Amerikan Staffordshire Teriyeri Yasak Mı?

Amerikan Staffordshire Terrier Türkiye'de Yasak Mı 2022? American Staffordshire beslemek yasak mı? Amerikan Staff kaç kilo olmalı? American Staff kaç yıl yaşar?
Amerikan Staffordshire Teriyeri Türkiye'de Yasak Mı?

Amerikan Staffordshire Teriyeri dünyada yüksek popülerliği olan köpek cinsleri arasında kendisine yer bulmuştur. Pitbull köpek ailesinin bir üyesi olan Amerikan Stafford Teriyeri özellikleri ve diğer ayrıntıları ile köpek severlerin yakın takibinde olan bir köpek ırkı.

Amerikan Staffordshire Teriyeri hakkında her şey yazımızda.

  Amerikan Staffordshire Teriyeri Köpek Hangi Ülkeye Ait? 

  Köpeklerin hani ülkeden ortaya çıktığı köpeklerin taşıyabileceği özellikleri saptamakta son derece önemli bir detaydır. Köken olarak İngiltere olan Amerikan Staff ırkı köpek ülke olarak adından da anlaşılacağı üzere Amerika Birleşik Devletlerine aittir.

  Amerikan Staffordshire Teriyeri Geçmişi

  Amerikan Staffordshire Teriyeri özelliklerine geçmiş hikayesi ile başlamak gerekir. İngiltere'deki ataları, Bulldoglar ile Terrier cinslerinin bir karışımı olan bu köpeğin karma yapılı mirasları ona Boğa Köpek, Pit Bull Terrier gibi farklı isimler kazandırmıştır. En nihayetinde ise Staffordshire Bull Teriyeri olarak anılmaya başlamıştır.

  Amerikan Staffordshire Teriyer özellikleri içerisinde geçmişte hangi amaçla kullanıldıklarını bilmek de önemlidir. Bu cins köpekler boğaları gütmek, yönlendirmek için kasaplar, yaban domuzlarını avlamak için avcılar ve çiftlik işlerinde yardım etmek için çiftçiler tarafından kullanılmıştır. Bu çalışkan geçmişi sayesinde bu köpek türünün insanlarla çok yakın ilişkilere sahip olduğunu anlayabiliyoruz.

  İyi niyetli bir yardımcı olmalarının yanında tam tersi kötü niyetli amaçlar için de kullanıldıkları zaman ve dönemler olmuştur. Azimli ve cesaretli olmalarının yanı sıra güçlü kas yapılarından ötürü boğa yeme ve ayı yeme gibi vahşi sporlarda da kullanılan bu köpekler söz konusu kanlı sporlar yasaklara tabii tutulduktan sonra da, köpek dövüşlerinde kullanıldılar. Amerikan Teriyerlerinin yasa dışı dövüşlerde kullanılması maalesef halen devam ediyor.

  İnsanlar tarafından kötü amaçlarla kullanılmaları nedeniyle agresif bir köpek türü şeklinde kötü bir üne sahiptirler. 

  1850'lerde bu köpeklerin çoğu Amerika'ya götürülmüş ve bu gelişmeyi takiben de Amerikan Çukuru Boğa Terrierları, Amerikan Boğa Terrierları ve Yankee Terrierları olarak tanınmaya başlamışlardır.

  Amerikan Staffordshire Teriyerleri günümüzde bekçi köpeği olarak kullanılmakta, polis işlerine yardımcı olmakta ve ayrıca evcil hayvan olarak yaşantılarına devam etmektedirler.

  Amerikan Staffordshire Teriyeri Genel özellikleri

  Amerikan Staffordshire Teriyeri özellikleri arasında sevecenlik, sadakat, oyun oynamaktan hoşlanmak ve aile üyeleriyle vakit geçirmeyi sevmek bulunmaktadır.

  Amerikan Staffordshire Teriyer, güçlü bedeniyle bilinen kaslı bir ırktır. Ancak görünümünün yarattığı algıya tam ters olarak aile bireylerine yönelik yoğun bir sevgi ve şefkat besler. Bu ırk köpekler ister koşu için dışarıda, ister oyun oynamak için bahçede, isterse de keyif için koltukta uzanıyor olsun, değer verdikleri insanlarla birlikte olmaktan çok keyif alır.

  Amerikan Staffordshire Teriyeri, zeki köpek olması sayesinde yüksek seviyeli eğitilebilir bir zihin sistemine de sahiptir.  Uygun bir eğitimle, sadık bir aile dostu olabileceği gibi yetkin bir çalışma köpeği de olabilir.

  Bu köpek türü günümüzde yasa dışı köpek dövüşlerinde kullanılıyor. Bu kötü olaylar nedeniyle bazı ülkelerde yasaklı köpek ırkları arasındadır. Ülkemiz için de bu durum geçerliliği korumaktadır. American Staffordshire Teriyeri Türkiye Yasaklı Köpek Irkları 2022 listesinde yer almaktadır.

  Amerikan Staffordshire Teriyeri Saldırgan Mı? 

  Amerikan Staffordshire Teriyeri köpeğinin saldırgan olup olmayacağı sahibinin ona yaklaşımı ile yakından ilgilidir. Kötü niyetli ve şiddet eğilimli bir sahibin elinde bu köpeğin bir silaha dönüşebileceğini tahmin etmek çok zor değildir. Ancak düzgün eğitim ve sosyalleşme sağlayan ilgili bir ailede yetiştirildiklerinde Amerikan Staffordshire Teriyeri özellikleri arasında çok sadık ve itaatkâr olması ile yumuşak kalpli karakterde olması da bulunuyor.

  Amerikan Staffordshire Teriyeri Ayırt Edici Özellikleri

  Amerikan Staffordshire Teriyeri nasıl anlaşılır sorusunun cevabını bulmak için ayırt edici özelliklerine bakılması gerekmektedir.

  Başı geniş, elmacık kemikleri çıkık ve tabi ki güçlü çeneli bir köpek cinsi olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca yuvarlak gözleri geniş bir şekilde ayrık durumdadır. Bu cinsin doğuştan gelen güvenini tamamlayan yaylı bir yürüyüşü (AmStaff tipik yürüyüş) bulunur ve çevik ve zariftir. Sert, parlak kürkü birçok renk ve desende olabilir.

  Kaslı bir ırk olmasının yanı sıra çok güçlü bir çene yapısına sahiptirler. Güçlü, yüksek çitli bir bahçeye sahip olmayı tercih ederler böylece etrafta koşuşturup enerjilerini yakabilirler.

  Karşısındakine olan sevgi gösterilerini bolca yalama yaparak gösterirler. Irk, büyüklüğüne göre çok güçlüdür ve doğru şekilde eğitilmediğinde takılı olan tasmalar bir süs eşyası görevi görür.

  Amerikan Staffordshire Teriyeri mizaç ısrarcı olabiliyor. Eğer tahrik edilirse sahibine inatlı bir şekilde kafa tutması kaçınılmazdır.

  American Staffordshire Teriyer’inin kısa ve pürüzsüz kabuğu çok kolay toplanır ve cinsler için bir "köpek kokusu" yoktur. Bu da demek oluyor ki, banyo yapmak her an değil sadece ihtiyaç duyulduğunda gerçekleştirilmelidir.

  "Çukur Boğa" türü olarak kabul edilirler ve Irka Özel Yasalar tarafından hedef alınırlar. Bazı sigorta şirketleri içinde bu ırk köpek olan evleri karşılamaz. Bir tane sahiplenmeden önce benimsemeden ilgili kanunları ve sigorta firmalarının teminat içeriklerini mutlaka incelemeyi ihmal etmeyin.

  American Staffordshire Teriyeri Çok Havlar Mı?

  American Staffordshire Teriyer köpek özgüveni yüksek bir köpek cinsidir. Ki bu onun duruşuna da yansımıştır. Özgüveni yüksek olan American Staff, bu nedenle çok havlamaz.

  Amerikan Staffordshire Teriyeri Sağlık Sorunları

  Genellikle sağlıklı bir cinstir ancak dikkat edilmesi gereken birkaç sağlık problemine de yatkınlığı söz konusudur.

  Irk deri alerjisi, idrar yolu enfeksiyonları, otoimmün hastalıklara yatkındır. Ayrıca osteoartrit veya spondiloz ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilir. 

  American Staffordshire Teriyerleri tarafından geliştirilebilecek diğer sağlık sorunları arasında kalça displazisi, dirsek displazisi, hipotiroidi, demokrasi mengesi, serebellar ataksi, kalp hastalığı ve lüks patella yer almaktadır.

  Amerikan Staffordshire Teriyeri Bakım Kuralları

  Amerikan Staffordshire Teriyeri özellikleri arasında kötü nefes aldığı bilinmektedir. Bu nedenle, ağız kokularının büyümesini önlemek için dişleri en az haftada bir, tercihen daha sık fırçalanmalıdır.

  Tırnakları gerektiği kadar kesilmelidir ancak pençelerine dokunulmasından hoşlanmadığı için bunu yapmak zor olabilir. Onları bakımlar konusunda erken eğitmek alışkanlık kazanmalarına ve bakım esnasında işbirliği yapmalarına yardımcı olacaktır.

  Kulakları her hafta kulak kiri birikimi ve kalıntı açısından kontrol edilmeli ve kulak enfeksiyonu veya haşere istilasını önlemek için gereken şekilde temizlenmelidir.

  Amerikan Staffordshire Teriyeri özelliklerinden bir diğeri de mevsimler değiştikçe yılda iki kez yoğun şekilde tüy dökülmesi yaşamasıdır. Yılın geri kalanında ise tüyleri minimal olarak dökülmektedir. En azından haftada bir fırçalanmalıdır, bu kürkün bir kısmını yakalamaya ve paltoyu parlak tutmaya yardımcı olacaktır.

  Banyo sadece gerekli anlarda yapılmalıdır. Genellikle bu cinsin "köpek kokusu" yoktur ve bir süre banyosuz kalmasında sakınca yoktur. Bu nedenle genel olarak Amerikan Staffordshire Teriyeri'nin bakım ihtiyaçları oldukça düşüktür.

  Amerikan Staffordshire Teriyeri Yaşam Süresi

  Amerikan Staffordshire Teriyer'i köpek cinsinin ortalama yaşam süresi diğer köpek ırklarına nazaran daha kısadır. Bu ırk, 10-12 yıllık ortalama bir ömür süresine sahiptir.

  Amerikan Staffordshire Teriyeri Büyüklük Ağırlık Ölçüleri

  Erkek Amerikan Staffordshire Teriyeri ortalama 46-48 cm; dişiler ise ortalama 43-46 cm boy ölçülerine sahiptir.

  Bir Amerikan Staffordshire Teriyer'inin ortalama ağırlığı ise dişiler için 18-32 kg iken erkekler için 23-32 kg olarak belirlenmiştir. Ancak bazıları bu değerlerden daha ağır da olabilmektedir.

  Amerikan Staffordshire Teriyeri Çocuklar İle İlişkisi

  Amerikan Staffordshire Teriyerlerinin, altı yaşından büyük çocukları olan evlere daha uygun oldukları kabul edilmektedir. Oldukça kaslı olmaları nedeniyle oyun esnasında çocukların yaralanmalarına neden olabilir. Küçük çocuklar dürtüklemeyi ve dürtmeyi severler, bu nedenle onları hayvanlarla nasıl baş edecekleri konusunda eğitmek özellikle önemlidir. Her cinsten uygun şekilde eğitilmiş köpeklerde bile çocuklarla oyun oynama süresi her zaman denetlenmelidir.

  Amerikan Staffordshire Teriyeri Beslenme Düzeni

  Amerikan Staffordshire Teriyerlerine, orta boy, büyük boy, orta derecede enerji dolu bir köpek için özel olarak hazırlanmış bir beslenme düzeni uygulanmalıdır.

  Amerikan Staff ırkına ait olan köpeklerin beslenme tarz ve düzeni onların sağlığı açısından önemli konulardan biridir. Amerikan Staffordshire Teriyerlerinin protein ağırlıklı beslenmeleri gerekir. Bu nedenle güçlü yapıda kaslara sahip olabilmesi için bol et tüketmeleri tavsiye edilmektedir. İlaveten tahıl açısından düşük gıdaları tüketmelidir. 

  Amerikan Staffordshire Teriyer kuru köpek maması tüketemez. Aksi halde deri döküntüsü ve alerji gibi istenmeyen sorunlar meydana gelebilmektedir. Besinler yolu ile alınan enerjiyi bol hareket ile atmasını sağlamak gerekmektedir. Aksi halde obezite sorunu meydana gelebilir.

  Amerikan Staffordshire Teriyer'inin hangi ürünlerle besleneceği ve bunlardan kaç porsiyon tüketeceği konusunda tavsiye almak için veterinerin veya profesyonel beslenme uzmanının rehberliğine başvurulması köpek sağlığı için önemli bir detaydır.

  Amerikan Staffordshire Teriyeri Evde Beslenir Mi?

  American Staffordshire Teriyer cinsi köpekler kaba görüntüsünün aksine bir aile köpeği olarak bilinmektedir. Bu cins köpeğin bahçeli evde bakılması durumunda ise mutlaka kulübesi olmalıdır.

  Dışarıdan bakıldığında sağlam bir köpek olarak görünse de soğuğa karşı yeterli direncinin bulunmaması bilinmesi gereken Amerikan Staffordshire Teriyer özellikleri arasındadır.

  American Staffordshire Teriyeri Beslemek Yasak Mı?

  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2021 yılı aralık ayında çıkartılan genelgeyle Türkiye'de beslenmesi yasaklı köpek ırklarına American Staffordshire Teriyer de eklendi.

  American Staffordshire Teriyeri Çene Basıncı Ne Kadardır?

  Çene basıncı köpek severler için önemli bir merak konusudur. Amerikan Staffordshire Teriyer çene basıncı yapılan ölçümlere göre yaklaşık 165,22 kg ağırlığa denk gelmektedir.

  Amerikan Staffordshire Teriyer özellikleri ile hakkında merak edilen diğer sorulara cevap verdiğimiz yazımızla ilgili yorumlarınızı bekliyoruz. Ayrıca yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak geniş kitlelere erişmesine yardımcı olabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederiz.

  Bu yazımızda ardından ilginizi çekebilecek olan Rottweiler Irkı Özellikleri başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

  Yorum Gönder

  0 Yorumlar
  * Lütfen Bu Alana Spam Girmeyin. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenmektedir.

  Below Post Ad