Boxer Köpek Cinsi Yasak Mı?

Boxer köpek, Almanya kökenli atletik ve çevik bir yapıya sahip orta ila büyük boy bir köpek ırkıdır. Genellikle enerjik ve sadık olan bu köpekler tatlı ve oyuncu mizaca sahiptir. Özellikle küçük yaşlardan itibaren sosyalleşme sağlandığında çocuklarla iyi geçinen Boxer köpeğinin ailelerini de koruma içgüdüsü vardır.

Bu köpek ırkı ile ilgili cevapları merak edilen belli başlı bir takım sorular da bulunmaktadır. Bu soruları şöyle sıralanıyor: 

Boxer köpek sahibini korur mu? Boxer köpek çocuklarla anlaşır mı? Boxer köpek yasak mı? Boxer köpek saldırır mı? Boxer köpek çene basıncı kaçtır?
 

Alman köpek cinslerinden biri olan Boxer Köpek hakkında kapsamlı yazımız yayında.

  Boxer Köpek Cinsi Geçmişi

  Boxer köpeğinin ataları Alman Bullenbeisser ve Bulldog köpek cinsleridir. 

  Bullenbeisser yüzyıllar boyunca ayı, yaban domuzu ve geyik avlamak için bir av köpeği olarak kullanılmıştır. Görevi, avları yakalamak ve avcılar gelene kadar bu muhafaza altında tutmaktı. Zamanla, Bullenbeisser köpeklerin görevleri değişimine uğrayarak çiftçiler ve kasaplar tarafından sığırları korumak ve gütmek için kullanılmaya başlanmıştır.

  Boxer Köpek Irkı Özellikleri ve Bakım Kuralları Nelerdir?
   Boxer Köpek Irkı Özellikleri ve Bakım Kuralları Nelerdir?

  Bugünkü bildiğimiz Boxer köpek 19. yüzyılın sonlarında geliştirilmiştir. Georg Alt adında Münih'li bir adam Flora adında parlak renkli bir dişi Bullenbeisser köpeğini beslemeye başlayıp adı Lechner's Box olan ve kökeni bilinmeyen yerel beyaz renk erkek bir köpekle çiftleştirerek Boxer köpek ırkının meydana geldiği öngörülmektedir. Belirttiğimiz olay ırkın başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

  Bu köpek cinsi 1890'ların sonlarında Avrupa'nın diğer bölgelerinde de tanındı. İlk Boxer köpekler yıl olarak 1903'te ABD'ye getirilmiştir.

  Boxer köpeklerle ilgili ilginç bir bilgi de savaş ile alakalıdır. 1. Dünya Savaşı patlak verdiğinde bu köpekler orduya dahil edilerek ordu bünyesinde kuryelik, sürü gütme ile bekçi köpeği görevlerini ifa ettiler.

  Boxer köpek Amerika kıtasında popülerleşmeye ise 1940'lı yıllarda 2. Dünya Savaşı'ndan dönen askerlerin eve getirdiği yavrular ile başlamıştır. Bu sayede daha fazla insanla tanışan köpek ırkı kısa sürede en sevilen refakatçi hayvan, şov köpeği ve bekçi köpeği unvanlarını elde etmiş oldu.

   

  Boxer Köpek Cinsi Genel Özellikleri

  Boxer köpek özellikleri arasında dış görünümü önemli bir yer tutmaktadır. Kare çeneli ve kaslı olan bu cins köpek dünyasının George Clooney'si olarak nam salmış durumda.

  Aileleri ile ilişkileri çok kuvvetlidir ve sertlik içermeyen sürekli eğitimlerden de mutlu olan bir yapıları vardır. Ancak sıkı bir eğitim için diretmeye maruz kalırlarsa inatçı, karşı gelen yanları ağır basabilmektedir.

  Enerji seviyesi yüksek, aile dostu ve sadık bir köpek türüdür. Tipik Boxer zeki, uyanık, korkusuz özellikler gösterdiği gibi bir o kadar da dost canlısıdır. Sevecen olma özellikleri epey yüksektir. Kendilerini mümkün olduğunca sahiplerine yakın tutarlar.

  Boxer köpek, heybetli görünen iri, kaslı, kare baş yapısına sahip bir köpektir. Oyuncu doğaları ve sınırsız enerjileri nedeniyle köpek ırklarının "Peter Pan"ı olarak lanse edilmektedir.

  Bu ırk üç yaşına kadar tam olarak olgun sayılmaz yani köpek dünyasındaki en uzun yavruluk dönemlerinden birine sahiptir. Yavaş olgunlaşan bir yapıya sahiptir.

  Boxer Köpek Cinsi Ayırt Edici Özellikleri

  Dünyanın dört bir yanındaki Boxer cinsi köpek sahipleri köpeklerinin adeta bir palyaço gibi davranmasından ayrı bir keyif almaktadır. 

  Boxer köpek özellikleri arasında neşeli, mutlu ve enerjik bir köpek türü olması da bulunmakta. Oyuncaklarına, yemek kaselerine ve hatta sahiplerine, genellikle kedi gibi pençe atarak oyun oynarlar.

  Asgari bakım ihtiyaçları, fazla sabırlı olmaları ve çocuklarla nazik ilişkiler kurabilmeleri sayesinde, Boxerlar aileler için son derece uygun bir köpek türü olarak dikkat çekmektedir. Bu köpeklerin ailelerden en önemli beklentisi onlara ihtiyaç duydukları fiziksel egzersizi ve zihinsel aktivitenin sağlanıyor olmasıdır. Yürüyüş ya da koşu şeklinde onlara yeterli egzersiz imkanı verilirse apartman yaşamına uyum sağlama konusunda çok büyük başarı gösterecektir. 

  Bu nedenle Boxer besleyenler onlara istedikleri oyunu ve faaliyeti verebilecek enerjiye sahip olan kişilerdir.

  Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’dan ABD’ye getirilen köpeklerin derileri dikkat çekici parlak beyaz işaretlerle doluydu. Neredeyse tüm beyaz renkli Boxer köpekler, genetik açıdan sağırlığın beyaz renklerle ilişkilendirilmesinden dolayı tercih edilmemektedir.

   

  Boxer köpek uzun süre yalnız bırakılırlarsa veya insanlardan uzak tutulurlarsa, huysuz ve yıkıcı olabilirler.

  Boxer köpeklerde salya akması görülmektedir. Ayrıca yüksek sesle horlayarak uyumak da Boxer köpek özelliklerinden bir diğeridir. 

  Heyecanlandıklarında ise genellikle "barbunya" denilen küçük bir dans figürü ile vücutlarını bir fasulye şekline benzer şekilde yarım daireye dönüştürerek daireler çizer. Boxer’lar bir şey istediklerinde veya heyecanlandıklarında "woo-woo" adı verilen benzersiz bir ses de çıkarırlar. Tam olarak bir havlama değil, daha çok "woo-woo" diyorlarmış gibi gelir kulağa.

  Bunların yanında bütün Boxer köpekler için yaşamları eğlence ve oyun ile dolu değildir. Güçlü ve cesur olmaları nedeniyle bazı Boxer köpeklerin ordu ve polis teşkilatlarında yaygın bir kullanımı olduğu gibi arama-kurtarma çalışmalarına katılımları da mevcuttur. Özel olarak bekçilik için eğitildiklerinde, Boxer cinsi mükemmel bekçi köpeği olur.

  Uzun süre dışarıda bırakılmamalıdır. Çünkü Boxer köpeklerinin kısa burunları yazın sıcak havayı verimli bir şekilde serinletmez ve ince derileri de kışın sıcaklıklarını korumalarına pek yardımcı olmaz. Boxer köpeklerinin uygun ısı tolerans aralığının 21-22 derece arasında olduğu söylenmektedir.

  Boxer Köpek Cinsi Boy ve Kilo Ölçüleri

  Erkek Boxer köpek 56 - 63 cm uzunluğa sahip olup 27 – 32 kg ağırlık değerindedir.

  Dişi Boxer köpek ise 53 - 61 cm uzunlukta olup 24 – 29 kg ortalama ağırlığa sahiptir.

  Boxer Köpek Cinsi Kaç Yıl Yaşar?

  Boxer cinsi köpekler ortalama olarak 11-14 yıl aralığında bir yaşam süresine sahiptirler. Bu süre uygun bakım, özen gösterme gibi ilavelerle biraz daha artabilir.

  Boxer Köpek Cinsi Sağlık Sorunları

  Boxer cinsi köpekler genellikle sağlıklıdır, ama bütün ırklarda olduğu gibi, bazı sağlık sorunlarına eğilimlidirler. Bu köpeğe sahip olanların ya da sahiplenme niyetinde olanların bu sağlık sorunlarının farkında olması son derece önemlidir.

  İşte dikkat edilmesi gereken birkaç durum:

  Kanser: Boxer cinsi köpekler özellikle mast hücreli tümörler, lenfoma ve beyin tümörlerine yatkındır. Aşırı beyaz işaretli olan beyaz boxer köpekler güneşte yanabilir ve hatta cilt kanseri oluşabilir. Eğer açık renk bir Boxer köpek seçtiyseniz, güneş koruyucusunun kulaklarına, burunlarına ve dış mekanlara giderken de derisine uygulanması gerektiğini unutmayın.

  Aort darlığı/subaortik darlık (AS/SAS): Boxer cinsi köpeklerde bulunan en yaygın kalp rahatsızlıklarından biridir. Aort, aort kapağının altında daralarak kalbin, vücuda kan vermek için daha çok çalışmasını sağlar. Bu durum bayılmaya ve hatta ani ölüme neden olabilir.

  Boxer Kardiyomiyopatisi (BCM): Köpeğin kalbi kimi zaman elektriksel iletim bozukluğu nedeniyle düzensiz şekilde (aritmi) atar. Bu durum zayıflığa, çökmeye ya da ani ölüme neden olabilir. Bu hastalığın tespiti zor olduğu için beklenmeyen bir ölüme neden olabilmektedir.

  Kalça Displazisi: Bu kalıtsal bir durum, kalça kemiği kalça eklemlerine rahatça sığmıyor. Bazı köpekler arka bacaklarından birinde ya da her ikisinde de ağrı ve şikayet gösterir ancak kalça displazisi olan bir köpeğin içinde herhangi bir rahatsızlık belirtisi fark etmeyebilirsiniz. Köpek yaşlandıkça eklem iltihabı gelişebilir.

  Hipotiroidi: Hipotiroidizm, tiroid hormonunun eksikliğinden kaynaklanır ve kısırlık, obezite, zihinsel donukluk ve enerji eksikliği gibi belirtiler ortaya çıkarabilir. Köpeğin kürkü kabalaşır, kırılgan hale gelebilir ve derisi sert ve koyu hale gelirken düşmeye başlayabilir.

  Alerjiler: Boxer cinsi köpekler alerjilere, çevresel alerjilere ve gıdalara bağlı alerjilere karşı savunmasızdır. Boxer'ınızın kaşıntılı, pullu bir derisi olduğunu fark ederseniz, veterinerinize danışmayı ihmal etmeyin.

  Sağırlık: Beyaz renkli Boxer cinsi köpekler özellikle sağırlığa duyarlıdır. Beyaz Boxer'ların yaklaşık yüzde 20'si sağırlık yaşamaktadır. Çünkü beyaz Boxer'da sağırlığa neden olan genlerin miras olarak kaldığı düşünülmektedir. Ayrıca aşırı beyaz lekelenme geni taşıyan Boxer cinslerdeki sağırlık vakalarını arttırabilirler.

  Boxer Köpek Cinsi İlgi Alanları

  Boxer köpek oynamayı sever. Egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak ve kaslarını rahatlatmak için yarım saat boyunca günde en az iki kez onlarla oynama veya onlarla yürüme planlanmalıdır. Topu yakalama oyunu, uzun yürüyüşler veya çeviklik ya da uçan top gibi köpek sporları ile hareketli olması sağlanmalıdır. 

  İyi olduğundan emin olmak için en iyi yöntem Boxer köpeğinize günlük bol egzersiz yaptırmaktır. Yorgun bir Boxer aslında iyi demektir.

  Boxer Köpek Cinsi Beslenme Düzeni

  Orta büyüklükteki, yüksek enerjili ırklardan oldukları için ideal bir diyet formüle edilerek beslenme yapılmalıdır. Boxer köpeği için kaliteli bir gıda tercih edilmesinin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için son derece önemli olduğu göz ardı edilmemelidir.

  Boxer cinsi köpekler fazla beslendikleri takdirde kilo alabilirler, bu nedenle düzenli olarak beslenme programına sadık kalınmalıdır. Genellikle günde iki öğün yemek verilmesi önerilmektedir. 

  Bütün köpeklerde olduğu gibi, bu köpeklerin de beslenme ihtiyaçları çocukluktan yetişkinliğe dek değişim gösterecek ve son evreye kadar bu devam edecektir. Kilo, enerji ve sağlık gibi konu başlıklarında köpekler arasında tek bir tavsiyede bulunmak çok fazla farklı tür olması nedeniyle mümkün olmadığından, konu hakkında yetkin bir veterinerden Boxer köpek beslenme düzeniyle ilgili tavsiyeler alınması son derece faydalı bir hamle olacaktır.

  Boxer Köpek Cinsi Bakım Kuralları

  Boxer köpek başa çıkamayacak kadar büyümeden önce sürekli eğitim verilmesi doğru gelişimi için çok önemlidir.

  Büyük olmalarına rağmen Boxer köpekler "açık hava köpeği" değildir. Kısa burunları ve kısa saçları sıcak ve soğuk havalarda kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olur ve ev köpeği gibi korunması gerekir.

  Boxer derisi minimal (asgari seviyede) bakım gerektirir. Temiz köpeklerdir ve kediler gibi kendilerini temiz tuttukları bilinir. Bu köpeklerde tüyler biraz dökülse de, haftalık fırçalamak veya sert kauçuk eldivenlerle saçı kontrol altında tutmak bakıma yardımcı olur. Ara sıra bir bezle silindiğinde ise doğal parlaklığı artırılabilir. 

  Boxerların tüyleri kısa olsa da özellikle bahar aylarında dökülmeye başladıkları biliniyor.

  Diğer bakım ihtiyaçları arasında diş hijyeni ve tırnak bakımı da yer almaktadır. Boxer köpeğinin dişleri haftada birkaç kez fırçalanarak bakterilerin uzaklaştırılması sağlanmalıdır.

  Eğer Boxer köpeği doğal yollarla tırnaklarını törpülemiyorsa, ayda bir veya iki kez tırnakları kesilmelidir. Zeminde gezerken tık tık gibi sesler duyuluyorsa tırnakların çok uzadığı anlaşılmalı ve artık kesilerek bakım yapılması gerekmektedir. Kısa, düzgün kesilmiş tırnak bakımı ile ayak sağlığı korunur ve Boxer köpek sahibini karşılamak için coşkuyla zıplarken onun zarar görmesi engellenmiş olur.

  Damaklarda, kulak, burun, ağız ve gözlerde, ayaklarda kızarıklık, hassasiyet, iltihap gibi herhangi bir yara, kızarıklık veya enfeksiyon olup olmadığı kontrol edilmelidir. Haftalık kontrollü bir şekilde yapacağınız sınav, olası sağlık problemlerinizi önceden fark etmenize yardımcı olacaktır.

  Boxer Köpek Cinsi Saldırır Mı?

  Boxer köpek ırkı, bekçi köpekleri olmaları nedeniyle koruyucu karakter taşırlar. Bu karakter bazen istenmeyen saldırganlık göstermelerine neden olabilir. Bir Boxer köpek ısırığı, güçlü alt çenesi nedeniyle çok fazla zarar verebilir.

  Boxer köpekler ailelerine olan büyük sevgileri ve sadakatleriyle tanınırlar. Yabancılara çoğu zaman başta güvenmezler ancak ailelerine yönelik bir tehdit hissetmedikçe saldırgan davranışlar sergilemezler. 

  Boxer Köpek Cinsi Beslenir Mi?

  Boxer köpek cinsi evde beslenebilir. Ancak yüksek enerjiye sahip olan bu köpek ırkı, hareketli bir yaşantıya sahip olmalı ve içindeki enerjiyi egzersiz yapıp yorularak atmalıdır. Aksi halde evde huzuru kaçırabilir.

  Boxer Köpek Cinsi Soğuğa Dayanıklı Mı?

  Boxer köpek, kısa burunları ve kısa tüyleri onları soğuk havalarda soğuktan korumaz. Bu nedene ev köpeği olarak bakılmaları gerekir.

  Boxer Köpek Cinsi Beslemek Yasak Mı?

  Türkiye'de ilgili Bakanlığın yasal düzenlemesine göre Boxer köpek beslemek ve satmak yasaktır. Yasaklı diğer köpek türlerini görmek için Tehlikeli köpek cinsleri listesine göz atabilirsiniz.

  Boxer Köpek Cinsi Çene Basıncı Ne Kadardır?

  Çene basıncı değeri, köpeklerin güç sıralaması için kullanılan bir veridir. Bu veri köpek cinslerine göre değişiklik göstermekte ve yüksek değerde çene basıncına sahip olan köpek türlerine ''tehlikeli köpek'' gözüyle bakılmaktadır.

  Alman soyundan gelen Boxer köpek çene basıncı değeri 230 PSİ olup yaklaşık olarak 161,70 kg değerine sahiptir.

  Köpeklerin Çene Basıncı Sıralaması başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

  Alman köpek cinslerinden bir diğeri olan Alman Çoban Köpeği Özellikleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  Etiketler

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad