gözler temiz olmalı; kızarıklık veya akıntı olmamalıdır. Haftalık kontrollü bir şekilde yapacağınız sınav, olası sağlık problemlerinizi önceden fark etmenize yardımcı olacaktır.

  Golden Retriever Cinsi köpeklerin Çocuklar Ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İlişkisi

  Cana yakın Golden Retriever çocukların gürültüsünden ve hareketlerinden rahatsız olmaz. Aslında, bu sayede gelişim gösterdikleri bilinir.

  Her cinste olduğu gibi, çocuklara köpeklere nasıl yaklaşmaları ve dokunmaları gerektiğini öğretilmeli ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak veya kuyruk çekmesini önlemek için köpeklerle küçük çocuklar arasındaki her türlü etkileşim denetlenmelidir. Hiçbir köpek, ne kadar arkadaş canlısı olursa olsun, bir çocukla başıboş bırakılmamalı.

  Golden'ın diğer evcil hayvanlara karşı tavrı olumludur. Diğer köpeklerle dostluktan keyif alır; uygun tanıtımlar ve eğitimle birlikte kediler, tavşanlar ve diğer hayvanlarla iyi dost olabilirler.

  Golden Retriever Çene Basıncı Değeri Nedir?

  Bir golden retriever'ın ısırma gücünün (kuvvetinin) 190 PSI olduğu tahmin edilmektedir. Bu ısırma gücünün ağırlık olarak karşılığı yaklaşık 133 kg olarak görünmektedir.

  Golden Retriever Kaç Yıl Yaşar?

  Bir golden retriever'ın ortalama yaşam süresinin 10 - 12 yıl arasında olduğu ölçülmüştür. İyi bir bakım düzeni ile bu süre biraz daha artırabilir.

  Golden Retriever Kaç Yavru Doğurur?

  Golden Retriever 5 ile 8 arasında yavru doğumu gerçekleştirebilir.

  Golden Retriever  Türkiye'de Yasaklı Irklardan Mıdır?

  Golden köpekleri yasak kapsamında değiller.

  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad